تهدید عجیب سخنگوی قوه قضاییه: کسانی که مردم را ناامید کنند تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند!


سخنگوی قوه قضاییه هشدار داده است که اگر کسانی سخنانی بزنند که موجب یأس و ناامیدی و اضطراب مردم باشد قوه قضاییه حسب وظیفه ذاتی خود آنها را تحت تعقیب قرار می‌دهد و باید پاسخگو باشند! این سخنگو درباره این تهدید و محدودیت جدید توضیح بیشتری نداد ولی باید به قوه قضاییه یادآوری کرد که اگر  «حسب وظیفه ذاتی» خود عمل کرده و جنایتکاران و اختلاسگران و دزدهای ثروت مردم را از جمله در خود قوه قضاییه مورد پیگرد قرار دهد آنوقت لازم نیست که مردم را به خاطر ناامیدی از نظام و دم و دستگاه‌هایش، تحت تعقیب قرار دهد!

به نوشته کیهان لندن، غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه در حاشیه نشست خبری روز دوشنبه ۲۲ امرداد با خبرنگاران گفت: «دشمن در حال تلاش است که فشار بر مردم وارد کند. در این شرایط اگر کسانی مردم را مأیوس کنند و خواسته و ناخواسته در جهت دشمن حرف‌های بی‌اساس بزنند، این افراد باید پاسخگوی حرف‌های خود باشند. بخصوص اگر دست‌اندرکاران، اعم از قوه قضاییه، مجلس یا قوه مجریه صحبتی داشته باشند که آن صحبت‌ها خدای ناکرده موجب تشویش اذهان عمومی و یأس و ناامیدی شود، اولا اینها باید خودشان به این موضوع توجه داشته باشند و ثانیا اگر توجه نکردند و حرفشان صحیح و قابل اثبات نباشد و کذب باشد و موجب یأس و اضطراب مردم شود، قوه قضاییه حسب وظیفه ذاتی خود آنها را تحت تعقیب قرار می‌دهد و باید پاسخگو باشند.»

به نظر می‌رسد منظور سخنگوی قوه قضاییه از سخنانی که مردم را مأیوس و ناامید و مضطرب می‌کنند از یک سو افشاگری‌های جناحی علیه یکدیگر و از سوی دیگر همین واقعیت‌های روزانه و مشکلات کشور باشد که مردم درباره‌شان حرف می‌زنند؛ مردمی که به دلیل بحران شدید اقتصادی به نان شب محتاج شده‌اند و با شنیدن خبر اختلاس و دزدی و زندگی‌های آنچنانی آقاها و آقازاده‌ها همزمان با  تحریم و ورشکستگی و تورم و گرانی بدون شک مأیوس، ناامید و مضطرب می‌شوند.

مسئولان قوه قضاییه فراموش کرده‌اند که ریشه ناامید شدن مردم در عملکرد چهل ساله جمهوری اسلامی است و نه دشمن موهومی که این حکومت با علم کردن آن ایران در بن‌بست قرار داده و خود نیز نمی‌تواند کشور را به شکلی کارآمد و موثر اداره کنند.

محسنی اژه‌ای همچنین از رسانه‌ای شدن پرونده متهمان اقتصادی که به تازگی بازداشت شده‌اند خبر داد و افزود: «خود دادگاه‌ها که برگزار می‌شوند تا جایی که علنی است منتشر شوند؛ چون قبلا این اجازه را نداشتیم؛ اما اکنون منتشر خواهند شد که این یک تغییر کاملا اساسی است». وی افزود «سعی می‌کنیم اطلاعات را نوبه به نوبه و زودتر به استحضار مردم برسانیم؛ اعم از اینکه اگر حکمی صادرشد، اگر افرادی دستگیر شدند و یا احیانا اگر افرادی محکوم و یا تبرئه شدند، مردم در جریان رسیدگی‌ها و احکام صادر شده قرار بگیرند که انشاءالله با کمک رسانه‌ها بتوانیم مردم را در جریان این امور قرار دهیم.»

اژه‌ای در بخش دیگری از سخنانش به نامه‌نگاری صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه با علی خامنه‌ای پیرامون برخورد با فساد اقتصادی اشاره کرد و گفت رئیس قوه قضاییه از پاسخ رهبر تشکر کرده است که اجازه داده «در شرایط کنونی و به لحاظ ضرورت، از برخی از تشریفات رسیدگی صرف نظر شود» و تأکید کرده است «این امر به این معنا نیست که از لحاظ محتوا قرار است که چیزی کم و کسر گذاشته شود؛ بلکه برعکس تاکید شد که با انتخاب قضات با سابقه‌ی حداقل بیست سال کار و واجدالشرایط افرادی تعیین شوند تا همانطور که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند، ضمن سرعت و دقت، کاملا عادلانه احکام متقن صادر شود.»

هفته گذشته صادق آملی لاریجانی در نامه‌ای ۱۲بندی  شرایط کنونی کشور را «وضعیت جنگ اقتصادی با دشمنان» خوانده و از علی خامنه‌ای خواسته بود: «با توجه به اینکه در وضعیت جنگ اقتصادی با دشمنان هستیم، درخواست می‌شود اجازه اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع با اخلالگران اقتصادی داده شود. ضمن اینکه هرگونه تعلیق و تخفیف مجازات مفسدان و اخلالگران اقتصادی ممنوع باشد.»

علی خامنه‌ای نیز در پاسخ به رئیس قوه قضاییه دستور داد مفسدان اقتصادی را سریعاً و عادلانه مجازات کنند و نوشته بود: «در اتقان (محکم‌کردن) احکام دادگاه‌ها دقت لازم به عمل آید.»

جدا از آنکه برخورد با مفسدان اقتصادی از وظایف روشن قوه قضاییه است به نظر می‌رسد نامه‌نگاری صادق لاریجانی و علی خامنه‌ای و تأکید سخنگوی قوه‌قضاییه بر این نامه‌نگاری حکایت از سناریوی تازه‌ای در جمهوری اسلامی دارد تا با بازداشت، برگزاری دادگاه و حتی شاید اعدام چند نفر به عنوان مفسد اقتصادی، بار مسئولیت شرایط اسفبار  موجود را از شانه‌های سران نظام بردارد و آنها را از اتهام فساد و دزدسالاری تبرئه کند.

این در حالیست که بازداشت و محاکمه افرادی چون شهرام جزایری، بابک زنجانی، مه‌آفرید امیرخسروی و… به عنوان مفسدان اقتصادی تنها پاک کردن صورت مسئله به نفع دست‌ها و چهره‌های پشت پرده این پرونده‌ها است. معمولا پشت پرونده‌های فساد اقتصادی کلان در جمهوری اسلامی شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی، نظامی و امنیتی حاضر در نهادهای قدرت هستند که با استفاده از ساختار معیوب جمهوری اسلامی توانسته‌اند شبکه‌های گسترده فساد در کشور را طراحی کنند. این فساد تا ساختار فاسدپرور و معیوب جمهوری اسلامی تغییر نکند با اقدامات قوه قضاییه و رخصت رهبری که خودشان از نهادهای تعیین‌کننده و تصمیم‌گیرنده‌ی این ساختار هستند، نه کاهش می‌یابد و نه رفع می‌شود.

[کد مطلب: 162568] [تاريخ انتشار: بيست و سوم امرداد ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم امرداد ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم اوت ۲۰۱۸ ، 20:34:52 توسط Ashena
سخنگوی قوهَ قضاییه مشخص نکرده که منظورش از مایوس کردن مردم یعنی چی. آیا منظورش ناامید کردن مردم از فروپاشی نظام است یا نه منظورش ناامید کردن مردم از ادامه فساد؟ واقعأ جوک هستند. با این حرف (در واقع تهدید) هر حرف و جمله ای را میتوان تفسیر و گوینده را متهم به ناامید کردن مردم کرد٬ خیلی آزادی بیان بود این هم اضافه شد. اداره هواشناسی در این دوران بی آبی باید حواسش خیلی جمع باشه مثلأ نیاد بگه در چند هفته آینده بارانی نخواهیم داشت چون ممکن مردم ناامید شوند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ درگیری «همه‌ی مردم» با «یک آخوند» که با فضولی خود قصد دخالت در پوشش یکی از بانوان را داشت / متروی تهران
فيلم/  ورود وقيح الله موسوی جزایری «برای تبیین آرمان‌های انقلاب» در لندن و خوردن نان جو در کلبه ای فقیرانه! 
حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران در سیستان و بلوچستان /  20 نفر کشته شدند/ تکمیلی + فیلم
نگاهی گذرا به مردان متقاضی خدمات جنسی در پایتخت 
گم شدن ۹۲۷ گوسفند در فرودگاه خمينی! 
شهرک ویلایی «باستی هیلز لواسان» امپراتوری «ژنرال‎های تدبیر و امید» با منظره‌ی سد لَتیان
فیلم / نمونه ای از دروغین بودن امامزاده ها/ جعلي بودن مكان بي بي شهربانو مادر امام سجاد (در تهران)
۱۰ ایرانی که به دلیل جاسوسی سایبری از آمریکا تحریم شده‌اند چه کسانی هستند؟
فیلم/  تنش روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام  (آخر این هم شد اسم!) در تبریز در بازی تراکتور سازی و استقلال تهران
فيلم/ بازی ۲۲ بهمن تمام شد، بازداشت دختران مردم آغاز؛ شلیک به خاطر حجاب و "اتحاد مردم"
چطور گوسفندان رومانیایی سر از فرودگاه امام درآوردند؟
دلالی علی لاریجانی این بار در ژاپن 
آگهی های تجارتی