´"جمال خاشقچی دوست من بود"!


 
احتمالا برخی از دوستداران آقای نوری زاده برعکس فوق، خرده بگیرند؛ اما دوستی با آقای خاشقچی وجه مشترک این سه شخصیت می‌باشد. آقای نوریزاده در برنامه صفحه دو بی‌بی‌سی فارسی این جملات را بر زبان آوردند: "جمال دوست من بود، با هم بسیار سفرها رفته بودیم" و سپس با تاکید بر اینکه "سعودی‌ها اهل این کار نبودند"، آقای نوریزاده در تلاش است که مواضع قبلی خود را تا آنجا که ممکن است، موجه نشان دهد. او بر احتمال تله گذاشتن اردوغان و قطر از طریق نامزد ترک آقای خاشقچی تاکید می‌کرد. یکی از علل اصلی تاکید آقای نوریزاده بر این سناریو، گرایش خانم خدیجه چنگیز به اخوان المسلمین است. سپس آقای نوریزاده در مورد اختلاف بین خاشقچی و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان می‌گویند: "جمال هم آدمی نبود که علیه سعودی‌ها برود. جمال جزء خاندان بود. مشاور امیر ترکی بود. .. بعد سر ماجراهای این جوان (محمد بن سلمان)، یک کم عصبانی شد..." آقای نوریزاده در تلاش برای رسمیت بخشیدن به سناریو رسمی آل سعود، اصرار می‌ورزد که آنها قصد بازگرداندن خاشقچی را داشتند. و در مورد اینکه یک متخصص کالبدشکافی نیز در میان این گروه پانزده نفره بوده است می‌گویند که او از دوستان سابق جمال بوده است. بعد از اینکه بالاخره سعودی‌ها می‌پذیرند که این یک قتل از قبل برنامه ریزی شده بوده است، جناب نوریزاده در حیرت افتاده چاره‌ای جز گزیدن انگشت ندارند. اما برای پی بردن به اصل ماجرا باید به دوستی دیگر آقای خاشقچی پرداخت.

"جمال خاشقچی دوست من بود"
درست پنج روز بعد از اعلام مفقود شدن آقای خاشقچی، اردوغان برای اولین بار لب به سخن گشود. او گفت "جمال دوست من بود، پیگیر این موضوع خواهم بود".

اگر وجه مشخصه "دوستی" آقای نوریزاده با خاشقچی فعلا ناروشن است، اما وجه مشخصه دوستی او با اردوغان کاملا روشن است. ترسیم اختلاف خاشقچی با سعودی‌ها توسط آقای نوریزاده، تا مرز تحمیق مخاطبانشان، نازل است: "جمال جزء خاندان بود. مشاور امیر ترکی بود. .. بعد سر ماجراهای این جوان (محمد بن سلمان)، یک کم عصبانی شد". داستان از یک عصبانیت برنمی‌خیزد، صف‌بندی دو گرایش اصلی در صفوف اسلام سنی، یعنی اخوان المسلمین تحت رهبری مرسی، اردوغان و حاکمان قطر در مقابل مشی حکام کنونی عربستان سعودی‌ بود. جمال خاشقچی گرایش به اخوان المسلمین داشت. شاخه‌های متفاوت سنی‌های خاورمیانه در دو جبهه اصلی صف‌بندی کردند. این دو جبهه در اوایل وقایع سوریه، به هم نزدیک شده و با رقیب مشترک یعنی خامنه‌ای – اسد، درگیر بودند. قدرت گیری اخوان المسلمین تحت رهبری مرسی در مصر و ناکامی اینان در سوریه، این دو جناح اصلی سنی را از هم دور ساخت. سعودی‌ها که از قدرت گیری اخوان المسلمین در عربستان هراسان بودند، به کودتا علیه مرسی چراغ سبز نشان دادند و با این کار خشم اردوغان و قطر را برانگیختند. محاصره قطر توسط عربستان و اعزام صدها نیروی رزمنده ارتش ترکیه به قطر نیز بخشی از همین کشمکش بود. از همین روی هزاران عرب طرفدار اخوان المسلمین در ترکیه به کمین نشسته‌اند. دوستی اردوغان با خاشقچی، و شنود دائمی کنسولگری عربستان، و کوتاه نیامدن اردوغان در افشای این جنایت از همین زاویه قابل توضیح است. شگفت‌انگیز به نظر می‌آید که آقای نوریزاده جنگ قدرت مدعیان خلافت در جهان اسلام و گرایش جمال خاشقچی را نفهمیده باشد. حتی ازدواج ایشان با کسی که این‌قدر به مراکز قدرت اخوان المسلمین در دوحه و آنکارا نزدیک است، توضیح‌گر میزان گرایش آقای خاشقچی به ایدئولوژی رقیب سعودی‌هاست.
 
دوستی اسامه بن‌لادن با خاشقچی
واشنگتن‌پست، طی مقاله‌ای بلندی، مروری بر زندگی جمال خاشقچی دارد. در این مقاله نویسنده از دوستی بن‌لادن با خاشقچی می‌نویسد و توضیح می‌دهد که این دو هم‌زمان به صفوف اخوان المسلمین پیوسته‌اند و دوستی‌شان نیز بر مبنای همین گرایش مشترک شکل گرفت.

در این مقاله از خاشقچی نقل شده است که "ما امیدوار بودیم که یک دولت اسلامی در جایی برقرار کنیم. ما باور داشتیم که این دولت، دولت های دیگری را در پی خواهد داشت و دومینو- وار تاریخ انسان را عوض خواهد کرد". هر دو در اشتیاق جنگ مجاهدین افغانستان، اول در مقابل شوروی، و سپس فتح کابل، شریک بودند. بن‌لادن با تعرض به امریکا از آنچه سعودی‌ها و از آن جمله خاشقچی در پی آن بودند، دور افتاد. سعودی ها مشکلی با آمریکایی‌ها نداشتند، برای همین بن‌لادن را از چرخه همراهی‌شان، بیرون کردند. امریکایی‌ها نیز مشکلی نداشتند که "خاندان" آل‌سعود ده‌ها میلیون دلار هزینه افزایش مدرسه‌های دینی طالبان را متقبل شدند. در حالی که سعودی‌ها، بابت هزینه چاپ قرآن در کشورهای مختلف، سالانه ده‌ها میلیون دلار خرج می‌کنند؛ برای ۲۶ میلیون جمعیت عربستان، فقط ۲۵۰ کتابخانه عمومی وجود دارد.  با توجه به تعداد ۳۵۰ میلیون عرب‌زبان در دنیا، در سال ۲۰۰۲ فقط ۳۵۰ کتاب به زبان عربی ترجمه شده است. تخمین زده می‌شود که در طی ۱۰۰۰ سال گذشته، کمتر از ده هزار کتاب به عربی ترجمه شده باشد. درحالی‌که بیش از ده هزار کتاب هرساله فقط به اسپانیایی ترجمه می‌شود.

جناب نوریزاده از کجای این تصویر آنقدر تهییج شده‌اند؟ و سوال مرکزی در مقابل ایشان این است، دوستی شما با آقای خاشقچی و "خاندان"، بر چه مبنایی است؟ تفاوت این مجموعه با مجموعه‌ای که امروزه بر ایرانیان به‌زور شمشیر حکم میرانند چیست؟ همان شمشیری که بر پرچم سعودی‌ها نیز ترسیم شده است. مجموعه‌ای که شما با نام "خاندان" یاد می‌کنید نیز میخواهند همچو همزادان ایرانی‌شان، حکومت اسلامی را از کشوری به کشور دیگر بگسترند. کجای این تصویر، و این "دوستی" امیدبخش است؟
 
شرایط دشواری است! سیاست در بحران، و اندیشه در چاره‌جویی، و در این میان سیاست‌بازان به هر سوی می‌تازند؛ و بر اعتماد و نیاز انسان‌ها تله می‌گسترند. در شرایطی که صدها نفر در تهران برای استقبال از هخا، تجمع می‌کنند، هر سیاست بازی تاخت و تاز به نیاز، اعتماد و امید مردمی را که در محاصره بحران همه جانبه و طاقت‌فرسا قرار دارند، مغتنم می‌شمارد!

اندیشه وظیفه دشواری بر دوش دارد؛ انسانیت، در مقابل وجه حیوانی انسان، در پی چاره‌جویی است. خود را به زمین و زمان می‌زند که رویکرد از هم دریدن ردای کهنه‌اش را بیابد، ردای کهنه‌ای از بی‌عدالتی، و از جهالت!

رضا پویشگر
29 کتبر 2018

[کد مطلب: 168574] [تاريخ انتشار: هشتم آبان ۱۳۹۷ برابر با سی ام اکتبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم آبان ۱۳۹۷ برابر با بيستم نوامبر ۲۰۱۸ ، 17:01:04 توسط سیم آخر
حالا فعلا ابعاد دوستی معلوم نیست . بیهوده تهمت نزنید. نوری زاده دمت گرم.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با چهارم نوامبر ۲۰۱۸ ، 15:18:53 توسط رضا
من در ده دوازده سال پيش هر هفته كينان لندن رو ميخريدم و ميخواندم يك دليل أصلي كه ديگه نخريدم همين تعريف از خود و چسباندن خود به اين وان اقاي نوريزاد بود كه هر هفته در كيهان لندن مشاهده ميشد. هميشه دنبال فرصتي بودم كه بگم اقاي نوريزاد ما تشنه اخبار در مورد ايرانيم نه تشنه خاطرات شما با دوستان و اشنايان تون. بعنوان يك خبرنگار بايد حاشيه ها رو كم كرد و سعي كرد أصل خبر رو انتقال داد. در مورد مرگ دوستتون هم به شما تسليت ميگم.
نوشته شده در تاريخ دهم آبان ۱۳۹۷ برابر با يکم نوامبر ۲۰۱۸ ، 13:07:42 توسط Manijeh Habashi
نکات دقیقی را مطرح کرده اند. بسیار خواندنی بود. ممنون
نوشته شده در تاريخ هشتم آبان ۱۳۹۷ برابر با سی ام اکتبر ۲۰۱۸ ، 20:03:16 توسط راز مگو
نوری زده مدعی آشنائی با همه افراد مشهور و مطرح جهان میشود و هر طف باد بیاید متعلق به همان طرف است. به لطف نطق قوی وآطلاعات زیاد بسرعت رنگ عوض میکند و خود را ذرفیق هرکس قدرت دارد معرفی و حتی خود را مشاور او قلمداد میکند. از همه قدرتمندانی که با تحلیل او بطرف قدرت میروند تعرف و ادعای دوستی و حتی شب زنده داری مشترک میناید و بقول معروف طرفدار حزب باد میباشد.
نوشته شده در تاريخ هشتم آبان ۱۳۹۷ برابر با سی ام اکتبر ۲۰۱۸ ، 07:21:55 توسط سرخ جامگان
نوری زاده از زمان خروج از کشور تا سال 1384 به عنوان نفوذی هاشمی رفسنجانی در اپوزیسیون خارج از کشور فعالیت میکرد. از همان سال و با توجه به نزدیکی هاشمی با آل سعود ، به عنوان عامل سعودی ها قدم برداشت. طرفداری ایشان از آل سعود ، آن هم بی محابا بسیار انسان را به فکر فرو میبرد. عربستان کشوریست که سردمدار نقض حقوق بشر است و از آدمی مثل نوری زاده بعید نیست که با دلارهای سبز چشم بر روی واقعیات ببندد. امثال نوری زاده ، سازگارا، بیگ زاده، زم و ... که اطلاعات سوخته را به خورد شنونده میدهند روزهای پایانی نزدیک شده است. پایانی که با سقوط جمهوری اسلامی رقم خواهد خورد.
نوشته شده در تاريخ هشتم آبان ۱۳۹۷ برابر با سی ام اکتبر ۲۰۱۸ ، 06:55:35 توسط فرشاد
نوری زاده وطن فروش و خائنی بیش نیست که در خدمت بیگانگان هست.
آگهی های تجارتی