نامه‌ سرگشاده ۴۱۰ فعال کنونی و سابق دانشجویی برای تجدیدنظر در گفتمان روشنفکری و سیاسی ایران


۴۱۰ نفر فعالان فعلی و سابق دانشجویی در نامه‌ای سرگشاده به «فعالان فکری و اجتماعی، روشنفکران، اساتید و دانشگاهیان» خواستار تجدیدنظر در «رویکردهای غالب فکری ـ سیاسی» و «همگرایی گفتمانی» برای برون‌رفت از شرایط بحرانی کشور شده‌اند.

به گزارش کلمه، امضاکنندگان این نامه با اشاره به فهرست صد مساله و بحران کشور که موسسه آینده‌بان آن را فهرست کرده، نوشته‌اند: «ناتوانی و فقر حاکمیت در حل مسایل و پافشاری بی‌فایده‌اش برای کوچک‌نمایی فجایع رخ داده، ما را بدانجا رسانده تا از درک رایج از سیاست، روی گردانیم و دل و دست و قلم و زبانمان را با شما و رو به شما به کار گیریم.»

نویسندگان این نامه در راهکارهای خود از خواستار «بازبینی در تزهای رایج روشنفکری برای اصلاح» شده‌اند.

به عقیده امضاکنندگان ایده‌هایی چون «دموکراتیزاسیون با رویکرد اصلاح از بالا و سازوکار انتخاباتی»، «کلی‌گویی در باب ضرورت جامعه‌گرایی و تقویت جامعه مدنی بدون برنامه مدون و تحققی و اقدام عملی متناسب» نیاز به تجدیدنظر دارد.

نویسندگان این نامه «همگرایی و هم‌افقیِ گفتمانی»، را نیاز کنونی ایران دانسته و خواستار آن شده‌اند که «روشنفکران افق‌های فکری‌شان را فارغ از جدال‌های تئوریک گسترش دهند تا بلکه از خلال آن بتوان مسیری به سوی گفتمانی ملی گشود.»

در بخشی از این نامه سرگشاده آمده است: «فراموش نکنیم که اکنون مساله‌ما نه رقابت‌های فکری، بلکه نابودیِ همه‌ی هستیِ مردم است.»

امضاکنندگان همچنین از رویکردهایی که به زعم آنها «ایران را چون گوشتِ دمِ توپ می‌انگارند و تنها به فروپاشی آن رضایت می‌دهند»، تبری جسته‌اند.

نجات سرنشینان ۷۰ خودروی گرفتار شده در محور چالدران-خوی

رضا حسن‌زاده رئیس جمعیت هلال احمر چالدران از نجات سرنشینان ۷۰ خودرو گرفتار شده در برف پاییزی در محور چالدران-خوی خبرداد.

به گزارش ایرنا، در سه روز گذشته همه مناطق آذربایجان غربی تحت تاثیر سامانه بارشی قرار گرفته و دهها میلیمتر بارش از شهرستان‌های گوناگون گزارش شده است.

[کد مطلب: 169326] [تاريخ انتشار: هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸ ، 20:28:21 توسط جواد
به جای این لقمه دور سر گرداندن یک کلام بگویید معظل ایران با سرنگونی اخوند ها حل میشه و خلاص.
نوشته شده در تاريخ هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸ ، 18:03:06 توسط آذر
سالها مرتجعین اصلاح‌طلب و گروه‌های اپوزیسیون بورژوایی طرفدار آنها، مکرر علیه انقلاب یاوه‌سرایی کردند. انقلاب را فاجعه‌بار و اصلاحات را نجات‌بخش نامیدند.ادعا کردند که دوران انقلابها به پایان رسیده است. اما اکنون حیرت زده مانده‌اند که در جلو چشمانشان شاهد نخستین طلیعه‌های انقلابی نوین در ایرانند. تبلیغات پوشالی هرگز نتوانسته و نمیتواند، بر قانونمندی تحول اجتماعی و حرکت توده‌های مردم غلبه کند.انقلاب، ضرورت گریزناپذیر تحول جوامع بشری است. تا وقتی‌ هم که این انقلاب به هدف خود نرسد، مکرر رخ خواهد داد. اکنون دیگر، ادعای پایان انقلاب در ایران، افسانه بودنش را حتی به مرتجعین نشان میدهد.بگذار، جنبش توده‌ای تا آن مرحله اعتلا یابد که کارگران به اعتصابات عمومی اقتصادی و سیاسی روی‌آورند، بگذار اعتصاب سرا سری پدید آید، آنگاه روشن خواهد شد که رژیم دیگر حتی قادر به تأمین هزینه‌های روزمره همین مزدوران هم نخواهد بود. و بخش‌هایی از نیروی مسلحش ناگزیر میشوند به مردم بپیوندند. و سرانجام لحظه‌ای فرا خواهد رسید که توده‌های میلیونی،با یک قیام مسلحانه عمومی، ج-ا، را به زباله‌دانی تاریخ بسپارند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ کاخ سلطنتی معمر قذافی بعد از 6 سال به روی خبرنگرانان باز شد. فقط ببینید چه ثروتی در آن جا است! /  شاهد این صحنه ها  در خانه رهبران مفتخور، دزد و جانی جمهوری اسلامی خواهیم بود
چماق کشی داماد شمخانی
فيلم/ لحظه نجات تنها بازمانده سقوط بوئینگ ۷۰۷  
احتمال عزل یا استعفای ترامپ و معاونش قوت گرفت
عکس/  آی‌مک روی میز حسین شریعتمداری
ازدواج همسر حججی نیز خبر شد
فیلم/ افشاگری امام جمعه لواسان از باندهای قدرت و ثروت و گسترش ساخت‌وساز غیر مجاز: کاخ ۶ هزار متری در لواسان متعلق به کیست؟
عکس/ هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ در داخل خانه مردم در کرج
صبح امروز یک فروند هواپیمای باری در حوالی فرودگاه فتح کرج سقوط کرد
روش دختربازی اسلامی از زبان رحیم‌ پور ازغدی
فیلم/ میر محمدعلی (داماد شمخانی) در منطقه لواسان مشغول ساخت و ساز غیر مجاز
جاسوسان ایرانی در کالیفرنیا
فرود اضطراری ایرباس مشهد- تهران 
آگهی های تجارتی