گزارش تحلیلی ایرنا از روستاهای کشور


در بخشی از گزارش تحلیلی سایت ایرنا چنین می خوانیم:

بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن، جمعیت روستایی ما 20 میلیون و 730 هزار نفر است که در قریب به 39 هزار روستای بالای 20 خانوار و قریب به 63 هزار آبادی دارای سکنه در سراسر کشور زندگی می کنند. حدودا شش میلیون واحد مسکونی داریم که روستاییان در این واحدها در حال سکونت هستند. بدین ترتیب می توان گفت که یک چهارم جمعیت کشور در روستاها زندگی می کنند.البته نکته قابل توجه این است که این آمار و ارقام در دهه های گذشته پیوسته روند کاهشی داشته بطوری که همواره از تعداد روستاها و جمعیت روستایی کاسته شده است.

هرچند در رابطه با تعداد روستاهای خالی از سکنه آمار دقیقی وجود ندارد ولی بر اساس اظهارات معاون عمران روستایی بنیاد مسکن و مطابق با سرشماری سال 95، تعداد 30 هزار روستا، آبادی یا سکونتگاه موقت که به لحاظ اجرای پروژه ای شکل گرفته است،در کشور خالی از سکنه است. در کنار خالی شدن روستاها جمعیت روستایی نیز کاهش یافته است.

گزارش چنین ادامه پیدا می کند: به نظر می رسد آنچه که قبل و بیش از هرچیز روستاییان را در روستاها نگه می دارد کار و شغل است نه صرفا مسکن های مقاوم و مدرن و کوچه ها و خیابان های آسفالت شده یا سنگ فرش کردن پیاده روها. اگر دولت می خواهد که هزینه های طرح های مذکور هدر نرود باید طرح اشتغال روستایی به درستی اجرا شود. در واقع تأمین معیشت روستاییان از راه ایجاد اشتغال روستایی به درستی در دستور کار دولت قرار گرفته است ولی باید به درستی نیز اجرا شود تا به اهدافش برسد.

این سؤال مهم پیش می آید که جایگاه اکثر جوانان بیکار روستایی که فاقد پروانه بهره برداری نیز هستند در این طرح کجاست. بدون شک بیشتر واحد های روستایی دارای پروانه بهره برداری قبلاً از تسهیلات اعطایی دولت استفاده کرده اند. حال یا این تسهیلات را به خوبی به کار گرفته و به فعالیت خود ادامه می دهند و یا بعد از مدت ها به دلیلی دست از فعالیت کشیده اند. در هر دو حالت در اولویت قرار گرفتن این واحدهای اقتصادی منطقی به نظر نمی رسد. اگر هدف ایجاد اشتغال پایدار در روستاها است، باید جوانان بیکار روستایی در اولویت بوده و از آنها در راستای ایجاد واحدهای جدید اقتصادی حمایت شود.

در خاتمه گزارش چنین نتیجه گیری می کند: روزگاری مردمان روستا آبها را به بند می کشیدند و زمین ها را شخم می زدند، به آسمان دست نیاز دراز می کردند و چشم امید می دوختند، با انواع حیوانات اهلی هم زیستی می کردند تا روزگارشان به فقر و نداری نگذرد. آنها هویت و اصالت خود را این گونه حفظ می کردند.

اما واقعیت این است که امروزه بیش از هر زمان دیگری روستاها و روستاییان ما از هویت و اصل و اساس زندگی روستایی دور شده و شکل شهری به خود گرفته اند. دیگر تولید به مانند گذشته محور زندگی روستایی نیست. خودکفایی تا مرز نابودی رسیده است. تولیدات کارخانه های شهری از گوشت و مرغ و تخم مرغ گرفته تا انواع لبنیات سفره های روستاییان را تسخیر کرده است. در هر روستایی نانوایی های مختلف به خاموشی تنورها منجر شده و دیگر از نان های محلی خبری نیست.

بخش قابل توجهی از جوانان روستایی برخلاف پدران و پدربزرگان خود، به دلیل مشکلات موجود دیگر به کارهای کشاورزی و دامداری چندان علاقه مند نیستند. بیشتر آنها یا از روستاها رفته اند و یا اگر هم از سر اجبار ماندگار شده اند کمتر تن به تولید می دهند و بیشتر تلاش می کنند تا از راه های دگر کسب درآمد کرده و مصرف کننده کالاهای شهری باشند. آنچه که در روستاها قابل مشاهده است زوال و مرگ تفکر تولید است.

امروزه مصرف و مصرف گرایی جای تولید روستایی را گرفته است. مشکل و مانع اصلی که ممکن است طرح اشتغال روستایی را به مانند طرح های مشابه به شکست کشاند نه مشکلات و موانع اداری و بانکی، که تفکر، خدمات محور و مصرف گرای نسل جوان روستایی است.

##

[کد مطلب: 169394] [تاريخ انتشار: هجدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با نهم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/  مزایای عضویت در بسیج چیست؟
زن دیگری هم ادعای همسری خاشقجی را دارد + عکس 
عکسی از سربازان آمریکایی که خشم وزیر دفاع ترکیه را برانگیخت
عکس/ "مرقد مطهر مادر، عمه و خواهر حضرت امام خمینی"
سامان قدوس به قطر رفت تا در ایران ممنوع‌الخروج نشود! 
پدر و پسر 6 ساله اش از شدت گرسنگی در بندرانزلی جان دادند!
دستگیری یک "استاد هسته ای" جمهوری اسلامی در فرودگاه دانمارک
فیلم/ تجمع در اعتراض به اعدام 7 تن در زنجان
فیلم/ کنایه های مجری تلویزیون به اعدام سلطان سکه/ سکه ها چی شد ؟/ اصلا جرمشون چی بود؟
سقیر اسبق جمهوری اسلامی در مقر اروپایی سازمان ملل: شاید ظریف به سیم آخر زده است! 
فیلم/ احمدی نژاد: آقای مهندس مشایی را چرا دستگیر کردید؟! / می‌خواهید بزن‌بزن کنید؟ بسم‌الله، ما هستیم!
فيلم/ مهدی فلاحتی: قالیباف در سال ۸۴ به دلیل قاچاق مواد مخدر مجرم بود و پرونده‌اش به شورای عالی امنیت ملی رفته بود 
آگهی های تجارتی