به رغم حمایت العبادی از تحریم‌های آمریکا ایران بازسازی اماکن مقدس در عراق را ادامه می‌دهد


زیتون– ایرج مسجدی٬ سفیر جمهوری اسلامی در عراق٬ تاکید کرد که به رغم گفته‌های حیدر العبادی٬ نخست وزیر عراق٬ «وضعیت عملیات‌های عمرانی ستاد بازسازی عتبات در اماکن متبرکه عراق» کار خودش را در بازسازی اماکن مقدس انجام می‌دهد.

پس از اجرایی شدن فاز اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران٬ نخست وزیر عراق٬ اعلام کرد که «علی‌رغم میلی باطنی» از این تحریم‌ها پیروی خواهد کرد.

«ستاد بازسازی عتبات عالیات» در عراق در سال ۱۳۸۲ تشکیل گردید.

به گفته رییس وقت آن٬ تشکیل این ستاد پیرو «رهنمودهای مقام معظم رهبری» بوده است. وظیفه ستاد بازسازی عتبات عالیات، «بازسازی عتبات عالیات و اماکن مذهبی عراق و دیگر کشورها و انجام خدمات علمی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، عمرانی و فعالیتهای انسان دوستانه بود.»

در خصوص هزینه‌٬ جمهوری اسلامی برای بازسازی اماکن مقدسه در عراق٬ تا کنون آمار دقیقی منتشر نشده است٬ اما به روایت رییس ستاد٬ کار بازسازی تاکنون در سه مرحله انجام شده و در حال انجام است:

مرحله اول: اقدامات ترمیمی ظرف ۳-۲ سال: رفع مشکل آب، ایجاد سیستم‌های هواساز، راه اندازی سیستم‌های صوتی، روشنایی، و همچنین تهیه فرش و نظافت.

مرحله دوم: ساخت حسینیه حیدری در نجف، ساخت صحن و رواق ابوطالب که فضای زیارتی را به چهار برابر افزایش داد، سنگ کاری حرم کربلا، ساخت مجتمع خدماتی سیدالشهدا و بیمارستان امام سجاد. تعویض طلای گنبدهای مطهر کاظمین، سنگ کاری صحن اصلی، و توسعه مسجد صفوی که ظرفیت پذیرش زوار را به ۵ برابر افزایش داد. در سامرا نیز آیینه کاری، طلا کاری گنبد، سنگ کاری داخل و مرمت ایوانها انجام شد.

مرحله سوم: طرح های توسعه ای بزرگ: اجرای بزرگترین پروژه عمرانی ستاد در نجف که فضای زیارتی حرم حضرت علی را به شدت توسعه می‌دهد. در طرح جدید، صحن حرم، فاطمه زهرا نام گذاری شده است. مساحت آن حدود ۲۲۰ هزار متر مربع است. طراحی فرش های این حرم به مساحت ۱۲ هزار متر مربع انجام شده است. احداث صحن حضرت زینب در کربلا دیگر پروژه این مرحله است.
کار ساخت ضریح حضرت عباس، که ابعاد آن مشابه ضریح فعلی است، از سال ۸۹ آغاز شده و با اتمام ساخت قطعات مختلف قلمزنی شده از قبیل لچکی‌های پنجره‌ها، گلدانی‌های بدنه و گوی ماسوره، در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری تکمیل شده و جایگزین شود. در ساخت این ضریح که ۱۴ پنجره دارد جهت جلوگیری از کدر شدن آن از نقره با عیار۹۹۹ و طلا با عیار ۲۴ استفاده شده است.

مرحله چهارم: طرح های آینده: «ترفیع گنبد و لاغرسازی ستون‌های حرم اباعبدالله»، «طلاکاری ۴ گلدسته حرم کاظمین» و «بازسازی باب القریش و باب‌القبله»، «طراحی و مشارکت در اجرای پروژه صحن صاحب‌الزمان» و همچنین «طراحی و اجرای پروژه‌ صحن امام رضا»، «دارالضیافه کوچک و بزرگ»، «درمانگاه» و «تکمیل پروژه مسقف شرقی و غربی حرم امام کاظم و امام جواد» در کاظمین، «اجرای طرح‌های توسعه حرم امامین عسکرین» در سامرا «بازسازی حرم سلمان فارسی در مداین»و …

توجیه مسئولان ایرانی برای این همه هزینه این است که همه عتبات ائمه اطهار در عراق توسط مردم و دولت ایران در طول تاریخ ساخته شده اند. سه طرح دیگر ستاد به شرح زیر است:

ساخت مجتمع اقامتی حضرت زهرا واقع در کربلا که از سال ۹۱ به بهره برداری رسیده است.

پروژه اقامتی، رفاهی و درمانی در حال ساخت سید الشهدا با حدود ۲۱ هزار متر مربع محوطه و ۱۴ هزار متر مربع زیر بنا .
پروژه ساخت صحن جدیدی به نام حضرت زینب در کربلا با ۱۶۰ هزار متر مربع وسعت با هدف گسترش فضای زیارتی حرم امام حسین در دست اقدام است. ​

حال به گفته سفیر ایران در عراق٬ به رغم تمامی مشکلات اقتصادی ایران٬ در پرداخت این هزینه‌ها خللی ایجاد نخواهد شد.

[کد مطلب: 162330] [تاريخ انتشار: بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 21:09:21 توسط ماني المان
واقعا كه بلاهت و حماقت حد و مرز نمي شناسد، مردمي كه در داخل حتي مشكل اب اشاميدن دارند، ثروتشان خرج خرافات اونم در كشوري ديگر ميشود، كه از اين ثروتها يك ريال ان بر نميگردد، و حتي پشتوانه توريستي ثابتي كه هر روز سال ارز ما را سرازير كيسه عراق ميكند.
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 19:59:02 توسط ايراني
عربها در ١٤٠٠ سال قبل مانند حكومت الان اخوندها بر سر دزدي و پول و غنائم و جزيه گرفتن از غير مسلمانان و ايرانيان اختلاف افتاد و اگر به حسين هم مانند برادرش سهم هنگفتي داده مي شد اين داستانهاي ساختگي براي امروز قبور انها ساخته نمي شد و قتي داستان از بن بخاطر پول و ثروت باشد ديگر امروز چگونه بخاطر دزدي و غارت ملت ايران توسط دزدان متدين نباشد همان متجاوزان و ١٤٠٠ سال قبل امروز در نقاب ديگري امدنند
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 18:40:34 توسط نکته سنج
کجا مردام ایران این غلط را میکند. ملت ایران اجازه این کار را نمیدهد. دست اندر کاران این جنایات در مقابل مردم ایران جوابگو خواهند بود. خیال نکنند که تلاش قهرمانان جوان ما از زن و مرد عقب نشینی کرده اند، عقب نشینی تاکتیکی است و بزودی آنها با شهامت بیشتر برای مجازات مزدوران با شدتی بیشتر و قدرت غیر قابل تصود مزدوران خامنه ای مبارزه را تجدید و تا سقوط عمامه داران و حلبی بدوشان و بدون نیاز به ترامپ و یا هر بساز و بفروش دیگری و تا بر قراری یک حکومت دموکرات و مردمی ادام خواهد یافت. این حکومت غاصب و یادگار شوم خمینی خدعه گر نوروز سال 98 را نخواه دید! حالا خامنه ای بگوید که هیچکس هیچ غلطی نمیتواند بکند، ملت ایران غط نمیکنند، آنها درست میکنند ایرانی را که شما با غلط های خود خراب کردید!! خواهید دید خیلی زود!!
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 18:34:47 توسط نکته سنج
:دام ایران این غلط را میکند. ملت ایران اجازه این کار را نمیدهد. ست اندر کاران این جنایات در مقابل مردم ایران جوابگو خواهند بود. یال نکنند که تلاش قهرمانان جوان ما از زن و مرد عقب نینی کرده اند، عقب نشینی تاکتیکی است و بزول با شهامت بیشتر برای مجازات مزدوران با شدتی بیشتر و قدرت غیر قبل تصود مزدوران خامنه ای تجدید و تا سقوط عمامه دران و حلی بدوشان و بدون نیاز به ترامپ و یا هر بساز و بروش دیگری و بر قرری یک حکومت دموکرات و مردمی ادام خواهد یافت. این حکومت غاصب و یادگار شوم خمینی خدعه گر نوروز سال 98 را نخواه دید! حالا خامنه ای بگوید که هیچکس هیچ غلطی نمیتواند بکند، ملت ایران غط نمیکنند، آنها درست میکنند ایرانی را که شما با غلط های خود خرا کردید!! خواهید دید خیلی زود!!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ در حاشیه بازدید نوبخت از جنوب کرمان وصحنه ای که همه را خجالت زده کرد!
فيلم/ صحبت‌های تنها بازمانده حادثه سقوط هواپیمای باری ارتش در کرج 
عکس/  بارش شدید باران و تگرگ عصر پنجشنبه تهران را سفید پوش کرد
فيلم/ باید به اینهمه شعور سیاسی و آگاهی این کارگر هموطن آفرين گفت 
 بخشی از یک گزارش: تن فروشان خیابان گلبرگ و رشید در تهران
فيلم/ خوزستان، شوشتر؛ ترمیم و لگه‌گیری معابر شهری با استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی جهانی! توسط شهرداری 
ادعای جنجالی مایلی کهن در مورد کارلوس کی‌روش
فيلم/ حمله اراذل و اوباش «تربيت» شده در حکومت اسلامی به دو دختر در پارک ائل گلی تبریز! 
فیلم / بارش برف و تگرگ دقایقی قبل- شمال تهران
عکس/ د‏ر میدان ولیعصربرای تقدیر از "شهدای" هسته ای بنر زده اند ولی از عکس شاتل امریکایی استفاده کردن
کاروان همراه نوبخت در کرمان قربانی گرفت/ حلیمه و یلدا گروهی قربانی سرعت کاروان همراه نوبخت در جنوب کرمان  
فيلم/ لحظه بازداشت سارق مسلح در رشت و انتقال وی به نیروی انتظامی 
آگهی های تجارتی