عکس/ دهکده جهان نما


جهان نما دهکده‌ای است ییلاقی در میان منطقه حفاظت شده‌ای به همین نام در استان گلستان، که به دور از هیاهوی دنیا روزگار می‌گذارند. ییلاقی بکر و تماشایی که منظره و فضای کوهستان‌های آلپ و دهکده‌های سوئیسی را در ذهن تداعی می‌کند و در دشتی وسیع در میان جنگل‌های چندین میلیون ساله هیرکانی و کوه‌های البرز احاطه شده است. دهکده ییلاقی جهان نما معماری بومی و سنتی دارد؛ اینجا خبری از مظاهر زندگی شهری نیست و آب لوله کشی، آنتن موبایل، برق و تلفن به خانه‌های مردم راهی ندارند.
منطقه حفاظت شده جهان نما ۳۱۷۴۷ هکتار وسعت دارد و در ارتفاع بین ۶۰۰ تا ۳۰۸۶ متری از سطح دریا واقع شده است. این منطقه سالم‌ترین و دست نخورده‌ترین جنگل‌های میان بند (جنگل‌های دامنه کوه) را در شمال ایران دارد و گفته می‌شود تنها منطقه‌ای در کشور است که ببر‌ها می‌توانند به راحتی در آن زندگی کنند. منطقه جهان نما بعد از پارک ملی گلستان وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده استان است و از سال ۱۳۵۲ زیر نظر سازمان محیط زیست قرار دارد. جنگل‌های جهان نما از نوع هیرکانی است و در میان قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا قرار دارد.
[کد مطلب: 162404] [تاريخ انتشار: بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم امرداد ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم اوت ۲۰۱۸ ، 07:29:46 توسط نکته سنج
از دیدن این مطلب به دلیلی که دوست عزیزمان "سماق" اشاره نمودند، بسیار ناراخت شدم، نمیدانم چگونه آدمخوارانی که در کنار خامنه ای جنایتکار به نان و نوا رسیده اند برای چپاول به این منطقه نیامده اند، آخوندهای به قدرت رسیده و ژنرالهای حلبی به دوش وراج و نادان، و فرزندانشان خطری بالقوه برای چنین محلاتی بشمار میروند. وقتی مجلس ما پر است از دزد و چپاولگر و اگر اتفاقا کسی حرفی درست بزند قوه ضد عدالتخواه (باصطلاح قضائیه)برایش پاپوش درست میکند، چه امیدی به جز جوانان ما (از زن و مرد) برای نجات از چنگال اهریمن اسلامی میماند، خدا ما را بدست شجاعانمان نجات دهد.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم امرداد ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۸ ، 20:09:03 توسط سماق
اینها را ترا به خدا تا سرنگونی این حکومت آخوندی - حیوانی - سپاهی نشان ندهید که از فردا بیشرفان زمین دزد مشغول به کوه خواری و زمین خواری در آن منطقه میشوند و آین طبیعت بکر را هم مثل بقیه جاهای ایران به لجن میکشانند.
آگهی های تجارتی