افزایش مهاجرت‌ها و زمین‌خواری در شمال کشور 


عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: وجود جنگل و دریا در کنار هم و چشم انداز بی‌بدیل و عرصه‌های دارای خاک حاصلخیزی با قابلیت کشاورزی بالا و همچنین از طرفی دسترسی آسان به پایتخت موجب شده تا چشم طمع زمین خوران به این منطقه زیاد شده است.

سیداحسان ساداتی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه یکی از مقاصد زمین‌خواری در مازندران، جنگل‌ها هستند، اظهار کرد: جنگل‌های شمال به دلیل وجود ویژگی‌های خاص دارای ارزش منحصر به فردی است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع با اشاره به اینکه رانت زمین یا به اصطلاح ارزش بالای موقعیت اراضی را از عوامل چشم طمع دوختن به زمینهای مناطق شمال دانست و افزود: در مناطقی چون جنوب کشور و یا مکان‌هایی که عرصه‌ها دارای قابلیت و کیفیت نباشند آنقدر تحت هجوم و مهاجرت قرا نخواهند گرفت و این در حالی است که در خطه سرسبز شمال شاهد مهاجرت‌های فراوانی هستیم.

ساداتی با اشاره به اینکه با وجود افزایش جمعیت به حدود 80 میلیون نفر، شاهد تغییر در عرصه‌ها نبودیم، تصریح کرد: تراکم جمعیت بالا و ارزش زمین‌های منطقه در کنار بکری و شرایط مناسب آب و هوایی، موجب شده است تا نگاه ویژه‌تری به این مناطق وجود داشته باشد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اجرای قوانین با وجود قوانین مدون و بسیار خوب در زمین خواری، اظهار کرد: در تجاوز به عرصه‌های ملی، کمی شدت عمل و پیگیری های مستمر در اجرای قانون باعث خواهد شد که این منابع ملی از دست سودجویان خارج شود.

ساداتی، یکی دیگر از تصرفات زمین را در زمین‌های کمتر بازده دانست و افزود: تغییر کاربری اراضی کمتر بازده و تبدیل آنها به باغ باعث خواهد شد تا منابع طبیعی از حالت طبیعی، خارج و مورد دخل و تصرف قرار گیرد، همچنین در برخی از مناطق، منابع طبیعی و مستثنیات از هم به درستی تفکیک نشدند که باید این امر صورت گیرد.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور تصریح کرد: زیرساخت‌هایی چون احداث جاده و مسیر خطوط لوله گازرسانی به روستاهای دوردست که محاط در عرصه های ملی باشند یکی دیگر از عوامل از بین رفتن زمین‌ها خواهد بود. آتش سوزی عمدی و تبدیل زمین از حالت وحشی به اهلی و پس از آن تصاحب زمین را هم می‌توان به عوامل زمین خواری اضافه کرد.

[کد مطلب: 167300] [تاريخ انتشار: بيست و يکم مهر ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم اکتبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم مهر ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم اکتبر ۲۰۱۸ ، 15:22:27 توسط حشمت
اگر وضع به همین صورت ادامه یابد در چند سال آینده بخواطر تصرف ارازی خوش آب و هوای شمال توسط صاحبان و وابستگان به قدرت، بسیاری از این مناظق ملی و تفریحی مردم بصورت املاک خصوصی و عملا ورود مردم به این مناطق ممنوع یا غیر ممکن خواهد شد، این وضعیت به این معنا ست که این خطه از خاک زیبای میهنمان از وضعیت اشغال هم بدتر خواهد شد، چون برای رفتن به کشوری دیگر شما شانس گرفتن ویزا خواهیم داشت ولی در این وضعیت کشور خواری حکومتیان و وابستگانشان، چنین شانسی هم برای صاحبان اصلی کشور که مردم هستند، وجود نخواهد داشت.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فيلم/ تصاویر هوایی از سیل در ورودی شهر گنبدکاووس 
شاگردان غفار عباسی در مشهد بست نشسته‌اند
فیلم/ این هم هم از ادبیات رهبری در نوروزی
کشته شدن 2 مامور نیروی انتظامی در مشهد
مطهری:  خامنه ای جزو "شخصیت مبرز" نبود
هشدار به مسافران ایران در گرجستان
فیلم/  درگیری های شب گذشته در دزفول سه کشته بجا گذاشت
فيلم/ وضعيت بازار شب عيد و {نداشتن} قدرت خريد مردم 
فیلم/ از درگیری های شب گذشته در دزفول (2)
واژگونی کشتی در رودخانه دجله در عراق؛ ۷۱ کشته و ده‌ها مفقود + فيلم 
فیلم/ مخالفان شادی و حامیان عزاداری، تاریکی و جهل
مظنون اصلی تیراندازی مرگبار اوترخت اعتراف کرد 
آگهی های تجارتی