چرا ایرانی‌ها با قایق به بریتانیا می‌روند؟


در سه هفته گذشته، بیش از صد مهاجر و پناهجو که می‌گویند ایرانی هستند تلاش کرده‌اند با قایق‌های کوچک مسیری خطرناک را برای رسیدن به بریتانیا پشت سر بگذارند. آنها چرا تن به چنین سفر پرخطری می‌دهند و از کجا می‌‎آیند؟

روز ۲۳ نوامبر کمی قبل از طلوع آفتاب هشت پناهجو در قایقی کوچک در آب‌های طوفانی سواحل کنت در جنوب شرق انگلستان پیدا شدند. آنها به امدادگران گفتند که ۱۲ ساعت روی آب بوده‌اند.

روز قبلش هم اتفاق مشابهی افتاده بود. هفت نفر دیگر در قایقی در ساحل دوور پیدا شدند. چند ساعت قبل از آن هم همین تعداد را در همان منطقه در قایقی بادی از آب گرفتند.

از سوم نوامبر (۱۲ آبان) تا الان ۱۰۱ پناهجو -که کودک هم در میان آنها بود- تلاش کرده‌اند مسیری ۳۴ کیلومتری را در عرض کانال مانش طی کنند تا از فرانسه به بریتانیا برسند.

وزارت کشور بریتانیا آمار رسمی از تعداد این افراد منتشر نکرده اما بی‌بی‌سی دریافته است که دست کم تعدادی از آنها از ابتدای ماه جاری میلادی توانسته‌اند وارد آب‌های بریتانیا شوند.

همه این افراد بدون استثنا به مقامات گفته‌اند که ایرانی هستند.

از بالکان تا بریتانیا
چرا این همه قایق در عرض این مدت کوتاه راهی سواحل کنت در بریتانیا شده‌ است؟ مقام‌ها چطور می‌خواهند جلو آنها را بگیرند؟ و چرا همه آنها آن طور که خودشان می‌گویند ایرانی هستند؟

جواب سوال آخر حدود دو هزار کیلومتر آن طرف‌تر در بلگراد، پایتخت صربستان نهفته است.

میودراگ چاکیچ، مدیر عامل سازمان امداد پناهجویان صربستان که رفت و آمد مهاجران در بالکان را رصد می‌کند، می‌گوید پناهجویانی که از این طریق راهی بریتانیا می‌شوند جزو هزاران نفری هستند که بعد از تصمیم صربستان برای لغو ویزای شهروندان ایرانی در تابستان سال گذشته، به سوی این کشور هجوم بردند.

تصمیم دولت صربستان برای لغو ویزا، در اصل برای تقویت صنعت گردشگری این کشور و تجارت با ایران گرفته شد.

این طرح که گفته ‌شد باعث "سوء استفاده" مهاجران و پناهجویان برای رسیدن به کشورهای غرب اروپا شده بود، روز ۱۷ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۵ مهر) لغو شد. اما برآورد می‌شود که تا آن زمان حدود ۴۰ هزار ایرانی به صربستان سفر کردند.

معلوم نیست که چه تعدادی از این مسافران به ایران برگشته‌اند اما آن طور که رسانه‌های صربستان گزارش می‌دادند، بسیاری از پروازهای ایران پر می‌آمدند و خالی برمی‌گشتند.

به گفته اینفو پارک، یک گرو حامی پناهجویان در بلگراد، پلیس صربستان تخمین می‌زند که حدود ۱۲ هزار ایرانی به کشورشان برنگشته‌اند.

پناهجو یا توریست؟
آقای چاکیچ می‌گوید در حلقه افراد و گروه‌هایی که با پناهجویان سر و کار دارند شنیده می‌شود که ایرانی‌ها از "پاسپورت‌های جعلی و روش‌های خیلی پیچیده" برای رسیدن به کشورهای غرب اروپا استفاده می‌کنند.

آنها بر خلاف بسیاری از پناهجوها با تدارکات قبلی و با آمادگی بیشتر سفرشان را شروع می‌کنند و در هتل یا مسافرخانه اقامت می‌کنند.

این در حالی است که پناهجویان دیگر از کشورهایی مثل سوریه، افغانستان، عراق و پاکستان، گاهی هزاران کیلومتر پیاده می‌روند و بعد هم که می‌رسند، شب‌ها در خیابان‌ها و ساختمان‌های متروکه بلگراد می‌خوابند.

گوردون پانوویچ، از گروه اینفوپارک می‌گوید ایرانی‌ها در مقایسه با بقیه مهاجران "بیشتر شبیه توریست‌ها هستند... بچه‌هایی بودند همه با شلوار جین و کاپشن و کوله پشتی."

آقای پانوویچ می‌گوید: "بسیاری (از ایرانی‌ها) با پاسپورت جعلی سفر می‌کنند که بین سه تا شش هزار یورو در استانبول برایشان آب خورده است. وضعیت آنها شبیه بقیه پناهجویان و مهاجرانی نیست که شرایط خیلی سختی در بالکان دارند. آنها مثل بقیه مجبور به کارتن‌خوابی یا رفتن به مراکز پناهجویان نمی‌شوند."

"آنها یک ماه این جا بودند، در هتل می‌ماندند و با قاچاقچی‌ها برای سفرشان قرار و مدار می‌گذاشتند."

ایرانی‌ها ممکن است از نظر شرایط اقتصادی با بقیه مهاجران تفاوت داشته باشند، اما برای بسیاری از آنها زندگی با حکومتی "سرکوبگر" چندان آسان نیست.

قای کلانتری می‌گوید: "آمدن ایرانی‌ها به بریتانیا غیرمعمول نیست، اما شیوه‌ای که آنها دارند می‌آیند غیر عادی است."

''''روش مختص ایرانی‌ها ''''

یک نظریه درباره این که چرا ایرانی‌ها با وجود وضعیت بهتر اقتصادی نسبت به مهاجران دیگر، زندگی‌شان را روی قایق‌ها به خطر می‌اندازند این است که آنها به اندازه کافی پول دارند که به قاچاقچی‌ها بدهند.

مایا کنفورتی، از گروه"هتل مهاجران" که از پناهجویان کاله در فرانسه حمایت می‌کند، این نوع عبور از کانال را مختص ایرانی‌ها می‌داند.

به گفته خانم کنفورتی "عبور با قایق از کانال (از فرانسه به بریتانیا) تنها برای کسانی امکان‌پذیر است که پول دارند. آفریقایی‌ها وقتی به کاله می‌رسند پولی برایشان نمی‌ماند."

"سیلی تازه از ایرانی‌ها راهی بندر کاله شده‌اند. به نظر می‌آید آنها تنها کسانی هستند که هم جرات این کار را دارند و هم راهش را پیدا می‌کنند."

آقای چاکیچ می‌گوید ایرانی‌هایی که به سمت کنت در بریتانیا در حرکت هستند از طریق صربستان وارد اتحادیه اروپا شده‌اند.

"هیچ توضیح دیگری نمی‌بینم. صربستان تنها کشور در مسیر بالکان است که تعداد زیادی ایرانی در آن هستند."

اینگرید پاروت که برای نیروهای مرزی در شربوگ فرانسه کار می‌کند، "شبکه‌های سازمان‌یافته جنایی و مافیایی" را دلیل افزایش تلاش‌ها برای عبور از کانال می‌داند.

به گفته خانم پاروت در سال ۲۰۱۸ سی تلاش برای عبور از کانال ثبت شده و این تعداد در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ به ترتیب ۱۲ و ۲۳ بوده است.

بیشتر این تلاش‌ها ناکام بود چون قایق‌ها خیلی کوچک بوده‌اند، اما در سال ۲۰۱۸ تعداد زیادی تلاش کرده‌اند با قایق‌های تندرو و تفریحی خود را به آن طرف آب برسانند.

'ترس از دیدن اجساد روی آب'
ماموران مرزی بریتانیا می‌گویند که دسترسی به شناورهای کوچک‌تر آسان‌تر و ارزان‌تر شده و این موقعیت‌های بیشتری برای قاچاقچیان فراهم می‌کند.

چارلی الفیک، نماینده دوور و دیل در مجلس بریتانیا که افزایش شمار تلاش‌ها برای عبور از کانال مانش را "بی‌سابقه" توصیف می‌کند، می‌گوید نیروهای مرزی نیاز به منابع بیشتری از جمله بودجه برای افزایش قایق‌های گشتی به عنوان نیروی بازدارنده دارند.

به گفته این نماینده، شمار پناهجویانی که در داخل کامیون‌های دوور شناسایی می‌شوند، از زمان برچیدن "جنگل کاله" یک سوم کاهش یافته است.

اما بریجت چپمن، از شبکه اقدام برای مهاجران کنت می‌گوید افزایش عبور از کانال "پیامد طبیعی خشونت‌آمیزتر شدن و سفت و سخت کردن شرایط در مرزها است."

"مردم مجبور می‌شوند راه‌هایی پیدا کنند که روز به رزو خطرناک‌تر می‌شود."

دمین گرین، نماینده اشفورد در مجلس بریتانیا و وزیر سابق مهاجرت می‌گوید باید تاکید را روی این گذاشت که پناهجویان "از کجا می‌آیند و همین طور از بین بردن دار و دسته‌های تبهکار بین‌المللی که پشت این ماجرا هستند."

وزارت کشور بریتانیا می‌گوید مقام‌ها روی "شناسایی گروه‌های تبهکاری کار می‌کنند که مهاجرت غیرقانونی را تسهیل می‌کنند."

به گفته خانم پاروت، فرانسه اقدامات سخت‌گیرانه خود را با هدف جلوگیری از تلاش برای عبور از کانال مانش تشدید کرده و تنها به عملیات نجات بسنده نمی‌کند.

"بزرگترین نگرانی ما برخوردی است که ممکن است منجر به از دست دادن جان انسان‌ها شود یا حادثه‌ای در دریا که نیاز به امداد ما داشته باشد... ترس از این که ما آدم‌های زخمی را روی آب ببینیم یا شاهد اجسادی باشیم که آب با خود به ساحل می‌آورد."

ویلیام مک‌للان
بی‌بی‌سی

[کد مطلب: 170649] [تاريخ انتشار: پنجم آذر ۱۳۹۷ برابر با بيست و ششم نوامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ چهاردهم آذر ۱۳۹۷ برابر با پنجم دسامبر ۲۰۱۸ ، 10:55:23 توسط نریمان
این جا باید به آقا فرشاد حق بدهم. فعلا ۹۰در صد پناهجویان ایرانی یا همجنس باز مرد یا زن هستند یا مسیحی شده اند. البته همجنس بازهای مرد پناهنده اینجا دربدر دنبال زنها هستند و همجنس بازهای زن دنبال مردها. مسیحیا شون هم تا حالا پاشون را تو کلیسا نگذاشتند.
نوشته شده در تاريخ يازدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با دوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 13:38:56 توسط سمكو
چون بلیط هواپیما گرون شده‌، بیچاره‌ها ناچار سوار بر قایق سفر میكنند!
نوشته شده در تاريخ هفتم آذر ۱۳۹۷ برابر با بيست و هشتم نوامبر ۲۰۱۸ ، 22:45:32 توسط فرشاد
حسن آقا من دم گوشت در ایران هستم خیالت از این بابت راحت باشه. یک سئوالی داشتم ازت و منتظر پاسخت هم از همین جا هستم. میتونی بفرمایی که این کسانیکه به قول شما از ظلم و ستم فرار میکنند و در ایران زیر ظلم و ستم بوده اند چطوری این مبالغ کلان پول را تو اون ظلم و ستم به جیب زده و تحویل قاچاقچیان انسان داده اند که آنها را به اروپا وانگلستان برسانند از کجا آورده اند ؟؟؟؟؟؟؟؟ لابد زیر ظلم و ستم اندوخته اند ؟؟؟؟ میتونی بفرمایی اینهمه آپارتمان و خانه های که ایرانیان در ترکیه خریده اند پولشو از کجا آورده اند؟؟؟؟؟ پس اگر این همه ظلم و ستم هست و به قول شما پدر ملت در اومده پس این پولها از کجا به دست این ستم دیده ها افتاده ؟؟؟ لابد همه آقازاده اند مگه نه؟؟؟ ملت ایران سالیان سال هست که بد جوری به ارزان خوری و ارزان زندگی کردن عادت کرده اند حتی در زمان شاه هم ارزان خور بودند. خاصیت مردمان نمک نشناس همینه. ملت ایران نیز نمکنشاسه و به این جهت همیشه در حسرت آرامش و خوشبختی بوده اند و ایران همیشه درگیر مشکلات سیاسی و اقتصادی هست چون هیچوقت قدر کشور خود و چیزهائیکه را دارند ندانستند . حتی زمان شاه
نوشته شده در تاريخ هفتم آذر ۱۳۹۷ برابر با بيست و هشتم نوامبر ۲۰۱۸ ، 20:08:19 توسط حسن
آقایان فرشاد و خسته، معلومه که شما در یک کشور اروپایی اقامت دارید و خرتان از پل گذشته، و حالا برای دیگران ایراد می گیرید. اگر راست میگویید، برگردید ایران تا بهتون خوش بگذره. یا اینکه مزدور رژیم هستید و دچار سوزش شده اید از اینکه چطور مردم دارند از جانشان میگذرند تا از ظلم و ستم نجات پیدا کنند ، حتی به این بهای گزاف.
نوشته شده در تاريخ ششم آذر ۱۳۹۷ برابر با بيست و هفتم نوامبر ۲۰۱۸ ، 07:25:54 توسط فرشاد
فعلا تازه رسیدند و تنشان گرمه. حالا چند روز دیگه تازه متوجه خواهند شد که چه کلاه گشادی سرشان رفته و خبردار نبوده اند. اشالله هر هفته دوشنبه ها که برای گرفتن benefit یعنی سهم خرجی هفتگی به post office تشریف بردند و در آنجا هم ردیف با گدا و گشنه های آفریقایی و سومالیایی و گنگوئی وبنگلادشی . . ... . . . . تو صف دریافت جیب خرجی ایستادند اونوقت می فهمند که داستان چیست و حالشان جا میاد. وقتی تو دخمه هایی که از طرف NAS ( national asylum support service )) براشون تحویل میدن که توش ساکن بشند اونوقت متوجه خواهند شد که خانه و زندگی که در ایران داشتند کجا و انگلستان کجا . فعلا کیس پناهندگی رو تحویل HOME Office بدهید و صدتا دورغ سر هم کنید شاید فرجی باز شد و قبول شدید . از نوع کیسهای مسیحی شدن و همجنس باز بودن و نمیدونم با زن همسایه معشوقه بودیم و مبارز سیاسی بودن و تاتو وناف و لب ولوچه سوراخ کردن و خلاصه . . . . . . . . . . . . . . . . فقط حیف به اون همه پول زبان بسته که تو ایران به راحتی به دستان اومده بود وخرج اروپا رسیدنتان کردید.فقط زنگ زدن به فک و فامیل ایران و پز دادن یادتون نرود.
نوشته شده در تاريخ پنجم آذر ۱۳۹۷ برابر با بيست و ششم نوامبر ۲۰۱۸ ، 21:56:55 توسط خسته
آدم وقتی سوزش می گیره که می بینه همین بیچاره هایی که اینجور جان خود را به خطر می اندازند و آبروی ایرانی را هم در جهان می برند وقتی بازی تیم های ملی !!در خارج صورت می گیره پرچم خرچنگ نشان آخوندی دست می گیرن و گلو پاره می کنن و هوادار تیم ملی!! میشن بعد هم میگن سیاسی نیستیم!!!!!! یا وقتی یه دزد شارلاتان مثل ظریف برای تفریح و مذاکره میره اونجا بیخیال بیخیالن درست مثل سوریه ای های آواره از دست داعش و قرانشون که سر توهین دیگران به قران با هم درگیر بودن! حالا نفهمیدم کشور قحطه اینا میرن انگلیس!!؟؟ آدم قطب جنوب بره و ماهی خام بخوره ریخت این... را نبینه
نوشته شده در تاريخ پنجم آذر ۱۳۹۷ برابر با بيست و ششم نوامبر ۲۰۱۸ ، 20:17:40 توسط pupil جا میزنند
بعد هم خودشان را pupil جا میزنند : https://www.dailymail.co.uk/news/article-6352817/Schoolboy-aged-30-told-pupils-married-father-two.html
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
خانواده میترا استاد رضایت محضری دادند 
شهردار قم رکورد زد! /  هر شش فرزند او در خارج از کشور زندگی می‌کنند
عکس/ میدان کشتی ، مازندران ، جویبار؛ قبل و بعد
آیا نوبت حذف لاریجانی‌ها رسیده است؟
محمد نجفی در پی تبعید به قرنطینه زندان دست به اعتصاب غذا زد
عکس/ شعار نویسی
حقوق مزدک میرزایی ماهیانه 93 میلیون تومان 
غائله خیابانی دو طایفه در "نوی کلن" برلین 
جعفری دولت آبادی (دادستان سابق تهران) به وزیر کار: "طبری را به ریاست شستا منصوب کن تا پرونده دامادت را جمع کنم!"
ادامه حمله محمد یزدی به آملی لاریجانی/  10 سال رئیس قوه قضائیه بودم  و  گفتم  "اگر این سمت همیشگی بود، نوبت تو نمی‌شد"/ کسی که تا دیروز پژو هم نمیتوانست سوار شود اکنون ماشین چندصدمیلیونی دارد 
برق ۱۰ مرکز حیاتی تهران قطع شد
واكنش تند آملي لاريجاني به محمد يزدي: مگر اين ساختماني كه از آنها استفاده ميكنيد از ارث پدرتان است / شما قيم حوزه هاي علميه هستيد كه به همه امرو نهي ميكنيد؟/ آیا جز با صدای بلند و داد و قال ، به مسئولین و بزرگان توهین کردن و افترا زدن و تحقیر کردن، کار دیگری هم کرده اید؟
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: