آمریکا ملاقات نماینده ویژه در امور ایران با وزیر نفت سعودی را تایید کرد


وزارت خارجه آمریکا تایید کرده است که در آستانه برگزاری نشست تولید کنندگان اوپک و غیر اوپک در وین، برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، با وزیر انرژی عربستان سعودی در پایتخت اتریش ملاقات کرده است. در حالیکه انتظار می‌رود نشست وین کاهش سطح تولید برای مقابله با روند نزولی بهای نفت را بررسی کند، وزیر نفت ایران خواستار مستثنی شدن این کشور از چنین تصمیمی شده است.

به گزارش بی بی سی، امروز پنجشنبه، ١٥ آذر (٦ دسامبر) اجلاس اوپک و غیر اوپک با شرکت وزیران کشورهای عضو سازمان کشورهای تولید کننده نفت - اوپک - و چند تولید کننده عمده نفتی غیر عضو در وین، مقر این سازمان برگزار می شود. پیشتر، خبرگزاری رویترز گزارش کرده بود که نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران با خالد فالح، وزیر انرژی، صنایع و معادن عربستان در وین ملاقات کرده اما سخنگوی هیئت سعودی این گزارش را به شدت تکذیب کرده بود.

با اینهمه، ساعاتی پیش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که هوک "ملاقاتی کوتاه" با وزیر انرژی عربستان در وین داشته است اما توضیح نداد که علت سفر برایان هوک به وین در آستانه نشست اوپک چه بوده و در ملاقات با وزیر انرژی سعودی چه موضوعاتی مطرح شده است.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار آن است که بهای نفت خام در سطحی پائین حفظ شود و عربستان، به عنوان تاثیرگذارترین عضو اوپک، در حال حاضر در موقعیتی قرار دارد که بتواند در تنظیم بهای نفت در بازار موثر واقع شود.

وزارت خارجه آمریکا هوک، از کارکنان ارشد آن وزارتخانه را به منظور نظارت بر سیاست تحریم جمهوری اسلامی و پیگیری اقدام برای وارد کردن حداکثر فشار بر حکومت ایران منصوب کرده است.

در حالیکه اجلاس روز پنجشنبه مشخصا به منظور اتخاذ تصمیم در مورد مقابله با روند نزولی بهای نفت خام در بازارهای جهانی برگزار می شود، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، گفته است که این کشور به خاطر مواجهه با تحریم خارجی، باید از هر تصمیمی در مورد تعیین سطح تولید مستثنی شود.

بهای نفت خام از ماه اکتبر تا کنون حدود یک سوم کاهش یافته و با وجود برخی نوسانات موقت که عمدتا از عوامل روانی بازار، از جمله خوشبینی نسبت به چشم‌انداز مطلوب‌تر وضعیت تجارت و شرایط اقتصادی جهانی نااشی شده، نشانه ای از بهبود مستمر بها در بازار به چشم نمی‌خورد.

آگاهان بازارهای نفتی علت سقوط بهای نفت را فزونی عرضه از تقاضا دانسته‌اند و در نتیجه، انتظار می‌رود که نشست وین در صدد دستیابی به توافق برای هماهنگی در راستای کاهش تولید برآید. در سال ٢٠١٦ و در حالیکه بهای نفت خام برای حدود دو سال روند نزولی را طی کرده بود، اعضای اوپک و چند کشور غیر عضو به خصوص روسیه به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان جهانی نفت، تولید خود را کاهش دادند و این اقدام باعث افزایش تدریجی قیمت نفت شد.

بیژن نامدار زنگنه که برای شرکت در نشست روز پنجشنبه به وین سفر کرده، گفته است که "اگرچه ایران همواره از مواضع اوپک برای ثبات بازار حمایت کرده اما در این مقطع تا زمانی که ایران باتحریم روبروست در هیچ توافقی برای تولید شرکت نمی‌کند." در اجلاس کشورهای عضو و غیر عضو در سال ٢٠١٦ با وجود اختلاف سیاسی عمیق بین حکومت‌های ایران و عربستان سعودی، عربستان با مستثنی شدن ایران از تصمیم به کاهش تولید موافقت کرد. ایران در آن زمان استدلال کرده بود که به خاطر تحریم هسته‌ای، برای چند سال قادر به استفاده از سهمیه تولید خود نبوده است.

وزیر نفت جمهوری اسلامی گفته است که پیشنهادهایی برای کاهش سطح تولید اوپک مطرح شده و افزود که "اعضایی که می‌خواهند تولیدشان را کاهش دهند باید در این زمینه تصمیم بگیرند." معمولا تصمیمات اوپک مستلزم توافق تمامی اعضاست و آقای زنگنه مشخص نکرده است که رای ایران به تصمیم به کاهش سطح تولید چه خواهد بود. احتمال دارد ایران برای موافقت با تصمیم اوپک به کاهش سطح تولید خواستار مستثنی شدن از این تصمیم شود.

اخیرا قطر، که از اعضای اولیه اوپک بوده، اعلام کرد که از عضویت این سازمان کناره‌گیری می‌کند تا سیاست نفتی خود را به طور مستقل دنبال کند. مقامات قطری گفته‌اند که در نظر دارند بیشتر بر صنایع تولید و صادرات گاز طبیعی این امیرنشین تمرکز کنند.

زنگنه با اظهار اینکه ایران از خروج کشورهای عضو از اوپک خرسند نیست، در پاسخ به این سئوال که آیا ممکن است جمهوری اسلامی نیز از این سازمان خارج شود گفت که "ایران از بنیانگذاران اوپک است و از این سازمان خارج نمی‌شود."

وزیر نفت جمهوری اسلامی در مورد عضویت در کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک گفت که چنین پیشنهادی "نیاز به بررسی دارد" اما مشخص نکرد که آیا از این کشور برای عضویت در کمیته دعوت شده است یا نه. این کمیته در سال ٢٠١٦ برای همکاری بین کشورهای عمده تولید کننده جهت نظارت بر بازار تشکیل شده و تصمیم آن در کاهش تولید عامل اصلی بهبود بهای نفت از سال ٢٠١٦ به بعد بوده است. عربستان سعودی و روسیه اعضای تاثیرگذار این کمیته هستند.

بیژن زنگنه در عین حال از اقدامات قبلی کمیته انتقاد کرد و گفت که این تشکیلات در سال گذشته "فراتر از اختیارات خود عمل کرده" و افزود که بیانیه همکاری بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک که کمیته ووزارتی نظارت بر اساس آن تشکیل شده "تنها برای همکاری است." با اعلام تصمیم ایالات متحده جهت تحریم نفتی جمهوری اسلامی، کمیته وزارتی تصمیم گرفت تولید نفت را برای جبران کمبود ناشی از این تحریم افزایش دهد. ایران خواسته بود به منظور فشار سیاسی بر دولت آمریکا از طریق افزایش بهای نفت، تولیدکنندگان از جبران کمبود نفت ایران خودداری ورزند و اقدام به افزایش تولید با تصمیم عربستان و روسیه را "اقدام سیاسی" خواند.

به طور سنتی، اوپک از درگیر شدن در مسایل سیاسی، حتی اختلافات سیاسی بین کشورهای عضو، خودداری می‌ورزد و تصمیمات خود را بر اساس شرایط بازار و معمولا حفظ ثبات قیمت اتخاذ می کند. به گفته کارشناسان، این رویکرد علاوه بر موفقیت این سازمان، یکی از عوامل دوام آن طی حدود شصت سال گذشته بوده است.

در گفتگوی وزیر نفت ایران با خبرنگاران، از او در مورد دیدار هوک و وزیر نفت سعودی سئوال شد. زنگنه گفت: "اگر برایان هوک برای درخواست عضویت آمریکا در اوپک به وین آمده و با اعضای اوپک دیدار کرده، این درخواست قابل بررسی است اما اگر می‌خواهد از طریق اوپک فشار بیشتری به تهران وارد کند، غیرحرفه‌ای است." وی افزوده است: "اوپک یک سازمان مستقل است و بخشی از وزارت انرژی آمریکا نیست که از واشنگتن دستور بگیرد."

احتمال تصمیم اوپک و غیراوپک برای کاهش تولید بر بازار نفتی تاثیر هرچند محدودی گذاشته و در معاملات روز پنجشنبه، بهای نفت خام اندکی افزایش یافت.

[کد مطلب: 171331] [تاريخ انتشار: پانزدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با ششم دسامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ درگیری «همه‌ی مردم» با «یک آخوند» که با فضولی خود قصد دخالت در پوشش یکی از بانوان را داشت / متروی تهران
فيلم/  ورود وقيح الله موسوی جزایری «برای تبیین آرمان‌های انقلاب» در لندن و خوردن نان جو در کلبه ای فقیرانه! 
شهرک ویلایی «باستی هیلز لواسان» امپراتوری «ژنرال‎های تدبیر و امید» با منظره‌ی سد لَتیان
فيلم/ بازی ۲۲ بهمن تمام شد، بازداشت دختران مردم آغاز؛ شلیک به خاطر حجاب و "اتحاد مردم"
گم شدن ۹۲۷ گوسفند در فرودگاه خمينی! 
سناتور تام کاتن به خامنه ای:  مرد پیر، تو بسیار زودتر از هر کدام از ما خواهی مرد
نگاهی گذرا به مردان متقاضی خدمات جنسی در پایتخت 
فيلم/ داعشِ وطنی را ببینید که بخاطر حجاب ، دختر مردم را میزند 
فيلم/ یک استاد دانشگاه در شبکه ۴: آیا مرگ بر آمریکا گفتن، عمل انقلابی است؟/ اگر رضاشاه اون نوسازی‌ها را نمی‌کرد شما چیزی در حد افغانستان بودید 
پاسخ ظریف به علی کریمی
فیلم / نمونه ای از دروغین بودن امامزاده ها/ جعلي بودن مكان بي بي شهربانو مادر امام سجاد (در تهران)
معرفی ۲۰ کشور باکیفیت برتر برای زندگی / بهترین کشور دنیا برای زندگی کجاست؟ / رتبه ایران؟
آگهی های تجارتی