حرف های سخیف یک استاد دانشگاه مشهد در مورد ریشه ها و محسنات حجاب!


به گزارش ایسنا، هادی وکیلی عضو هیئت «علمی» دانشگاه فردوسی مشهد در سلسله جلسات چهارشنبه‌های عفاف و حجاب (که قاعدتا در مقابل چهارشنبه های سفید علم شده است) ادعا کرد که می خواهد به بررسی حجاب از منظر تاریخی بپردازد.

او در خصوص واژه حجاب اظهار کرد: آن‌چه که ما واژه حجاب را برای آن به کار می‌بریم، پوشش، پوشاک و... است!  وکیلی مدعی شد آگاهی‌های محدودی که از دوره پیشاتاریخی داریم، مبتنی‌ بر اسطوره و آگاهی‌های باستان‌شناسان در قاره‌ها، کوه‌ها، نقش‌برجسته‌ها و ... آن‌چه که کشف شده و ما در اختیار داریم، نشان‌دهنده انسان زن و مرد پوشیده است!

وکیلی که به راحتی تاریخ و پیشاتاریخ را تحریف می کرد و به نظرش این دو فرق چندانی هم با هم نداشتند گفت: در بیشتر نقش‌برجسته‌ها، نقاشی‌ها و ... تصاویر انسان بیشتر مرد و به‌ندرت تصویر زن دیده می‌شود. مساله پوشش اختصاص به زن ندارد و در قاعده جامعه بشری باید زن و مرد پوشیده باشند. آن‌چه که در تصاویر از پیشاتاریخ مانده پوشیدگی زن و مرد است. مفهوم پوشیده‌بودن در دنیای قدیم شامل سه قطعه لباس بوده که شامل لباس سر، تن، پا است که عمدتا در آثار به جا مانده دیده می‌شود!!! 

او در ادامه توضیحات و توجیهات خود در مورد حجاب تا آنجا پیش رفت که به اظهارات نژادپرستانه متوسل شد و گفت: تقریبا تمام ادیان بدون استثناء ادیان الهی و ادیان بشری قائل به حجاب بودند اما در دو مقطع نمونه‌هایی از حداقلی‌بودن پوشش را می‌بینیم. در برخی قبایل غیرمتمدن نمونه‌هایی را بعضی از جامعه‌شناسان گمانه زدند که در جنگل‌های آفریقا و آمازون در بالای آسیا و شبه قاره هند به صورت احتمالات در مناطق استوایی به ویژه قبایل که در جنگل‌ها بودند، پوشش حداقلی داشتند. که زندگی آن‌ها مبتنی‌بر یک زندگی بسیار ابتدایی که به زیست حیوانی نزدیک‌تر از زیست انسانی بوده است. در حد محدودی در تمدن یونان باستان و قبل از ورود به مسیحیت به این منطقه نیز شواهد و نمونه‌هایی از مجسمه‌های عریان داریم. در عین حال در همان جامعه تصاویری که از سقراط و ارسطو برای ما به جا مانده انسان‌هایی است که لباس سر، تن و پا دارد!؟

وی به تمجید از مجازات های دوران برده داری و فئودالی علیه زنان پرداخت و گفت «عبور از خط قرمزهای روابط جنسی به شدت قبیح تلقی شده و در اکثر تمدن‌ها مجازات سنگین داشته است.»

وی درباره مسئله حجاب در وضعیت حال حاضر مدعی شد: به لحاظ آماری چیزی رخ نداده است. ما همیشه بیش از واقعیت موجود حجاب، مطرح می‌کنیم! تفاوت اجتماعی بین زنان باحجاب و بی‌حجاب وجود دارد. زنان باحجاب تا زمانی که کاری در جامعه نداشته باشند حضور پیدا نمی‌کنند اما زنان بی‌حجاب برای نمایش خود به خیابان می‌آیند که میزان تظاهر در این طیف بیشتر است.

وکیلی ادامه داد: در دوره معاصر دچار بحران هویت شده‌ایم. دل بحران هویتی فرد نسبت‌ به خودش کم‌بینی و خودکم‌بینی و پریشانی است. در بحران هویت یک منی وجود دارد که از من بهتر است که با آن همذات‌پنداری کرده و خود را شبیه آن و تبدیل به هویت ثانویه می‌کند که درمان آن بازگشت به هویت ایرانی اسلامی است. در گسترش حجاب‌ستیزی شواهد نشان می‌دهد که دشمنان اسلام نقش دارند. حجاب یکی از ویژگی‌های مهم هویت ظاهری و بیرونی است. اگر پوشش عوض شود، اعلام به تغییر هویت شده است. حجاب در انقلاب سلاح بزرگ انقلابیون است.

در خاتمه وکیلی نظرات کارشناسانه خود را درباره «تاریخچه» رنگ مشکی چادر ارائه کرد و گفت: رنگ پوشش در تاریخ باستان متنوع و علاوه بر آن تنوع جنس نیز داریم. حجاب زن برای این است که جاذبه‌های زن در محیط عمومی کم و در محیط خصوصی عرضه شود. حجاب جاذبه‌های جنسی را کم‌کرده و جاذبه‌های واقعی را بیش‌تر می‌کند. در سه دوره از ادوار رنگ مشکی برای پوشش عرف جامعه پذیرفته شد. رنگ مشکی را اُبهت و متانت می‌دانستند ولی قاعده به پوشش مشکی نیست.

##[کد مطلب: 171360] [تاريخ انتشار: پانزدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با ششم دسامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پانزدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با ششم دسامبر ۲۰۱۸ ، 21:01:24 توسط شیرازی
این غضنفرحتما از بسیجی های سهمیه ای زور چپون به دانشگاه که بدون زحمت ودرس خواندن مدرک میگیرند میباشد. کار این لاتها در دانشگاه اذیت و ازار داشجویان و اساتید با شرفه و بعضی از انها با لیسانس زوری هم استاد دانشگاه میشوند خیلی زود هم از همان دانشگاه دکترا میگیرند مانند سردارهای بیسواد ریز ودرشت که دیپلم ندارند اما دکترا دارند. یکی به این بگه بجای این اراجیف برو فاحشه خانه هایی که بنام خانه عفاف در همان شهر توسط هم پالکی های تو اداره میشه را ببند.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با ششم دسامبر ۲۰۱۸ ، 18:45:07 توسط ایران
اقای محمد علی... باور داشتن با دروغ پردازی فرق دارد. انسان برای اثبات باورش اگر دلایل دروغین ادعا نماید، در واقع بی اساس بودن باورش را بیان میکند. یعنی اینکه خودش هم نمیداند چرا باور دارد. به جز اینکه فقط القاعات کودکی یا اجتماعی بوده است.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با ششم دسامبر ۲۰۱۸ ، 16:24:25 توسط صحراوردی
این آقای تاریخ شناس مثل اینکه یادش رفته که آدم و حوا لخت بودند و بعد اینکه این چادر سیاه لباس سنتی زنان صحرا نشین عربستان است که آنها را در مقابل آفتاب و بادهای سوزان صحرا حفظ کند.................در صحراهای بی آب و علف عربستان حتا مردها هم با حجاب هستند و در نتیجه این نوع لباس هیچ ربطی به مسائل سکسی و جنسی زنان ندارد و در نتیجه برای زنان ایرانی که در یک سرزمین با آب و هوای متغیر زندگی میکنند غیر بهداشتی و متناسب نیست....
نوشته شده در تاريخ پانزدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با ششم دسامبر ۲۰۱۸ ، 14:53:54 توسط محمد علی
کجایی این اظهارات سخیف است. ممکن است گفته شود که اینها یک ادعاء که باید دقیقتر بررسی و اثبات شود. بکار بردن کلمه سخیف نشان دهنده موضعگیری و پیش داوری کسی است که برای این مطلب تیتر زده است و در واقع خواسته است ذهن خواننده را منحرف نماید. ممکن است که شما با حجاب مخالفت داشته باشید. ولی دلیل نمی شود که کسانی که به آن باور دارند را به باد تهمت بگیردید. و با برچسب زدن بخواهید حذف نمائید.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ درگیری «همه‌ی مردم» با «یک آخوند» که با فضولی خود قصد دخالت در پوشش یکی از بانوان را داشت / متروی تهران
فيلم/  ورود وقيح الله موسوی جزایری «برای تبیین آرمان‌های انقلاب» در لندن و خوردن نان جو در کلبه ای فقیرانه! 
شهرک ویلایی «باستی هیلز لواسان» امپراتوری «ژنرال‎های تدبیر و امید» با منظره‌ی سد لَتیان
فيلم/ بازی ۲۲ بهمن تمام شد، بازداشت دختران مردم آغاز؛ شلیک به خاطر حجاب و "اتحاد مردم"
سناتور تام کاتن به خامنه ای:  مرد پیر، تو بسیار زودتر از هر کدام از ما خواهی مرد
گم شدن ۹۲۷ گوسفند در فرودگاه خمينی! 
نگاهی گذرا به مردان متقاضی خدمات جنسی در پایتخت 
فيلم/ داعشِ وطنی را ببینید که بخاطر حجاب ، دختر مردم را میزند 
فيلم/ یک استاد دانشگاه در شبکه ۴: آیا مرگ بر آمریکا گفتن، عمل انقلابی است؟/ اگر رضاشاه اون نوسازی‌ها را نمی‌کرد شما چیزی در حد افغانستان بودید 
پاسخ ظریف به علی کریمی
فیلم / نمونه ای از دروغین بودن امامزاده ها/ جعلي بودن مكان بي بي شهربانو مادر امام سجاد (در تهران)
معرفی ۲۰ کشور باکیفیت برتر برای زندگی / بهترین کشور دنیا برای زندگی کجاست؟ / رتبه ایران؟
آگهی های تجارتی