حسین هدایتی: با پول کارگری و حقوق سپاه ملک خریدم! 

 
ایران بریفینگ- حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در دولاب، تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس تهران و تأسیس باشگاه فوتبال استیل‌آذین تهران است.

هدایتی متولد تهران و محله دولاب است. او خود می‌گوید از زمانی که در سپاه بوده است عیدی‌هایی در حد ۲۵ هزار تومان دریافت می‌کرده است. او این پول‌ها را صرف خرید سکه، زمین و … می‌کرده و به‌عنوان برکت زندگی به آن‌ها می‌نگریسته است. با گذشت زمان برخی از این زمین‌ها قیمتشان به میلیاردها تومان می‌رسد. به‌عنوان نمونه خودش به خرید زمینی به قیمت دو میلیارد و سپس فروش آن به قیمت سیصد میلیارد تومان، یا خرید زمینی به قیمت ۲۱ میلیارد تومان و افزایش قیمت آن زمین تا ۲۶۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ اشاره می‌کند.

اینکه فردی با ۲۵ هزار تومان عیدی و حقوق حداقل ۱۷۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان (حقوق رایج اعضای سپاه در آن زمان) بتواند زمین بخرد و اکنون یکی از چند فرد متمول ایران باشد البته طنزی بیش نیست!

وی در این خصوص می‌گوید: «هم‌اکنون تعداد کارمندان فعال در کارخانه‌های من ۹ هزار نفر است و تعداد پرسنل رسمی و بیمه‌ای من با در نظر گرفتن پرسنل غیررسمی، شاید به ۴۰ هزار نفر هم برسد. در ۱۴ استان کشور در زمینهٔ فولاد، نیروگاه، پالایشگاه، مواد غذایی، کشاورزی، آبزیان و میگو فعالیت می‌کنم. همه واحدها هم فعال هستند به‌طوری‌که در خوزستان همین‌ الان حدود ۱۴۰۰ نفر پرسنل داریم». در مجموع دو علاقه اصلی دارم که توی هر شرایطی ادامه خواهم داد: «یکی کارآفرینی و نون رساندن به مردم و دوم عشق ورزشی‌ام، یعنی پرسپولیس!».

حسین هدایتی اکنون در مصاحبه با یکی از نشریات ایران در مورد راز پول‌دار شدنش روایت دیگری گفته است و می‌گوید: «به‌اصطلاح امروزی‌ها می‌شود گفت: به‌نوعی کودک کار بودم! عکس‌هایی هم از کار در همان دوران دارم که می‌توانم در اختیار مجله شما بگذارم. به همین دلیل وقتی ۱۴ ساله شدم و هم‌زمان در دبیرستان تحصیل می‌کردم، پدرم کارگاهی را در زمینهٔ ساخت وسایل و تجهیزات یراق‌آلات چمدان و قطعه‌سازی برای ما راه‌اندازی کرد، از صبح تا ساعت دو با سه نفر کارگر عزیزی که در کنار من فعالیت می‌کردند کارکردم تا اوستا شدم.»

او اکنون ثروت خود را از کارگری می‌داند نه جمع‌کردن عیدی‌هایش و عنوان می‌کند هنگامی‌که وارد سپاه شد از راه کارگری وضع خوبی داشته: «در سال ۱۳۶۰ که وارد سپاه شدم با بنز ۲۸۰ مدل ۱۹۷۶ وارد شدم؛ بنابراین یکی از دلایل خروج من از سپاه این بود که به من می‌گفتند که با بنز حق ورود و خروج نداری. البته وقتی دیدم دارد هم به سپاه و هم به من آسیب وارد می‌شود خودم استعفا دادم و آمدم بیرون. خیلی‌ها به‌دروغ گفتند هدایتی از سپاه خورد و برد، اما من در سپاه نیروی ستادی بودم و مدیریتی در بخش‌های پولی و مالی نداشتم. در دوران جنگ حدود ۵ تا باغ و ویلا داشتم. به‌طوری‌که وقتی با دوستان از جبهه بازمی‌گشتیم می‌گفتند بریم باغ لواسان حسین هدایتی!»

او حالا باید توضیح دهد چگونه با حقوق کارگری توانسته هم امرار معاش کند و هم بنز بخرد: «افرادی که نوع فعالیتشان با نوع فعالیت دهه شصتی‌ها هم‌زمان است، می‌دانند که کشور در سال‌های ۵۷ به بعد دچار تورم افسارگسیخته نبود. به‌عنوان‌مثال یک دستگاه پرس در آن دوران قیمتی معادل ۶ هزار تومان داشت، اما امروز قیمت یک دستگاه پرس ۲۵۰ میلیون تومان است، از این‌رو حجم سرمایه مورد نیاز برای شروع کار در آن دوران با اکنون قابل قیاس نیست. آن روز درآمد ماهیانه ما به‌عنوان یک واحد تولیدی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان بود؛ اما امروز اگر درآمد ۵۰ میلیاردی هم در ماه داشته باشیم بازهم گرفتاریم، چون حجم تولید و هزینه‌ها و اصطلاحاً دخل‌وخرج هماهنگ نیست»

اظهارات هدایتی البته در مورد تورم درست است اما دست‌کم یک بنز ۲۸۰ نیز در دهه ۶۰ حدود ۱ تا ۱٫۵ میلیون قیمتش بوده است که باز با درآمد ماهیانه ۵ هزار تومان قابل خریدن نبود.

این در حالی است که ورای حقوق کارگری او حقوق سپاه نیز ناچیز بوده است: «من در آن زمان یعنی طی دوران جنگ که حدود ۶ سال در سپاه پاسداران خدمت می‌کردم، حقوقم ۱۹۰۰ تومان بود. آن پول در آن دوران که ملک ارزان بود اراده‌ای شد مبنی بر اینکه پولی که جمع‌آوری کردم را ملک بخرم. در سال ۶۵ ویلای فعلی لواسانات را که کمتر کسی باغ می‌خرید را ۱۰۰ هزار تومان خریدم، اما اکنون ۱۰۰ میلیارد تومان هم بیشتر ارزش مالی دارد؛ اما متأسفانه این موضوع برای مردم غیرقابل‌باور است.»

ارزش ملک در سال ۱۳۶۵ برای یک ویلا در لواسان هرگز به صد هزار تومان نبوده است، حسین هدایتی واضح است نه از قیمت ملک در آن زمان مطلع بوده و نه ارزش صد هزار تومان در سال ۶۵ را می‌داند.

[کد مطلب: 165209] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم شهريور ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم شهريور ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 20:11:52 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
نخیر جناب «توسط عمش»، دهاتی انسانی شریف و زحمتکش است که در ده یعنی روستا زندگی می کند. شما برای انتقاد از کسی که در بخور بخور های میلیاردی به نون و نوایی رسیده، چرا به انسان های زحمتکش و رنجدیده ی دهاتی یا روستایی توهین می کنید؟! مردمی که بسیار زحمتکش اند و تولید کننده، و من و شما در شهر ها از دست رنج آن ها تغذیه می کنیم. در ضمن نه فقط نادان نیستند، بلکه در کارشان نیز بسیار ورزیده و استادند؛ در اوج استادی ولی بی ادعا می باشند؛ زیرا استادی خود را مانند مردم تحصیل کرده به رخ کسی نمی کشند، زیرا فکر می کنند استاد بودن وظیفه ی آن هاست. و خیلی از مردم شهر ها صدقه ی سر همین دهاتی ها، پول های هنگفت به جیب می زنند و سرمایه دار می شوند. کالا های آن ها را که با زحمت فراوان بار آمده بسیار ارزان می خرند و بعد به چند برابر قیمت و گاه ده ها و سد ها برابر می فروشند؛ که قالی نفیس و بی نظیر ایرانی یک نمونه ی آن است. کوتاه: مردم جهان چنان مدیون دهاتی ها هستند که هست و نیست شان به آن ها وابسته است. لطفن برای آوردن مثال بیشتر دقت بفرمایید تا به انسان های استادکار،مهربان، بی ادعا، شریف و زحمتکش توهین نشود.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم شهريور ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 19:45:08 توسط سام
ایشون به عنوان محرم و امین دوتا از بنیان گذاران سپاه ضربت که بعد از اسفند 57 به سپاه پاسداران تغییر نام داد به این ثروت رسیده. آقای جواد منصوری که جدیداً مورخ شده و عباس دوزدوزانی که به درک واصل شد. از سال 1362 برای این آقایان فعالیت کرده و اولین کار بازرگانیش واردات رادیو و چراغ قوه برای فروش در ایران زمان جنگ بود. سرمایه اصلی مربوط به دوزدوزانی بود و از جایی که از ترس خمینی کار اقتصادی نمیکردند امثال هدایتی ها از آن زمان در جامعه ریشه دواندند. جواد منصوری و دوزدوزانی از کسانی بودند که سال 54 از طرف مهدی هاشمی (برادر داماد منتظری) به همراه 32 نفر دیگر به سوریه و سپس لیبی اعزام شده و پس از 8 ماه دوره دیدن کار خود را درایران و از سال 56 با پروژه شهید سازی برای تحریک مردم آغاز نمودند. یکی از شاهکارهای این 34 نفر آتش زدن سینما رکس بود و حرکت بعدی واقعه 17 شهریور که داستان مفصلی دارد . از زبان یکی از این آقایان 34 نفر که به هفتاد سالگی رسیده بیان و ضبط شده و با پیاده کردن آن بر روی کاغذ اطلاع رسانی خواهد شد.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم شهريور ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 18:33:31 توسط عمش
ارواح عمه دهاتیش. دهاتی اون نیست که خره دهاتی اونیه که فکر میکنه بقیه خرن و نمیفهمن ایشون هم خیلی دهاتیه
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ درگیری «همه‌ی مردم» با «یک آخوند» که با فضولی خود قصد دخالت در پوشش یکی از بانوان را داشت / متروی تهران
فيلم/  ورود وقيح الله موسوی جزایری «برای تبیین آرمان‌های انقلاب» در لندن و خوردن نان جو در کلبه ای فقیرانه! 
حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران در سیستان و بلوچستان /  20 نفر کشته شدند/ تکمیلی + فیلم
نگاهی گذرا به مردان متقاضی خدمات جنسی در پایتخت 
گم شدن ۹۲۷ گوسفند در فرودگاه خمينی! 
شهرک ویلایی «باستی هیلز لواسان» امپراتوری «ژنرال‎های تدبیر و امید» با منظره‌ی سد لَتیان
فیلم / نمونه ای از دروغین بودن امامزاده ها/ جعلي بودن مكان بي بي شهربانو مادر امام سجاد (در تهران)
۱۰ ایرانی که به دلیل جاسوسی سایبری از آمریکا تحریم شده‌اند چه کسانی هستند؟
فیلم/  تنش روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام  (آخر این هم شد اسم!) در تبریز در بازی تراکتور سازی و استقلال تهران
فيلم/ بازی ۲۲ بهمن تمام شد، بازداشت دختران مردم آغاز؛ شلیک به خاطر حجاب و "اتحاد مردم"
چطور گوسفندان رومانیایی سر از فرودگاه امام درآوردند؟
دلالی علی لاریجانی این بار در ژاپن 
آگهی های تجارتی