نماینده مجلس: شورای عالی امنیت ملی با تایید رهبری رژیم حقوقی دریای خزر را تعیین تکلیف می کند


نماینده رشت در مجلس، تاکید کرد: شورای عالی امنیت ملی موظف به تعیین تکلیف در خصوص رژیم حقوقی دریای خزر است البته زمانی مصوبات این شورا قانونی و قابلیت اجرایی پیدا می‌کند که رهبری آنها را تایید کند.

جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با خانه‌ملت، در توضیح آخرین وضعیت تعیین رژیم حقوقی دریای خزر، گفت: در زمان شوروی سابق دو کشور ساحلی خزر تفاهم کردند اما بعد از تفکیک کشورها سهم هر کدام از دریای خزر تغییر کرد، در زمانی صحبت از سهم 25 درصدی جمهوری اسلامی بود اما علی رغم مذاکرات پی در پی و مداوم این میزان را نپذیرفتند.

ایران از سهم 12درصدر در دریای خزر برخوردار است

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بعد از آن سهم 12 درصدی ایران مطرح شد و این میزان را برای ما تعیین کردند.

کوچکی نژاد در توضیح اینکه چه نهاد و افرادی مسئول تصمیم‌گیری درباره رژیم دریای خزر هستند، گفت: شورای عالی امنیت ملی موظف به تعیین تکلیف و تصمیم‌گیری در این زمینه است، وزارت امور خارجه هم در مصوبات این شورا تاثیر دارد البته زمانی مصوبات شورای عالی امنیت ملی قانونی و قابلیت اجرایی پیدا می‌کند که مقام معظم رهبری آنها را تایید کند.

ایران و آذربایجان بیشترین اختلاف بر سر تعیین رژیم حقوقی خزر را دارند

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: سهم کشورها در منطقه آب‌های آزاد موضوع اختلاف کشورها بر سر تعیین رژیم حقوقی دریای خزر است، بیشترین اختلافات هم میان ایران و آذربایجان است، جمهوری اسلامی با سایر کشورهای همسایه ساحلی اختلافی ندارد و به نظر اختلاف ایران و آذربایجان مبنی بر تعیین خط مرزی آبی به سختی حل می‌شود.

رئیس جمهور به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر تهران را به مقصد آکتائو قزاقستان ترک کرد و در توضیح این سفر گفت: اجلاس قزاقستان یکی از اجلاس‌های بسیار مهم درباره خزر است، دلیل آن اصول مادری است که در رابطه با رژیم حقوقی دریای خزر بحث و بررسی می‌شود.

گفتنی است؛ رئیس‌جمهور همچنین افزود: این کنوانسیون رفت و آمد کشتی‌های نظامی خارجی را در این دریا کاملاً ممنوع می‌کند و این اهمیت بسیاری از لحاظ امنیت ملی کشورهای حاشیه خزر دارد.

[کد مطلب: 162371] [تاريخ انتشار: بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 10:55:54 توسط چهلچراغ
حکومت فاسد و تبهکار اسلامی فاقد مشروعیت مردمی است و نماینده ملت ایران در مجامع بین المللی نیست! کشورهای در گیر در تنظیم رژیم حقوقی دریای مازندران باید بدانند که این حکومت اشغالگر به زودی بدست مردم سرفراز ایران سرنگون خواهد شد و متعاقب آن کلیه قراردادها و کنوانسیون های امضا شده با خامنه ای ابله و سایر پااندازان نادان و چپاولگر حکومت ملایان لغو و بی ارزش تلقی خواهد شد!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 10:20:53 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
50 درسد حق ایران مال زمان دیگری بود؛ ولی حالا منطقه دارای موقعیت جدیدی شده. پس چه باید کرد؟ به نظر من دریا باید بطور مساوی بین پنج کشور تقسیم شود تا برای همیشه اختلافات پایان گیرد. یعنی به هر کشوری باید بیست درسد برسد؛ اگر این نشود؛ امضای توافقنامه خیانت آشکار است به ایران. پس اگر توافق نشد چه باید کرد؟ باید گفتگو ها را رها نمود تا زمانی که حق واقعی ایران ستانده شود. یعنی اگر به ایران نوزده درسد داده شود، نباید پذیرفت. و این را نیز خوب است اضافه نمایم که حتی اگر پذیرفته شود؛ مردم ایران هرگز آن را به رسمیت نمی شناسند و در نتیجه اختلافات همچنان برجای می مانَد، و حیف است بین همسایگان اختلاف باشد. پس نباید از سوی کشور های محترم همسایه برای تحمیل شرایط شان اقداماتی غیر دوستانه صورت پذیرد. من برای اطلاع همسایگان محترم این نظر عرفی و حقوقی را بیان داشتم تا ثبت گردد و بمانَد. برخورد بین همسایگان باید با احترام متقابل به حقوق یکدیگر و بسیار دوستانه باشد. اگر این شود، به دوستی بین همسایگان بیش از پیش دامن زده شده و باعث همکاری های منطقه ای می گردد. پس می بینیم که این پیشنهاد من به سود همگان است.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فيلم/ رفتار تحقیر‌آمیز و دستوری يک آخوند باعث عصبانیت اين بانو شد و حجاب از سرش برداشت 
فیلم / فیلمی از پارتی سفارت جمهوری اسلامی در سوئد
یک کارشناس آمریکایی:‌ اخباری از جدایی احتمالی مقامات ارشد سپاه گزارش شده است
فیلم/ احمدی نژاد غیر مستقیم رھبر نظام را ھم متھم کرد
چه کسی  خامنه‌ای را خام کرد؟
دختر پناهجوی ایزدی و برده جنسی سابق، خریدار داعشی خود را در آلمان شناخت 
فيلم/ موش غول آسا در بیمارستان فقیهی شیراز
آتش زدن 2 مامور شهرداری اهواز
ایران و مشغله فکری خطرناک ترامپ
صعود نرخ ارز به رغم وعده روحانی 
عکس/ به والدين اين بچه چه می توان گفت؟! 
آخوند جوان افشاگر خودش آقازاده از آب درآمد!
آگهی های تجارتی