"جنگ آمریکا علیه تروریسم حدود نیم میلیون قربانی داشته است" 


طبق تحقیق یک اندیشکده آمریکایی "جنگ آمریکا علیه تروریسم" در سه کشور افغانستان، عراق و پاکستان تا کنون نیم میلیون قربانی داشته است. 

به گزارش دويچه وله، اندیشکده "امور عمومی و بین‌الملل واتسون" وابسته به دانشگاه آمریکایی "براون" در تحقیقی جدید گزارش کرده در جریان "جنگ علیه تروریسم" که آمریکا در عراق، افغانستان و پاکستان در بیش از ۱۰ سال گذشته پیش برده است، حدود نیم میلیون انسان جان خود را از دست داده‌اند.

در این تحقیق که روز پنج‌شنبه ۱۷ آبان (هشتم نوامبر) منتشر شده، ذکر شده این آمار شورشیان، غیرنظامیان، افسران پلیس، نیروهای امنیتی، سربازان آمریکایی و سربازان دیگر کشورهای هم‌پیمان آمریکا را که در جنگ مشارکت‌ داشته‌اند، در بر می‌گیرد.

دانشگاه براون واقع در ایالت رود آیلند یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا به شمار می‌رود. تحقیق منتشره حاصل پژوهش‌های ۳۵ محقق، کارشناس حقوقی، فعال حقوق بشر و پزشک است که در قالب یک تیم از سال ۲۰۱۱ در پروژه‌ای به نام "مخارج جنگ" در این دانشگاه مشغول به کار هستند.

در تحقیق اندیشکده واتسون شمار دقیق قربانیان بین ۴۸۰ هزار تا ۵۰۷ هزار نفر ذکر شده است.

دانشگاه براون اعلام کرده در مقایسه با تحقیق پیشین این مؤسسه که در اوت سال ۲۰۱۶ منتشر شد، تعداد قربانیان در دو سال گذشته بیش از ۱۱۰ هزار نفر افزایش داشته است.

به گفته مقامات این دانشگاه آمار یادشده نشان می‌دهد که "جنگ علیه تروریسم" که پس از واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به راه افتاد، ۱۷ سال بعد همچنان "با شدت" ادامه دارد، هر چند از سوی افکار عمومی در آمریکا و همچنین از سوی رسانه‌ها و سیاستمداران نادیده گرفته می‌شود.

نتا کرافورد، یکی از نویسندگان این تحقیق، احتمال داده تعداد قربانیان بسیار بیشتر از آمار ارائه شده باشد. او گفته: «شاید ما هرگز تعداد تلفات مستقیم این جنگ را نفهمیم.» به گفته کرافورد در جریان بازپس‌گیری شهر موصل و دیگر شهرهای تحت کنترل گروه تروریستی "دولت اسلامی" احتمالا ده‌ها هزار غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند که اجساد آنان پیدا نشده است.

طبق این گزارش آمار قربانیان به شرح زیر ذکر شده است:

در عراق: بین ۱۸۲ هزار تا حدود ۲۰۵ هزار تن

در افغانستان: حدود ۳۵ هزار تن

در پاکستان: حدود ۲۴ هزار تن

در این سه کشور همچنین مجموعا ۳۶۲ خبرنگار و ۵۶۶ کارمند سازمان‌های بشردوستانه در ۱۷ سال گذشته جان خود را از دست داده‌اند.

تهیه‌کنندگان این تحقیق نوشته‌اند آمار ذکر شده تنها کسانی را در برمی‌گیرد که به طور مستقیم در جنگ جان باخته‌اند و تلفات انسانی غیرمستقیم جنگ را شامل نمی‌شود. به گفته پژوهشگران شمار کسانی که به واسطه پیامدهای جنگ، نظیر ابتلا به بیماری یا عدم دسترسی به زیرساخت‌های مناسب درگذشته‌اند، در این برآورد لحاظ نشده است.

آنها تأکید کرده‌اند که تلفات غیرمستقیم جنگ بسیار بیشتر بوده و می‌توان نتیجه گرفت که شمار قربانیان مستقیم و غیرمستقیم مبارزه آمریکا "علیه ترور" بیش از یک میلیون نفر را بالغ می‌شود.

در تحقیق اندیشکده واتسون تعداد سربازان آمریکایی کشته شده در عراق و افغانستان در حدود ۷ هزار تن ذکر شده است.

[کد مطلب: 169403] [تاريخ انتشار: هجدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با نهم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با نهم نوامبر ۲۰۱۸ ، 20:43:22 توسط فرشاد
عباس آقا شما هم خواب دیدی خیر باشه عزیز برادر. نه آمریکای عزیزت خواهد توانست جمعت جهان را به 30 یا 40 میلیون برساند و نه اینکه ابرانسانها مثل آدم زندگی خود را بر روی زمین و دیگر سیارات استراتژیک ادامه خواهند داد. معلومه که زیاد به فیلمهای تخیلی و هالیوودی آمریکایی تماشا کرده ای دلاور. و در آخر میدانی چه کسانی به گورستان احمقها فرستاده خواهند شد ؟؟؟ همان کسانیکه که قلاده گردنشان در طول زندگیشان به دست آمریکای عزیز بوده و مثل سگ آن انسانها رو دنباله رو خود و تخلیات پوچ رسانه های آمریکایی کرده بودند و همگی یکجا به گورستان تاریخ خواهند پیوست .دقیقا مثل کمونیسم استالین و نازیسم هیلتر و فاشیسم موصولونی و دیکتاتوری ......
نوشته شده در تاريخ هجدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با نهم نوامبر ۲۰۱۸ ، 15:43:23 توسط عباس
اگر آمریکای عزیز همینطور به اداره جهان ادامه دهد, جمعیت جهان به 30 یا 40 میلیون نفر میرسد که به حرف هیتلر کبیر دوران رایش 1000 ساله تازه شروع خواهد شد و ابرانسانها مثل آدم زندگی خود را بر کره زمین و دیگر سیارات استراتژیک ادامه خواهند داد. آذر هم در غربت و در آرزوی کمونیسم خیالی اش شعار گویان به گورستان احمقها فرستاده خواهد شد.
نوشته شده در تاريخ هجدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با نهم نوامبر ۲۰۱۸ ، 15:26:38 توسط فرشاد
بهتر است بگویند که آمریکا نیم میلیون انسان بی گناه را به بهانه مبارزه با تروریستهایی که همگی زائیده و دست پرورده خودشان میباشد به قتل رسانده است تا به این وسیله اقتصاد کشور آمریکا را سرو سامان دهند. واقعا شرمتان باید.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ لحظاتی پیش از اجرای حکم اعدام وحید مظلومین ( معروف به سلطان سکه) و محمد اسماعیل قاسمی
فيلم/  مجرم سابقه‌داری به نام «احمد تن تن»، پس از تجاوز به اطفال ۱۲ ،۱۳ ساله با تصویربرداری، آن‌ها را تهدید کرد اگر به خانواده‌ها اطلاع دهند، دست به انتشار فیلم‌ها می‌زند!  
فيلم/ این هم اعترافات ناطق نوری در مورد بن بست نظام سید علی! 
قاچاق سکس؛ زنان ایرانی در بارهای استانبول
فيلم/ دفاع جانانه ی یک مرد ایرانی از همسرش در برابر سه فضول که به نام امر به معروف در حق انتخاب یک زن دخالت کردند
فيلم/ چند جوان در شهرداری رشت مشغول گیتار زدن و آواز خواندن بودند که وحشی های داعشی حاکم بر ايران به این صورت با آنان برخورد می کنند 
خامنه‌ای رقص‌های محلی را حرام اعلام کرد
کمک یک میلیارد دلاری ایران به حزب الله
چرا تحریم‌ها دلار را ارزان کرد؟
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاونش در سانحه رانندگی کشته شدند + عکس و فيلم
فیلم/ نظر احمدي نژاد در باره حسين طائب فرمانده سازمان اطلاعات سپاه
فيلم/ حمله سعید قاسمی به صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه: می ترسم از آن روزی که بر اثر فشار زیاد این فنر جهش کند و هوا پس می شود و حتی بعضی عبا و عمامه را درمی آورند و می گویند آخوند کشی می کنند... 
آگهی های تجارتی