اروپا در پی ایجاد مبادلۀ نفت در ازای کالا (غذا) با ایران است


دو نشریۀ آلمانی، هفته نامۀ "اشپیگل" و روزنامۀ اقتصادی "هاندلسبلات" فاش کردند که کشورهای اروپایی قصد دارند برای پرهیز از پی آمدهای تحریم های آمریکا علیه ایران نوعی مبادلۀ پایاپای پیچیده با ایران را به اجرا بگذارند به طوری که این کشور نیز بتواند نفت خود را صادر و با کالا معاوضه کند. 

به گزارش رادیو فرانسه، بر اساس این سازوکار اگر برای نمونه جمهوری اسلامی ایران نفت خود را به یک شرکت اسپانیایی بفروشد و هم زمان یک شرکت آلمانی تولیدکنندۀ ابزار در تهران فعال باشد، مبلغ نفت صادرشده مستقیماً به شرکت آلمانی پرداخت خواهد شد.

یک مقام دولت فرانسه که نخواسته نامش فاش شود، در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه، از این سازوکار به عنوان "یک مبادلۀ پایاپای پیچیده" نام برده و افزوده است که در این شیوه، خریدار حقوقی را پرداخت می کند که به ایران اجازه می دهد مایحتاج اولیه این کشور (اعم از کالا و غذای مورد نیاز) را خریداری کند. همین مقام فرانسوی افزوده است که کشورهای ثالث نظیر چین و هند نیز می توانند در این مبادلۀ پایاپای نفت در ازای کالا یا غذا شرکت کنند.

در اظهاراتی جداگانه سخنگوی وزارت مالیه دولت آلمان به خبرگزاری فرانسه گفته است که خریداران دیگری سرگرم بررسی چنین گزینه ای به منظور ایجاد کانال های تجاری پایاپای با ایران هستند. 

روزنامۀ اقتصادی "هاندلسبلات" با استناد به سند کمیسیون اروپا، نوشته است که در واقع، کشورهای اروپایی می کوشند با ایجاد یک بازار مبادلۀ پایاپای نفت در ازای کالا از مبادلات ارزی فرامرزی با ایران پرهیز کنند تا به این ترتیب بانک های بین المللی اروپا در معرض تحریم های ثانویه آمریکا قرار نگیرند.

یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفته است که "برای ما مسئله یافتن ابزارهای فنی است که به ایران امکان واردات و صادرات کالا را برغم تحریم های آمریکا بدهد بی آنکه در عین حال فعالان اقتصادی اروپا در معرض خطر تحریم های ثانویه آمریکا قرار بگیرند."

سه کشور اروپایی امضاکنندۀ توافق اتمی با ایران، یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا، برای جلوگیری از شکست برجام و ازسرگیری غنی سازی اورانیوم توسط تهران، می کوشند این توافق را پس از خروج آمریکا از آن، حفظ کنند.

در ماه اوت گذشته ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، گفته بود که ازسرگیری تحریم های آمریکا علیه ایران به تقویت گرایش های افراطی رژیم جمهوری اسلامی ایران کمک خواهد کرد.

اما، مهم تر از این ملاحظات، کشورهای اروپایی نگرانند که تحریم های ثانویه آمریکا هم به منافع اقتصادی آنها در تعامل با ایران لطمه بزنند و هم حاکمیت ملی کشورهای اروپایی را نقض کنند. به همین دلیل، وزیر امور خارجۀ آلمان، "هایکو ماس" گفته است که در مقابل چنین تهدیدهایی کشورهای اروپایی باید استقلال و حاکمیت اروپا را در زمینه های تجاری، اقتصادی و مالی تقویت کنند.

با این حال، به نظر می رسد که کوشش های کشورهای اروپایی برای ایجاد سازوکار مبادلۀ پایاپای با ایران با اطلاع دولت واشنگتن صورت گرفته باشد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، دیروز جمعه چهاردهم سپتامبر گفت که این کشور سرگرم بررسی استثناءهای احتمالی در زمینۀ تحریم های اقتصادی علیه ایران و هر شرکت یا کشور دیگری است که به مبادلات خود با ایران پس از چهارم نوامبر ادامه می دهند.

[کد مطلب: 165261] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم شهريور ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۳۹۷ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 09:59:47 توسط محسن
اروپا دست از حمایت از حکومت اخوندی بر نمیدارد بوی نفت ارزان و حراج منابع نفت وگاز و غیره توسط رژیم فاسد و ورشکسته و جنایتکار وجدان اروپایی ها را بخواب برده ‌دیگه با حقوق بشر بیگانه شده اند .در ضمن نمی داند که رژیم از طریق خواروبا و مواد غذایی وفروش غیر قانونی با قیمت چندین برابر می‌تواند همان پول حاصل از فروش مواد غذایی از طریق داخل ایران هزینه تروریست‌های متحد و همکاران خودش را می‌تواند به راحتی تهیه کند همانطوری که با فروش دلار ب قیمت ۱۴۰۰۰ تومان بملت بد بخت و بی زبان ایران داره میفروشد ‌ودنطق کسی هم در نمیاید
ساير مطالب اين بخش
داعش با انتشار ویدئویی مسئولیت حمله اهواز را برعهده گرفت
الاحوازیه مسئولیت حمله اهواز را تکذیب کرد
 نشست نفتی الجزایر؛ اوپک و روسیه درخواست ترامپ برای افزایش سریع تولید را رد کردند 
فيلم/ مأموران شهرداری می خواهند وسایل و دارایی این زن دستفروش را ضبط کنند؛ زن ازشدت ناراحتی و فشارعصبی ازحال میرود اما مأموران همچنان وسایل اوراجمع کرده و با خود می برند! 
فيلم/ سیرجان؛ بستن جاده توسط رانندگان بر روی کامیوندارانی که بدون توجه به اعتصاب بار زده اند 
پربازديدهای اين بخش
عکس/ اولین تصاویر از دو عضو گروه الاحواز(بنا به ادعای سخنگوی سپاه) که در حمله‌ی مسلحانه‌ی امروز به رژه نیروهای مسلح در اهواز، توسط نیروهای نظامی کشته شدند 
فيلم/ لحظه دستگیری فردی که گفته می‌شود یکی از مظنونان حمله امروز به رژه اهواز است 
فيلم/ تبادل شدید آتش میان حمله کنندگان و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی
فيلم/ ویدیویی جدید از لحظه درگیری نیروهای امنیتی و مهاجمان در حادثه امروز اهواز 
فیلم/ لحظه اطلاع روحانی و فرماندهان ارشد نیروهای مسلح از حمله مسلحانه اهواز و ترک مراسم رژه نیروهای مسلح در تهران
فيلم/ فیلم دیگری از خشونت درهواپیمایی ماهان  
تصاویر/ حمله تروریستی امروز در اهواز 
فوری/ فیلم/  جزئیات حمله به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز به روایت صدا و سیما
یک حمله، چند مدعی
حمله به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز
عکس/ حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز
الاحواز: مقاومت ملی اهواز مسوول حمله امروز است + فيلم
محمد نوریزاد: مزایای حمله به مراسم رژه ارتش برای حکومت جمهوری اسلامی 
آگهی های تجارتی