معاون سازمان امور مالیاتی کشور: فعالیت‌های اقتصادی نهادها و بنیادها مشمول مالیات است 


سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد که فعالیت‌های اقتصادی بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی از معافیت مالیاتی برخوردار نیستند. پیش‌تر برخی رسانه‌ها فهرست ۱۰ بنیاد و نهاد را منتشر کردند که از پرداخت مالیات معاف شده‌اند.

به گزارش دويچه وله، نادر جنتی، معاون سازمان امور مالیاتی کشور روز شنبه دهم نوامبر (۱۹ آبان ۹۷) به خبرگزاری ایرنا گفت: «به استناد تبصره‌های ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم همه فعالیت‌های اقتصادی بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی و همچنین وزارتخانه‌ها و شهرداری‌ها به هر نحوی، مشمول پرداخت مالیات بوده و معافیتی ندارند.»

اظهارات معاون سازمان امور مالیاتی زمانی در رسانه‌های کشور انتشار یافته است که ساعاتی پیش از آن خبرگزاری فارس، شنبه دهم نوامبر (۱۹ آبان ۹۷) فهرست ۱۰ بنیاد و نهاد را منتشر کرد که از پرداخت مالیات معاف شده‌اند.

این بنیادها و نهادها عبارتند از بنیاد شهید، کمیته امداد، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام خمینی، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه.

خبرگزاری فارس در گزارش مربوط به معافیت ۱۰ بنیاد به بخشنامه‌ای استناد کرده است که در دی ماه سال گذشته از طرف نادر جنتی معاون سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده است.

جنتی در این بخشنامه اعلام کرده بود: «بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری از شمول پرداخت مالیات‌های موضوع قانون مالیات‌های مستقیم، خارج گردیده‌اند».

در این بخشنامه اما صراحتا آمده است که "شرکت‌های زیرمجموعه نهادها مالیات می‌پردازند".

معاف شدن بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی از مالیات انتقادهای زیادی را در سطح جامعه برانگیخت. به ویژه بحث فرار از مالیات آستان قدس رضوی به عنوان یکی از غول‌های اقتصادی کشور در سال‌های گذشته بارها از طرف نمایندگان مجلس و مقامات دولتی نیز مطرح گشته است.

علی مطهری نماینده تهران در مجلس گفت: «هرکسی، یا هر نهادی که درآمدی دارد، باید مالیات بدهد؛ معنی ندارد که بگوییم آستان قدس معاف از مالیات است.»

بحث فرار از مالیات آستان قدس رضوی با دخالت آیت‌الله خامنه‌ای در آن زمان خاتمه یافت. خامنه‌ای در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۵ نامه‌ای در این باره منتشر کرد و در آن نوشت که با استناد به حکم آیت‌‌الله خمینی درآمدهای آستان قدس رضوی و نیز شرکت‌ها و موسسات وابسته به آن از پرداخت مالیات معافند اما این حکم شامل مالیات‌های تکلیفی و نیز مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود.

خامنه‌ای همچنین در نامه‌اش نوشت: «لکن چون فعالیت‌های اقتصادی باید شفاف و رقابت‌پذیر باشند توصیه می‌شود که مالیات شرکت‌ها و موسسات برابر مقررات محاسبه و پرداخت و به صورت جمعی-خرجی عینا به آستان برگشت داده شود.»

اگر این توصیه خامنه‌ای اجرایی شود حداقل میزان درآمد آستان قدس رضوی و ده‌ها شرکت اقتصادی و تجاری زیرمجموعه آن مشخص خواهد شد اما تاکنون این توصیه نیز اجرا نشده است.

یکی دیگر از موارد انتقاد اقتصاددانان کشور به اختصاص بودجه ویژه‌ای از طرف دولت به بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی بوده است. بر اساس قانون بودجه سال جاری دولت در مجموع از ۱۰ بنیاد و نهاد اعلام شده حدود هفت هزار میلیارد تومان بودجه به هفت نهاد اختصاص داده است.

طبق بودجه سال جاری بیش از چهارهزار و هشتصد میلیارد تومان به کمیته امداد امام، حدود ۱۱۸ هزار میلیارد تومان به بنیاد شهید، ۱۳۴ میلیارد تومان به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۴۳۰ میلیارد تومان بودجه به سازمان تبلیغات اسلامی، حدود ۳۰۵ میلیارد تومان به جامعه المصطفی العالمیه، ۸۹۶ میلیارد تومان به مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و ۱۱۰ میلیارد تومان نیز به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اختصاص یافته است.

[کد مطلب: 169494] [تاريخ انتشار: نوزدهم آبان ۱۳۹۷ برابر با دهم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ لحظاتی پیش از اجرای حکم اعدام وحید مظلومین ( معروف به سلطان سکه) و محمد اسماعیل قاسمی
فيلم/  مجرم سابقه‌داری به نام «احمد تن تن»، پس از تجاوز به اطفال ۱۲ ،۱۳ ساله با تصویربرداری، آن‌ها را تهدید کرد اگر به خانواده‌ها اطلاع دهند، دست به انتشار فیلم‌ها می‌زند!  
فيلم/ این هم اعترافات ناطق نوری در مورد بن بست نظام سید علی! 
قاچاق سکس؛ زنان ایرانی در بارهای استانبول
فيلم/ دفاع جانانه ی یک مرد ایرانی از همسرش در برابر سه فضول که به نام امر به معروف در حق انتخاب یک زن دخالت کردند
فيلم/ چند جوان در شهرداری رشت مشغول گیتار زدن و آواز خواندن بودند که وحشی های داعشی حاکم بر ايران به این صورت با آنان برخورد می کنند 
خامنه‌ای رقص‌های محلی را حرام اعلام کرد
کمک یک میلیارد دلاری ایران به حزب الله
چرا تحریم‌ها دلار را ارزان کرد؟
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاونش در سانحه رانندگی کشته شدند + عکس و فيلم
فیلم/ نظر احمدي نژاد در باره حسين طائب فرمانده سازمان اطلاعات سپاه
فيلم/ حمله سعید قاسمی به صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه: می ترسم از آن روزی که بر اثر فشار زیاد این فنر جهش کند و هوا پس می شود و حتی بعضی عبا و عمامه را درمی آورند و می گویند آخوند کشی می کنند... 
آگهی های تجارتی