گفت گوی حسام الدین آشنا با اندیشه پویا: توجیه کابینه روباه از زبان دُمش

 ماهنامه اندیشه پویا شماره 55 مصاحبه ای با حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی دارد. در بخش هایی از این مصاحبه چنین می خوانیم:

- آقای جهانگیری فرمودند که من حق تعویض منشی‌ام را هم ندارم اما باید صریحا از آقای جهانگیری پرسیده شود که اگر شما نمی‌توانید او را عوض کنید، ناشی از چه چیزی است؟ ناشی این است که رئیس‌جمهور شما را محدود کرده، یا نه، شما می‌خواهید منشی بازنشسته را حفظ کنید؛ حال‌آن‌که مجبور هستید او را عوض کنید.

- حرف آقای نیلی این بوده که به توصیه‌های من عمل نشده. دیگرانی هم می‌گویند اگر مشکلی داریم، به خاطر عمل به توصیه‌های شماست.

- حرف آقای نیلی این بود که کارها را بدهید خودم اجرا کنم. صریح با هم صحبت می‌کنیم. آقای نیلی از نظریه‌پردازی خسته شده بود. از توصیه‌کردن و مشورت دادن خسته شده بود. وقتی شما فکر می‌کنید راه حل این مشکل را بلد هستید و می‌توانید آن مشکل را حل کنید، می‌خواهید کار را دست شما بدهند تا خودتان حلش کنید.

- من هم معتقدم که اگر آقای روحانی بخواهد با همین فرمان ادامه دهد، میراث بزرگی از خودش باقی نمی‌گذارد. این را می‌توانم بگویم که آقای روحانی احتیاج دارد در یک لحظه تاریخی، دنده معکوس بکشد و قدرت موتور خودش را افزایش دهد تا از این سختی‌ها عبور کند.

- صحبت شد که چه کسی تصمیم ارزی را بگوید؟ آقای جهانگیری گفتند من باید این را اعلام کنم. بالای سر آقای جهانگیری رفتم و گفتم اگر شما این را اعلام کنید، باید همه حیثیت سیاسی خودتان را پای این کار بگذارید آقای جهانگیری. گفتم که اگر شما این را اعلام کنید، باید تا آخرش جوابگوی این تصمیم باشید. گفتم که آقای جهانگیری آیا شما این آمادگی را دارید؟ ایشان گفت من مسئولیت دارم و باید این کار را من انجام دهم.

- جمع‌بندی آقای روحانی احتمالا این است که ما بیشتر از تحول به ثبات نیاز داریم. شوک‌هایی که به کشور وارد شده، از شوک دی ماهِ پارسال تا شوک ترامپ و شوک تحریم و شوک سوریه و مسئله سعودی فکر می‌کنم رییس‌جمهور را به این جمع‌بندی رسانده که بقا از ارتقا، و ثبات از تحول، مهم‌تر است. استراتژی آقای روحانی در شرایط فعلی ایجاد وفاق حداکثری میان مسئولین است.

- ما هشدار می‌دهیم اما راه‌حل‌مان چیست. آقای حجاریان و آقای عبدی و دوستان دیگر مدام می‌گویند که شما دارید سرمایه اجتماعی‌تان را از دست می‌دهید اما نمی‌گویند که چه کار کنیم که سرمایه اجتماعی از دست نرود.

- آقای روحانی هر جا با فساد مواجه شده برخورد کرده. البته قبول دارم که شتابش کلا کم است. همه کسانی که با آقای روحانی کار کرده‌اند می‌دانند که شتاب ایشان پایین است. ما کسی را انتخاب کرده‌ایم که شتابش کم است. این ویژگی آقای روحانی است. ما ضعف‌ها و قوت‌ها را جمع زدیم و به ایشان رای دادیم.

##

[کد مطلب: 171854] [تاريخ انتشار: بيست و دوم آذر ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم دسامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 ابوالفضل قدیانی: مسبب همه شكنجه ها،اقاي خامنه اي مي باشد
انتشار فایل صوتی مکالمه تلفنی سپیده قلیان با مامور وزارت اطلاعات + فایل صوتی
عکس/ تیتر و توضیح خبرگزاری سپاه (فارس) برای دستگیری اسماعیل بخشی
پدر سپیده قلیان: 12 مامور مرد و دو مامور زن با خشونت ریختند خانه، دندان‌های پسرم را شکستند من و همسرم را کتک زدند گفتند دخترت را هم می کشیم + فیلم مصاحبه
مستند «طراحی سوخته» چرا پخش شد؟
طراحی سوخته؛ بازی باخت-باخت جمهوری اسلامی
خوب شد ما ابر قدرت نیستیم/ در مورد سخنان نژاد پرستانه جواد خیابانی، گزارش‌گر صدا و سیمای خامنه ای
احمدی‌نژاد در نامه به خامنه‌ای: روحانی و برادران لاریجانی با هم هستند 
فيلم/ آخرین صحبت‌های سپیده قلیان پیش از بازداشت دوباره: "نمی‌دانم وقتی که این فیلم پخش شود کجا هستم، اما تنها خواسته‌ی من این است که برایم دادگاه علنی برگزار شود"
متن نامه وزرای روحانی به خامنه ای چه بود؟
پمپ بنزین‌های جدید تهران، راه تازه دستفروشی 
پیام نتانیاهو به مردم ایران؛ حقیقت یا دروغ؟ 
آگهی های تجارتی