روحانی؛ پایان یک رئیس جمهور که همانند دیگر روسای جمهوری مغلوب ولی فقیه شد


احسان مهرابی: "این مرد هنوز هم می گوید حرف هایی برای گفتن دارد". این عبارتی بود که برخی رسانه ها درباره سخنان محمد خاتمی در سال های پایانی ریاست جمهوری اش به کار می بردند.

از همین رو خبرنگارانی که سخنرانی ها و نشست های مطبوعاتی روسای جمهور سابق ایران را تجربه کرده اند، احتمالا کمتر از همه انتظار داشتند که حسن روحانی در برنامه تلویزیونی اخیر حرف جدید و خاصی بزند.

بسیاری از تحلیل گران، ریاست جمهوری در ایران را یک دوره ای می دانند و تنها در دور اول است که روسای جمهور برنامه های خود را آغاز و پیگیری می کنند. دور دوم ریاست جمهوری تنها به پیگیری همان برنامه های قبلی می گذرد و دولت برنامه جدیدی را آغاز نمی کند.

بوروکراسی ناکارآمد و قدرت های موازی در ایران در همان دوره اول رئیس جمهور را حلقه می کند و او نیز به مرور دراین ساختار فرو می رود و به جز دو سال اول سخنانش تکراری می شود.

دردو سال پایانی ریاست جمهوری دور دوم نیز همه وزرا و مقامات در اندیشه انتخابات ریاست جمهوری بعدی و تثبیت وضعیت خود هستند.

از سوی دیگر رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکانش از همان ابتدا بزرگترین مانع در برابر روسای جمهور منتخب ملت هستند و تلاش برای زمین گیر کردن دولت را از همان ابتدا آغاز می کنند. آن ها که در دور اول به پشتوانه رای مردم گاهی مقاومت هایی می کنند در دور دوم ریاست جمهوری عملا به خواسته های نهادهای زیر نظر آیت الله خامنه ای تن می دهند.

موانع دیدنی و ناگفتنی
با این تفاسیر از همان ابتدا نمی شد که از حسن روحانی انتظار عملکرد خاصی را در دور دوم ریاست جمهوری داشت. اگر شانس با او همراه می شد و برجام ادامه پیدا می کرد، روحانی می توانست تا حدودی وضعیت اقتصادی و سیاست خارجی را بهبود بخشد. در حوزه سیاست داخلی نیز می شد از او حداقل هایی را انتظار داشت.

اما وضعیت دولت دوم محمد خاتمی در سیاست خارجی برای حسن روحانی تکرار شد. مواجهه با یک رئیس جمهور جمهوری خواه. پس از حمله آمریکا به افغانستان و عراق، ایران همکاری نزدیکی را با آمریکا در این دو کشور داشت و امید می رفت که این همکاری خود زمینه ای برای حل برخی موضوعات شود. ناگهان اما به "محور شرارت" خوانده شدن ایران توسط جرج بوش همه چیز به هم ریخت.

اینک نیز برای روحانی همه چیز به هم ریخته است. او که اولین رئیس جمهوری بود که با رئیس جمهور آمریکا به صورت تلفنی سخن گفت و به یک توافق جامع جهانی رسید و امید داشت که برخی اولین های دیگرنیز اتفاق بیافتد. اینک اما تنها امیدوار است که مذاکره با اروپا ادامه پیدا کند و برجام به صورت نصفه، نیمه اجرا شود.

دراین میان اما گویا رهبر جمهوری اسلامی هنوز به این اتفاق راضی نشده و با اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی در ایران که به گفته برخی از نمایندگان پیش نیاز برجام اروپایی است، مخالفت کرده است.

روحانی باید اینک رهبر جمهوری اسلامی را راضی کند و شاید از این جهت بالا رفتن قیمت سکه و ارز تا سقفی از قیمت برای او بد هم نبود اما نه تا حد شکسته شدن رکورد تاریخی ۱۰ هزار تومان.

در این فضا و شرایط فعالان سیاسی انتظار داشتند که او با مردم سخن بگوید. واقعیت اما این بود که روحانی حرفی برای گفتن نداشت. همانگونه که روسای پیشین نیز در دور دوم ریاست جمهوری یا حرفی برای گفتن نداشتند و یا دیگر حرفهایشان شنیده نمی شد یا اگر هم گفته میشد تاثیری نداشت. از جمله لوایح محمد خاتمی برای افزایش اختیاراتش مشهور به "لوایح دوقلو" که دردور اول ممکن بود موج عظیمی در جامعه ایجاد کند، در دور دوم چندان بازتابی درفضای عمومی نداشت.

روحانی فعلا اراده سخن گفتن علیه موانعی که رهبر جمهوری اسلامی برایش ایجاد کرده ندارد، شاید اینکه برای برجام اروپایی به او نیاز دارد. از سوی دیگر از نگاه او، آنانی که باید بدانند می دانند که رهبر جمهوری اسلامی چه موانعی بر سر دولتش ایجاد کرده و سخن گفتن در اینباره دراین شرایط مشکلی را حل نخواهد کرد.

روحانی درباره بازار ارز و وضعیت اقتصادی نیز وعده ای برای دادن ندارد. چرا که می داند تا آرام نشدن فضای بین المللی علیه ایران وضعیت همین گونه باقی می ماند.

اعتراض های اخیر هم تاثیری در سخنان روحانی نگذاشته است. از نظراو این اعتراض ها و اعتراض های دی ماه حتی اگر توسط مخالفان دولت برنامه ریزی نشده باشد عملا مانعی علیه دولت است، چرا که فضا را بیشتر امنیتی می کند و باعث می شود برخی برنامه های دولت مانند افزایش قیمت انرژی اجرا نشود.

از نظر او این اعتراض ها چندان هم گسترده و تاثیرگذار نیست که تاثیری در اراده رهبر جمهوری اسلامی داشته باشد و او را به تغییر دربرخی سیاست ها راضی کند.

روحانی در حالی در برنامه تلویزیونی نتوانست مخاطبان خود را راضی کند که در مقابل فشار مجلس قرار دارد. وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی برکنار شده و او باید مدتی دیگر برای پاسخگویی به سئوال نمایندگان به صحن مجلس برود.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، به روحانی توصیه کرده که "از موانع مقابل خود بگوید". او درعین حال پیش بینی کرده که بعید است روحانی این "شجاعت" را داشته باشد. برخی از دیگر تحلیل گران نیز همین تحلیل مطهری را دارند و امیدوار نیستند که در جلسه پاسخ به سئوالات نمایندگان نیز روحانی سخنان خاصی بیان کند.
بی بی سی

[کد مطلب: 162174] [تاريخ انتشار: هجدهم امرداد ۱۳۹۷ برابر با نهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم امرداد ۱۳۹۷ برابر با نهم اوت ۲۰۱۸ ، 18:25:31 توسط آذر
روحانی و گروههای موسوم به اصلاح طلبی که حامی او هستند ، دریافته‌اند که ج-ا، به نقطه غیر بازگشتی رسیده و نمی‌تواند به روال چهل سال گذشته حکومت کند و منافع طبقه حاکم و موجودیت ج-ا، را حفظ نماید.و خامنه‌ای هم گفت:"هیچکس نمیتواند هیچ غلطی بکند"اینهم راه‌حل جناح مقابل روحانی. گویا، خامنه‌ای فراموش کرده است که رژیم سلطنتی هم بر همین پندار خام بود که نیروی مسلح و سرکوبش او را نجات خواهد داد. اما دیدم که در برابر اراده و قدرت توده‌ مردمی که به پا خاستند، نه کابینه نظامیان کارساز افتاد و نه حکومت‌نظامی و کشتار مردم. سرانجام هم این ارتش بود که در پی قیام، پرچم سفید را بلند کرد. ج-ا، و جناحهای آن راه‌حلی بر بحران سیاسی موجود ندارند. بحرانها و تضادهای نظم موجود در ایران به درجه‌ای عمیق و شدید شده‌اند که اساساً راه‌حلی در چهارچوب نظم کنونی، موجود نیست. رشد روزافزون مبارزات توده‌ای برای نفی و سرنگونی نظم حاکم، بازتاب همین واقعیت است. روشن است در شرایطی که بحران سیاسی ، پیوسته عمیقتر می‌شود و مبارزات توده‌ای اعتلاء میابد، اختلافات و شکافهای درونی رژیم باید عمیقتر شوند و چنین شده .و سرنگونی نزدیکتر.
آگهی های تجارتی