ادعای تازه روزنامه‌نگار ایرانی درباره پرونده قتل خاشقجی 

 
ایران وایر/

پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی، از سحرگاه جمعه پیچیده‌تر شد. سعید کمالی دهقان، روزنامه‌نگار ایرانی تبار روزنامه گاردین، ساعت ۳ نیمه شب در توییتی نوشت جمال خاشقجی با او از طریق تلفن از استانبول در تماس بوده و اطلاعاتی درباره سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در تلویزیون فارسی زبان ایران اینترنشنال داده و علت مرگش هم افشای این اطلاعات بوده است.

او به طور مشخص از نقش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و سعود القحطانی، رئيس اداره امنیت سایبری این کشور، در فراهم کردن سرمایه این تلویزیون فارسی زبان که مخالف جمهوری اسلامی است، سخن گفت.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد دولت عربستان، نهم مهرماه پس از ورود به کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه، کشته شد. مقام‌های عربستانی می‌گویند این قتل خودسرانه بوده و ۱۸نفر را در این زمینه بازداشت کرده‌اند. رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه اما می‌گوید مقام‌های ارشد عربستان از این ماجرا اطلاع داشته‌اند. بسیاری از رسانه‌ها انگشت اتهام را به سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دراز کرده ولی شخصی که بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای متهم به دخالت مستقیم در این قتل داشته، سعود القحطانی، مشاور بن سلمان است که پس از این ماجرا از شغلش برکنار شده است.

بر اساس این گزارش‌ها، سعود القحطانی از طریق اسکایپ دستور قتل خاشجقی را داده است.

به موازات این گزارش‌ها و گمانه‌زنی‌ها، روزنامه گاردین هم ادعا کرد که سعود القحطانی، چهره اصلی در سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در تلویزیون فارسی زبان ایران‌اینترنشنال است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد دولت عربستان، نهم مهرماه پس از ورود به کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه، کشته شد. مقام‌های عربستانی می‌گویند این قتل خودسرانه بوده و ۱۸نفر را در این زمینه بازداشت کرده‌اند.

ماجرای ارتباط قتل خاشقجی و سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در این تلویزیون را نخستین بار نازلی کاموری، کاربر توییتر در قالب سوالی از سعید کمالی دهقان مطرح کرد. او ۳۱اکتبر در توییتر پرسید آیا منبع گاردین در گزارش‌هایی که پیرامون سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در این تلویزیون می‌نویسد «منبع خاشقجی بود؟‌ آیا در روزنامه‌نگاری منبع تکه‌تکه شده را محفوظ نگه می دارند؟»

سه روز بعد، علی علیزاده، فعال سیاسی در توییتر نوشت خاشقجی ۲ اکتبر وارد استانبول شده، همان روز گزارش گاردین درباره سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در تلویزیون‌ فارسی زبان منتشر شده ولی گاردین به رغم فشارها منبع را اعلام نمی‌کند.

ماجرا اما زمانی جدی‌تر شد که حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران نیز تلویحا چنین ادعایی را تایید و سوال کرد: «آیا خاشقجی به این خاطر به قتل رسیده که منبع مالی ایران اینترنشنال را به گاردین لو داده است؟»‌ او گفت یک هفته صبر لازم است که درستی چنین فرضیه‌ای مشخص شود.

این ادعا را حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن هم تایید و تکرار کرد و دو روز بعد، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئيس جمهور ایران هم به آن اشاره کرد.

با افزایش پرسش‌ها و گمانه‌زنی‌ها در این باره، سعید کمالی دهقان در توییتی نوشت که چنین گمانه‌زنی‌ای را تایید یا تکذیب نمی‌کند و منبع او ناشناس خواهد ماند.

او در توییت دیگری هم خبر داد که نامه‌ای از سوی یک شرکت حقوقی که وکالت تلویزیون ایران اینترنشنال را بر عهده دارد، دریافت کرده ولی دوباره تاکید کرد که منبع‌ گزارش‌ها ناشناس مانده و جز در شرایط استثنایی نام منبع فاش نمی‌شود.

دو روز پیش اما او سرانجام نوشت که منبع او در تهیه گزارش‌هایش جمال خاشقجی بوده است. او در توییت دیگری از روزنامه گاردین و دولت ترکیه خواست که ادعای او را تایید کنند.

این روزنامه‌نگار همچنین چند آیه قرانی توییت کرد و از دوستان خودش خواست با او تماس نگیرند و در توییتی خطاب به مادرش نوشت: «پناه داشته باش به خدا» و «اصلا شک نکن. قرآن بخوان. من می‌بینمت. به آیات خدا شک نکن.»

انتشار این توییت‌های که نشان‌دهنده احساس ناامنی از سوی این روزنامه‌نگار موجی گسترده در فضای مجازی و رسانه‌های فارسی زبان داخل ایران به راه انداخت. حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن در توییتی این اقدام را شجاعانه توصیف کرد و نوشت: «مقامات ذیربط از مخاطرات احتمالی برای آقای کمالی آگاه هستند و سفارت نیز با آنها در تماس است.»

در این میان، ابهام‌های توییت سعید کمالی دهقان درباره ربط قتل خاشجقی و افشای اطلاعات مربوط به تلویزیون ایران اینترنشنال سبب طرح سوالات تازه شد. اما در حالی که گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌ها درباره این توییت و همچنین پرس‌وجو درباره امنیت و سلامتی آقای کمالی‌دهقان به اوج رسیده بود، او همه توییت‌های چند روز اخیرش از جمله‌ توییت‌های مربوط به جمال خاشقجی را پاک کرد تا وضعیت مبهم و پیچیده‌تر شود.

آرش عزیزی، عضو تحریریه ایران‌وایر در تماسی با بخش خبر روزنامه گاردین از وضعیت سعید کمالی دهقان پرسید که به او گفته شد حال این روزنامه‌نگار «کاملا خوب است». او همچنین از این روزنامه پرسید که آیا ادعای سعید کمالی دهقان مبنی بر اینکه منبعش جمال خاشقجی بوده را تایید می‌کند، تحریریه گاردین گفته است که به صورت کتبی به این پرسش پاسخ می‌دهند.

همزمان اطلاعیه‌ای از سوی این روزنامه منتشر شد که بر اساس آن قرار است چهارشنبه ۲۸نوامبر، نشستی با حضور سعید کمالی دهقان برگزار کند و مسائل مربوط به قتل خاشقجی را توضیح دهد.

[کد مطلب: 169485] [تاريخ انتشار: نوزدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با دهم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم آبان ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم نوامبر ۲۰۱۸ ، 05:25:40 توسط مهرداد
قتل خاشقچی به احتمال زیاد تله ترکیه برای عربستان بوده و جزییاتش بعدها معلوم خواهد شد. انگار از فیلم پالپ فیکشن صحنه را کپی کرده اند. وقتی نماینده حقوق بشر میشود اردوغان و سپاه پاسداران باید به همه قضیه شک کرد. اردوغان مار هفت خط است. اول آن کودتای الکی را راه انداخت و همه مخالفانش را دستگیر و زندانی کرد. حالا هم به بهانه خاشقچی میخواهد عربستان و بن سلمان را از صحنه بیرون بیندازد.
نوشته شده در تاريخ بيستم آبان ۱۳۹۷ برابر با يازدهم نوامبر ۲۰۱۸ ، 05:31:00 توسط مرتضی
جالبه. کمالی دهقان خودش عضو سپاه و همکار نشریات سپاه بوده و الان هم با ماموریتی از سوی حفاظت اطلاعات سپاه در خارج از کشور با پوشش پناهندگی آمده، مثل آب خوردن رسانه های خارج از کشور رو بازی میده. توی پیک ایران هم نفوذ کردند که بلندگوی این طرح جمهوری اسلامی شده؟؟! از پیک ایران وزین و خوب بسیار بعید بود.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با دهم نوامبر ۲۰۱۸ ، 19:31:59 توسط تهمتن - ش
یک مسلمان؛ آنهم اخوان المسلمینی؛ کمتر؛ بهتر !! خب به جهنم که بدرک واصل شد !
نوشته شده در تاريخ نوزدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با دهم نوامبر ۲۰۱۸ ، 19:14:01 توسط دارا
صرف نظر از مرگ دلخراش روزنامه نگار سعودى هدف اين حرامزاده كمالى دهقان تخريب رسانه ايران اينترنشنال وتفرقه در بين اپوزيسيون ومنحرف كردن افكار از جنايات جمهورى اسلاميست.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ لحظاتی پیش از اجرای حکم اعدام وحید مظلومین ( معروف به سلطان سکه) و محمد اسماعیل قاسمی
فيلم/  مجرم سابقه‌داری به نام «احمد تن تن»، پس از تجاوز به اطفال ۱۲ ،۱۳ ساله با تصویربرداری، آن‌ها را تهدید کرد اگر به خانواده‌ها اطلاع دهند، دست به انتشار فیلم‌ها می‌زند!  
فيلم/ این هم اعترافات ناطق نوری در مورد بن بست نظام سید علی! 
قاچاق سکس؛ زنان ایرانی در بارهای استانبول
فيلم/ دفاع جانانه ی یک مرد ایرانی از همسرش در برابر سه فضول که به نام امر به معروف در حق انتخاب یک زن دخالت کردند
فيلم/ چند جوان در شهرداری رشت مشغول گیتار زدن و آواز خواندن بودند که وحشی های داعشی حاکم بر ايران به این صورت با آنان برخورد می کنند 
خامنه‌ای رقص‌های محلی را حرام اعلام کرد
کمک یک میلیارد دلاری ایران به حزب الله
چرا تحریم‌ها دلار را ارزان کرد؟
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاونش در سانحه رانندگی کشته شدند + عکس و فيلم
فیلم/ نظر احمدي نژاد در باره حسين طائب فرمانده سازمان اطلاعات سپاه
فيلم/ حمله سعید قاسمی به صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه: می ترسم از آن روزی که بر اثر فشار زیاد این فنر جهش کند و هوا پس می شود و حتی بعضی عبا و عمامه را درمی آورند و می گویند آخوند کشی می کنند... 
آگهی های تجارتی