بیانیه جمعی از فعالان  مدنی و سیاسی:
بازگشت نظامیان به پادگان‌ها را از ضروری‌ترین ملزومات نجات کشور می‌دانیم


جمعی از فعالان  مدنی و سیاسی که پیش از این بیانیه ایبرای نجات کشور صادر کرده بودند در بیانیه شماره دو خود به ۱۲ کانون و نقطه بحرانی اشاره و راه حل هایی برای برون رفت از بحران و نجات کشور ارایه دادند.

به گزارش کلمه، تدوین کنندگان بیانیه شماره دو برای نجات ایران، که از طیف های مختلف جریانهای فکری و سیاسی کشور هستند بازخوانی تاریخ، ریشه‌یابی نقاط ضعف و استفاده از دستاوردهای پیشینان را به عنوان راهی عقلانی برای فرجام نجات ایران دانسته و با این رویکرد به ریشه یابی کانونهای بحران و راه حل های رفع آن پرداخته اند.

در بخشی از بیانیه شماره دو برای نجات ایران آمده است:

هم وطنان

شاید امروز، زیر بار فشار سنگین شکست‌های اقتصادی، در بحرانی از رکود، گرانی، بی‌کاری، فقر و تورم، در آشفته‌بازاری از ناامنی و تهدید شوک‌های پیاپی اقتصادی، سخن گفتن از آرامش، مداومت و پایداری دشوار و یا حتی خارج از تحمل به نظر برسد. با این حال، ما گمان می‌کنیم که حتی ریشه تمامی این مشکلات نیز در تکمیل نشدن همان رویای مشروطیت، آزادی‌خواهی، عدالت‌طلبی و البته، حاکمیت تام و تمام مردم بر سرنوشت خویش است. در چنین شرایطی چه می‌توان کرد؟

یک راه آن است که هرآنچه هست را یکجا انکار کنیم. هیچ دستاوردی را به رسمیت نشناسیم و بار دیگر، خواستار انقطاعی کامل در مسیر تاریخی خود شویم. راه دیگر را، ما در تلاش برای بازخوانی تاریخ، ریشه‌یابی نقاط ضعف و البته، پای گذاشتن بر دوش دستاوردهای پیشینان خود می‌دانیم. انتخاب ما راه دوم است چرا که قصد داریم نه تنها از تجربیات، نیروها و اندوخته‌های خود استفاده کنیم، بلکه می‌خواهیم به ماحصل تمامی مبارزات یک قرن گذشته پیشینیان خود پشت‌گرم باشیم و فرجام نجات ایران را در تداوم عقلانی، مستمر و راسخ مسیر تمامی آزادی‌خواهان وطن دنبال کنیم.

ما انتخاب و پیشنهاد راهکارهای پانزده‌گانه سیدمحمد خاتمی را نیز در همین راستا می‌بینیم و با کمال اشتیاق از آن استقبال می‌کنیم. پیشنهادات آقای خاتمی، سویه و چشم‌اندازی را پیش روی همگان قرار می‌دهد که فارغ از جناح‌بندی‌ها و اختلافات سیاسی، تمامی دلسوزان کشور می‌توانند بر کلیت و رویکرد آن صحه بگذارند. ما نیز به سهم خود و با همان محوریت تداوم تجربیات تاریخی، تلاش کردیم که با آسیب‌شناسی مشکلات امروز در بستر تحولات و تجربیات تاریخی، مجموعه عوامل بحران‌زای کنونی را بازخوانی کرده و در برابر هر یک راه‌حلی پیشنهاد دهیم که هدف و غایت تمامی آن‌ها «نجات ایران» است.
 نظارت استصوابی

هرچند در بخش‌های دیگر نیز به تبعات ویرانگر این اخلال نابجا در روند یک انتخابات آزاد اشاره کردیم، اما اهمیت این مساله به حدی است که باید به صورت ویژه بر آن تاکیدی دوباره داشت. دریچه تنگ‌نظری‌های نظارت استصوابی محصول یک عده یا گروه خاص نیست؛ به باور ما، از اساس بنیان و فلسفه چنین گزینشی زیر سوال است و هیچ تردیدی نیست که هرکس بر چنین بنیانی تکیه کند، دیر یا زود تمامی ارکان انتخابی کشور را از معنا تهی کرده، به رکود و فساد می‌کشاند. اگر امروز مجلس نمایندگان ما از حل بحران‌های ملی ناتوان است، اگر بسیاری از مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ناامید هستند و اگر سرنوشت مجلس خبرگان، دچار چنان دور باطلی شده که جایگاه‌اش در سطح یک نهاد کاملا تشریفاتی و انتصابی تنزل یافته است، همه محصول رویه و بنیان غلطی است که با عنوان «نظارت استصوابی» بر پا شده است. از نظر ما، انتخابات کامل و آزاد تنها زمانی محقق می‌شود که تمامی ایرانیان بتوانند به یک اندازه در آن حق انتخاب کردن و فرصت انتخاب شدن داشته باشند.

نظامیان

قاعده‌ای ازلی و ابدی است که هرگونه آغشته شدن نظامیان به امور سیاسی، اقتصادی یا اجتماعی، نه تنها توان و کارآمدی آنان را در وظیفه اصلی خود مخدوش می‌سازد، بلکه دیگر عرصه‌های سیاسی و حاکمیتی کشور را نیز مختل می‌سازد. پس در شرایطی که کشور ما نیز گسترده‌ترین و بی‌سابقه‌ترین نفوذ نظامیان در تمامی شئون و عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی ورزشی را تجربه می‌کند، ما بازگشت نظامیان به پادگان‌ها و مصونیت تمامی عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را از حضور و دخالت نهادهای نظامی و امنیتی از ضروری‌ترین ملزومات نجات کشور می‌دانیم.

 آزادی

آزادی، مادر تمامی حقوق و تضمین کننده تمامی دستاوردهای یک ملت است. نجات ایران هرگز میسر نخواهد شد مگر در سایه تضمین آزادی‌های سیاسی، از جمله انتخابات آزاد و شفاف، آزادی بیان، نشر، رسانه‌ها (به ویژه شکسته شدن انحصار صدا و سیما که هیچ رنگ و بویی از یک رسانه ملی ندارد و به صورتی رانتی در اختیار یک جریان کوچک و افراطی قرار گرفته است)، فعالیت احزاب، تشکل‌ها و گروه‌های صنفی و اجتماعی. این مسیر در گام نخست باید با آزادسازی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی و شکسته شدن تمامی حصرها و محرومیت‌ها آغاز گشته و تداوم یابد. باید مقدمات بازگشت و حتی دعوت از تمامی ایرانیان، از سراسر جهان را فراهم کنیم تا کشور بتواند از ظرفیت‌ها و توانایی‌های تمامی فرزندان‌اش بهره‌مند شود. باید به زنان‌مان آزادی و امکان فعالیت سازنده، پا به پا و دوش به دوش مردان بدهیم و همچنین، به صورتی ویژه، استقلال، آزادی و پویایی نهاد دانشگاه را پاس بداریم تا این قلب تپنده و زاینده جامعه، حیات و پیشرفت ملی ما را تضمین کند.

فهرست تدوین گران و امضاکنندگان بیانیه دوم که صرفا بر پایه حروف الفبا فهرست شده اند

ابوطالب آدینه وند

حسن اسدی زیدآبادی

ابراهیم اصغرزاده

آرمان امیری

قربان بهزادیان نژاد

علیرضا بهشتی حسینی

حسین پایا

علی پایا

علی تاجرنیا

مصطفی تاجزاده

رضا تهرانی

حمیدرضا جلایی پور

سعید حجاریان

محمد حسین نیا

حسین رفیعی

عبدالله رمضان زاده

محمد جواد روح

بهرام سمیع

حجت شریفی

احسان شریعتی

محسن صفایی فراهانی

کیوان صمیمی

اعظم طالقانی

علیرضا علوی تبار

مسعود غفاری

علی اصغر غلامی

محمد کیانوش راد

مرتضی مبلغ

فخرالسادات محتشمی پور

مهرداد محمدی

محمدجواد مظفر

علی ملیحی

احمد منتظری

عبدالله مومنی

لطف الله میثمی

بهاره هدایت

رضا یوسفیان

[کد مطلب: 162300] [تاريخ انتشار: بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 18:13:53 توسط تبعیدی
بیانیه ای از سر فرصتطلبی کلاسیک آخوندی برای فرار از مجازات و عاقب کار حکومت تبهکاران اسلامی حاکم بر ایران.
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 10:46:52 توسط آریانا
اقای خاتمی خائن به کشور هست . بهترین راه حل خلاصی از این نظام فاسد هست. تغییر رژیم را میخواهیم
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 10:42:51 توسط تهمتن - ش
نجات ایران و یا نجات **نظام ؟؟!! **این حامیان نظام که به سختی ترسیده اند و میدانند که خود هم روزی در کنار برادران شان باید جوابگوی ۴۰ سال خیانت و جنایت بر علیه مردم باشند؛ چگونه مذبوحانه جای نظام را با نام ایران عوض میکنند ؟؟!! نخیر این افراد خائن که زیر بیانیه شان را امضا کرده اند؛ روزی در دادگاه های مردمی﴿اگر قبل از دادگاه بدست مردم تیکه پاره نشوند﴾ علت این بیانیه را که چیزی بجز از استمرار این نظام آدمکش و جلوگیری از سرنگونی ست؛ بمردم ایران توضیح دهند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ به والدين اين بچه چه می توان گفت؟! 
واکنش تند یحیی گل‌محمدی به کلیپ جنجالی پسر سفیر پیشین ایران در ونزوئلا 
با رانت و دزدی زندگی های آنچنانی بهم می زنند، اینهم جوابشان به مردم 
فيلم
/ پسر احمد سبحانی، سفیر سابق ایران در ونزوئلا: اگه نمیتونید پول دربیارید برید بمیرید! 
عکس/ یک فروچاله نسبتاً بزرگ به مساحت یک هزار مترمربع در نزدیکی روستای کردآباد
فيلم/ صحبتهای شجاعانه یک هموطن در میدان آزادی تهران و فيلم پاسخ او به مزدورانی که شروع به فحاشی و هتک حرمت به وی در فضای مجازی نمودند
فيلم/ آخوند: توقع مردم بالا رفته؛ هر کسی ناراضی باشه می تونه بره!
فیلم/ بخشی از سخنان حسن رحیم‌پور ازغدی در تجمع ۲۵ مردادِ طلاب در قم، که جنجال آفرید
کاریکاتور/ آقازاده چوپان
روایت یک آخوند: آقا مرغ می‌فرسته! 
فيلم/ هجوم مأموران در ساعت ۷:۳۰ صبح روز ۲۷ مردادماه به منازل اهالی کوچه امامزاده ده ونک و تخریب وسایل و درب منازل 
ضرب و شتم بازیکن فوتسال بانوان بعد از بازی/ کار خانم فوتسالیست به بیمارستان کشید 
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
آگهی های تجارتی