سلامت انسان‌ها در گروِ مقابله با تغییرات اقلیمی 

 
به گزارش سی ان ان، مطالعات اقلیمی اغلب اثرات زیان‌آور مربوط به درجه حرارت فزاینده جوی، رویدادهای شدید آب و هوایی و دیگر عواقب تغییر اقلیم بر سلامت عمومی را برجسته می‌سازند، اما گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت (WHO) مزایایی را که مقابله با مشکلات اقلیمی برای سلامت عمومی به همراه دارد به تفصیل شرح داده است.

گزارش سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که تعهدات توافق‌نامه سال ۲۰۱۵ پاریس می‌تواند تا اواسط قرن، جان میلیون‌ها نفر را نجات داده و صدها میلیارد دلار را حفظ کند.

انتظار می رود که رسیدن به اهداف مطرح شده در توافق نامه پاریس سالیانه جان بیش از یک میلیون نفر را از آلودگی هوا تنها تا سال ۲۰۵۰ میلادی نجات دهد. عوامل بوجود آورنده تغییرات اقلیمی به خصوص احتراق سوخت های فسیلی هر ساله باعث حدود هفت میلیون مرگ ناشی از آلودگی هوای داخل و خارج از خانه در سراسر جهان می‌شوند.

توافق‌نامه پاریس تعهدی بین نمایندگان کشورهای سراسر جهان برای اقدام علیه تغییرات اقلیمی به خصوص کاهش خروجی کربن کشورها و توقف گرمایش جهانی زیر دو درجه سانتی گراد در سطوح پیش-صنعتی تا پایان قرن است. اما ایالات متحده آمریکا سال گذشته متعهد شد که از این قرارداد برجسته تاریخی خارج شود.

رهبران و مقامات جهانی در حال حاضر برای نشست دو هفته‌ای بیست و چهارمین کنفرانس چارچوب احزاب ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی یا COP24 گردهم آمده‌اند تا استانداردهای قانونی را تدوین کنند که توافق اقلیمی پاریس را به واقعیتی قابل اجرا تبدیل کند. آن‌ها قصد دارند قوانینی ایجاد کنند که سرمایه گذاری و ایجاد راه‌هایی برای شناخت کشورهایی که به تعهدات خود می‌رسند را تشخیص دهد.

آنتونیو گوترش، دبیر سازمان ملل متحد روز دوشنبه در کنفرانس اقلیمی لهستان ضمن بیان این که "ما با مشکلاتی عمیق در زمینه تغییرات اقلیمی مواجه‌ایم"، خواستار صورت گرفتن اقدامات در این ارتباط شد.

گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت که در کنفرانس COP24 منتشر شده بر اساس همکاری بیش از ۸۰ متخصص سلامت، متخصصان آکادمیک، نمایندگان جامعه مدنی و آژانس‌های بین‌المللی است که برای بیش از سه دهه در زمینه تغییرات اقلیمی و سلامت عمومی کار کرده‌اند.

در این گزارش با تاکید بر این که مستقیم‌ترین رابطه بین تغییرات اقلیمی و بیماری ها، آلودگی هواست، آمده است: سوزاندن سوخت‌های فسیلی برای انرژی، حمل و نقل و صنعت، منبع اصلی انتشار کربنی است که عامل تغییرات اقلیمی بوده و مشارکت عمده با آلودگی هوای مضر برای سلامتی دارد به طوری که هر ساله هفت میلیون نفر به دلیل قرار گرفتن در معرض آن چه در داخل و چه در خارج از خانه جان خود را از دست می‌دهند.

این گزارش توصیه‌هایی برای دولت‌ها جهت چگونگی مقابله با معضل تغییرات اقلیمی فراهم آورده است.

این توصیه‌ها شامل تشخیص و ترویج اقدامات جهت کاهش انتشار کربن و آلودگی هوا، بسیج شهرداران و دیگر رهبران فرا ملّی برای ارتقای اهداف اقلیمی، مشارکت جامعه بهداشتی در توجه به تغییرات اقلیمی و پیگیری سیستماتیک پیشرفت در بهداشت از چنین کاهش های تغییرات اقلیمی است.

این گزارش به تجزیه و تحلیلی اشاره می‌کند که نشان می‌داد ارزش مزایای سلامتی دستیابی به اهداف توافق اقلیمی پاریس تقریبا دو برابر هزینه‌ سیاست‌های مرتبط با آن خواهد بود.

پیامدهای بهداشتی مرتبط با تغییرات اقلیمی کلی نام برده شده در این گزارش شامل بیماری‌های روانی، سوء تغذیه، صدمات، بیماری های تنفسی، آلرژی‌ها، بیماری های قلبی-عروقی، بیماری های عفونی، مسمومیت، بیماری های ناشی از آب‌های آلوده و سکته قلبی است.

تنها حدود ۳ درصد از منابع بهداشتی در جلوگیری از تاثیرات مرتبط با تغییرات اقلیمی سرمایه گذاری شده و تنها حدود ۵ درصد از سرمایه گذاری‌های چندجانبه اقلیمی به طور خاص برای پروژه‌های بهداشتی اختصاص یافته‌اند.

دکتر مونا سرفتی، مدیر اجرایی کنسرسیوم پزشکی در مورد اقلیم و بهداشت و مدیر برنامه در زمینه اقلیم و بهداشت در مرکز ارتباطات تغییرات اقلیمی دانشگاه جورج میسون که در این گزارش شرکت نداشته نیز در این ارتباط گفت: گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشتی چهارمین گزارشی است که در دو ماه اخیر در مورد تاثیرات زیان آور تغییرات اقلیمی برای سلامت هشدار می‌دهد.

در ماه اکتبر نیز هیئت بین دولتی سازمان ملل متحد برای تغییرات اقلیمی در گزارشی اعلام کرد که کره زمین تا اوایل سال ۲۰۳۰ میلادی به آستانه حیاتی ۱.۵ درجه سانتی گراد در سطوح پیش-صنعتی خواهد رسید که خطر خشکسالی شدید، آتش‌سوزی‌های طبیعی، سیل‌ها و کمبود غذا را برای صدها میلیون نفر سرعت می‌بخشد.

سپس در ماه نوامبر گزارشی جداگانه با نام "شمارش معکوس لنست برای سلامت و تغییرات اقلیمی" نشان داد که چگونه گرمای شدید ناشی از تغییرات اقلیمی تاکنون بر تولید، تامین غذا و انتقال بیماری‌ها در سراسر جهان تاثیر گذاشته است.

هم‌چنین ماه گذشته، ارزیابی ملی ایالات متحده آمریکا هشدار داد که اقتصاد تا پایان این قرن می‌تواند به دلیل تاثیرات تغییرات اقلیمی میلیاردها دلار خسارت ببیند.

دکتر سرفتی اظهار کرد: گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت با پیامی مبنی بر این که "توجه به تغییرات اقلیمی محلی از فرصت است که سلامت ما را بهبود بخشیده، پول ما را حفظ کرده و هم‌چنین به توسعه اقتصادی ما رونق می‌بخشد، چرا که افراد سالم‌تر و در نتیجه مولدتر می‌شوند" منتشر شده است. گزارش های دیگر نیز امکان و پتانسیل این پیام را به اشتراک گذاشته‌اند.

وی هم‌چنین بر این نکته تاکید کرد که موضوع تغییرات اقلیمی تنها یک تهدید نیست، این داستان درباره مزایایی است که می توان در صورت دستیابی به آینده‌ای با انرژی پاک و انرژی بسیار کارآمد به دست آورد.

بنابر گزارش سی ان ان، همان طور که در گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت آمده، افراد در سطح محلی می‌توانند تغییرات واقعا مهمی ایجاد و به توانمندسازی جوامع کمک کنند. در واقع این افراد می‌توانند تغییراتی معنی‌دار در سطوح محلی ایجاد کنند که هم به کاهش گازهای گلخانه‌ای کمک کند و هم برای بهبود سلامت و ساخت شهرهای قابل زندگی‌تر مفید باشد. یکی از اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین پیام‌های این گزارش این است که می‌توان واقعا تغییرات اقلیمی را از سلامت چه در کوتاه مدت و چه در طولانی مدت جدا کرد.

##

[کد مطلب: 171415] [تاريخ انتشار: شانزدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با هفتم دسامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ شانزدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با هفتم دسامبر ۲۰۱۸ ، 15:07:07 توسط کارشناس
مرگ یه دفه شیون یه دفه. تا به امروز افتخار این بود که با صنعتی شدن جوامع صنعتی مشکلات آنها به طور کل حل شد. با تولید انبوه مشکلات معیشتی برطرف و رفاه و آسایش آنها تضمین شد. کتاب ها نوشتند و توصیه ها کردنند که چطور جوامع عقب مانده از این فضیلت می توانند در رقابت با دیگران پیشی بگیرند. سازمانی چون بهداشت جهانی خود نیز همیشه پیشقدم بود. زمانی که این سازمان زنگ خطر آنفلونزا خوکی را چند سال پیش به صدا درآورد دولت های جهان با توجه به توصیه این سازمان با نماد چراغ قرمز در مرحله 6 جهت پیشگیری از یک اپیدمی فراگیر دست به خرید انبوه واکسن زدنند. اتفاقی نیفتاد و طاعون جهانی در کار نبود. در عوض انبار دولت های فریب خورده چون دولت کانادا پر بود از واکسن بلااستفاده تا جایی که وزیر بهداشت کانادا رسمن اعلام کرد هر کس نیاز به این واکسن دارد ما مجانی برای ایشان ارسال خواهیم کرد. آیا این اعلام خطر جهت بالا بردن سهام شرکتهای دارویی نبود؟! اینقدر دروغ گفتند که نروژ با بالاترین آمار خودکشی جهان خوشحال ترین کشور جهان است! پسر کوفی عنان رئیس وقت سازمان ملل هنگام تحریم عراق با خویشاوندان صدام تجارت نفت میکرد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ چدیدترین امامزاده
فیلم/ نمونه ای از مساجدی که در آینده در ایران بیشتر شاهد خواهیم بود
فيلم/ مبلمان و کالاهای لاکچری ایتالیایی که در مجتمع‌های تجاری شمال تهران بفروش می‌رسند، چگونه وارد کشور می‌شوند؟! 
بانوی ايرانی به عنوان دومین زن در تاریخ فیزیک، جایزه مکانیک سیالات را گرفت
عکس و فیلم/ این عکاسان با استفاده از تکنیکهای عکاسی و برنامه های کامپیتوری تصاویر بیادماندنی از بیماران بیمارستانها خلق کرده اند
این مورچه سریع‌ترین حیوان جهان است!
مجسمه گاندیِ «نژادپرست» از دانشگاه غنا پایین کشیده شد 
کارت شناسایی پوتین در زمان جاسوسی‌اش در آلمان شرقی پیدا شد
افتضاح ترین رمز عبورهای سال 2018 معرفی شدند
عکس/ اروگامی های  زیبا از پرنده ماهی خوار
 ریختن 300 هزار دلار از خودرویی در آمریکا / فقط 205 هزار دلار پیدا شد
بهای پوند برای مسافران تقریبا معادل دلار شد
آگهی های تجارتی