"شاید به زودی حتی یک پرواز خارجی نداشته باشیم"


بلیط پروازهای خارجی دو برابر شده و نرخ ارز مسافرتی آزاد. انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران هشدار می‌دهد که کاهش سفر به زوال مشاغل وابسته به صنعت هوانوردی می‌انجامد و خطر حذف مسیر ایران در پروازهای خارجی نیز وجود دارد.

به گزارش دویچه وله، ارز مسافرتی در ایران هم‌قیمت ‌بازار آزاد و بهای بلیط پروازهای خارجی و داخلی دو برابر شده است. تا چهارشنبه ۱۷ مرداد، بلیط پروازهای خارجی با ارز ۴۴۰۰ تومانی فروخته می‌شد. حالا پس از محرومیت شرکت‌های هواپیمایی از دریافت ارز دولتی و محاسبه هر دلار با نرخ ۸۸۰۰ تومان، انتظار می‌رود تقاضا برای سفر خارجی ریزشی جدی داشته باشد.

رضا اباذری، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران می‌گوید: «وقتی نرخ پروازهای خارجی صد درصد گران می‌شود، تقاضا کاهش می‌یابد و پروازها کم یا کنسل می‌شود. در نهایت به مرحله‌ای می‌رسیم که ایرلاین‌های خارجی مسیر هوایی ایران را حذف کنند.»

او این روند را یک "خودتحریمی" می‌خواند که نه تنها سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور، بلکه سفر گردشگران خارجی به ایران و مشاغل وابسته به صنعت هوانوردی را در معرض تهدید قرار می‌دهد: «کاهش مسافر، توجیه برقراری خط هوایی با ایران را نیز برای ایرلاین‌های خارجی از بین می‌برد، چراکه با یکی دو پرواز در هفته نمی‌توانند هزینه‌های خود را تامین کنند.»

تکرار تجربه عراق

رضا اباذری پیش‌بینی می‌کند آن دسته از شرکت‌های هواپیمایی که روزی چند پرواز دارند، اول تعداد پروازها را کم کنند و سپس مسیر ایران را حذف کنند: «این اتفاقی است که قبلا در مسیر هوایی اربیل عراق تجربه شده است.»

اباذری افزوده که با آزاد شدن ارز مسافرتی، روند کاهش کیفیت، تقاضا و درآمدِ بخش‌های وابسته به سفر شروع شده است. او به مشاغل وابسته به صنعت هوانوردی از جمله خدمات فنی و مهندسی، کترینگ، هتلداری و تجهیزات وابسته به هتلداری اشاره می‌کند که در معرض خطر قرار دارند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران از دولت خواسته که یک بسته حمایتی برای رونق دادن به کسب و کار گردشگری ارائه دهد.

ارز مسافرتی آزاد

از یک هفته قبل و به تصمیم بانک مرکزی، ارز مسافرتی با نرخ مرجع ۴۲۰۰ تومان قطع شد. با تصمیم جدید، مسافران سفرهای خارجی باید ارز مورد نیاز را از صرافی‌ها با نرخ آزاد تهیه کنند. تا قبل از این ابلاغیه، هر کس می‌توانست در نخستین سفر خارجی به کشورهای غیر هم مرز، ۱۰۰۰ یورو به نرخ دولتی دریافت کند اما اینک نرخ برابری دلار ۸۸۰۰ تومان تعیین شده و صرافی‌ها می‌توانند تا سقف ۵۰۰۰ یورو نیز ارز به مسافران بفروشند.

تصمیم بانک مرکزی و هم‌چنین اعلام دولت که ارز مرجع تنها به کالاهای اساسی تعلق می‌گیرد، به جهش قیمت بلیط هواپیما نیز انجامید. رسانه‌ها می‌نویسند همه صرافی‌ها به خاطر نوسان ساعت به ساعت بهای ارز کار نمی‌کنند و صف طویلی در خیابان فردوسی پشت چند صرافی معدود تشکیل شده است. روز شنبه ۲۰ مرداد، صرافی‌ها هر دلار را تا حدود ۱۱هزار تومان معامله کردند.

مدیران آژانس‌های مسافرتی می‌گویند هنوز نمی‌توان درباره شوک حاصل از دو برابر شدن قیمت بلیط و شرایط جدید تامین ارز مسافرتی اظهارنظری قطعی کرد زیرا بیشتر افراد قبلا بلیط رزرو کرده‌اند. یک شهروند تهرانی به دویچه‌وله می‌گوید بلیط بسیاری از ایرلاین‌های ایرانی به مقصد ترکیه یا اروپا تا شهریور به خاطر بهای مناسب‌شان پیش‌فروش شده بودند. ضمن آن که فروش ارز مسافرتی در بازگشت، خرج سفر را جبران می‌کرد و سودی هم داشت: «الان هم به خاطر گران شدن بلیط و هم به خاطر آزاد شدن ارز مسافرتی، دکان آژانس‌ها و گردشگری خلوت است.»

[کد مطلب: 162343] [تاريخ انتشار: بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ میهمانی پر از گوشت و کباب مسئولین استان خوزستان در بازدید از روستاهای اندیمشک 
فیلم/ در حاشیه بازدید نوبخت از جنوب کرمان وصحنه ای که همه را خجالت زده کرد!
فيلم/ صحبت‌های تنها بازمانده حادثه سقوط هواپیمای باری ارتش در کرج 
عکس/  بارش شدید باران و تگرگ عصر پنجشنبه تهران را سفید پوش کرد
فیلم/ سوء قصد به دو آخوند در مسیر جاده قم
فيلم/ باید به اینهمه شعور سیاسی و آگاهی این کارگر هموطن آفرين گفت 
فيلم/ پاسخ‌های محکم دو دختر به کسی که به نام امر به معروف ایجاد مزاحمت می‌کند
 بخشی از یک گزارش: تن فروشان خیابان گلبرگ و رشید در تهران
فيلم/ روشنگری محمد حسین سپهری، معلم شریف مشهدی، پیرامون جنایات سلمان خدادادی، نماینده ی مجلس جمهوری اسلامی 
فیلم / بارش برف و تگرگ دقایقی قبل- شمال تهران
عکس/ د‏ر میدان ولیعصربرای تقدیر از "شهدای" هسته ای بنر زده اند ولی از عکس شاتل امریکایی استفاده کردن
کاروان همراه نوبخت در کرمان قربانی گرفت/ حلیمه و یلدا گروهی قربانی سرعت کاروان همراه نوبخت در جنوب کرمان  
آگهی های تجارتی