کاوه مدنی: حکومت ایران از آدم‌های معتبر می‌ترسد 

 
آرش عزیزی؛ ايران واير/ کاوه مدنی؛ معاون سابق سازمان محیط زیست، احساس همدلی زیادی با دکتر میمنت حسینی چاوشی دارد. آن‌ها از نزدیک همدیگر را نمی‌شناسند اما مدنی احساس می‌کند جمهوری اسلامی رفتاری مشابه با آن دو داشته است. کاوه مدنی یک فرد دانشگاهی شناخته شده در زمینه آب بود که به عنوان یک مدیر جوان راهی ایران شد اما ظرف کمتر از یکسال مجبور به ترک کشور شد. میمنت حسینی چاوشی نیز استاد جمعیت شناسی است که تحقیقات زیادی در حوزه جمعیت انجام داده و حالا در بازداشت به سر می‌برد. آنچه روزنامه‌های جریان حاکمیت در ایران درباره میمنت حسینی می‌نویسند بی‌شباهت به آنچه پیشتر درباره کاوه مدنی می‌نوشتند نیست؛ کلیدواژه مشترک همه این نوشته‌ها کلمه «نفوذ» است.

کاوه مدنی در این‌باره به ایران‌وایر می‌گوید: «در مورد پرونده دکتر حسینی چاووشی من شباهت‌هایی با خودم می‌بینم با اینکه اصلا ایشان را نمی شناسم. کسی که در حوزه‌ای که کار کرده جایگاه علمی دارد و مقاله نوشته و آدم شناخته‌شده‌ای است و دارند محکومش می‌کنند که مشاوره‌های غلط داده و سیاست‌های نظام را گمراه کرده، بخصوص به این علت که برخی مسئولین بالای کشور به یافته‌های علمی او اعتماد کرده‌اند.» او به توهم توطئه افرادی که موضوع نفوذ را مطرح می‌کنند، اشاره می‌کند: «بعضی از افراد قدرتمند در ایران توهم نفوذ دارند و فکر می‌کنند هر متخصصی آمد در ایران و کار کرد دنبال نفوذ در کشور است. برای این عده سخت است باور کنند که آدم‌هایی بیرون ایران هستند که دلشان برای ایران می‌سوزد و واقعا می‌خواهند مسائل را تحلیل علمی کنند.»

ضربات اصلی که دستگیری امثال او و حسینی چاووشی وارد می‌آورد سد کردن راه پیشرفت علم در ایران است. مدنی البته هنوز به پیشرفت علم امیدوار است اما می‌گوید: «به نظر می‌آید این‌ها بیشتر با آن دسته از پژوهش علمی مشکل دارند که باورها و سیاست‌هایشان را نقض می‌کند، یعنی علمی که سیاست‌های حاکم و ایدئولوژیکشان را زیر سوال می‌برد. همین است که مثلا با من مشکل داشتند چون مثلا می‌گفتم مشکل اصلی تغییرات اقلیمی نیست، مشکل اصلی سیاست‌های حاکم است، تقصیر را بیهوده گردن تغییرات اقلیمی و تحریم و دشمن نیاندازید.» ببینید دریاچه ارومیه چه شد، چطور سدسازی و انتقال آب عامل بدبختی شد و هنوز هم به جای راهکار اساسی دنبال آب ژرف و باروری ابرها هستید. یعنی مشکلشان با آن علمی است که منافع‌شان را به خطر می‌اندازد.»

او حتی زمانی که معاون یک عضو کابینه رئیس‌جمهور بود می‌دانست که دستگاه حاکم اجازه نزدیک شدن به خیلی حوزه‌ها را نمی‌دهد: «در ایران در خیلی حوزه‌ها اصلا نمی‌شود فعالیت کرد. مثلا بسیاری حوزه‌های علم بهداشت. کیفیت آب هم هنوز محرمانه است و اجازه انتشار اطلاعات را نمی‌دهند. ولی در دنیای اطلاعات آزاد و عصر ماهواره و سنجش از دور،یک محقق از داده‌های موجود می توانند استفاده ‌کند و کار محکم علمیانجام دهد و آن وقت از یک سری چیزها پرده‌بردای می‌شود که روایت حاکم را زیر سوال می برد.»

مشخصا در مورد حوزه جمعیت‌شناسی که باعث دستگیری دکتر حسینی-چاووشی شده می‌گوید: «هر کس در حوزه جمعیت‌شناسی تحقیقی کند به رشد عجیب جمعیت بعد از انقلاب بر می‌خورد و می‌بیند این علت‌العلل خیلی از مشکلات است، از جمله مشکلاتی که در حوزه آب و محیط زیست است. البته بعضی از روایت‌های محافظه کاران در مورد جمعیت هم درست است اما روایات هایشان مثل همیشه کامل نیستند. مثلا این دغدغه که ما جمعیت جوان پشتیبان نداریم نگرانی درستی است اما نمی توان فوری نتیجه گرفت که جمعیت باید سریع زیاد شود. خوب مساله فقط عدد جمعیت نیست، مساله توزیع جغرافیایی جمعیت است.»

صدایش پر از افسوس است. انگار یاد زمانی افتاده که در ایران می‌کوشید همین حرف‌ها را به کرسی بنشاند؛تقلایی که دیری نپایید. تعریف می‌کند که چطور یکی از پژوهش‌هایی که مدیریت کرده بود نشان داده بود قسمت وسیعی از کشور کیفیت خاک مناسب برای کشاورزی ندارد: «این‌را که می‌گفتیم می‌آمدند فحش می‌دادند که خوب ما داریم این‌جا کشاورزی می‌کنیم، پس مشکلی نیست و شما داری توطئه می‌کنی.»

او به پرونده فعالان محیط زیست هم که قریب یک سال است در ایران در زندان هستند و اتهام‌های سنگینی متوجه آن‌هاست، اشاره می‌کند: «به نظر من ما در واقع با پرونده محیط زیست طرف نیستیم با پرونده‌ای طرف هستیم که دست بر قضا موضوعش محیط زیست اما می‌توانست هر چیزی باشد. این‌ها از آدم‌های معتبر می‌ترسند، از آدم‌هایی که در گروه‌های تخصصی احترام و اعتبار پیدا می‌کنند و گفتمان اصلی حاکم را به چالش می‌کشند.»

[کد مطلب: 171475] [تاريخ انتشار: هفدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با هشتم دسامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با هشتم دسامبر ۲۰۱۸ ، 12:21:35 توسط چهلچراغ
حکومت اشغالگران اسلامی از آدمهای معتبر می ترسد، اما از آدمهای متوهم و جاه طلب نه!
نوشته شده در تاريخ هفدهم آذر ۱۳۹۷ برابر با هشتم دسامبر ۲۰۱۸ ، 12:12:26 توسط سخنگو
جناب مدني كسي كه ده تومان داشته باشد پنج تومان حتما دارد . ترس اين جماعت از ادم با سواد است . حالا اين با سواد معتبر باشد يا نباشد . ستار بهشتي قبل از بقتل رسيدن بدست حكومت معروف و معتبر نبود ولي درك بالا يي از جامعه و تبهكاريهاي حكومتگران داشت. در اين چهل سال هركس كه نشان داد از انها با سواد تر است راهي مرگ يا خارج شد . محسن رضايي يك دوچرخه ساز بي شعور بود و هست ولي رفت جنگ و با زرنگي و فرار از جبهه در موارد خطر ناك زنده ماند و امروز تءوريسين نفوذ است . انچه را هم كه شما ميگفتيد خيليها ي ديگر هم ميگفتند ولي مافيا گوش نميكند . منظورم هم ببخشيد اين است كه مشك آنست كه خود ببويد ......
ساير مطالب اين بخش
فيلم/ پولشویی و دزدیهای کلان مدیران بانک سرمایه را بهتر بشناسیم 
فيلم/ درحاليكه علم الهدي خواستار افزايش پهناي باند پيامرسانهاي داخلي شده، مدير عامل پيام رسان سروش مي گويد: پهناي باند به چه درد من ميخورد؟! 
کنفرانس تغییرات اقلیمی لهستان برای اجرایی کردن توافق پاریس به توافق رسید 
* فروش پارک جمشیدیه توسط یک نهاد
* نماینده مجلس: درآمد ١٠ هزار میلیارد تومانی مافیای کنکور
جمهوریخواهان کنگره به دنبال قرار دادن تمام بانک‌های ایران در لیست سیاه
پربازديدهای اين بخش
وضع دشوار آقازاده‌ها در ینگه دنیا!/ کدام یک از مقامات ایرانی نگران لغو اقامت فرزندشان در آمریکا هستند؟ +عکس
 آیا در پاسپورت‌های ایرانی تراشه جی‌پی‌اس نصب می‌شود؟
فيلم/ یکی از شهروندان تراشه‌ای را از داخل پاسپورت ایرانی خارج می‌کند 
عکس/ مراسم سنگ زدن به يوتيوب در نمایشگاه تهاجم فرهنگی با حضور سردار نقدی
افزایش خیانت در زندگی‌ زناشویی در ایران
چرا خامنه‌ای نگران سال ۹۸ است؟
سردمداران جمهوری اسلامی همه از يک نوعند
فيلم/ ادعاهای تاج زاده در مورد حوادث اول انقلاب و سال 88  
ضرب و جرح فرزند یکی از نمایندگان مجلس
یک نویسنده ایرانی به اتهام تجاوز جنسی به اعدام محکوم شد 
مانور ناو دریایی آمریکا در نزدیکی ایران
پشت ماجرای دستگیری یکی از مدیران شرکت چینی «هواوی» در کانادا 
چه بر سر سفره‌های ایرانی آمده است؟
فيلم/ احمدی‌نژاد در صومعه‌سرا: آقای رئیس جمهور را دعوت می‌کنم در تلویزیون مناظره کنیم، «پوز شما رو بزنیم!»
آگهی های تجارتی