۱۰۸ سال پیش روزنامه‌ها اینگونه توقیف می‌شدند! 


سایت ایسنا با اشاره به اینکه این روزها بحث لایحه اصلاح قانون مطبوعات مطرح است و مجلس آن را در دستور کار خود قرار می دهد، به بازخوانی یک واقعه تاریخی در باره توقیف روزنامه ها پرداخته است. 

خبرنگار ایسنا به این نوشته خبرآنلاین رجوع می دهد که: در جلسه روز پنجشنبه ۱۶ شهر جمادی‌الاولی ۱۳۲۸قمری (مطابق با ۵شنبه ۴خرداد ۱۲۸۹شمسی) یکی از نمایندگان مجلس به توقیف دو روزنامه بدون اینکه در دادگاه محکوم شوند اعتراض می‌کند و رئیس مجلس به او پاسخ می‌دهد.

این بخش از صورتجلسه را که مربوط به دوره دوم مجلس شورای ملی و در عهد احمدشاه قاجار است، می‌خوانید:

منتصرالسلطان- برای اطلاع نمایندگان محترم می‌خواستم عرض کنم قبل از محاکمه و جلب به محکمه عدلیه به موجب اصل ۲۰ قانون اساسی نمی‌توان هیچ روزنامه‌ای را توقیف کرد و روزنامه ایران نو و شرق را به موجب حکم اداره نظمیه [این عنوان بعدها به ترتیب به شهربانی و نیروی انتظامی تغییر یافت]قبل از جلب به عدلیه و محاکمه توقیف کرده‌اند ایران نو را توقیف ابدی نمودند و این مطلب علاوه بر این که مخالف اصل ۲۰ قانون اساسی است تقریباً قانون انطباعات[=مطبوعات] را متزلزل می‌نماید به جهت این که هر روزنامه را هرکسی می‌خواهد توقیف کند باید قبلا تقصیر او را ثابت کرده بعد توقیف نماید. محض اطلاع خواستم عرض کنم که مجلس هم در این خصوص رأی خود را اظهار نماید.

رئیس- در این خصوص از هیئت وزراء عظام کتباً سئوالی شده که این اقدام ملی بر چه علت و چه کیفیت بوده است. گویا قرار دادند امروز خودشان آمده در این خصوص یا در جلسه علنی و یا در جلسه خصوصی مذاکره نمایند.

گفتنی است در صورتجلسات بعدی، گزارشی در مورد توضیح دولت منعکس نشده است!

##

[کد مطلب: 169305] [تاريخ انتشار: هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با نهم نوامبر ۲۰۱۸ ، 13:23:08 توسط نکته سنج
اینکه در کشور ما نبود آزادی بیان یک مسئله طولانی و قدیمی بوده تردیدی وجود ندارد. نسل جوان امروز که بر اثر تعریف های (خاله زنکی) ازدوران گذشته (دوران شاه) باین نتیجه رسیده اند که چه دوران شکوهمندی داشتیم! خود مسئله ا است که احتیاج براه حل دارد. ایران هرگزروی آزادی و آزادگی را ندیده و اگر چه باید تأکید کرده که سیاهی دوران آخوندی بدترین دوران تاریخی ما است: اما ما دوران طلائی دموکراتیک را نه دوران شاه داشتیم و نه هرگز قبل از آن. ما ملتی بوده ایم دیکتاتور پرور واین خصلت ما بوده که صاحبان قدرت را ستایش کنیم و در مقابل زور و جور و ستم آنان تسلیم باشیم و صاحبان قدرت را ستایش نمائیم. شاهان را سایه خداوند بدانیم و در مقابلشان خود را کوچک شماریم. البته هر کوچکی راچنان ستایش کنیم که کرده ایم احساس بزرگی باودست میدهد واز روضه خوانی زبون رهبری مستبد تولید میشود باسم علی خامنه ای که میخواهد امپراتو باشد وبا اموال ما (که خیال میکند متعلق باواست) بادنیا بجنگد و چون نفس ازکسی بر نیاید خود را مستحق برمصرف همه چیز میداند که مال اوست برای ارضای تمایلاتش تا آنکه ملت بپا خیزد وبا اتحاادورا سرجایش بنشاند
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/  مزایای عضویت در بسیج چیست؟
زن دیگری هم ادعای همسری خاشقجی را دارد + عکس 
عکسی از سربازان آمریکایی که خشم وزیر دفاع ترکیه را برانگیخت
عکس/ "مرقد مطهر مادر، عمه و خواهر حضرت امام خمینی"
سامان قدوس به قطر رفت تا در ایران ممنوع‌الخروج نشود! 
پدر و پسر 6 ساله اش از شدت گرسنگی در بندرانزلی جان دادند!
دستگیری یک "استاد هسته ای" جمهوری اسلامی در فرودگاه دانمارک
فیلم/ تجمع در اعتراض به اعدام 7 تن در زنجان
فیلم/ کنایه های مجری تلویزیون به اعدام سلطان سکه/ سکه ها چی شد ؟/ اصلا جرمشون چی بود؟
سقیر اسبق جمهوری اسلامی در مقر اروپایی سازمان ملل: شاید ظریف به سیم آخر زده است! 
فیلم/ احمدی نژاد: آقای مهندس مشایی را چرا دستگیر کردید؟! / می‌خواهید بزن‌بزن کنید؟ بسم‌الله، ما هستیم!
فيلم/ مدیر مدرسه روستای چاهه از توابع شهرستان جم توسط «موسی وطن‌خواه» رئیس شورای اسلامی روستا به بهانه نداشتن پروانه ساخت به قتل رسید 
آگهی های تجارتی