موافقت خامنه‌ای با تشکیل دادگاه ویژه «مفسدان اقتصادی» بدون امکان تجدید نظر‎ 


رهبر جمهوری اسلامی با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه ایران برای تشکیل دادگاه ویژه‌ای با حضور سه قاضی دادگاه انقلاب برای رسیدگی به پرونده «مفسدان اقتصادی» موافقت کرد.

به گزارش راديو فردا، بر اساس این دستور خامنه‌ای، آرای صادره از این دادگاه به‌جز اعدام، «قطعی و لازم‌الاجرا» است.

این دستور خامنه‌ای برخلاف قوانین قضایی جمهوری اسلامی درباره تجدید نظرخواهی احکام در دادگاه‌ها است. طبق قوانین معمول، محکومان دادگاه‌ها حق درخواست تجدید نظر در حکم را دارند، اما در دستور خامنه‌ای چنین حقی برای محکومان در نظر گرفته نشده است.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده که شعبی از دادگاه انقلاب اسلامی با حضور سه قاضی برای رسیدگی به پرونده «مفسدان اقتصادی» تشکیل شود.

بر اساس این پیشنهاد، این دادگاه با حضور دو نفر از اعضاء رسمیت دارد و «آرای صادره آن به‌جز اعدام، قطعی و لازم‌الاجراء است» و «احکام اعدام با مهلت حداکثر ۱۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی کشور» است.

خامنه‌ای نیز در نامه ای به تاریخ شنبه، ۲۰ مرداد،در پاسخ به این پیشنهاد رئیس قوه قضائیه نوشت که «با پیشنهاد موافقت می‌شود. مقصود آن است که مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد. در مورد اتقان احکام دادگاه‌ها دقت لازم را توصیه فرمائید».

این دستور خامنه ای تا دوسال قابل اجرا خواهد شد.

براساس این پیشنهاد صادق لاریجانی که خامنه ای با آن موافقت کرده، این دادگاه ها در تهران تشکیل و پرونده‌های مرتبط، توسط معاون اول قوه قضائیه آنها ارسال می شود.

براساس این پیشنهاد همچنین همه اتهامات «اشخاص حقیقی و حقوقی و کشوری و لشکری مرتبط با پرونده ارجاعی اعم از مباشر، شرکاء و معاونین در یک شعبه رسیدگی می‌شود».

در این پیشنهاد اعلام شده که «هرگونه تعلیق و تخفیف نسبت به مجازات اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی ممنوع است».

اقتصاد ایران در ماه‌های گذشته و با اعلام تصمیم نهایی دونالد ترامپ برای خروج از برجام، با تلاطم و تنش‌های شدیدی روبه‌رو شده‌ است.

ریال ارزش خود را در برابر دلار به‌طور چشم‌گیری از دست داده، بهای سکه و کالاهای دیگر افزایش یافته و موجی از اعتراضات در چندین شهر ایران شکل گرفته‌ است.

نزدیکان رهبرجمهوری اسلامی دلیل مشکلات اقتصادی کشور را نه تحریم‌های آمریکا، بلکه عملکرد «ضعیف» دولت و همچنین به گفته آنان «سوء استفاده افراد سودجو» می‌دانند.

درهمین حال رئیس قوه قضائیه درنامه خود به خامنه ای اعلام کرد که « شرایط ویژه اقتصادی کنونی نوعی جنگ اقتصادی محسوب می‌شود».

پس از افزایش ناگهانی قیمت ارز در فروردین امسال نیروی انتظامی و قوه قضائیه ایران از بازداشت به گفته آنان «دلالان» بازار ارز و سکه خبر دادند.

این افراد در حالی بازداشت شده‌اند که بر اساس مقررات بانک مرکزی ایران، خرید سکه هیچ محدودیتی ندارد و در قوانین ایران نیز به جرمی در ارتباط با نگهداری سکه اشاره نشده است.

در همین حال بسیاری از تحلیلگران اعلام کرده‌اند که «برخوردهای امنیتی» هر چند ممکن است در کوتاه‌مدت از افزایش قیمت ارز جلوگیری کند، ولی در بلندمدت تأثیری نخواهد داشت، همان‌گونه که با وجود «برخوردهای امنیتی در دولت سابق» قیمت ارز همچنان افزایش یافته است.

احمد عراقچی، معاون ارزی بانک مرکزی ایران، از جمله افرادی هست که درهفته های گذشته بازداشت شده است.

[کد مطلب: 162333] [تاريخ انتشار: بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 08:44:51 توسط محسن
مفسدان بزرگ که نمی توانند مفسدان کوچکتر را محاکمه کنند مردم سر کار گذاشتن سیستم کلش فاسده.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 06:20:00 توسط مرگ بر...
خانمه ای، لاریجانی و دیگر سران جنایتکار جمهوری کثیف اسلامی میخوان رد گم کنن و ادای رسیدگی و دنباله گیری فساد را در میارن در حالیکه خودشان تک تک و بلا استثنا دزد و فاسدن. آخر کجای دنیا همزمان دزد و قاتل را قاضی، دادستان و وکیل مدافع می‌کنند. تازه همین حرکت هم جنایتکارانه و رذل منشانه است. چرا نباید یک متهم حق درخواست تجدید نظر داشته باشه؟ اگر سه تا اخوند بو‌گندوی دست تا آرنج در خون مردم ایران مثل همیشه ناعادلانه حکم کنند کی تاوان خونهای ریخته تازه را میده؟ این آخرین تلاش خامنه ای و قوه جنایتکار قضاییه اسلامیه که بگن اخوند و اسلام اشتباه نمیکنه، اما مردم ایران دیگه دارن بیدار و‌ مبارز میشن و بزودی عمانه بر گردن تمام اخوندها انداخته و آنها را کشان کشان به کویر لوت و نمک میبرن و خاک آنجا را بهشان زیر و رو میکنن تا آدم بشن و‌مفت خوری و مفت چریدن یادشان بره.
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 20:44:31 توسط آرش کمانگیر از تهران
جناب پیک ایران لطفا بروید به این آدرسhttps://rangin-kaman.net/%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d9%88-%d9%be%db%8c%da%86%db%8c%d8%af%da%af%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b1%d9%87%d8%a8%d8%b1%db%8c/ در بخش نظرات و یکی از آخرین نظرات نظر میم آ از تهران را که پاسخی ست به بیانیه اصلاحطلبان در ساییتان منتشر کنید. واقعا بسیار جالب است. من دوبار آنرا خواندم و در سایت رنگین کمان بخش : دولت و پیچیدگی های رهبری.

پیک ایران: شما لطف کنید نظر خود را در همین صفحه بنویسید
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 20:33:47 توسط کوروش ورجاوند تهعران
شهروند درست نوشته باید اصلا همه را کشت تات دوباره رهبلری با حاج سعید طوسی زاد و ولد کنند تا همه مداح و قاری و طلبه و روضه خوان شوند. کار شیخ شیشسلول هم سکه میشه. آتش به اختیار به این میگن حالا به اتش به اختیار تناب به اختیار هم اصافه شده. آلمانها پانصد کیلو قرص بیرحمی به آخوندان فروخته اند. تمامی میر غضب های امام خامنه ای موقع قتل و کشتار یه قرص آلمانی از شرکت بایر میندازند بالا و [الا بکش و کی نکش!
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 19:43:33 توسط آذر
آنچه مسلم است اختلاس، دزدی، رانت خواری و فساد مالی، تمام بنیان های نظام دینی و سرمایه داری حاکم بر ایران را فرا گرفته است. گندیدگی و کثافات حاکم بر ج-ا، هم اینک، در تمام عرصه های اقتصادی و سیاسی از پس پرده بیرون افتاده و آشکارا در معرض دید عموم توده های مردم ایران و جهان قرار دارد. در ج-ا، اراده‎ای واقعی برای مبارزه با فساد وجود ندارد و باندهای جناح خامنه ای بیهوده تلاش می کنند تا رسوایی فساد و رشوه‎خواری که تمام سیستم موجود را فرا گرفته است کم جلوه دهند. با تشدید بحران و کم‎رنگ شدن امید در میان مقامات حکومتی به بقاء ،فساد نیز به سیم آخر خواهد زد. اما از سوی دیگر حکومت اسلامی برای آنکه بتواند در ظاهر خود را در حال مبارزه با فساد نشان دهد، به دنبال قربانیان دیگری می‎گردد هر چند که ممکن است تا دیروز دوست و یار غار آنها بوده باشند.بنابراین ، فساد فراگیر حاکم بر کل نظام ج-ا، بدون هیچ شبهه ای در همه ارگان های قضایی، اجرایی و قانون گزاری نظام و بیش از هر کس در شخص خامنه ای خیمه زده است. خامنه ای به عنوان رهبر و ولی فقیه ج-ا، خود قافله سالار دزد ها و مجموعه چپاولگران حاکم بر ایران است.
نوشته شده در تاريخ بيستم امرداد ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 18:31:00 توسط شهروند
این مسئله بصورت جدی داره اتفاق می افته امروز در کرمانشاه به تعداد قابل توجهی شهروند عراقی برخوردم که در به در دنبال صرافی می گشتند و این خطر وج.ود دارد که با هجوم این افراد برای خرید کالاهای اساسی و ارزاق مصرفی علاوه بر گرانی بیسابقه بازار را که فعلا مملو از کالاهای مصرفی است نیز دچار هیجان کمبود هم بکنند. جا دارد قبل از بروز چنین اتفاقی نهادهای مرتبط با دقت بیشتری به موضوع بپردازند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ میهمانی پر از گوشت و کباب مسئولین استان خوزستان در بازدید از روستاهای اندیمشک 
فیلم/ در حاشیه بازدید نوبخت از جنوب کرمان وصحنه ای که همه را خجالت زده کرد!
فيلم/ صحبت‌های تنها بازمانده حادثه سقوط هواپیمای باری ارتش در کرج 
عکس/  بارش شدید باران و تگرگ عصر پنجشنبه تهران را سفید پوش کرد
فیلم/ سوء قصد به دو آخوند در مسیر جاده قم
فيلم/ باید به اینهمه شعور سیاسی و آگاهی این کارگر هموطن آفرين گفت 
فيلم/ پاسخ‌های محکم دو دختر به کسی که به نام امر به معروف ایجاد مزاحمت می‌کند
 بخشی از یک گزارش: تن فروشان خیابان گلبرگ و رشید در تهران
فيلم/ روشنگری محمد حسین سپهری، معلم شریف مشهدی، پیرامون جنایات سلمان خدادادی، نماینده ی مجلس جمهوری اسلامی 
فیلم / بارش برف و تگرگ دقایقی قبل- شمال تهران
عکس/ د‏ر میدان ولیعصربرای تقدیر از "شهدای" هسته ای بنر زده اند ولی از عکس شاتل امریکایی استفاده کردن
کاروان همراه نوبخت در کرمان قربانی گرفت/ حلیمه و یلدا گروهی قربانی سرعت کاروان همراه نوبخت در جنوب کرمان  
آگهی های تجارتی