من ایرانیان را سرزنش می‌کنم


دبیر انجمن ایران‌شناسی اسپانیا می‌گوید: من ایرانیان را ملامت و سرزنش می‌کنم، زیرا در خارج از کشور زبان فارسی را طوری تدریس می‌کنند که زبان فارسی فقط زبان ایران است، در حالی‌که زبان فارسی خیلی بیش از این است.

به گزارش ایسنا، خواکین رودریگز وارگاس، دبیر انجمن ایران‌شناسی اسپانیا و استاد زبان و ادبیات فارسی، گفت: تمام زبان‌های آدمیت - بدون استثنا - شریف‌اند؛ از زبان فارسی گرفته تا زبان یک قوم آفریقایی، زیرا زبان گنجینه‌ای است که انسان دارد.

درباره زبان فارسی چیزهایی است که نباید فراموش کنیم؛ آن این است که زبان فارسی یک واقعه فرهنگی و گنج بسیار عظیم است. من ایرانیان را ملامت و سرزنش می‌کنم زیرا در خارج از کشور زبان فارسی را طوری تدریس می‌کنند که زبان فارسی فقط زبان ایران است، در حالی‌که زبان فارسی خیلی بیش از این است. زمانی این زبان از یوگسلاوی  شروع می‌شد و در هندوستان تمام می‌شد. یعنی زبان فارسی مختص ایران نیست. زبان فارسی فقط زبان ایرانی‌ نیست و کشورهای آسیانه میانه‌ هم به آن صحبت می‌کرده و می‌نوشتند.

او در ادامه خاطرنشان کرد:  زبان فارسی دارای ادبیات کلاسیک بسیار عظیمی است.  صدها شاعر در هندوستان به این زبان شعر می‌گفتند. بیدل دهلوی که زبان مادری‌اش  هم زبان فارسی نبوده به این زبان شعر گفته است.  زبان فارسی و زبان چینی  دو کلید اصلی برای وارد شدن به فرهنگ آسیا هستند. همیشه و همیشه باید زبان فارسی در خارج از ایران به  عنوان زبان کلاسیک تدریس شود. آن‌چه در ایران، افغانستان و تاجیکستان صحبت می‌شود تکمیلی زبان فارسی است. زبان فارسی ادبیات 11 قرنی دارد و  زبان هزار شاعر است.

رودریگز وارگاس در پاسخ به این‌که آیا کارهایی که برای گسترش زبان فارسی در اسپانیا از سوی رایزنی فرهنگی ایران انجام می‌شود کافی است یا خیر، با بیان این‌که  زبان فارسی در اسپانیا هیچ است، گفت: رایزنی فرهنگی ایران در کشورهای مختلفی فعال است و من از فعالیت آن‌ها در کشورهای دیگر اطلاعی ندارم.

اما باید در اسپانیا سرمایه‌گذاری بیشتری می‌کرد. ایران‌شناسی در دانشگاه اسپانیا وجود ندارد و ایران باید  کارهایی برای گسترش آن انجام دهد. البته این را باید بگوییم که رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا از انجمن ایران‌شناسی اسپانیا حمایت مالی کرد و اگر آن‌ها نبودند اولین کنگره  انجمن در این کشور شکل نمی‌گرفت. البته حالا انجمن که تعداد اعضای آن از ۷ نفر به ۳۰ نفر رسیده است، با حق عضویت اعضا کار می‌کند و می‌توان گفت این نهاد مردمی است.  
#

[کد مطلب: 159617] [تاريخ انتشار: نوزدهم تير ۱۳۹۷ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 09:44:36 توسط چنگیز دوست قاسم
#ایران# جان چرا ناراحت میشوی, اسمهای شاهان پهلوی تو, رضا و محمد رضا هم عربی هستند?!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 06:10:00 توسط ایران
جالب است که ما افراسیاب را دشمن ایرانیان میدانیم و نام افراسیاب حساسییت ایجاد میکند. ولی نامهای مغولی و عربی افتخار امیز است. مخصوصا اگر دوست هم باشندِ
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 06:05:42 توسط سیم آخر
اقای الیاس، ان واژه هایی که شما انها را به فارسی نسبت دادی، (مسجد و نماز و غیره) چیزی را بیان نمیکند به غیر از پان فلانی بودن شما.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 19:38:27 توسط بی طرف
اگر احساسات ناسیونالیستی را به کنار بگذارید و لغت نامه های فارسی به انگلیسی یا فارسی به هر زبان دیگر را باز کنید خواهید دید جلوی اکثر کلمات A قرار گرفته یعنی اقتباس شده از زبان عربی. اغلب مردم نه تنها در ایران بلکه افغانستان پاکستان همه ممالکی که مثل ایران ۳۰۰-۴۰۰ سال زیر سلطه اعراب مسلمان بودند و بعضیها هنوز هم هستند بدون آنکه بدانند لغات عری را با لهجه های دیگر در زبانشان استفاده میکنند و نمیدانند که ریشه کلمات از کجا ریشه گرفته و چگونه جزئی لاینفک از زبانشان میباشد و خیال میکنند که این لغات به زبان آنها تعلق دارد. و گذشته از عربی خیلی کلمات نوین از طریق تکنولوژی وارد زبانها شده است مثل کلمات تکنولوژی رادیو تلویزیون تلفن ماشین ...بنا بر این انکار کلمات عربی در زبان امروزی فارسی همچون کلمات لاتینی یا یونانی غیر ممکن است .
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 17:14:27 توسط آسهعنا
یک مشکل بزرگ که در فرهنگ ما ایرانیان وجود داره اینه که فکر میکنیم علامه دهر هستیم و انگار مجبوریم در هر زمینه ای نظر بدانیم٬ حالا چقدر دانش و آگاهی از آن مسله داریم اصلأ مهم نیست. مثلأ یارو نمیدنه فوتبال با پا بازی میکنند یا با دست بعد میاد در مورد بازیهای جام جهانی نظر میده.ابراز نظر در مسله ایران شناسی و زبان فارسی مقوله ای هست که نیازمند دانایی و دانش در این زمینه هست پس اگر دانشش را نداریم بجای نوشتن بهتر است بخوانیم. در ضمن من دلیلی نمیبینم به یک فرد که در حوضه تخصصش چیزی گفته بدون دلیل توهین بشه٬ اینهم مشکل دیگر ماست. توهین و فحش و زورگویی یعنی بی منطقی و جهل.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 08:19:13 توسط افراسیاب
چنگیز دوست قاسم الکی نگو دروغ مدرک بیار تو تواریخ ساده هم همین که گفتم رو نوشته در ضمن افراسیاب در اوستا فرنگرسین است یعنی هراس انگیز٫ قاتل٫ راهزن٫ پارتیزان٫ سختکش٫ و ویران کننده شهرها٫ اگر افراسیاب دوباره ایران رو بگیره مساجد رو ویران و مسلمین رو قتل عام میکنه و شهرهای مسلمانان رو ویران از اسلام و مسلمین چیزی باقی نمیماند چون ما در حال حاظر هم میبینیم هنوز هزاران هزار ایرانی درس خوانده و حتی دکتر مهندس سر سفره عقد و هفت سین قران میگذارن از رضا پهلوی بگیر برو تا آن پائین هیچ راهی وجود نداره جز اینکه افراسیاب بر سر اینها فرود بیاد
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 07:24:55 توسط الیاس
کسی که فکر میکنه فارسی لهچه ای از عربیه آدم رقت انگیز و بیسوادیه. بیسواده چون نمیدونه ساختارهای نحوی چی هستن و فرق فارسی با عربی در دستور زبانشونه. عربی مخلوطی از چندین زبان مختلفه برای همین دستور زبانی اینقدر گسسته و درهم و بی معنی داره که اصلا استفاده نمیشه. برعکس فارسی ساختار نحوی هند-اروپایی داره و به آلمانی و انگلیسی خیلی نزدیک تره تا به عربی. علاوه بر این خیلی از لغتهایی که فکر میکنیم عربی هستن اصلا در اصل فارسی بودن که دوباره به شکل معرب وارد زبان فارسی شدن. مثلا واژهء مسجد از مزگد فارسی میاد، یا واژهء نماز اصلا فارسیه، یا مثلا واژهء استیناف از بردن واژهء نو به باب استفعال به دست اومده. ولی پان فلان ها عمرا اگه این چیزها رو بفهمن
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۳۹۷ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 20:32:01 توسط چنگیز دوست قاسم
افراسیاب عزیز خیلی ببخشید, ما مثل شما نمیتوانم دروغ بگوییم و تحریف بکنیم نه به خودمان و نه به دیگران. در ضمن افراسیاب اسم شاه توران دشمن ایران است چرا اسم دشمن ایران را روی خودت گذاشتی ?!
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۳۹۷ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 19:16:17 توسط افراسیاب
زبان فارسی امروز ما ربطی به عربها نداره٫ عربی زبانی که لغت ها رو از زبانهای مختلف میدزده و اولش یک ال میگذاره و میشه عربی مثل الجمشیدی و صدها لغت دیگر٫ زبان ما فارسی بلخی است زبان رودکی فردوسی منوچهری٫ سامانیها این زبان رو جایگزین پارسی ساسانی کردن٫ زبان فارسی امروز ما تقریبا همان زبان سلسله داریوش هخامنشی که اصلیتش از شمال شرقی ایران بوده گرگان امروز٫ در ضمن این آقا از رژیم گله داره یا مردم ایران این دو تا زمین تا آسمان با هم فرق دارن٫ رژیم داعشی ایران کمر به نابودی فرهنگ و زبان ایران بسته آنوقت بیاد پول خرج کنه برای نجات زبان ایرانی
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۳۹۷ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 15:35:40 توسط جمشاد
چه کسی ادعا کرده که زبان فارسی زبان ایرانیان است؟ چرا این استاد نابغه اشاره ای به زبان مادری خودش اسپانیایی یا اسپانیولی نمی‌کند که برخلاف زبان فارسی نامش اسپانیایی یا اسپانیولی است اما در تمام آمریکای لاتین و جنوبی (بجز برزیل) به آن تکلم می‌شود. پس آیا بایستی گفت که زبان اسپانیایی مختص اسپانیا ست؟ قطعا خیر! اما ایشان می‌توانست به این نکته اشاره کند که زبان فارسی در ایران بویژه تهران روانتر و سلیستر از جاهای دیگر تکلم و نوشته می‌شود.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۳۹۷ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 15:20:08 توسط قاسم
عجب ایران شناسی?! این ایران شناس باید یک احمق باشد که هنوز نمیداند که فارسی با ۸۰٪ کلمات عربی(لهجه ۳۳ عربی) تنها زبان رایج در ایران نیست. یا اینکه یک دروغگو و احمق دیگر این مقاله رو از خودش بافته و اینجا درج کرده .
آگهی های تجارتی