سرنوشت بلوفِ 50 میلیارد دلاری پوتین 

  
مهدي تديني نوشت:

"چهار ماه پیش، وقتی آمریکا اعلام کرده بود از سیزدهم آبان تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران وضع خواهد کرد، خبر آمد پوتین وعده داده است که روسیه 50 میلیارد دلار (!) در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کند. همان زمان در پستی با عنوان «برادر پوتین وارد می‌شود» نوشتم:

درست در زمانی که ایران نیاز دارد عاقلانه بیندیشد و سود و زیانش در رابطه با جهان را به درستی بسنجد، پوتین با وعده‌های اغواگرانه و فریبنده‌اش وارد می‌شود. درست در زمانی که ایران باید با تمام توان از خراب شدن روابطش با جهان جلوگیری کند و از انزوای دوباره خودداری کند خبر می‌رسد پوتین وعده داده است روسیه در صنایع نفت و گاز ایران 50 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد کرد.»

حالا پس از چهارماه چند روز پیش (11 آبان) رویترز در خبری اعلام کرده است شرکت روسیِ «زاروبِش‌نفت» پروژۀ مشترک نفتی خود با ایران را به دلیل تحریم‌ها متوقف کرده است! این خبر را دو منبع در این کمپانی روسی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند. این همان روسیه و پوتین است که ادعا می‌کرد می‌خواهد 50 میلیارد دلار در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه‌گذار کند. ارزش قرارداد شرکت «زاروبِش‌نفت» 674 میلیون دلار بوده است، یعنی زیر یک میلیارد!

اما نکتۀ معنادارتر این است که شرکت زاروبش اصلاً شرکتی دولتی است! و نزدیکان پوتین هم در آن نقش دارند، از جمله این‌که سال‌ها نیکولای توکارِف مدیر شرکت بود. توکارِف هم مانند پوتین در دوران شوروی سابق عضو کا.گ.ب بود و او هم مانند پوتین در آلمان شرقی مأمور مخفی بود. اگر این شرکت کاملاً خصوصی بود می‌توانستیم بگوییم روسیه نمی‌تواند شرکت‌های خصوصی خود را به انجام پروژۀ پرریسک با ایران وادار کند، اما این شرکت مدیریت دولتی دارد!

البته اصلاً این رخداد عجیب نیست! ایران با ذخایر عظیم گاز به همراه قطر رقیب اصلی روسیه است و خوشایندترین اتفاق برای روسیه همین است که ایران نتواند ظرفیت‌های خود را شکوفا کند. ابتدای 2018 صادرات نفت ایران به 2.8 میلیون بشکه در روز رسیده بود و اکنون به 1.7 میلیون کاهش یافته. به گفتۀ نمایندۀ ایران در اوپک روسیه یکی از کشورهایی است که برای جبران کاهش نفت ایران تولیدش را افزایش داده است. اما مسئلۀ مهم‌تر گاز است! حالا روسیه/پوتین تا چند سالی خیالش آسوده است که هیچ سرمایه‌گذاری گذرش به میدان‌های گازی ایران نمی‌افتد. و در عوض برای ما بلوف‌های 50 میلیارد دلاری می‌زند تا خوابمان سنگین‌تر شود."

[کد مطلب: 169287] [تاريخ انتشار: هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸ ، 10:04:33 توسط نکته سنج 1
انتظار از پوتین و روسیه مانند امید داشتن به ایجاد دموکراسی تحت حکومت ولایت فقیه (یا سفیه) و فکر اینکه آخوند بتواند اداره مملکت را بدست بگیرد و با روضه مسلم ابن عقیل اورات مملکت را اداره کند؟ مگر چنین چیزی ممکن است؟ مگر آخوندی که خود را عالم میداند و علم او مجموعه ای از خرافات و دستورات رفتن به توالت و انواع و اقسام روابط جنسی و یزان دخول برای واجب شدن غسل و این قبیل مطالب است میتواند بنامه ریزی توسعه و ساخت و ساز کوری با مشخصات ایران باشد و بداند که آلودگی محیط زیست و برنامه ریزی دراز مدت آموزشی برای کودکان و نو جواان با توجه به مسیر پیشرفت تکنو لوژی و توسعه علم (مثلا علم پزشکی) برای برورد کردن نیازهای 40 یا 50 یا حتی 100 سال آینده کشور چگونه کاری است. گروهی که برای قبول مسئولیت در کابینه کشور به استخاره رو میکنند این رفها رانمی فهمند و وقتی بآنها گفته شود درحال شمردن مگسهای وی بیضه بزشان هستند. آنها هواپیما سازی را مانند ساخت پیکان پرنده میدانند که دو بال در دو طرش بگذارند تا پرواز کند و اقتصاد را مربوط به خر تصور میکنند و اقتصاد زمان شاه را باین روز وحشتناک انداخته اند که می بینیم
نوشته شده در تاريخ هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸ ، 10:03:41 توسط نکته سنج 2
حال ما ملت از دانا تا نادان از زنان تا مردان از مؤمنان بخداوند تا لائیکهانشسته ایم تا علی خامنه ای که در خیالات خود رؤیای ساختن امپراتوری شیعه در سر می پروراند و میخواهد تا انتقام کشتار کربلا را از امریکا بگیرد و حتی از کربلا هم بی خبر است در جای خود نشسته ایم و منتظر معجزه امام زمانیم تا چه پیش آید. چهل سال است که یک خامنه ای مهم تر از او مارا با وعده های تو خالی فریب داده و دیدیم که آب و برق و اتوبوس مجانی یعنی چه؟ اتوبوس دو ریالی به هفت هزار ریال رسیده و آب و برق و نان و قند و شکر و مایحتاج زندگی سر بآسمان برده است و در عوض تحت نام اسلام رشوه خواری و دزدی اموال مردم مسلمان رونق فراوان یافته است. تا جائی که امروز رشوه گیران در مورد مبلغ با رشوه دهندگان چانه میزنند و اگر کم بدهید آنرا جلوی شما پرت میکنند با پرخاش!!! دلخوش به حکومت الله شده ایم و بجایش شیطان را می بینیم که زندگی را بر ما تلخ کرده وازهر مستضعف ده مستضعف بوجود آمده و در کنار آن از هر مستکبر ده مستکبر برخواسته است و حکومت بجای التیام زخمهائی که در روابط بین الملل درست کرده تقریبا در دنیا دوستی نداریم
نوشته شده در تاريخ هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸ ، 10:02:11 توسط نکته سنج
و آن چند مورد هم که لاف دوستی میزنند و در رأس آنها } جناب پوتین فرمانده سابق کاگ ب دردوران شوروی قرار دارد که بنام دوست دشمنی میکند مثلادر دوران تحریم تولید نفتش را زیاد میکند تا بازاری که از دست میدهیم را بستاند که باین میگویند دوستی خاله خرسه!!!. تاریخ ما نشان داده که روسها در آرزوی رسیدن به آبهای گرم خلیج فارس هستند و اکنون شده اند یار و یاور و پیرو خامنه ای که جنایت برایش نوعی عبادت محسوب مییشود. حال ای ملت درجای بنشینید وفکرحفاظت ازجان وخانواده باشید تا نوبت شما برسد که اشتباهی کلمه ای بگو ئید و آنچه نگرانید بر سرتان بیاید.پس چه باید کرد؟ باید برخاست و با تمام قوا مشت های گره کرده را بر پوزه دشمنهای مدعی کوبید و حکومت شیطان را بر چیدوکشور را پس گرفت و آنرا دوباره با پی ریزی درست ساخت. نیروی ملت بیشتر و بر تر است از نیروی شیطان. برخیزید و متحد عمل کنید. در گذشته چنین کرده اید وشاهد پیدوزی بودیه اید اینک نیز شما پیروز خواهید شد
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ در حاشیه بازدید نوبخت از جنوب کرمان وصحنه ای که همه را خجالت زده کرد!
فيلم/ صحبت‌های تنها بازمانده حادثه سقوط هواپیمای باری ارتش در کرج 
عکس/  بارش شدید باران و تگرگ عصر پنجشنبه تهران را سفید پوش کرد
فيلم/ باید به اینهمه شعور سیاسی و آگاهی این کارگر هموطن آفرين گفت 
 بخشی از یک گزارش: تن فروشان خیابان گلبرگ و رشید در تهران
فيلم/ خوزستان، شوشتر؛ ترمیم و لگه‌گیری معابر شهری با استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی جهانی! توسط شهرداری 
ادعای جنجالی مایلی کهن در مورد کارلوس کی‌روش
فيلم/ حمله اراذل و اوباش «تربيت» شده در حکومت اسلامی به دو دختر در پارک ائل گلی تبریز! 
فیلم / بارش برف و تگرگ دقایقی قبل- شمال تهران
عکس/ د‏ر میدان ولیعصربرای تقدیر از "شهدای" هسته ای بنر زده اند ولی از عکس شاتل امریکایی استفاده کردن
کاروان همراه نوبخت در کرمان قربانی گرفت/ حلیمه و یلدا گروهی قربانی سرعت کاروان همراه نوبخت در جنوب کرمان  
فيلم/ لحظه بازداشت سارق مسلح در رشت و انتقال وی به نیروی انتظامی 
آگهی های تجارتی