استاد «دانشگاه» حوزوی قم: حوزه سکولار نداریم 


صادق حقیقت استاد دانشگاه مفید در شهر قم که از تحصیل کردگان آمریکا است بر ناسازگاری ذاتی حوزه با سکولاریسم تاکید گذاشت و گفت وجود سکولاریسم در حوزه های علمیه امروز، واقعیت ندارد.

او با اشاره به معنی لغوی و اصطلاحی سکولار گفت: در غرب مفهوم اصطلاحی سکولاریسم تنها به یک معنا و آن جدایی نهاد دین از کلیساست.

استاد دانشگاه مفید مدعی شد که در آمریکا دولت از دین حمایت نمی‌کند و نهاد دین و دولت از هم جدا هستند ولی در انگلیس، دولت مفهوم بزرگی است که کلیسا به عنوان نهاد کوچک در دل دولت و رئیس آن ملکه انگلیس است اظهار کرد: در فرانسه نیز کلیسا و دولت دو نهاد متعرض هستند و دولت، نهاد دین را مهار می‌کند.

او از تفاوت سکولاریسم سیاسی و فلسفی گفت و تصریح کرد: سکولاریسم فلسفی در عقیده است؛ لذا ممکن است فردی سکولار سیاسی باشد اما فلسفی نباشد. در جامعه ما اشتباهی مرسوم شده که فلان فرد، سکولار است اما لائیک نیست در حالی که لائیسیته با سکولاریسم یکی است.

استاد دانشگاه مفید با اشاره به سخنان رحیم‌پور ازغدی درباره حوزه سکولار تصریح کرد: آنچه ما امروز به عنوان حوزه می‌شناسیم، یعنی حوزه به عنوان نهادی که در درون آن معرفت، تبیین‌های دینی، مراجع، طلاب و آموزش‌های دینی وجود دارند، سکولار نیست؛ زیرا کلیت حوزه معتقد نیست که دین گزاره‌هایی ندارد که در سیاست دخالت نکند بلکه بر عکس آن گزاره‌هایی دارد؛ همچنین حوزه نظریه ولایت فقیه را قبول دارد و معتقد است که یک فقیه باید در راس حکومت باشد و از این جهت میان حوزه ایران و نظام اسلامی تفاوت وجود ندارد بنابراین از این حیث هم حوزه سکولار نیست.

وی ادامه داد که: اگر متن رحیم پور را در زمینه قرار دهیم، حدس من این است که شاید ما با بروز نوعی رادیکالیسم روبه‌رو هستیم که می‌تواند در کلیسای ارتدکس روسیه ریشه داشته باشد. به تعبیری دقیق‌تر، حوزه سکولار واقعیت نیست و حوزه، سکولار نمی‌شود ولی نوعی رادیکالیسم در حال برآمدن است که ریشه در نوفردیدی‌ها، فرهنگستانی‌ها و کلیسای ارتدکس روسیه دارد و نشست فیضیه [حول سخنرانی رحیم پور ازغندی در حمله به گرایش رایج در حوزه] هم با این مسئله مرتبط است؛ این جلسه تسویه حساب با حوزه علمیه بود؛ یعنی گفتند شما نباید حرف بزنید و تنها ما باید تعیین تکلیف کنیم.

حقیقت تصریح کرد: ما هم معتقدیم که انتظار از دین این نیست که مدل ساخت پل بدهد یا به مدل ساخت تفنگ، تانک و ... بپردازد و کسی هم مدعی این مسئله در حوزه امروز نیست ولی ارتباط سیاست و دین مهم‌ترین عرصه در بحث سکولاریسم است. البته معتقدم که یکی از مشکلات جامعه ما این است، در حالی که جامعه به سرعت سکولار می‌شود و حوزه در برابر آن مقاومت می‌کند و این شکاف در حال ایجاد شدن است.

##


 

[کد مطلب: 167154] [تاريخ انتشار: نوزدهم مهر ۱۳۹۷ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
سند چشم‌انداز ۱۴۴۴؛ دستپخت پسر خاله رهبری
برخورد پلیس ترکیه با اقدام بیگانه‌ستیزانه در استان دنیزلی/ "ورود ایرانی ها و افعانی ها به این مغازه ممنوع است" + عکس
کشف لامبورگینی ۲۴میلیاردی قاچاق در شیراز! + عکس
عکس/ سفارت جمهوری اسلامی در ترکیه پس از ادعای بمب‌گذاری
شرمندگی سناتور آمریکایی از احتمال ایرانی بودن پدرانش
فیلم/ ورود نیروهای نظافتچی به کنسولگری عربستان در ترکیه، پیش از بازرسی مقام‌های ترکیه‌ای و تحقیق درباره جمال خاشقچی!
دزدی و اختلاس در حکومت اسلامی به جايی رسيده که صدا و سيما هم افشاگری می کند!
فيلم
/ افشاگری از دزدی‌ها و اختلاس‌های کهکشانی! در برنامه زنده صدا و سیما 
تعدادی از فرزندان مقامات جمهوری اسلامی که در آمریکا درس می‌خوانند و زندگی می کنند
فیلم/ شبکه الجزیره از تردد فرمانده عملیات قتل خاشقجی منتشر کرد
شواهد قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان یافت شد
فارس: فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور
شروع شد! مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی در تصادف خودرو!!
آگهی های تجارتی