بررسی چهار دلیل خامنه‌ای برای ممنوعیت مذاکره با آمریکا


ایران وایر، رضا حقیقت‌نژاد: خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه «جنگ نخواهد شد»، مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام و گفته است درباره برجام اشتباه کرده است. این صریح‌ترین واکنش او به پیشنهاد مذاکره دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمریکاست، به ویژه اینکه او اعلام کرده «اگر به فرض محال قرار بود با امریکایی ها مذاکره ای کنیم قطعاً با دولت فعلی هرگز مذاکره نمی کردیم.» به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت رهبر جمهوری اسلامی، مذاکره با دولت ترامپ را ممنوع اعلام کرده است.

خامنه‌ای در توضیح علت عدم وقوع جنگ، گفته «ما مثل گذشته هیچ وقت شروع کننده جنگ نخواهیم بود» و «آمریکایی‌ها هم حمله را آغاز نمی کنند چون می دانند که صددرصد به ضررشان تمام خواهد شد» ولی «شبح جنگ» را برای فشار روانی بر جمهوری اسلامی، حفظ می‌کنند. رهبر جمهوری اسلامی همچنین برای اتخاذ تصمیم ممنوعیت مذاکره با آمریکا، دلایل متعددی را ذکر کرده است:

۱- رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «با آمریکایی‌ها به علت وجود استدلال‌های دقیق، تجربه گذشته و ضررهای فراوان مذاکره با یک رژیم متقلب و زورگو مذاکره نمی کنیم»/ او در همین زمینه به تجربه توافق هسته‌ای اشاره کرده است: ««در موضوع مذاکرات [هسته‌ای] بنده اشتباه کردم و به اصرار آقایان [دولت] اجازه تجربه را دادم که البته از خطوط قرمز معین‌شده هم عبور کردند.» با این حال مشخص نیست منظور او این است که اجازه مذاکره با آمریکا اشتباه بوده یا اینکه بی‌تفاوتی‌اش در مقابل خط قرمز‌های نادیده گرفته شده، اشتباه بوده است. اعتراف اشتباه را می‌توان از سر خشم هم توصیف کرد. با این توضیح که خامنه‌ای پس از برجام و از دست دادن برخی توانایی‌های فنی هسته‌ای ایران که می‌توانست با آن با آمریکا چانه‌زنی کند، اکنون خروجی نهایی مذاکرات را از دست رفتن این توانایی‌ها می داند و مسیر طی شده را اشتباه توصیف کرده است. هر کدام باشد، این رویکرد دقیقا مخالف رویکرد دولت حسن روحانی است که کماکان از برجام به عنوان یک تجربه موفق دیپلماتیک یاد می‌کند و می‌گوید اشتباه و بد‌عهدی دولت ترامپ بوده که سبب تخریب برجام شده است. بدین اعتبار می‌توان گفت اعتراف به اشتباه امروز رهبر جمهوری اسلامی، مخالفت جدی و مجدد با رویکرد دیپلماتیک حسن روحانی در سال‌های گذشته بود. در ماه‌های اخیر، حسن روحانی سعی کرده از نظر دیپلماتیک با نظرات خامنه‌ای هماهنگٰ‌تر باشد ولی سخنان امروز رهبر جمهوری اسلامی نشان داد که تغییرات یا چرخش حسن روحانی موجب فراموشی کنایه و کاهش مخالفت رهبر جمهوری اسلامی نمی‌شود.

۲- رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «جمهوری اسلامی هر وقت به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد، می‌تواند با آمریکا مذاکره کند. امروز چنین چیزی نیست؛ بنابراین امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم» و «در حال حاضر مذاکره قطعاً به ضرر ما تمام می شود.» بر این اساس و برخلاف تبلیغات معمول، خامنه‌ای پذیرفته است که اکنون از سطح «اقتدار» برای مواجهه با آمریکا برخوردار نیست و به دلیل ضعف در موقعیت، حاضر به مذاکره نیست. این دلیل رهبر جمهوری اسلامی را می‌توان واقع گرایانه تر از دیگر شعارهای سال‌های اخیرش ارزیابی کرد.

۳- خامنه‌ای با واکنش مستقیم به پیشنهاد مذاکره و حملات لفظی مقام‌های دولت آمریکا،‌ با اشاره به سخنان وزیر امورخارجه آمریکا، او را «عقب‌مانده ذهنی» خوانده و گفته است: «مسئولان کنونی رژیم امریکا به گونه ای وقیح و بی شرم و بی‌ادب با دنیا حرف می زنند که انگار حیا را کاملاً از آنها گرفته اند» و «یک نفر می گوید بدون پیش شرط، نفر دیگر پیش شرط می گذارد.» اشاره او به پیشنهاد مذاکرات بدون پیش شرط از سوی ترامپ و شرط‌های پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا برای مذاکره با ایران است. رهبر جمهوری اسلامی در ادامه با تشریح روش آمریکایی‌ها برای مذاکره با ایران گفته است آنها «اهداف اصلی» خودشان را اعلام نمی‌کنند ولی در مذاکره «با دبه و چانه زنی، همه اهداف را پیگیری می کنند و «فقط وعده می دهند اما از طرف مقابل امتیازات نقد می خواهند و وعده نمی پذیرند» و «هر جای مذاکره اگر طرف مقابل از دادن امتیاز نقد امتناع کند، امریکایی‌ها آنچنان هیاهوی تبلیغاتی و رسانه ای در جهان راه می اندازند که معمولاً طرف مقابل کم می آورد و دچار انفعال می شود.» بنابراین رهبر جمهوری اسلامی، به روش آمریکایی‌ها در مذاکرات اعتماد ندارد و از طرفی، روش دولت ترامپ برای مذاکره را بدتر از دولت‌های قبلی می‌داند و به همین دلیل تمایلی به مذاکره نشان نمی‌دهد. او همچنین به مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی اشاره کرده و گفته است در این مذاکرات هم آمریکا چنین روشی را در پیش گرفته است. از این زاویه،‌ او اعلام کرده که قصد ندارد در مقابل الگوی فشار و تهدید حداکثری برای ورود به مذاکرات، تسلیم شود.

۴- رهبر جمهوری اسلامی گفته است: « عامل اصلی گرانی وکاهش ارزش پول ملی، مسائل مدیریتی است، نه تحریم.» خامنه‌ای در این زمینه با اشاره به قیمت‌گذاری ارز توسط دولت در ماه‌های اخیر، مثال هم زده است: «مبلغ ۱۸ میلیارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالی که برای تهیه ارز مشکل داریم، بر اثر بی تدبیری، به افرادی واگذار شد و برخی از آن سوء استفاده کردند.» از این زاویه، خامنه‌ای با این باور که مذاکره و رفع تحریم‌ها، گره مهمی از اقتصاد ایران باز نمی‌کند، بر عدم تمایل خویش برای بازگذاشتن این راه تاکید کرده است. این حرف البته تازگی ندارد. در دو سال پایانی دولت محمود احمدی‌نژاد هم اصولگرایان به ویژه علی لاریجانی، رئيس مجلس ایران می‌گفت عامل اصلی مشکلات تحریم نیست و مسائل مدیریتی است. این گفته‌ها در آن زمان با اعتراض محمود احمدی‌نژاد مواجه شد و خامنه‌ای هم در سخنرانی‌هایش درباره تحریم، به چنین مواردی اشاره صریح نکرد ولی اکنون ترجیح می‌دهد در مقابل دولت روحانی، تاکتیک دیگری اتخاذ کند.

او همچنین در کنایه دیگری به حسن روحانی، گفته است: «رییس‌جمهور اعتراف کرد اگر محدودیت‌های شما نبود ما امتیازات بیشتری می‌دادیم.» در ماه‌های اخیر، انتقادات زیادی از سوی اصولگرایان مطرح شده که دولت ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای، امتیازهای زیادی به آمریکا داده ولی امتیاز قابل توجهی نگرفته است. البته حسن روحانی تنها کسی نیست که مورد انتقاد تلویحی یا صریح او قرار گرفته است. رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنانش «ادعای فساد سیستمی و فراگیر» در ایران را اظهارنظر افراطی توصیف کرده و با رد برکناری دولت روحانی، گفته است: « آنها که می گویند دولت باید برکنار شود در نقشه دشمن نقش آفرین هستند.» در سال‌های اخیر، یکی از مشهورترین چهره‌هایی که بحث فساد سیستماتیک در ایران را مطرح کرده، احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام است که از اقتصاد‌دان‌های مورد اعتماد رهبر جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. بحث برکناری دولت را نیز در روزهای اخیر، محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور سابق ایران و عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام مطرح کرده است. «بازی در نقشه دشمن» را می‌توان تندترین هشداری دانست که رهبر جمهوری اسلامی به محمود احمدی‌نژاد داده است. رهبر جمهوری اسلامی در واکنش دیگر به سخنان احمدی‌نژاد گفته است: « به اسم اینکه طرفدار ضعفا هستیم و می خواهیم اوضاع را درست کنیم، خودشان ملتفت نیستند اما عملاً در چارچوب نقشه دشمن حرف می زنند و اقدام می کنند.»

حمایت رهبر جمهوری اسلامی از دولت روحانی در مقابل کنایه و پیشنهادات احمدی‌نژاد را البته نمی‌توان واجد معنای سیاسی مهمی دانست. مهم ترین معنای سیاسی سخنان امروز رهبر جمهوری اسلامی این بود که می‌خواهد راه خودش را برود و چانه‌زنی‌ها و لابی‌های سیاسی داخلی یا فشارهای خارجی تاثیری بر این مسیر نخواهد گذاشت. او احتمال زیاد به هزینه‌ها و تاوان چنین انتخابی چندان توجه نمی‌کند، چون احساس می‌کند اکنون وقت خوبی برای مانور و نمایش درباره افکار قدیمی خود رسیده است.

از سوی دیگر، اعتراف به اشتباه و اعلام ممنوعیت علنی از سوی خامنه ای و تاکیدش بر عدم وقوع جنگ، به خوبی نشان می‌دهد که در سطوح بالادستی حکومت جمهوری اسلامی، گفتگوهای فشرده‌ و جدی درباره واکنش به ترامپ وجود داشته است و خامنه‌ای برای اینکه راه بر فشارهای سیاسی داخلی ببندد، تصمیم به اعلام موضع علنی گرفته است.

پیش از این، پس از اینکه سردار جعفری، فرمانده سپاه در واکنش به پیشنهاد مذاکره از سوی ترامپ، نامه نوشت و آن را به سرعت نفی و رد کرد، برخی تحلیل گران با استناد به قانون اساسی، این نامه را دخالت غیرموجه نظامیان در دیپلماسی ایران و همچنین مداخله در کار نهادهایی چون شورای عالی امنیت ملی ایران توصیف کردند. سخنان امروز خامنه ای نشان داد که نامه فرمانده سپاه حتی اگر غیرقانونی یا مداخله‌گرانه باشد، بخشی از دستورکار مدنظر او درباره دیپلماسی ایران بوده و همچنین قصد ندارد که تصمیم گیری در این زمینه را به نهادی چون شورای عالی امنیت ملی واگذار کند. او می‌خواهد حرف آخر را همین اول بزند.

[کد مطلب: 162476] [تاريخ انتشار: بيست و دوم امرداد ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم امرداد ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم اوت ۲۰۱۸ ، 22:25:33 توسط علی
من در یک جای دیگر نیز گفتم که اظهارات خامنه ای و ظریف در مورد امریکا و ترامپ با مشاوره و نظارت انگلیس است. بلی تا انگلیس نخواهد هیچ کس به حکومت اسلامی در ایران نمی تواند حمله نظامی بکند.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم امرداد ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم اوت ۲۰۱۸ ، 19:59:14 توسط حزب روده
گاهی فکر میکنم که حزب توده در ایران بقدرت رسیده.....
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم امرداد ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم اوت ۲۰۱۸ ، 19:24:00 توسط نکته سنج
خامنه ای میخواهد خود را ازدخالتهائی که درمورد مذاکرات برجام نموده بیاطلاع نشان دهد. تمام مذاکرات با تشریح همه ریزه کاریها با اطلاع و تایید اوصورت گرفته وطبق روال همیشگی خودش میخواهد بگوید که من بیخبر بودم، کیست که نداند این دروغی بزرگ است؟ البته عدم اعتماد بدولت ترامپ اصلی موجه است واینکه میگوید جنگی اتفاق نخواهد افتاد باید زمان اثبات کند و بهر صورت اگر جنگی در بگیرد اوبا روش همیشگی نخواهد پذیرفت که او چنین گفته است. چیزی که این دیکتاتور خود محور درآن تبحر دارد همه میدانند که در قاموس خامنه ای همه اشتباه میکنند بجزخود او واین است راز تفکر این روضه خوان بشاهی رسیده بیقابلیت وخود خواه دیوانه. ایشان نمیخواهد جواب ملتی را بدهدکه بدست او بمنجلاب فقر وگرسنگی وورشکستگی رسیده ومقصر آن خوداوست. اونمیخواهد بگوید چرا ملت فریادمیزنند"مرگ بر دیکتاتور" ودرهمین حال بدیکتاتوری ادامه میدهد ومیگوید هیچکس هیچ غلطی نمیتواند بکند! او قاتلی است که هرکس باو کمکی کرد (رفسنجانی) اورا با خباثت کشت. ازاو چه انتظاری هست. او نمیگوید نجات بشار اسد برای ملت ایران چه سودی دارد که اموال و جان ایرانیان باید قربانی شود
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم امرداد ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم اوت ۲۰۱۸ ، 18:59:28 توسط اذر
مجموعه هیات حاکمه ایران خصوصاً خامنه ای ، در وضعیت کنونی و به طور اخص بعد از خیزش انقلابی جوانان و توده های فقر زده مردم ایران در دیماه گذشته، بسیار هراسان هستند. این نگرانی، فقط از قدرت توده ها و ترس از عروج مجدد جوانان و مردم تهیدست نیست. آنان، همچنین بیمناک تشتت و تشدید بحرانهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هستند. چند پاره گی و بحرانهایی که از مدتها پیش به طور فزاینده در طبقه حاکم و دستگاه دولتی سر باز کرده و اکنون به طرز کم سابقه ای تمام تار و پود رژیم را فرا گرفته اند. فقط خامنه ای نیست که در بیم و هراس بسر می برد. اکنون مجموعه نهادهای حکومتی و دستگاه دولتی از بالا تا پایین، تماما در التهابی فزاینده هستند. کابوسِ عروج دوباره خیزشهای خیابانی خواب و آرامش را از طبقه حاکم ربوده است. بحران رکود- تورمی حاکم بر اقتصاد کشور و تشدید بحرانهای سیاسی- اجتماعی، و چگونگی مذاکره با شیطان بزرگ، همانند خوره ای لاعلاج، پیکره نظام را فرا گرفته است. ج-ا، از درون با اضمحلال و خطر فروپاشی مواجه است. گسترش مناقشات، چند پاره گی و تشدید تلاطمات درونی هیات حاکمه به روشنی آن را جار می زند.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم امرداد ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم اوت ۲۰۱۸ ، 18:09:21 توسط ali
این دست نشانده روسها با هر کس که او را بر قدرت نگهدارد گفتگو می کند .اگر شده خانواده خود را سر خیابان می فروشد تا چند روزی به این زندگی شرم آور وشیطانی خود ادامه دهد. لعنت بر هر چه وطن فروش می باشد.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم امرداد ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم اوت ۲۰۱۸ ، 17:56:03 توسط هالو
از یک تحلیل گر بی بی سی ! چه انتظاری میتوان داشت؟! درست در زمانی که هر ایرانی وطن پرستی باید به سوگ دریای خزر بنشیند این افراد طبق دستور رییسشان, همانند روزنامه های امروز ایران, در یک خط و جهت, موضوع اصلی و مهم فروختن ایران را, با خبرهای دهن پر کن و قلابی بی ارزش, از دید مردم دور نگه دارند. اینان هستند تحلیلگران سیاسی اکنون ایران! به احتمال زیاد هزاران لایک هم توسط ایرانیان دانا! خواهد گرفت. من نمی دانم شما خاین را چگونه تعریف میکنید ولی من هالو, تعریف خودم را برای وطنپرست و خاین دارم.