سخنگوی شورای نگهبان: براساس فرضیه ما CFT غیرقابل اصلاح است


ایلنا:  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با اصحاب رسانه با درباره بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو بیان کرد: ایرادات مجمع تشخیص مصلحت هنوز به این دو لایحه باقی مانده است.

وی به بررسی لایحه الحاق به CFT در شورای نگهبان اشاره کرد و اظهار داشت: ایرادهای اصلی شورای نگهبان 11 مورد است و 11 مورد دیگر به بندهای دیگر گرفته شده است. همچنین درباره این لایحه هیات عالی نظارت مجمع ایراداتی داشته است.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که فلاحت‌پیشه گفته است که شورا CFT را خلاف منافع ملی دانسته است، تصریح کرد: فرض ما این است که لایحه غیرقابل اصلاح است و با این فرض گفته شده خلاف منافع ملی است و اگر این ایرادات رفع شود این مساله هم مبنیا حل می‌شود.

کدخدایی با بیان اینکه این لایحه هیچ حق شرطی را نپذیرفته فقط حق شرط پذیرش حق داوری دیوان لاهه را پذیرفته است، خاطرنشان کرد: بند 6 این کنوانسیون بر این مساله تاکید کرده است که حق پذیرش را قائل نیست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بسیاری می‌گویند چرا شورای نگهبان نظرش درباره لایحه الحاق به CFT را دیر اعلام کرد؟ ابراز داشت: شورای نگهبان نطراتش را ظرف مدت قانونی برای مجلس ارسال کرده بود. با این وجود هیات عالی نظارت مجمع نظراتش را برای ما نفرستاده بود و ما منتظر اعلام نظر مجمع بودیم. مجمع نظراتش را عصر روز شنبه برای ما ارسال کرد و ما هم 13 آبان این مساله را اعلام عمومی کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه آیا اعلام نظر شورای نگهبان همزمان با اعمال مجدد تحریم‌ها از سوی آمریکا نمی‌تواند معنای جدیدی مبنی بر خودتحریمی داشته باشد، بیان کرد: خودتحریمی را بکار نبریم. رییس‌جمهور امریکا روز جمعه اعمال مجدد تحریم‌ها را اعلام کرد ولی ما نظرمان را روز یکشنبه بیان کردیم. این نظر شورا است؛ مگر می‌شود نظر شورا را اعلام نکنیم؟ وقتی مصوبه‌ای مغایرتی داشته باشد، ما باید نظرمان را اعلام کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه با توجه به اینکه نظر هیات عالی نظارت خارج از مهلت قانونی اعلام شده، مجلس می‌تواند آنها را اعمال نکند؟ یادآور شد: مجمع در آیین‌نامه خود زمانی را مقرر نکرده است. شورای نگهبان باید در 10 روز یا حداکثر 20 روز نظرش را اعلام کند ولی مجمع مقید به زمان نیست و آیین‌نامه فعلی هیات نظارت این محدودیت را ندارد و هر وقت نظراتش را برای ما ارسال کند، ما آن را برای مجلس ارسال خواهیم کرد.

[کد مطلب: 169457] [تاريخ انتشار: نوزدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با دهم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ لحظاتی پیش از اجرای حکم اعدام وحید مظلومین ( معروف به سلطان سکه) و محمد اسماعیل قاسمی
فيلم/  مجرم سابقه‌داری به نام «احمد تن تن»، پس از تجاوز به اطفال ۱۲ ،۱۳ ساله با تصویربرداری، آن‌ها را تهدید کرد اگر به خانواده‌ها اطلاع دهند، دست به انتشار فیلم‌ها می‌زند!  
فيلم/ این هم اعترافات ناطق نوری در مورد بن بست نظام سید علی! 
قاچاق سکس؛ زنان ایرانی در بارهای استانبول
فيلم/ دفاع جانانه ی یک مرد ایرانی از همسرش در برابر سه فضول که به نام امر به معروف در حق انتخاب یک زن دخالت کردند
فيلم/ چند جوان در شهرداری رشت مشغول گیتار زدن و آواز خواندن بودند که وحشی های داعشی حاکم بر ايران به این صورت با آنان برخورد می کنند 
خامنه‌ای رقص‌های محلی را حرام اعلام کرد
کمک یک میلیارد دلاری ایران به حزب الله
چرا تحریم‌ها دلار را ارزان کرد؟
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاونش در سانحه رانندگی کشته شدند + عکس و فيلم
فیلم/ نظر احمدي نژاد در باره حسين طائب فرمانده سازمان اطلاعات سپاه
فيلم/ حمله سعید قاسمی به صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه: می ترسم از آن روزی که بر اثر فشار زیاد این فنر جهش کند و هوا پس می شود و حتی بعضی عبا و عمامه را درمی آورند و می گویند آخوند کشی می کنند... 
آگهی های تجارتی