«آن لنوکس» هنرمند موسیقیدان انگلیسی از وضعیت زنان و دختران دنیا می گوید 


به گزارش سایت ایندیپندنت، «آن لنوکس» هنرمند موسیقیدان و کنشگر اجتماعی طی پیامی به مناسبت روز جهانی دختران به تشریح اهداف و انگیزه های خود پرداخته است.

لنوکس از این نکته شروع می کند که: «ظاهرا تا همین چند سال پیش واژه فمینیسم باعث ناراحتی بسیاری از افراد می شد. انگار ننگ است. مثل اینکه فحش داده باشی. اغلب برداشتی خجالت آور از آن می شد و در مقابلش موضع می گرفتند.

دو سال پیش اما یکی از طرفداران حرکت فمینیستی عکسی برایم فرستاد. داشت از مقابل یک دکه روزنامه فروشی عبور می کرد و متوجه شده بود که همه مجلات زنان، این واژه سابقا خجالت آور را روی جلد خود می نویسند. شواهد نشان می دهد که آگاهی در حال گسترش است و روح زمانه دوباره دارد به پیشرفت، سمت و سو می دهد.

جنبش فمینیستی همیشه چتری گسترده بوده که زیر خود تفاسیر و عقاید و ایده های گوناگون را جمع کرده است. اما امروز به لطف جریاناتی مثل «می تو» و «تایمز آپ» و جنبش های مارش زنان، فمینیست ها دوباره از فضاهای بسته سر برون آورده اند و هویت و محبوبیت کسب می کنند.

اما از منظر من، هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. فمینیسم باید فهمیده شود و ارزشش درک شود. نه فقط در غرب بلکه در مناطق و کشورهایی که زنان و دختران جوان حتی روی پله اول نردبان حقوق بشر هم نایستاده اند. این ها هستند که نیازی بی اندازه به فمینیسم دارند.

بی صبرانه انتظار فروپاشی این سقف شیشه ای را می کشم و می خواهم این تحول را تا وقتی که هنوز نفس می کشم ببینم. به همین علت، سازمانی را تحت عنوان «حلقه» بنیان نهادم. و به همین علت است که می خواهم در دنیای مجازی یک جریان دفاع حقوقی آنلاین درست کنم تا مردم عبارت «فمینیسم جهانی» را بفهمند و از آن استفاده کنند. مایلم که همه در چارچوب تصویر بزرگتری از نابرابری موجود در سطح دنیا، به مفهوم فمینیسم ارج بگذارند.»

لنوکس ادامه می دهد که: «دلایل بیشماری برای پیوستن به جریان فمینیستی برای حمایت از زنان و دختران در سراسر دنیا وجود دارد. از هر سه زن و دختر، یک نفر در طول عمرش مورد آزار جسمی و جنسی قرار می گیرد. 603 میلیون زن در کشورهایی زندگی می کنند که خشونت خانگی کماکان در آنجا جرم محسوب نمی شود.

دو سوم 757 میلیون انسان بالغی که خواندن و نوشتن نمی دانند، زن هستند. 41 میلیون دختر در کشورهای در حال توسعه از آموزش ابتدایی محرومند. در سراسر آفریقا، 28 میلیون دختر مدرسه نمی روند و هرگز پای شان را به کلاس درس نخواهند گذاشت.

امروز در دنیا با بیش از 750 میلیون زن روبروییم که قبل از 18 سالگی ازدواج کرده اند. هر روز در گوشه ای از دنیا 39 هزار دختر زیر 18 سال عروس می شوند. هر روز 830 هزار زن به علل مربوط به بارداری و زایمان می میرند. عللی که قابل پیشگیری است. در کشورهای در حال توسعه هر روز 20 هزار دختر زیر 18 سال زایمان می کنند.

نابرابری ها در زمینه بهداشت و درمان به اینجا ختم نمی شود. هر دقیفه یک زن یا دختر جوان در فاصله سنین 15 تا 24 سالگی به ویروس اچ ای وی مبتلا می شود.

زنان و دختران 71 درصد قربانیان تجارت انسان را تشکیل می دهند. از آن طرف، فقط 22.8 درصد نمایندگان مجلس در گوشه و کنار دنیا، زن هستند.

آیا شما هم از چنین وضعی یکه می خورید و عصبانی می شوید؟»

پیام «آن لنوکس» با این جمله به پایان می رسد: «می خواهم یک موج گروهی برای انجام تغییرات مثبت به راه بیندازم. می خواهم زنان در گوشه و کنار جهان حق و حقوق بیشتری بدست آورند. اگر شما هم چنین می خواهید، راهش را می دانید.»
##


[کد مطلب: 167236] [تاريخ انتشار: بيستم مهر ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۸ ، 12:29:50 توسط علی اصغر
خانم عزیز یادش رفته بگه که فقط در انگلستان سالی ۱۶۰۰۰ دختر ختنه میشن، طبق امار بی بی سکینه
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
دیدار فرح پهلوی با آخوند خویی و پیش‌بینی پیامبرگونه صدام 
ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا پس از ۷۶ سال پیدا شد
برج ۵۵۰ متری در دبی ساخته می شود
پلیس تورنتو در تعقیب زنی که "محض خنده" صندلی را از بالای برج به خیابان انداخت
۹ نشانه زیستی که نشان می‌دهد در حال پیر شدن هستید
فرمول بیدار شدن آسان: خوابیدن با ضریب 1.5
فيلم/ شعرخوانی یک بانوی ایرانی: «روز شومی بود روز انقلاب» 
زمین باید یخ‌زده می‌بود
عکس‌های سکسی روی موبایل بچه‌های کم سن و سال
فنلاندی‌ها چطور بدون گپ زدن زنده می‌مانند؟
انقلاب نتيجه ناآگاهى بود
جنگ نتيجه انقلاب بود
عقب ماندگي نتيجه جنگ بود
...
فيلم/ مدیریت جهادی در تقسیم کیک چهل سالگی انقلاب! 
آگهی های تجارتی