ایران از نظر شاخص توسعه انسانی در رتبه ۶۰ جهان قرار گرفت 


دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود از شاخص توسعه انسانی سال ۲۰۱۸، اعلام کرد ایران در میان ۱۸۹ کشور بررسی شده، از نظر شاخص توسعه انسانی با یک رتبه بهبود نسبت به سال قبل، در جایگاه شصتم قرار دارد.

به گزارش راديو فردا، در رده‌بندی کشورها بر اساس شاخص توسعه انسانی متوسط امید به زندگی بر حسب سال، سال‌های مورد انتظار تحصیل بر حسب سال، حداقل زمان تحصیل بر حسب سال و متوسط درآمد سرانه ناخالص ملی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بر این اساس نروژ به عنوان توسعه یافته‌ترین کشور جهان معرفی شده است و پس از این کشور، سوئیس، استرالیا، ایرلند و آلمان در رده‌های دوم تا پنجم قرار دارند.

در انتهای فهرست رتبه‌بندی کشورهای جهان بر اساس شاخص توسعه انسانی، کشورهای نیجر، آفریقای مرکزی، سودان جنوبی، چاد و بروندی قرار گرفته‌اند که همگی کشورهایی آفریقایی هستند.

از میان کشورهای منطقه خاورمیانه، اسرائیل در رده بیست و دوم در صدر قرار دارد و پس از آن امارات در رده ۳۴ و عربستان سعودی در رده ۳۹ قرار دارند.

ایران در این رده‌بندی پس از کشورهای کویت، مالزی، باربادوس و قزاقستان به طور مشترک با پالائو در رده شصتم و بالاتر از کشورهای سیشل، کاستاریکا و ترکیه قرار دارد.

کانادا و آمریکا نیز به ترتیب در رده‌های دوازدهم و سیزدهم جای گرفته‌اند.

گزارش توسعه انسانی ۲۰۱۸ که بر پایه آمار و اطلاعات مربوط به سال ۲۰۱۷ تهیه شده است نشان می‌‌‌‌دهد کیفیت توسعه انسانی در ایران طی این سال نسبت به سال قبل بهبود داشته است.

نمره ایران از نظر شاخص توسعه انسانی در این سال ۰.۷۹۸ برآورد شده که نسبت به نمره ۰.۷۹۶ که برای سال ۲۰۱۶ ثبت شده بود رشدی ۰.۰۰۲ واحدی داشته است.

شاخص توسعه انسانی ارقامی از صفر تا یک را دربر می‌‌‌‌گیرد که هرچه این رقم برای یک کشور بیشتر باشد بر توسعه یافتگی بیشتر آن کشور در حوزه انسانی دلالت دارد.

به همین ترتیب ایران در رتبه‌بندی جهانی از نظر توسعه انسانی یک پله صعود داشته است و در حالی که ایران در سال ۲۰۱۶ در جایگاه ۶۱ جهان از نظر توسعه انسانی قرار گرفته بود در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۶۰ صعود کرده است.

در این گزارش، متوسط امید به زندگی در ایران نیز ۷۶.۲ سال عنوان شده است. متوسط امید به زندگی زنان ایرانی ۷۷.۳ سال و متوسط امید به زندگی مردان ایرانی ۷۵.۱ سال، ارزیابی شده است.

یکی دیگر از شاخص‌هایی که در گزارش دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد بررسی می‌شود، میزان درآمد سرانه ملی است. بر اساس گزارش توسعه انسانی سال ۲۰۱۸، ایران از نظر میزان درآمد سرانه ملی در میان ۱۸۹ کشور جهان در جایگاه ۵۳ قرار دارد.

در این گزارش درآمد سرانه ملی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۹ هزار و ۱۳۰ دلار اعلام شده است.

بر اساس نتایج این گزارش، جمهوری آفریقای مرکزی کمترین و قطر بیشترین درآمد سرانه ملی را در سال ۲۰۱۷ داشته‌اند. درآمد سرانه ملی جمهوری آفریقای مرکزی در این سال ۶۶۳ دلار و در آمد سرانه ملی قطر ۱۱۶ هزار و ۸۱۸ دلار برآورد شده است.

پس از قطر که بالاترین درآمد سرانه ملی در جهان را در اختیار داشته، کشورهای لیختن اشتاین با ۹۷ هزار و ۳۳۶ دلار، سنگاپور با ۸۲ هزار و ۵۰۳ دلار، برونئی با ۷۶ هزار و ۴۲۷ دلار و کویت با ۷۰ هزار و ۵۲۴ دلار در رده های دوم تا پنجم قرار دارند.

در بین کشورهایی که رتبه بالاتری از ایران داشته‌اند، درآمد سرانه نروژی‌ها ۶۸ هزار و ۱۲ دلار، اماراتی‌ها ۶۷ هزار و ۸۰۵ دلار، آمریکایی‌ها ۵۴ هزار و ۹۴۱ دلار، عربستانی ها ۴۹ هزار و ۶۸۰ دلار، آلمانی‌ها ۴۶ هزار و ۱۳۶ دلار، فرانسوی‌ها ۳۹ هزار و ۲۵۴ دلار، انگلیسی‌ها ۳۹ هزار و ۱۱۶ دلار، ترک‌ها ۲۴ هزار و ۸۰۴ دلار و روس‌ها ۲۴ هزار و ۲۳۳ دلار بوده است.

از جمله کشورهایی که در سال ۲۰۱۷ میلادی درآمد سرانه ملی کمتری نسبت به ایران در سال ۲۰۱۷ داشته‌اند می‌توان به عراق، مکزیک، بلاروس، چین، تایلند، برزیل، اندونزی، مصر، اکوادور، اردن، فیجی و هند اشاره کرد.

[کد مطلب: 165206] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم شهريور ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ درگیری «همه‌ی مردم» با «یک آخوند» که با فضولی خود قصد دخالت در پوشش یکی از بانوان را داشت / متروی تهران
فيلم/  ورود وقيح الله موسوی جزایری «برای تبیین آرمان‌های انقلاب» در لندن و خوردن نان جو در کلبه ای فقیرانه! 
حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران در سیستان و بلوچستان /  20 نفر کشته شدند/ تکمیلی + فیلم
نگاهی گذرا به مردان متقاضی خدمات جنسی در پایتخت 
گم شدن ۹۲۷ گوسفند در فرودگاه خمينی! 
شهرک ویلایی «باستی هیلز لواسان» امپراتوری «ژنرال‎های تدبیر و امید» با منظره‌ی سد لَتیان
فیلم / نمونه ای از دروغین بودن امامزاده ها/ جعلي بودن مكان بي بي شهربانو مادر امام سجاد (در تهران)
۱۰ ایرانی که به دلیل جاسوسی سایبری از آمریکا تحریم شده‌اند چه کسانی هستند؟
فیلم/  تنش روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام  (آخر این هم شد اسم!) در تبریز در بازی تراکتور سازی و استقلال تهران
فيلم/ بازی ۲۲ بهمن تمام شد، بازداشت دختران مردم آغاز؛ شلیک به خاطر حجاب و "اتحاد مردم"
چطور گوسفندان رومانیایی سر از فرودگاه امام درآوردند؟
دلالی علی لاریجانی این بار در ژاپن 
آگهی های تجارتی