آتنا فرقدانی، شاپرک شجری‌زاده را به «فریب افکار عمومی» متهم کرد


آتنا فرقدانی، هنرمند و زندانی سیاسی پیشین، در حساب کاربری شخصی اینستاگرام خود، با اشاره به حکم زندان شاپرک شجری‌زاده و خروج او از ایران نوشته است: "عملی ظالمانه و قرون وسطایی‌ست برای زنان و دخترانی که تنها به دلیل اعتراض به حجاب اجباری قرار بازداشت و احکام قضایی سنگین توسط سیستم فاسد حاکمیت صادر می شود".

برخی گزارش‌ها که در روز یک‌شنبه ۱۷ تیرماه، در فضای مجازی منتشر شد حاکی از آن بود که شاپرک شجری‌زاده، یکی از معترضان به حجاب اجباری موسوم به #دختران_خیابان_انقلاب، به دو سال حبس تعزیری و ۱۸ سال حبس تعلیقی محکوم شده است. در پی انتشار این خبر، شاپرک شجری‌زاده با انتشار یک ویدئو در اینستاگرام اعلام کرد که از ایران خارج شده است.

به گزارش رادیو فرانسه، آتنا فرقدانی،  با انتقاد از عملکرد شاپرک شجری‌زاده، او را به فریب افکار عمومی متهم کرده و نوشته است: "یک ماه خارج از ایران در حاشیه‌ی امن نشستن و گذاشتن لایو با چهره‌ای گریان، به گونه‌ای که خانم شجری‌زاده تا همین دو روز پیش وانمود می‌کردند در ایران هستند؛ آیا گمان نمی‌برید که بین این رفتار متناقض شما، با سیاست جمهوری اسلامی که از طریق عرصه‌ی رسانه‌ها به فریب افکار عمومی می‌پردازد؛ چندان تمایزی نیست؟".

گزارش مربوط به حکم ۲۰ سال زندان برای شاپرک شجری‌زاده و در پی آن اعلام خروج وی از ایران در حالی اعلام می‌شود که هم‌اکنون نسرین ستوده، وکیل مدافع شاپرک شجری‌زاده در بازداشت به سر می‌برد.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، روز ۲۳ خرداد در منزل خود بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد. دلیل بازداشت وی حکم پنج سال زندان عنوان شده است.

در پی بازداشت این وکیل دادگستری، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، در صفحه فیس‌بوک خود به محکومیت شاپرک شجری‌زاده و زندانی شدن نسرین ستوده، بدلیل دفاع از خانم شجری‌زاده واکنش نشان داده، آن را ظالمانه خواند و نوشت: شاپرک شجری‌زاده، زن جوانی که با داشتن فرزند خردسال نه تنها خودش مستوجب ۲۰ سال محکومیت می‌شود بلکه همزمان وکیل او بابت جسارت دفاع از حقوق او راهی زندان می‌شود.

در زمستان گذشته، تعدادی از زنان و دختران در ایران، در حرکتی نمادین، در اعتراض به حجاب اجباری روسری خود را در خیابان برداشته و بر سر چوب زدند. تعدادی از این زنان معترض توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند.

شاپرک شجری‌زاده، علاوه بر بازداشت در تهران، یک بار هم در کاشان بازداشت شد اما چندی بعد آزاد شد. او در ویدئویی که دو روز پیش منتشر کرده، ضمن اعلام خروج از ایران، به حکم بیست سال زندان خود اعتراض کرده و گفت که پرونده قضایی او از طریق وکیلش در ایران پیگیری می‌شود.
#

[کد مطلب: 159761] [تاريخ انتشار: بيست و يکم تير ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 18:15:12 توسط کارگر
من با اینکه ایشان مزدور وزارت اطلاعات باشد موافق نیستم اما نادر فتوره چی خبرنگار ایرانی بهمراه آتنا فرقدانی زندانی سیاسی پرده از همکاری و آشنایی شاهپرک شجری زاده با مسیح علینژاد چند ماه قبل از پروژه چهارشنبه سفید خبر داده بودند و اینکه این خانم یکماه قبل از حکم از ایران خارج شده بود ولی در ویدئوی گریه و زاری اش ابدا اشاره ای به اینکه در خارج از کشور است نکرد. دوستان من آن موقع هم این برنامه دختران خیابان انقلاب و روسری سفید ها دسیسه هایی برای انحراف افکار از مبارزات مردم محروم و گرسنه اعلام کردم . هنوز دهها زندانی تظاهرات دیماه تهران و شهرستانها آزاد نشده اند ولی رادیو و تلویزیونهای خارجی مثل بی بی سی و رادیو فردا مدام از زندانیان روسری سفید و مائده و رقص و لغو کنسرت ها دم میزنند.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 14:27:10 توسط مزدک
باز دوباره سر و کله ساندیس خور نظام مقدس پیدا شد! رژیم فاشیستی حاکم در ایران بسیار آبرو باخته تر از آن هست که بشه ازش دفاع کرد! رو که نیست، سنگ پا قزوینه.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 14:17:00 توسط مزدور اطلاعات رژیم
شک نکنید این شاپرک شجری زاده از مزدوران وزارت اطلاعات هست این یکی از شیوه های اطلاعات رژیم برای صدور مزدورانش به خارج برای کارهای تروریستی و جاسوسیه چند روز دیگه این میشه کارشناس مسائل ایران در تلویزیون. آیت الله بی بی سی
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۱۸ ، 11:15:02 توسط فرشاد
در ایران یک عده ای به بهانه مثلا مبارزه برای آزادی و دموکراسی فقط به دنبال ساختن پرونده ای سیاسی برای خویش هستند تا در یکی از کشورهای اروپایی درخواست پناهدگی کرده و اقامت اروپا را دریافت کنند فقط همین .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ رگبار مسلسل و حمله نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم
فیلم/  لحظه حادثه فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ ایران ایر، بروی باند فرودگاه مهرآباد تهران
فیلم/ یکی از پر بیننده ترین ویدئوهای توئیتر ایرانی ها
فیلم/  رشت/ ماموران نیروی انتظامی به میان جشن و شادی مردم در میدان شهرداری ریختند تا مراسم را به هم بزنند
فیلم/ استقبال مردم کنگان از روحانی با شعار : کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو
فیلم/ جشن چهارشنبه سوری مردم تهران در فلکه دوم تهرانپارس همراه با رقص و پایکوبی خیابانی
عکس/ سیل در مازندران
فیلم/ به کوری چشم آخوندها نوروز زنده تر از همیشه
فیلم/ چهارشنبه سوری سال ۹۷، کرمانشاه: فریاد «مرگ بر بسیجی»
فیلم/ چهارشنبه سوری شهرک اکباتان (تهران)
فیلم/ جشن ملی چهارشنبه سوری در پارک نهج‌البلاغه تهران؛ جشن و شادی خیابانی مردم
عصبانیت سیاستمداران آلمان از سفیر آمریکا در برلین 
آگهی های تجارتی