آقای جهانگیری! پولدار بودن دولت چه فایده‌ای به حال مردم دارد؟ 

 
مردم سالاری آنلاین نوشت:

«تورم با سرعتی همچون نور در حال حرکت است و قیمتها بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی نسبت به سال گذشته، بعضا دو برابر شده است. برای جبران این حجم بالا و تقریبا بیسابقه از گرانی، مدتی مسوولان وعده افزایش حقوق و دستمزد در نیمه سال را دادند که بعد گویا پشیمان شدند و خبری از آن نشد. بعد هم سخن از اهدای بسته معیشتی به میان آمد که حداقل دو تا سه ماه است برای آن تبلیغ می کنند اما نه مشخصات این بسته معلوم است و نه مشخص است به چه کسانی اهدا می شود!

تورم با سرعتی همچون نور در حال حرکت است و قیمتها بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی نسبت به سال گذشته، بعضا دو برابر شده است. برای جبران این حجم بالا و تقریبا بیسابقه از گرانی، مدتی مسوولان وعده افزایش حقوق و دستمزد در نیمه سال را دادند که بعد گویا پشیمان شدند و خبری از آن نشد. بعد هم سخن از اهدای بسته معیشتی به میان آمد که حداقل دو تا سه ماه است برای آن تبلیغ می کنند اما نه مشخصات این بسته معلوم است و نه مشخص است به چه کسانی اهدا می شود! جالب است که مسوولان در سخنان خود مردم را به صبر و مقاومت در برابر تحریم ها فرا می خوانند اما نه تنها در کنترل قیمتها ناموفق هستند؛ بلکه حتی توان اجماع و تصمیم گیری درباره سبد کالا یا بسته معیشتی هم ندارند.

در آن سو اما اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به صراحت گفته بدهی های خارجی دولت بسیار اندک و دارایی های دولت بسیار زیاد است و حتی دولت را به عنوان دولتی پولدار توصیف کرده است. البته حرفش اشتباه هم نیست. صادرات نفت ایران هنوز چندان کاهش پیدا نکرده و قیمت نفت نسبت به سال گذشته، بیشتر شده است. قیمت ارز در بازارها چند برابر شده و همین امر درآمد صادراتی ایران را به شدت افزایش داده چراکه هر دلاری که از صادرات، وارد ایران می شود، حداقل چهار برابر زمان مشابه سال گذشته ارزش دارد. رانت های پیدا و پنهان فراوانی هم در این بین وجود داشته که از خوراک پتروشیمی ها تا تخصیص ارز دولتی به واردات توسط شرکتهای دولتی و شبه دولتی، که ثروت این شرکتها را غالبا به طریقی به دولت وابستگی دارند، چندین برابر کرده است. پس دولت کار دشواری برای بهبود موقت وضعیت معیشت مردم ندارد.

در این میان قیمت رب گوجه فرنگی و گوجه فرنگی نسبت به پارسال بیش از ۲۰۰ درصد و قیمت سیب زمینی و تخم مرغ به طور میانگین صد در صد افزایش یافته. لبنیات افزایش ۷۰ درصدی را تجربه کرده و گوشت بین ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است. اینها آمارهای رسمی مرکز آمار است که نشان می دهد مردم برای درست کردن یک املت ساده هم باید سه تا چهار برابر سال گذشته هزینه کنند درحالیکه درآمدهایشان کمتر از ۲۰ درصد رشد داشته است. وظیفه دولت در این شرایط سخت اقتصادی چیست؟

دولتی که توان کنترل قیمتها را ندارد، بهتر است برای معیشت مردم فکری کند. اما اهدای سبد کالا که هنوز ساز و کارش هم معلوم نیست نمی تواند کمک چندانی به این اوضاع باشد. دولت باید هر چه زودتر برای افزایش کف حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران چاره اندیشی کند و در ادامه، دریافتی دهک های پایینتر را سر و سامان دهد و اهدای سبد کالا را پس از این اصلاحات، در دستور کار قرار دهد. افزایش حقوق و دستمزد و بعد، افزایش عیدی کارمندان و کارگران در حد تورم واقعی، تنها راهکار بازگرداندن امید به مردمی است که تحت فشار اقتصادی شدیدی قرار دارند. وگرنه پولدار بودن دولت که آقای جهانگیری به آن تاکید کرده، اگر مردم از آن سهمی نداشته باشند چه فایده ای دارد؟»

[کد مطلب: 169452] [تاريخ انتشار: نوزدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با دهم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نوزدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با دهم نوامبر ۲۰۱۸ ، 20:59:31 توسط چهلچراغ
وقتی که جهانگیری با شیادی و مظلوم نهائی خاص خود میگوید که دارائی های دولت بسیار زیاد است، یعنی ای ملت کفگیر دولت به ته دیگ خورده و اوضاع حکومت اشغالگر اسلامی بشدت قمر در عقرب است! ترس و وحشت و کابوس از قیام سیل آسای مردم خشمگین را از میان حرفهای بشدت ضد و نقیض هرروزه کارگذاران نالایق رژیم میتوان دریافت!
نوشته شده در تاريخ نوزدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با دهم نوامبر ۲۰۱۸ ، 14:59:23 توسط علی
این جهانگیری قلبن ادم خوبی است اما مثل اینکه ایشان وقتی در حال ابیاری مزرعه خود بوده یا در مغازه بقالی خود مشغول چانه زنی با مشتری بوده دستش را گرفته اند و گفته اند در دولت کار خوبی برایت دست و پا کرده ایم. البته فکر نکنید این گردانندگان حکومت اسلامی از نادانی است. اصلا و ابدا
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ لحظاتی پیش از اجرای حکم اعدام وحید مظلومین ( معروف به سلطان سکه) و محمد اسماعیل قاسمی
فيلم/  مجرم سابقه‌داری به نام «احمد تن تن»، پس از تجاوز به اطفال ۱۲ ،۱۳ ساله با تصویربرداری، آن‌ها را تهدید کرد اگر به خانواده‌ها اطلاع دهند، دست به انتشار فیلم‌ها می‌زند!  
فيلم/ این هم اعترافات ناطق نوری در مورد بن بست نظام سید علی! 
قاچاق سکس؛ زنان ایرانی در بارهای استانبول
فيلم/ دفاع جانانه ی یک مرد ایرانی از همسرش در برابر سه فضول که به نام امر به معروف در حق انتخاب یک زن دخالت کردند
فيلم/ چند جوان در شهرداری رشت مشغول گیتار زدن و آواز خواندن بودند که وحشی های داعشی حاکم بر ايران به این صورت با آنان برخورد می کنند 
خامنه‌ای رقص‌های محلی را حرام اعلام کرد
کمک یک میلیارد دلاری ایران به حزب الله
چرا تحریم‌ها دلار را ارزان کرد؟
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاونش در سانحه رانندگی کشته شدند + عکس و فيلم
فیلم/ نظر احمدي نژاد در باره حسين طائب فرمانده سازمان اطلاعات سپاه
فيلم/ حمله سعید قاسمی به صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه: می ترسم از آن روزی که بر اثر فشار زیاد این فنر جهش کند و هوا پس می شود و حتی بعضی عبا و عمامه را درمی آورند و می گویند آخوند کشی می کنند... 
آگهی های تجارتی