کاهش ۱۳ درصدی در تعداد مسافران هوایی داخلی و خارجی ایران 


خبرگزاری ایرنا از کاهش ۱۳ درصدی در شمار مسافران پروازهای داخلی و خارجی در ایران در مقایسه با سال گذشته خورشیدی خبر می‌دهد.

به نوشته راديو فردا، بر اساس گزارش روز جمعه، ۲۰ مهر، این خبرگزاری، نزدیک به ۲۸ میلیون مسافر داخلی و خارجی با ۲۳۰ هزار پرواز در نیمه نخست سال ۹۷ در فرودگاه‌های ایران جابه‌جا شده‌اند.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، بر اساس آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، این رقم نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ برای مسافران داخلی ۱۳ و برای خارجی‌ها ده درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت بلیت‌ پروازهای داخلی و خارجی، تقاضا برای سفر هوایی در ایران یا به مقصد خارج از کشور کاهش یافته است.

اواخر مردادماه، رسانه‌ها در ایران از وقوع «شوک قیمتی» در بازار پروازهای داخلی خبر داده و نوشته بودند که «دیگر شانس پر شدن کامل یک پرواز در روزهای عادی وجود ندارد».

آمارهای تازه وزارت راه و ترابری حاکی است در نیمه نخست امسال ۲۳۰ هزار و ۱۳۶ پرواز در فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌‌ها و پنج فرودگاه اختصاصی کشور انجام شده که نزدیک به ۲۸ میلیون مسافر و ۲۹۰ میلیون کیلوگرم بار را جابه‌جا کرده‌اند.

گزارش وزارت راه و ترابری حاکی است با وجود این، شمار پرواز، جابه‌جایی مسافر و حمل بار در نیمه نخست امسال نسبت به مدت سال گذشته به ترتیب ۱۰، ۱۳ و ۱۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

فرودگاه مهرآباد، مقام اول در جابه‌جایی مسافر

بر اساس این گزارش، بیشترین جابه‌جایی مسافر و تعداد پرواز به فرودگاه مهرآباد تعلق داشته، به طوری که در نیمه نخست امسال، ۶۵ هزار و ۹۷۳ پرواز از این فرودگاه انجام شده و هفت میلیون و ۶۶۵ هزار و ۸۶۴ مسافر با این پروازها جابه‌جا شدند.

رتبه‌های دوم و سوم در میان فرودگاه‌‌ها نیز به ترتیب متعلق به فرودگاه‌ مشهد با نزدیک به ۳۵ هزار پرواز و بالای پنج میلیون مسافر و فرودگاه «امام خمینی» با ۲۷ هزار و ۵۶۹ پرواز و زیر چهار و نیم میلیون مسافر است.

همچنین در شش ماه نخست سال جاری، ۱۸۹ هزار و ۱۰۳ پرواز داخلی در کشور انجام شده و ۲۱ میلیون و ۷۵۰ هزار و ۲۶ نفر با این پروازها جابه‌جا شده‌اند که این آمار نسبت به سال گذشته به ترتیب ۹ و ۱۳ درصد کاهش داشته است.

در همین مدت، در مجموع ۴۱ هزار و ۳۳ پرواز خارجی در کشور انجام و شش میلیون و ۱۶۶ هزار و ۲۷۸ مسافر به وسیله این پروازها جابه‌جا شده‌اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۲ و ۱۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

یک هزار و ۲۵۲ پرواز خارجی متعلق به پروازهای حج و شش هزار و ۴۶۲ پرواز متعلق به پروازهای «عتبات عالیات» بوده است.

رتبه اول پروازهای خارجی در شش ماه نخست سال جاری هم متعلق به فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» با ۲۷ هزار و ۱۳۵ پرواز خارجی و جا‌به‌جایی چهار میلیون و ۳۲۴ هزار و ۵۴ مسافر بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۱ درصد افت داشته است.

رسانه‌ها پیشتر به نقل از کارشناسان و تحلیلگران در مورد «تبعات ناخوشایند» افزایش نرخ پروازها برای ادامه حیات ایرلاین‌ها در ایران هشدار داده بودند.

بر اساس برآوردهای صورت گرفته از سوی ایرلاین‌های داخلی، شرکت‌های هواپیمایی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد از هزینه‌های خود را با ارزهای خارجی پرداخت می‌کنند، از این رو گرانی نرخ ارز عامل اصلی افزایش قیمت بلیت هواپیماها اعلام شده است.

میزان افزایش قیمت بلیت پروازها و تاثیر آن بر آژانس‌های مسافرتی و خطوط هوایی به اندازه‌ای بود که حسن روحانی در دستوری به وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار کاهش قیمت بلیت‌ها شد.

[کد مطلب: 167249] [تاريخ انتشار: بيستم مهر ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ درگیری «همه‌ی مردم» با «یک آخوند» که با فضولی خود قصد دخالت در پوشش یکی از بانوان را داشت / متروی تهران
فيلم/  ورود وقيح الله موسوی جزایری «برای تبیین آرمان‌های انقلاب» در لندن و خوردن نان جو در کلبه ای فقیرانه! 
حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران در سیستان و بلوچستان /  20 نفر کشته شدند/ تکمیلی + فیلم
فيلم/ بازی ۲۲ بهمن تمام شد، بازداشت دختران مردم آغاز؛ شلیک به خاطر حجاب و "اتحاد مردم"
شهرک ویلایی «باستی هیلز لواسان» امپراتوری «ژنرال‎های تدبیر و امید» با منظره‌ی سد لَتیان
نگاهی گذرا به مردان متقاضی خدمات جنسی در پایتخت 
گم شدن ۹۲۷ گوسفند در فرودگاه خمينی! 
فیلم / نمونه ای از دروغین بودن امامزاده ها/ جعلي بودن مكان بي بي شهربانو مادر امام سجاد (در تهران)
پاسخ ظریف به علی کریمی
فیلم/  تنش روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام  (آخر این هم شد اسم!) در تبریز در بازی تراکتور سازی و استقلال تهران
۱۰ ایرانی که به دلیل جاسوسی سایبری از آمریکا تحریم شده‌اند چه کسانی هستند؟
فيلم/ داعشِ وطنی را ببینید که بخاطر حجاب ، دختر مردم را میزند 
آگهی های تجارتی