' تصمیم‌گیری درباره دریای خزر در اختیار خامنه ای است'

 
یک روز پیش از برگزاری جلسه روسای جمهور کشورهای ساحلی دریای خزر برای امضای کنوانسیون اصلی رژیم حقوقی این دریا، محمدابراهیم رحیم پور معاون پیشین امور آسیایی وزارت خارجه ایران و از مذاکره کنندگان رژیم حقوقی دریای خزر گفته است که تصمیم‌گیری درباره سهم ایران در خزر و سایر جزئیات آن در اختیار رهبر است.

به گزارش بی بی سی، رحیم پور در گفت و گو با روزنامه اعتماد چاپ تهران گفته است "من به عنوان فردی که در خط مقدم مذاکره می کردم نظرات تصمیم گیرندگان اصلی را به جلو بردم و به اینجا رساندم و تمام این موارد در اختیار رهبری، رئیس جمهور و شورای عالی امنیت ملی است و همگی موافق امضا هستند".

او گفته است: "به عنوان فردی که در ۲۲ دور از این مذاکرات حضور داشتم، اختیاری در این زمینه برای امضا نداشتم".

شورای عالی امنیت ملی ایران به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود اما تصمیمات آن برای نافذ شدن باید به تایید آیت الله علی خامنه ای رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران برسد.

به گفته آقای رحیم پور در اجلاس یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ در قزاقستان، سندی که امضا می شود درصد سهم کشورها از دریای خزر را مشخص نمی کند. او گفته "هرفردی به این کنوانسیون ایراداتی را در هر بند مطرح می کنند ما هم در پاسخ به آنها می گوییم برای هر نقطه آن شاید ده ها جلسه، بحث، قهر، دعوا و نشست و برخاست های متعددی داشتیم که به این نتیجه رسیدیم".

آقای رحیم پور گفته سهم کشورها از دریای خزر پس از گفت و گوهای دوجانبه مشخص و سند آن بعدا امضا می شود.

دریای خزر دریای مشترک میان ایران و اتحاد جماهیر شوروری بود اما با فروپاشی شوروی و اعلام استقلال جمهوری های آن، سه کشور دیگر یعنی ترکمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان به جمع کشورهای ساحلی دریا اضافه شدند. از آن زمان تاکنون بیشتر از دو دهه است که مذاکرات برای ایجاد یک رژیم حقوقی تازه و همچنین تقسیم دریای خزر میان ۵ کشور در جریان است.

ایران با کشورهای ترکمنستان و جمهوری آذربایجان مرز مشترک دریایی در خزر دارد.

مذاکره کننده پیشین ایران در امور دریای خزر خبر داده که ایران در جلسات دوجانبه و پنج جانبه با کشورهای ساحلی دریای خزر اختلافاتی دارد و گفته "ما کماکان ایستادگی می کنیم. مذاکره دوجانبه متعددی به شخصه با آذری ها و ترکمن ها انجام داده ام به نتیجه نرسیدیم. در پنج جانبه هم همین موضوع رخ داد. آنچه آنها می خواهند انجام دهند، مورد نظر ما نیست".

بر اساس طرحی که کشورهای ساحلی خزر به جز ایران در نظر دارند، سهمی که در نهایت از این دریا عاید ایران می شود، کمتر از ۱۳ درصد کل دریا خواهد بود. ایران این طرح را قبول ندارد و خواستار استفاده از فرمولی است که سهمش را به ۲۰ درصد ارتقا می دهد.


[کد مطلب: 162321] [تاريخ انتشار: بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 06:48:45 توسط نان
کمتر از ۵۰ درصد توافق بشود مورد قبول ملت نیست وشخص ویا اشخاص امضا کننده از رهبر تا رییس جمهور باید بعنوان خائن محاکمه شوند وروسیه نامرد بداند که توافقش مورد قبول ملت نیست قدرت به ملت ایران که ان شالله بهمین زودیها برمیگردد حق واقعی مردم مظلوم ایران از دریای خزر را ازحلقوم روسیه جنایتکار خواهد کشید
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 17:13:01 توسط چهلچراغ
همه نیروهای مخالف حکومت منفور اسلامی با هر گونه عقیده و نظر سیاسی باید این توافق تحمیلی، نکبت بار و تحقیر آمیز را محکوم و بی اعتبار بودن آنرا به جهانیان اعلام کنند! حکومت اسلامی اشغالگر در ایران بهیچوجه نماینده واقعی مردم ایران نبوده است و به خصوص خامنه ای از طرف تعدادی ناچیز آخوندهای مهجور و فاسد مقامی انتصابی را بدست آورده است! من، بعنوان یک فرد ایرانی خواهان سرنگونی رژیم اهریمنی، همه قرارداد های توافق شده با ملایان تبهکار را بی اعتبار و فاقد التزام در حکومت آینده میدانم!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ میهمانی پر از گوشت و کباب مسئولین استان خوزستان در بازدید از روستاهای اندیمشک 
فیلم/ در حاشیه بازدید نوبخت از جنوب کرمان وصحنه ای که همه را خجالت زده کرد!
فيلم/ صحبت‌های تنها بازمانده حادثه سقوط هواپیمای باری ارتش در کرج 
عکس/  بارش شدید باران و تگرگ عصر پنجشنبه تهران را سفید پوش کرد
فیلم/ سوء قصد به دو آخوند در مسیر جاده قم
فيلم/ باید به اینهمه شعور سیاسی و آگاهی این کارگر هموطن آفرين گفت 
فيلم/ پاسخ‌های محکم دو دختر به کسی که به نام امر به معروف ایجاد مزاحمت می‌کند
 بخشی از یک گزارش: تن فروشان خیابان گلبرگ و رشید در تهران
فيلم/ روشنگری محمد حسین سپهری، معلم شریف مشهدی، پیرامون جنایات سلمان خدادادی، نماینده ی مجلس جمهوری اسلامی 
فیلم / بارش برف و تگرگ دقایقی قبل- شمال تهران
عکس/ د‏ر میدان ولیعصربرای تقدیر از "شهدای" هسته ای بنر زده اند ولی از عکس شاتل امریکایی استفاده کردن
کاروان همراه نوبخت در کرمان قربانی گرفت/ حلیمه و یلدا گروهی قربانی سرعت کاروان همراه نوبخت در جنوب کرمان  
آگهی های تجارتی