' تصمیم‌گیری درباره دریای خزر در اختیار خامنه ای است'

 
یک روز پیش از برگزاری جلسه روسای جمهور کشورهای ساحلی دریای خزر برای امضای کنوانسیون اصلی رژیم حقوقی این دریا، محمدابراهیم رحیم پور معاون پیشین امور آسیایی وزارت خارجه ایران و از مذاکره کنندگان رژیم حقوقی دریای خزر گفته است که تصمیم‌گیری درباره سهم ایران در خزر و سایر جزئیات آن در اختیار رهبر است.

به گزارش بی بی سی، رحیم پور در گفت و گو با روزنامه اعتماد چاپ تهران گفته است "من به عنوان فردی که در خط مقدم مذاکره می کردم نظرات تصمیم گیرندگان اصلی را به جلو بردم و به اینجا رساندم و تمام این موارد در اختیار رهبری، رئیس جمهور و شورای عالی امنیت ملی است و همگی موافق امضا هستند".

او گفته است: "به عنوان فردی که در ۲۲ دور از این مذاکرات حضور داشتم، اختیاری در این زمینه برای امضا نداشتم".

شورای عالی امنیت ملی ایران به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود اما تصمیمات آن برای نافذ شدن باید به تایید آیت الله علی خامنه ای رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران برسد.

به گفته آقای رحیم پور در اجلاس یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ در قزاقستان، سندی که امضا می شود درصد سهم کشورها از دریای خزر را مشخص نمی کند. او گفته "هرفردی به این کنوانسیون ایراداتی را در هر بند مطرح می کنند ما هم در پاسخ به آنها می گوییم برای هر نقطه آن شاید ده ها جلسه، بحث، قهر، دعوا و نشست و برخاست های متعددی داشتیم که به این نتیجه رسیدیم".

آقای رحیم پور گفته سهم کشورها از دریای خزر پس از گفت و گوهای دوجانبه مشخص و سند آن بعدا امضا می شود.

دریای خزر دریای مشترک میان ایران و اتحاد جماهیر شوروری بود اما با فروپاشی شوروی و اعلام استقلال جمهوری های آن، سه کشور دیگر یعنی ترکمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان به جمع کشورهای ساحلی دریا اضافه شدند. از آن زمان تاکنون بیشتر از دو دهه است که مذاکرات برای ایجاد یک رژیم حقوقی تازه و همچنین تقسیم دریای خزر میان ۵ کشور در جریان است.

ایران با کشورهای ترکمنستان و جمهوری آذربایجان مرز مشترک دریایی در خزر دارد.

مذاکره کننده پیشین ایران در امور دریای خزر خبر داده که ایران در جلسات دوجانبه و پنج جانبه با کشورهای ساحلی دریای خزر اختلافاتی دارد و گفته "ما کماکان ایستادگی می کنیم. مذاکره دوجانبه متعددی به شخصه با آذری ها و ترکمن ها انجام داده ام به نتیجه نرسیدیم. در پنج جانبه هم همین موضوع رخ داد. آنچه آنها می خواهند انجام دهند، مورد نظر ما نیست".

بر اساس طرحی که کشورهای ساحلی خزر به جز ایران در نظر دارند، سهمی که در نهایت از این دریا عاید ایران می شود، کمتر از ۱۳ درصد کل دریا خواهد بود. ایران این طرح را قبول ندارد و خواستار استفاده از فرمولی است که سهمش را به ۲۰ درصد ارتقا می دهد.


[کد مطلب: 162321] [تاريخ انتشار: بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 06:48:45 توسط نان
کمتر از ۵۰ درصد توافق بشود مورد قبول ملت نیست وشخص ویا اشخاص امضا کننده از رهبر تا رییس جمهور باید بعنوان خائن محاکمه شوند وروسیه نامرد بداند که توافقش مورد قبول ملت نیست قدرت به ملت ایران که ان شالله بهمین زودیها برمیگردد حق واقعی مردم مظلوم ایران از دریای خزر را ازحلقوم روسیه جنایتکار خواهد کشید
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 17:13:01 توسط چهلچراغ
همه نیروهای مخالف حکومت منفور اسلامی با هر گونه عقیده و نظر سیاسی باید این توافق تحمیلی، نکبت بار و تحقیر آمیز را محکوم و بی اعتبار بودن آنرا به جهانیان اعلام کنند! حکومت اسلامی اشغالگر در ایران بهیچوجه نماینده واقعی مردم ایران نبوده است و به خصوص خامنه ای از طرف تعدادی ناچیز آخوندهای مهجور و فاسد مقامی انتصابی را بدست آورده است! من، بعنوان یک فرد ایرانی خواهان سرنگونی رژیم اهریمنی، همه قرارداد های توافق شده با ملایان تبهکار را بی اعتبار و فاقد التزام در حکومت آینده میدانم!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ به والدين اين بچه چه می توان گفت؟! 
واکنش تند یحیی گل‌محمدی به کلیپ جنجالی پسر سفیر پیشین ایران در ونزوئلا 
با رانت و دزدی زندگی های آنچنانی بهم می زنند، اینهم جوابشان به مردم 
فيلم
/ پسر احمد سبحانی، سفیر سابق ایران در ونزوئلا: اگه نمیتونید پول دربیارید برید بمیرید! 
عکس/ یک فروچاله نسبتاً بزرگ به مساحت یک هزار مترمربع در نزدیکی روستای کردآباد
فيلم/ صحبتهای شجاعانه یک هموطن در میدان آزادی تهران و فيلم پاسخ او به مزدورانی که شروع به فحاشی و هتک حرمت به وی در فضای مجازی نمودند
فيلم/ آخوند: توقع مردم بالا رفته؛ هر کسی ناراضی باشه می تونه بره!
فیلم/ بخشی از سخنان حسن رحیم‌پور ازغدی در تجمع ۲۵ مردادِ طلاب در قم، که جنجال آفرید
کاریکاتور/ آقازاده چوپان
روایت یک آخوند: آقا مرغ می‌فرسته! 
فيلم/ هجوم مأموران در ساعت ۷:۳۰ صبح روز ۲۷ مردادماه به منازل اهالی کوچه امامزاده ده ونک و تخریب وسایل و درب منازل 
ضرب و شتم بازیکن فوتسال بانوان بعد از بازی/ کار خانم فوتسالیست به بیمارستان کشید 
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
آگهی های تجارتی