یک حمله، چند مدعی
حمله به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواززیتون ـ مهسا محمدی: صبح امروز سایت‌های خبری  و شبکه‎های اجتماعی فارسی‌زبان را خبر یک حمله تروریستی انباشت. در جریان رژه نیروهای مسلح در اهواز که به مناسبت سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق دراین شهر در جریان بود، گروه مسلح مهاجمی از پشت جایگاه مقامات و فرماندهان شروع به تیراندازی کرده و تعداد زیادی کشته و زخمی بر جای گذاشتند.

آمار تایید شده‌ی تعداد کشته شدگان این حمله تا زمان انتشار این گزارش  ۲۹ نفر است و صحبت از ۶۰ نفر زخمی هم به میان آمده است. در میان کشته‌شدگان یک کودک ۴ ساله و یک خبرنگار هم حضور داشتند.

ساعتی از این حمله نگذشته بود که  یعقوب حر التستری، سخنگوی «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» در گفت‌وگویی با تلویزیون ایران اینترنشنال «مقاومت ملی اهواز» را مسئول انجام عملیات در شهر اهواز معرفی کرد.

سخنگوی این گروه جدایی‌طلب عرب، این اقدام را در پاسخ به «اعدام و دستگیری‌های فله‌ای» در استان خوزستان و انتقال آب به مرکز کشور و «مسائل زیست‌محیطی که زندگی را برای مردم غیرممکن کرده» عنوان کرد.

با این وجود دیری نگذشت که این حمله مدعی دیگری نیز یافت. خبرگزاری رویترز به نقل از وب‌سایت اعماق، رسانه خبری داعش (گروه حکومت اسلامی)، خبر داد که این گروه مسئولیت حمله به رژه نظامی در اهواز را بر عهده گرفته است. با این وجود گروه داعش «مدارک و شواهدی» از این امر ارائه نکرده است.

عجیب اینکه چند ساعت بعد از انجام عملیات و علیرغم اینکه سخنگوی سپاه هم در ابتدا این حمله را به الاحوازیه نسبت داده بود، ابوالفضل شکارچی،‌ سخن‌گوی ارشد نیروهای مسلح، اعلام کرد که «تروریست‌ها به داعش یا هیچ‌یک‌ از گروه‌های معاند نظام جمهوری‌اسلامی» وابسته نبوده‌اند بلکه وابسته به آمریکا و اسراییل بوده‌اند.

او تاکید کرد که «آنان در دو کشور حاشیه خلیج‌فارس پشتیبانی مالی و تسلیحاتی شده‌اند و در این کشورها آموزش‌دیده و سازماندهی شده‌اند. سلاح‌های‌شان را روزهای گذشته وارد کشور کرده و در نزدیکی محل‌ رژه پنهان کردند.»

اصرار این گرو‌ها برای برعهده گرفتن این مسئولیت این حمله تروریستی و از سوی دیگر انکار جمهوری اسلامی به این اتفاق ابعاد پیچیده‌ای داد.

خبرگزاری فارس به نقل از سخنگوی نیروهای مسلح تعداد قطعی مهاجمان را چهار نفر اعلام کرد و از مرگ هر چهار مهاجم خبر داد.

بعد از شوک اولیه ناشی از خبر، انتشار عکس‌های این حمله و خبر تعداد کشته ‌ها و زخمی‌های آن موجی از واکنش‌ها را در پی داشت.

وعده پاسخ های «محکم» و «کوبنده»

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران وعده  پاسخی کوبنده داد و گفت: «پاسخ جمهوری اسلامی ایران به کوچکترین تهدید، کوبنده خواهد بود اما کسانی که از این تروریست ها پشتیبانی تبلیغاتی و اطلاعاتی می کنند، باید پاسخگو باشند.» در ادامه هم در تماس با وزیر کشور و استاندار خوزستان «دستورات لازم را به وزارت اطلاعات برای بسیج همه امکانات دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی و نظامی جهت شناسایی سریع تروریست‌ها و سرشاخه‌های ارتباطی آنان و برخورد قاطع» را صادر کرد.

معاون سیاسی سپاه پاسدارن هم اعلام کرده است که «گروهک تروریستی جنایت‌آفرین در اهواز و همچنین حامیان آنان در منطقه و فرامنطقه به زودی تاوان سنگینی برای این جنایت‌شان پرداخت خواهند کرد.» علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران هم دشمنان را  به «پاسخی محکم» تهدید کرد.

احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری، اما در واکنش‌ها به این حمله تروریستی  به برکات آن اشاره کرد و گفت: «از برکت‌های خداوند در انقلاب اسلامی ایران باز بودن باب شهادت است، شهادتی که ۴۰ سال است فرهنگ آن این کشور را حفظ کرده است.»

سران روسیه وعراق  و سفرای انگلستان و اتریش هم به ایران تسلیت گفتند.

«جنبش الاحوازیه» چه می‌خواهد؟

به نظر می‌رسد که روی سخن حسن روحانی و سپاه پاسداران در تهدید «کوبنده»شان با گروه جدایی‌طلب «جنبش الاحوازیه» باشد .

جنبش الاحوازیه، که برای تمایز قائل شدن میان «احواز» مورد نظر خود و «اهواز»ی که در ایران شناخته شده آن را به این شکل می‌نویسند، در سال ۱۳۷۶ برای اولین بار اعلام موجودیت کردند.

هر چند تمایلات جدایی‌طلبانه عرب‌ها در بخش‌هایی از ایران قدمتی بیش عمر جمهوری اسلامی دارد اما این گروه مشخص، ۲۰ سالی است که سربرآورده و مدعی استقلال خوزستان از ایران و تعلق جزایر سه‌گانه خلیج فارس به «خوزستان» و همچنین «عربی» بودن «خلیج فارس» است.

در ابتدا فردی به نام «منصور عبدویس» معروف به «منصور سیلاوی» ریاست این گروه  را برعهده  گرفت و پس از مرگ وی، «عدنان سلمان» به ریاست رسید.

شاخه نظامی گروهک «الاحوازیه» به نام محی‌الدین آل ناصر، بازوی نظامی جبهه التحریر – جنبشی نظامی در عراق – بوده است. رهبر معنوی و نظامی این گروهک در حال حاضر «حبیب نبگان» است که در دانمارک سکونت دارد.

اولین عملیات نظامی این گروه در سال ۸۴ انجام شد و از آن زمان تابه‌حال بسیاری از بمب‌گذاری‎ها در مجموعه‌ای از ساختمان‌های دولتی از جمله ساختمان اداره منابع طبیعی، ساختمان فرمانداری و ساختمان سازمان برنامه و بودجه، بمب‌گذاری در خیابان‌های اهواز و زنجیره بمب‌گذاری‌ها در چاه نفت شماره ۱۷۹ اهواز را این گروه بر عهده گرفته‌اند که مجموعه این عملیات‎ها در طی سالیان اخیر بیش از ۱۰۰ کشته به دنبال داشت.

حال این جنبش می‌گوید که این حمله را هم «مقاومت ملی اهواز» انجام داده که «الاحوازیه» بخشی از آن است. ادعایی که با توجه به سوابق این گروه در منطقه واقعی‌تر از ادعای داعش در برعهده گرفتن این حمله می‌نمایند، مگر آن که وضعیت سومی متصور باشد که در آن این دو گروه با همکاری یکدیگر به این حمله تروریستی دست زده باشند.

حمله «تروریستی» یا حمله «مسلحانه»؟

واکنش به این خبر در رسانه‌ها و شبکه‎های اجتماعی هم پردامنه و جالب توجه بود. در ابتدا اعلام خبر از سوی خبرگزاری بی‌بی‌سی فارسی بدون تاکید بر «تروریستی» بودن آن واکنش‌هایی را نسبت به این شبکه اجتماعی در پی داشت و در ادامه هم تلویزیون ایران اینترنشنال به دلیل گفتگوی تلویزیونی با سخنگوی «الاحوازیه» مورد انتقاد و حمله قرار گرفت .

دردسرهای ایران اینترنشنال در پی انجام این گفتگو به همین‌جا ختم نشد و حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن  در توئیتی اقدام شبکه ایران اینترنشنال در پخش مصاحبه سخنگوی «الاحوازیه» را «بی‌شرمانه» خواند و افزود که از این شبکه تلویزیونی در انگلیس شکایت خواهد کرد.

شبکه ایران اینترنشنال  هم در پاسخ به توییت سفیر ایران در لندن نوشت که این شبکه مصاحبه با سخنگوی «جنبش الاحواز» را پس از آن انجام داد که رسانه‌های ایران این اقدام را به این گروه نسبت دادند و هدفش ایفای مسئولیت حرفه‌ای و کسب واکنش رسمی این گروه بوده و «مجری شبکه، سخنگوی این گروه را درباره این اقدام به چالش کشید.»

فضای شبکه‌های اجتماعی انباشته از تسلیت به اهواز و مردم این شهر بود و هر از گاهی هم بحث‌هیی میان کاربران بر سر «تروریستی» بودن یا نبون این جریان در می‌گرفت.

یک واکنش جالب توجه دیگر به این اتفاق در عین محکوم کردن آن از سوی کاربران شبکه‎های اجتماعی نگرانی برای افزایش فشارها به فعالان اجتماعی و مدنی اهواز بود. نگرانی‌ای که با نگاهی به تاریخ کشمکش‌های بین این نیروها و حاکمیت جمهوری اسلامی و افزایش فشار بر انان به بهانه رشد تروریسم در منطقه، پر بیراه نیست.

[کد مطلب: 165735] [تاريخ انتشار: سی و يکم شهريور ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم سپتامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم مهر ۱۳۹۷ برابر با بيست و چهارم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 08:33:59 توسط شاپور
#آتش# تو خواستی رُل چپیها را بازی کنی که نتوانستی تو یک خودفروخته بیسوادی بیش نیستی برو ساندیست را بخور
نوشته شده در تاريخ يکم مهر ۱۳۹۷ برابر با بيست و سوم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 19:51:28 توسط آتش
کار خود رژیم است. رژیم جواب گوی فلاکتی که برای مردم بوجود آورده نیست بحران زایی میکند.. این خاصیت تمام رژیم های حامی سرمایه داری ست... در اروپا و آمریکا هم " حمله تروریستی" را خود دولت ها توسط اطلاعاتی هایشان براه میاندازند تا دهان مردم گرسنه و بیکار را ببندن...هر چه باشد این رژیم اسلامی نوکر امپریالیست هاست و از روی دست آنها " مشق می نویسد. مرگ بر سرمایه داری در هر شکل و لباس و پرجمی... نابود باد رژیم اسلامی نوکر امپریالیستها با هر جناخ و دسته آن
نوشته شده در تاريخ يکم مهر ۱۳۹۷ برابر با بيست و سوم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 12:25:04 توسط خرم دین
وقتی ارتشی در حال رژه رفتن است برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار از سلاح های خالی و ماکت ها استفاده میشود و فقط گروه انتظامات مسلح میباشند و در نتیجه از این سربازان نمیتوان انتظاری بیش از اینکه دراز بکشند داشت ، کشتن یک سرباز و یا کادر سپاه و ارتش زمانی اتفاق خواهد افتاد که در خیابان به روی مردم تیراندازی کنند ، و اگر کسی از این حمله بزدلانه و تروریستی خوشحال باشد ، حتمی مشکل اساسی دارد
نوشته شده در تاريخ يکم مهر ۱۳۹۷ برابر با بيست و سوم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 00:06:02 توسط مسعود
این رژیم با ترور و خشت به قدرت رسیدن هنوز بقدرت نرسیده بود که سینما رکس آبادان را به آتش کشیدند و ۴۰۰ انسان بیگناه را زند زنده سوزاندن حرم امام رضا به آتش کشیدن و آنرا بگردن مجاهدین انداختن تا ایجاد وحشت کنند.مجلس را با نمایش داعش به گلوله بستند برای ایجاد وحشت وترس مردم ایران .رفسنجانی را در استخر خفه کردن و برای انحراف اذهان مردم ایران ساختمان پلاسکو را به آتش کشاندن و جان ده ها آتشنشانی بیگناه را گرفتند .کشتی سانچی را به آتش کشیدن که مانع از کشف محموله قاچاق مودنفتی و حمل عبور قانونی آن به گره شمالی جلوگیری کنند و جان ده ها دریا نورد را گرفتن.و حالا هم برای اینکه توجه مردم بخصوص از تظاهرات ایرانیان را در مقابل سازمان ملل به انحراف بکشند و هزاران برنامه مخرب دیگر را در سر دارند که مردم را فریب واز واقعیات و بدبختیها منحرف کنند بدون اینکه زره ای برای جان ایرانی ارزش قائل باشند.اصلاح طلبان هم بدون اینکه رژیم را تروریست بنامند با حرکت مذبوحانه برای بقادرزیم فاسد و دزد ج ا به تکاپو افتادن.در اینجا این سوال را باید از ملت کرد که منظر چیه هستید چه بلاهایی دیگری باید سرتان بیاورد .
نوشته شده در تاريخ سی و يکم شهريور ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 20:57:01 توسط ساده نباشید
اینقدر ساده نباشید کار کار خود رژیم و ارگانهای اطلاعاتیش است آیا از مسئولان و سرداران کسی کشته شده نه فقط سرباز وظیفه ها و یکی دو نفر غیر نظامی کشته شده. این رژیم کثیف از هیچ ترفندی و خونریزی برای ادامه بقایش ابائی ندارد. تنها ترسش از ارباب ولادمیر پوتین است که باید گاز ایران مجانی تحویل بگیرد.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم شهريور ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 19:34:00 توسط كوروش
خودزنى نظام براى مظلوم نمايى و ايجاد ترس و وحشت در مردم براى سركوب مردم
نوشته شده در تاريخ سی و يکم شهريور ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 19:06:49 توسط افراسیاب
آبروشون تو تمام دنیا رفت همین مثلا ارتش که با چهار نفر اینطوری لت و پار شد میخواد بره جنگ با آمریکا مثلا این پاسدارها میخوان زیر هواپیماها و هلیکوپترهای آمریکا کمین کنن و آنها رو از پا در بیاورن٫ یک مشت پاسدار و آخوند آشغال فاسد و معتاد٫ رژیم کثیفشون بزودی سقوط میکننه٫ منابع مالی شون ته کشیده قدرت از پول میاد بی پولی بدترین مصیبتی که یک حکومت میتونه بهش دچار بشه همه چیزش تمام اورگانهاش قفل میشه مزدورهاش بهش پشت میکنن و پراکنده میشن٫ بی پولی هر کسی رو از پا درمیاره
نوشته شده در تاريخ سی و يکم شهريور ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم سپتامبر ۲۰۱۸ ، 18:38:32 توسط مهسا
داعشی ها به جون هم افتادند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فيلم/ تصاویر هوایی از سیل در ورودی شهر گنبدکاووس 
شاگردان غفار عباسی در مشهد بست نشسته‌اند
فیلم/ این هم هم از ادبیات رهبری در نوروزی
کشته شدن 2 مامور نیروی انتظامی در مشهد
مطهری:  خامنه ای جزو "شخصیت مبرز" نبود
هشدار به مسافران ایران در گرجستان
فیلم/  درگیری های شب گذشته در دزفول سه کشته بجا گذاشت
فيلم/ وضعيت بازار شب عيد و {نداشتن} قدرت خريد مردم 
فیلم/ از درگیری های شب گذشته در دزفول (2)
واژگونی کشتی در رودخانه دجله در عراق؛ ۷۱ کشته و ده‌ها مفقود + فيلم 
فیلم/ مخالفان شادی و حامیان عزاداری، تاریکی و جهل
مظنون اصلی تیراندازی مرگبار اوترخت اعتراف کرد 
آگهی های تجارتی