نامه‌ سرگشاده ۴۱۰ فعال کنونی و سابق دانشجویی برای تجدیدنظر در گفتمان روشنفکری و سیاسی ایران


۴۱۰ نفر فعالان فعلی و سابق دانشجویی در نامه‌ای سرگشاده به «فعالان فکری و اجتماعی، روشنفکران، اساتید و دانشگاهیان» خواستار تجدیدنظر در «رویکردهای غالب فکری ـ سیاسی» و «همگرایی گفتمانی» برای برون‌رفت از شرایط بحرانی کشور شده‌اند.

به گزارش کلمه، امضاکنندگان این نامه با اشاره به فهرست صد مساله و بحران کشور که موسسه آینده‌بان آن را فهرست کرده، نوشته‌اند: «ناتوانی و فقر حاکمیت در حل مسایل و پافشاری بی‌فایده‌اش برای کوچک‌نمایی فجایع رخ داده، ما را بدانجا رسانده تا از درک رایج از سیاست، روی گردانیم و دل و دست و قلم و زبانمان را با شما و رو به شما به کار گیریم.»

نویسندگان این نامه در راهکارهای خود از خواستار «بازبینی در تزهای رایج روشنفکری برای اصلاح» شده‌اند.

به عقیده امضاکنندگان ایده‌هایی چون «دموکراتیزاسیون با رویکرد اصلاح از بالا و سازوکار انتخاباتی»، «کلی‌گویی در باب ضرورت جامعه‌گرایی و تقویت جامعه مدنی بدون برنامه مدون و تحققی و اقدام عملی متناسب» نیاز به تجدیدنظر دارد.

نویسندگان این نامه «همگرایی و هم‌افقیِ گفتمانی»، را نیاز کنونی ایران دانسته و خواستار آن شده‌اند که «روشنفکران افق‌های فکری‌شان را فارغ از جدال‌های تئوریک گسترش دهند تا بلکه از خلال آن بتوان مسیری به سوی گفتمانی ملی گشود.»

در بخشی از این نامه سرگشاده آمده است: «فراموش نکنیم که اکنون مساله‌ما نه رقابت‌های فکری، بلکه نابودیِ همه‌ی هستیِ مردم است.»

امضاکنندگان همچنین از رویکردهایی که به زعم آنها «ایران را چون گوشتِ دمِ توپ می‌انگارند و تنها به فروپاشی آن رضایت می‌دهند»، تبری جسته‌اند.

نجات سرنشینان ۷۰ خودروی گرفتار شده در محور چالدران-خوی

رضا حسن‌زاده رئیس جمعیت هلال احمر چالدران از نجات سرنشینان ۷۰ خودرو گرفتار شده در برف پاییزی در محور چالدران-خوی خبرداد.

به گزارش ایرنا، در سه روز گذشته همه مناطق آذربایجان غربی تحت تاثیر سامانه بارشی قرار گرفته و دهها میلیمتر بارش از شهرستان‌های گوناگون گزارش شده است.

[کد مطلب: 169326] [تاريخ انتشار: هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸ ، 20:28:21 توسط جواد
به جای این لقمه دور سر گرداندن یک کلام بگویید معظل ایران با سرنگونی اخوند ها حل میشه و خلاص.
نوشته شده در تاريخ هفدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با هشتم نوامبر ۲۰۱۸ ، 18:03:06 توسط آذر
سالها مرتجعین اصلاح‌طلب و گروه‌های اپوزیسیون بورژوایی طرفدار آنها، مکرر علیه انقلاب یاوه‌سرایی کردند. انقلاب را فاجعه‌بار و اصلاحات را نجات‌بخش نامیدند.ادعا کردند که دوران انقلابها به پایان رسیده است. اما اکنون حیرت زده مانده‌اند که در جلو چشمانشان شاهد نخستین طلیعه‌های انقلابی نوین در ایرانند. تبلیغات پوشالی هرگز نتوانسته و نمیتواند، بر قانونمندی تحول اجتماعی و حرکت توده‌های مردم غلبه کند.انقلاب، ضرورت گریزناپذیر تحول جوامع بشری است. تا وقتی‌ هم که این انقلاب به هدف خود نرسد، مکرر رخ خواهد داد. اکنون دیگر، ادعای پایان انقلاب در ایران، افسانه بودنش را حتی به مرتجعین نشان میدهد.بگذار، جنبش توده‌ای تا آن مرحله اعتلا یابد که کارگران به اعتصابات عمومی اقتصادی و سیاسی روی‌آورند، بگذار اعتصاب سرا سری پدید آید، آنگاه روشن خواهد شد که رژیم دیگر حتی قادر به تأمین هزینه‌های روزمره همین مزدوران هم نخواهد بود. و بخش‌هایی از نیروی مسلحش ناگزیر میشوند به مردم بپیوندند. و سرانجام لحظه‌ای فرا خواهد رسید که توده‌های میلیونی،با یک قیام مسلحانه عمومی، ج-ا، را به زباله‌دانی تاریخ بسپارند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ رگبار مسلسل و حمله نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم
فیلم/  لحظه حادثه فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ ایران ایر، بروی باند فرودگاه مهرآباد تهران
فیلم/ یکی از پر بیننده ترین ویدئوهای توئیتر ایرانی ها
فیلم/  رشت/ ماموران نیروی انتظامی به میان جشن و شادی مردم در میدان شهرداری ریختند تا مراسم را به هم بزنند
فیلم/ استقبال مردم کنگان از روحانی با شعار : کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو
فيلم/ تصاویر هوایی از سیل در ورودی شهر گنبدکاووس 
فیلم/ جشن چهارشنبه سوری مردم تهران در فلکه دوم تهرانپارس همراه با رقص و پایکوبی خیابانی
عکس/ سیل در مازندران
فیلم/ به کوری چشم آخوندها نوروز زنده تر از همیشه
فیلم/ چهارشنبه سوری سال ۹۷، کرمانشاه: فریاد «مرگ بر بسیجی»
فیلم/ چهارشنبه سوری شهرک اکباتان (تهران)
عصبانیت سیاستمداران آلمان از سفیر آمریکا در برلین 
آگهی های تجارتی