نسرین ستوده: اکنون، با پرهیز از خشونت و ایستادگی قدرتمندانه، زمان تحقق رویاهایمان فرارسیده است 


نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که از نزدیک به دو ماه پیش به اتهام «تشکیل و ادارۀ گروهک غیرقانونی لگام»، مجدداً دستگیر و در زندان اوین بسر می‌برد، با ارسال نامه‌ای از بند به «هموطنان» خود، «اکنون» را «زمانۀ تحقق رویاهایمان» می‌خواند و دست یافتن به آنها را در گرو «پرهیز از خشونت» و نیز «ایستادگی قدرتمندانه» می‌بیند. رویاهائی که نسرین ستوده در «سخنی با هموطنانم» از آنها یاد می‌کند، چیزی جز «صلح و دوستی و بخشش و برابری و آزادی» و نفی «تبعیض و تفکیک و خشونت» نیست.

به گزارش راديو فرانسه، نسرین ستوده در این نامه که به تاریخ مرداد ٩٧ در بند زنان زندان اوین نوشته شده، به رویدادهای اعتراضی اخیر در شهرهای ایران اشاره می‌کند و می‌گوید «کنج عزلت» ناگزیر به «رویاها»ی خود پناه می‌برد. متن کامل نامه نسرین ستوده چنین است:

«سخنی با هموطنانم

ما زندانیان نیز اخباری را می‌شنویم. اعتراض‌های خیابانی، دستگیری و بازداشت و بازداشت و بازداشت که شاهد آن هستیم. در کنج عزلت و زندان به رویاهایم پناه می‌برم. رویای صلح و دوستی، عفو و بخشش، مهر و محبت و رویای برابری. رویای زیستن بی هیچ تبعیضی. رویای آنکه کودکان‌مان فارغ از قومیت و مذهب و جنسیت وهزاران تفکیک دیگر در کوچه و خیابان با یکدیگر بازی‌می کنند و قد می‌کشند و دانشگاه می‌روند، تحصیل می‌کنند و کار می‌کنند.

رویای روزی که برای گشودن درهای دانشگاه به روی جوانان‌مان، مذهب آنان را مورد سئوال قرار ندهند. رویای روزی که یهودی و مسیحی و بهائی و زرتشتی و مسلمان با برابری کامل و در کنار هم زندگی کنند.

به رویای عدم خشونت و استقرار قانون می‌اندیشم. به آزادی انتخاب پوشش زنان و انتخاب مذهب می‌اندیشم. به رویای پایان آپارتاید مذهبی می‌اندیشم. به اینکه هر زنی حق داشته باشد از تمامی سکوهای شهر بالا رود بی آنکه داغ و درفش هیچ دادگاه و زندانی در انتظارش باشد.

با این حال اگر قدرت به ما نزدیک باشد، بیش از هر زمان دیگری به عدم خشونت و فرهنگ صلح و مهربانی می‌اندیشم. اکنون و در میدان عمل، زمانه‌ی تحقق رویاهایمان است. رویایی که تحقق آن در گرو رفتار ماست. اکنون نوبت ماست تا نشان دهیم چه اندازه مطابق رویاهایمان عمل می‌کنیم. من به قدرت صلح و دوستی و عدم خشونت باور دارم. باوری تام وتمام و بر این باورم تنها با پرهیز از هرگونه خشونت و البته ایستادگی قدرتمندانه به نتیجه‌ای پایدار خواهیم رسید.

نسرین ستوده، تهران، اوین، بند زنان، مرداد ٩٧».

نسرین ستوده در روز ٢٣ خرداد سال جاری با «دستور کتبی» وزارت اطلاعات بازداشت شد. این وکیل دادگستری، بگفتۀ همسر او رضا خندان، در پرونده‌ای که حکم آن در روز ١٣ مهر ٩۵ به صورت غیابی صادر شده بود، به پنج سال زندان محکوم شده است. بگفتۀ رضا خندان، اتهاماتی که در این پرونده علیۀ نسرین ستوده آمده «تحصن مقابل کانون وکلا»، «مصاحبه با رسانه‌های مختلف»، «ملاقات‌های محرمانه با دیپلمات‌های خارجی» و «عضویت در لگام» است. چنین به نظر می‌رسد که پروندۀ تازه‌ای با اتهام اقدام در «تشکیل و ادارۀ لگام» علیۀ نسرین ستوده فراهم آمده است. لگام، عنوان کارزاری است که خواستار «لغو گام به گام اعدام» در ایران است و نسرین ستوده پس آغاز این کارزار به آن پیوسته است.

نسرین ستوده پیش از این، در شهریور ٨٩ بازداشت شده و به ١١ سال حبس، ٢٠ سال محرومیت از وکالت و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال حبس و ١٠ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت. او پس از سپری کردن نیمی از دورۀ محکومیت خود، طبق قانون، آزاد شده بود.

[کد مطلب: 162331] [تاريخ انتشار: بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 04:46:20 توسط امیر
ما مردم زحمتکش خشونت نمیخواهیم ولی اگر فشارهای اقتصادی و سیاسی و اجتماعی سریعا کاهش نیابند ما همان کاری را میکنیم که روسها در انقلاب اکتبر کردند و احدی از امت حزب‌الله و دزد پرور را امان نخواهیم داد. یا مرگ یا آزادی
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فيلم/ رفتار تحقیر‌آمیز و دستوری يک آخوند باعث عصبانیت اين بانو شد و حجاب از سرش برداشت 
فیلم / فیلمی از پارتی سفارت جمهوری اسلامی در سوئد
یک کارشناس آمریکایی:‌ اخباری از جدایی احتمالی مقامات ارشد سپاه گزارش شده است
فیلم/ احمدی نژاد غیر مستقیم رھبر نظام را ھم متھم کرد
چه کسی  خامنه‌ای را خام کرد؟
دختر پناهجوی ایزدی و برده جنسی سابق، خریدار داعشی خود را در آلمان شناخت 
فيلم/ موش غول آسا در بیمارستان فقیهی شیراز
آتش زدن 2 مامور شهرداری اهواز
ایران و مشغله فکری خطرناک ترامپ
صعود نرخ ارز به رغم وعده روحانی 
عکس/ به والدين اين بچه چه می توان گفت؟! 
آخوند جوان افشاگر خودش آقازاده از آب درآمد!
آگهی های تجارتی