اگر می خواهید جلوی ایران را بگیرید، ادلب را نجات دهید


برت استفنز نویسندۀ نیویورک تایمز در مقالۀ دیروز خود گفت که دولت ترامپ از همان ابتدا اعلام کرده که اولویت اصلی اش در خاورمیانه خنثی کردن جاه طلبی های منطقه ای و هسته ای ایران است ولی معلوم نیست چرا هیچ حرکتی در مقابل گستاخانه ترین حرکت ایران در سوریه نمی کند.

منظور استفنز از این حرکت، بازپس گیری ادلب است و می گوید از هم اکنون عواقب استراتژیک آن هم مشخص می شود. یعنی ایران موفق خواهد شد یک حلال شیعی را که از بند عباس در کنار خلیج فارس تا دره بکا در لبنان تحکیم کند. روسیه خواهد توانست دوباره خود را به عنوان یک فاتح نظامی و دلال دیپلماتیک در خاورمیانه مطرح کند. حزب الله که الان هم یک بازیگر قدرتمند سیاسی در لبنان است نفوذش بر سوریه را افزایش خواهد داد.

سوریه هم به «ملل متمدن» نشان خواهد داد که می تواند بکشد، از سلاح های ممنوعه شیمیایی استفاده کند و مردم خودش را با بمب و شکنجه و تحریم غذایی زجرکش کند.

بازنده ها عبارتند از ترکیه، اسرائیل، اروپا و مردم سوریه.

او می گوید بحران سوریه شاهدی بر بی ارزش بودن حرف ها، بی خاصیت بودن دوستی ها و پوچ بودن ارزش های آمریکا است و اضافه می کند که ترامپ علیرغم ادعاهایش در زمینه سیاست خارجی تفاوتی با اوباما ندارد.

از نظر وی حتی تهدیدهای اخیر جان بولتون مبنی بر اعمال های فشارهای بیشتر بر سوریه در صورت استفاده اسد از سلاح های شیمیایی در ادلب را نمی توان یک سیاست جدی به حساب آورد. او معتقد است تنبیه اگر تاثیرات ویرانگری بر طرف مقابل نداشته باشد چیزی جز یک ژست بی خاصیت نیست.

او از ترامپ انتقاد می کند که به اسد در یک توئیت هشدار داد «نباید شورتی به ادلب حمله کند». و می گوید اخطار جدی این است که حمله اسد به ادلب، حتی بدون سلاح های شیمیایی را خط قرمز بگیریم. خط قرمزی که اگر اسد از آن رد شود آمریکا بتواند هر چه از نیروی هوایی سوریه باقی مانده را نابود کند و چیزی هم از باندهای مورد استفاده ایران باقی نگذارد. اگر این هم مانع حرکت اسد نشد، باید کاخ های ریاست جمهوری اش را هدف گرفت. بعد هم نوبت خودش می رسد. اخطار یعنی این.

هدف بزرگتر از نظر نویسنده جا انداختن این مسئله است که آمریکا با یک هزینۀ به نسبت منطقی می تواند به اهداف سیاست خارجی خود دست یابد. این اهداف عبارتند از ممانعت از فجایع انسانی، تحمیل خسارت های سنگین به اسد و متحدانش، ایجاد یک اهرم دیپلماتیک برای آینده، و این که آمریکا به متحدینش نشان دهد قابل اتکاست.

هدف این نیست که به زور برای سرنوشت و آینده سوریه تصمیم بگیریم چون در این صورت عراق تکرار می شود.

استفنز می گوید دولت ترامپ هنوز فکر میکند که می تواند با شلیک چند موشک کروز و چند توئیت جلوی اسد بایستد. با این تفکر، رئیس جمهوری آمریکا علیرغم همه تحریم هایی که نثار ایران می کند، فقط راه جاه طلبی های آخوندها را باز می کند.

پیک ایران

##[کد مطلب: 165126] [تاريخ انتشار: بيست و سوم شهريور ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم سپتامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم شهريور ۱۳۹۷ برابر با هجدهم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 09:16:56 توسط 2=2
آقای سامان اگر اکثر ایرانیان با گسترش سلطه و قدرت ایران در منطقه مخالف نیستند پس نباید زر بزنند که نان شب نداریم چونکه گسترش سلطه و قدرت (حمایت از تروریستها )خرج بر میدارد!
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم شهريور ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 15:06:54 توسط سامان
سیاست ه آمریکاست که به خاطر منافع خود دشمن و رفیق خود را خرید و فروش میکنه. آمریکا معتقده که در سیاست دوست و دشمن می آیند و می روند و آنچه ماندنی ست منافع می باشد. ادلب خاک کشور سوریه ست، کشوری که در سازمان ملل کرسی داره اما بوسیله دشمنان اشغال شده. برت استفنز بر مبنای چه قانونی مدعی ادلب است؟ آیا سازمان ملل رای بر تجزیه سوریه داده؟! مردم سوریه از روز اول آغاز جنگ باخته اند، ترکیه هم حقی در ادلب نداره که برنده یا بازنده باشه، کشورهای اروپایی هم باخته اند چون داعش شکست خورد، اسرائیل و آمریکا هم موفق نشدند به اهداف مشترک خود در سوریه برسند پس باخته اند. هدف و سیاست آمریکا همیشه این بوده که از گسترش قدرت ایران در منطقه و ماورای آن با هر وسیله ای جلوگیری کند، صرفنظر از رژیم ایران. متحد آمریکا، شاه ایران را به این خاطر و به بهانه نقض حقوق بشر سرنگون کرد و حکومت را به دست آخوندهای عقب مانده انداخت. امروز آخوند را دشمن خود معرفی میکنه و نگران ه گسترش قدرت ایران در منطقه ست! اکثر ایرانیان با گسترش سلطه و قدرت ایران مخالف نیستند بلکه با رژیم کنونی ایران و دشمنان برون مرزی ایران مخالفند.
ساير مطالب اين بخش
داعش با انتشار ویدئویی مسئولیت حمله اهواز را برعهده گرفت
الاحوازیه مسئولیت حمله اهواز را تکذیب کرد
 نشست نفتی الجزایر؛ اوپک و روسیه درخواست ترامپ برای افزایش سریع تولید را رد کردند 
فيلم/ مأموران شهرداری می خواهند وسایل و دارایی این زن دستفروش را ضبط کنند؛ زن ازشدت ناراحتی و فشارعصبی ازحال میرود اما مأموران همچنان وسایل اوراجمع کرده و با خود می برند! 
فيلم/ سیرجان؛ بستن جاده توسط رانندگان بر روی کامیوندارانی که بدون توجه به اعتصاب بار زده اند 
پربازديدهای اين بخش
عکس/ اولین تصاویر از دو عضو گروه الاحواز(بنا به ادعای سخنگوی سپاه) که در حمله‌ی مسلحانه‌ی امروز به رژه نیروهای مسلح در اهواز، توسط نیروهای نظامی کشته شدند 
فيلم/ لحظه دستگیری فردی که گفته می‌شود یکی از مظنونان حمله امروز به رژه اهواز است 
فيلم/ تبادل شدید آتش میان حمله کنندگان و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی
فيلم/ ویدیویی جدید از لحظه درگیری نیروهای امنیتی و مهاجمان در حادثه امروز اهواز 
فیلم/ لحظه اطلاع روحانی و فرماندهان ارشد نیروهای مسلح از حمله مسلحانه اهواز و ترک مراسم رژه نیروهای مسلح در تهران
فيلم/ فیلم دیگری از خشونت درهواپیمایی ماهان  
تصاویر/ حمله تروریستی امروز در اهواز 
فوری/ فیلم/  جزئیات حمله به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز به روایت صدا و سیما
یک حمله، چند مدعی
حمله به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز
عکس/ حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز
الاحواز: مقاومت ملی اهواز مسوول حمله امروز است + فيلم
محمد نوریزاد: مزایای حمله به مراسم رژه ارتش برای حکومت جمهوری اسلامی 
آگهی های تجارتی