متهم اصلی قتل‌های زنجیره‌ای خارجی‌ها در آلمان به حبس ابد محکوم شد


دادگاه ایالتی مونیخ بعد از ۵ سال دادرسی در پرونده قتل‌‌های زنجیره‌ای خارجیان برای بئاته چپه متهم اصلی این پرونده حکم ابد صادر کرد. هنوز مسائل حقوقی این پرونده کامل حل نشده و شاکیان نیز با احکام صادره موافق نیست

به گزارش دویچه وله، دادگاه ایالتی مونیخ روز چهارشبه ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۸ حکم متهمان اصلی پرونده قتل‌های زنجیره‌ای خارجیان توسط شبکه تروریستی نئونازی‌ها را صادر کرد.

علاوه بر بئاته چپه ۴۳ ساله که حکم حبس ابد گرفت، رالف وهل لبند، تامین کننده سلاح شبکه زیر زمینی نئونازی‌ها به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

محاکمه مونیخ بعد از دادگاه مشهور نازی‌ها در نورنبرگ  که بعد از جنگ جهانی دوم برگزار شده بود، مهم‌ترین دادگاه ده‌های اخیر آلمان شمرده می‌شود.

متهمان دیگر این پرونده هولگر گ. به ۳ سال، آندره ا. به دوسال و ۶ ماه محکوم شدند. یکی دیگر از متهمان به نام کارستن اس. نیز به ۳ سال محکوم شده است.

همه متهمان در ارتباط با پرونده "شبکه زیرزمینی ناسیونال سوسیالیست" گناهکار شناخته شدند. این شبکه از نظرات نازی‌ها در دوران هیتلر الهام می‌گرفت، در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ میلادی هشت شهروند ترک‌تبار، یک شهروند یونانی‌تبار و یک مامور پلیس آلمان را در شهرهای مختلف آلمان به قتل رساند. دو تن از عاملان اصلی این جنایت‌ها به نام‌های اووه بُرنهارت و اووه موندلُز پیش از دستگیری خودکشی کرده بودند. تنها عامل اصلی باقی‌مانده بئاته چپه که با این افراد به مدت ۱۴ سال در خانه‌های تیمی به سر برده بود، مورد پیگرد قضایی قرار گرفت.

افشای این پرونده که همزمان نارسایی‌های متعددی را در دستگاه امنیتی و انتظامی آلمان برملا کرد، جامعه آلمان را به شدت تکان داد.

شاکیان دادگاه پرونده قتل‌‌های زنجیره‌ای در آلمان با پایان بررسی اقدامات تروریستی "ناسیونال سوسیالیست‌های زیرزمینی (NSU)" رضایت ندارند و خواستار محکومیت همه متهمان این پرونده شدند. طبق نوشته رسانه‌های آلمان امکان آزادی بئاته چپه متهم اصلی این پرونده بعد از ۱۵ سال از زندان وجود دارد.

به ادعای وکلای مدافع این متهم، او نمی‌دانسته ماجرا از چه قرار است و تازه با برملاشدن قتل‌ها از فعالیت‌های دو قاتل مطلع شده است. دادگاه این موضوع را نپذیرفت. اما وکلای مدافع چپه به حکم دادگاه اعتراض کردند. یکی از وکلای متهم خواستار رسیدگی  "دیوان عالی جرائم عادی وجنایی آلمان" به این پرونده شد.

در پایان دادگاه  مونیخ  چپه هم دفاعیات خود را از روی کاغذ خواند. چپه از دادگاه خواست که او را بخاطر کاری که او اطلاعی نداشته و یا در آن دست نداشته محکوم نکند. وکلای چپه هم از دادگاه خواستند که برای موکل او زیر ۱۰ سال حکم صادر کند.

بعد از وقوع جنایات بازپرسان آلمانی سال‌ها از بازماندگان قربانیان بازجویی کردند، اما سرنخی از قاتلان اصلی نداشتند و از گروه‌ها‌ی نئونازی نیز بازجویی به عمل نیامد.

در پرونده قتل‌های زنجیره‌ای به نقش نهادهای امنیتی آلمان هم اشاره‌ای نمی‌شود. شاکیان می‌گویند که بئاته چپه و همدستانش تنها نبوده و افراد زیادی به آنها کمک کرده‌اند که دادگاه اصلا به این موضع رسیدگی نکرده است.
#

[کد مطلب: 159699] [تاريخ انتشار: بيستم تير ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
پیدا شدن یک "عنکبوت آبی" روی سطح مریخ! 
عکس/ جزیره قشم
فیلم/ آخرین جمعه سال در بازار تهران
خوش‌بخت‌ترین کشورهای جهان در سال 2019
بازداشت مردی که تصاویر پخش زنده قتل عام نیوزلند را منتشر کرد
کشف اسرار استون هنج
"تغذیه ‌مدیترانه‌ای، راز سالم‌تر بودن اسپانیایی‌ها در جهان"
کبوتر مسابقه یک میلیون و ۲۵۰ هزار یورو فروش رفت
مطالعه‌ای علمی 'گرگ درون' سگ های خانگی را آشکار کرد
ژن‌های لاغری، راز لاغر بودن
آیا صدای هورت کشیدن چای شما را عصبی می کند؟ شاید مبتلا به «میسوفونیا» هستید
قابلیت های خیره کننده و کمتر دیده شده«اندروید Q» / افزایش سطح حریم خصوصی
آگهی های تجارتی