پاریس بار دیگر برای اعتراض جلیقه زردها آماده می‌شود 

 
اعتراضات عمومی جلیقه زردها بعد از حادثه تروریستی استراسبورگ در مقابل چالش امنیتی بزرگی قرار گرفته است. فراخوان مقامات دولتی فرانسه برای عدم برگزاری این اعتراضات گوش شنوایی پیدا نکرده و تعداد کمی با آن موافقت کرده‌اند.

به گزارش دويچه وله، یک مقام پلیس فرانسه به کانال تلویزیونی "آر تی ال" گفته است که هشت هزار پلیس پاریس روز شنبه برای تامین امنیت شهر آماده می‌شوند. این تدابیر با چاره‌اندیشی هفته پیش که چهارمین هفته اعتراض‌ها در پاریس بود منطبق است. برای مقابله با اعتراض‌ها ۱۴ زرهپوش به حال آماده‌باش درآمده و پلیس خود را برای بدترین شرایط آماده می‌کند. دولت فرانسه هفته پیش۹۰ هزار نیروی پلیس را بسیج کرده بود.

به گفته این مقام پلیس برخلاف هفته پیش بسیاری از موزههای پاریس از جمله موزه مشهور لوور باز خواهند ماند. او تاکید کرد که پاریس نباید به یک شهر مرده تبدیل شود.

بعد از حادثه تروریستی استراتسبورگ دولت فرانسه از تظاهرکنندگان جلیقه زرد خواست که این بار در آخر هفته تظاهرات نکنند. مقام‌های فرانسه این فراخوان خود را با کار زیاد نیروهای امنیتی توجیه کردند.

اما معترضین بعد از حادثه تروریستی درباره فراخوان دولت متفق‌القول نیستند و در این باره تصمیم قطعی نگرفته‌اند. بسیاری از جلیقه زردها هنوز هم می‌خواهند دست به اعتراض بزنند زیرا با امتیازاتی که از دولت امانوئل مکرون ارائه کرده راضی نیستند. اما برخی دیگر از نمایندگان معتدل جلیقه‌زردها خواستار متوقف شدن اعتراض‌ها و آغاز گفت‌وگو با دولت هستند.

امانوئل مکرون جلیقه زردها را به "آرامش" و رعایت "نظم" دعوت کرد. رئیس جمهوری فرانسه پس از نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل گفته که دموکراسی فرانسه تاب خشونتها را دیگر نخواهد داشت.

در هفتههای اخیر صدها هزار نفر معترض برای مقابله با برنامه‌های اصلاحی دولت فرانسه به خیابانها آمدند. پلیس فرانسه فقط در هفته پیش بیش از دو هزار نفر از جمله بیش از هزار و پانصد دانش آموز را بازداشت کرد. نیمی از این دستگیری‌ها در پایتخت پاریس بوده است.

موافقت مکرون با درخواست‌های جلیقه زردها

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، دوشنبه شب، ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) برای نخستین باردر یک نطق تلویزیونی با مردم سخن گفت. او در این سخنرانی با هدف فروکاستن از حجم تظاهرات معترضان، امتیازاتی اقتصادی پیشنهاد داد. بر اساس وعده رئیس‌جمهوری فرانسه قرار است به صورت ماهیانه ۱۰۰ یورو به حداقل دستمزدها افزوده شود. حداقل دستمزد در فرانسه در سال ۲۰۱۸، هزار و ۴۹۸ یورو پیش از کسر مالیات و پس از کسر مالیات به صورت خالص هزار و ۱۸۵ یورو بوده است.

جنبش جلیقه زرد با هیچ حزب سیاسی مرتبط نیست و فعالیت آنها از طریق شبکه‌های اجتماعی سازماندهی می‌شود. آنها با طرح‌های اصلاحی امانوئل مکرون‌، رئیس جمهوری فرانسه، از جمله در ارتباط با گران شدن قیمت سوخت و ارزاق عمومی تظاهرات کردند.

با وخیم شدن اوضاع در پاریس و دیگر شهرهای فرنسه رئیس‌جمهور فرانسه در مقابل اعتراضات سراسری در این کشور تسلیم شد و افزایش بهای سوخت را برای یک سال به تعویق انداخت. اما این اقدام مکرون نیز معترضان را آرام نکرد و جلیقه‌زردها از مردم خواسته‌اند تا به خیابان‌ها بیایند.

بسیاری از معترضان اکنون خواستار استعفای مکرون‌ هستند. اعتبار مکرون نزد شهروندان فرانسه بعد از این تظاهرات به شدت کاهش یافته است. برمبنای نظرخواهی اخیر انستیتو ایفوپ محبوبیت مکرون در میان شهروندان فرانسه به ۲۵ درصد رسیده است.

[کد مطلب: 171936] [تاريخ انتشار: بيست و سوم آذر ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم دسامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم آذر ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم دسامبر ۲۰۱۸ ، 03:19:57 توسط Michael
Reza Pahlavi is another Khomeini in disguise and moves with the wind current. He has met Masoomeh Alinezhad recently and she has a past with reformists and must not be every trusted no matter what she says. Using the word Prince fr this man is a bit rich. He has had no role in the politics during the forty years after his father relinquished power and handed over the country to the Ayatollahs. He will do the same if things go pear shaped after this regime. Everybody talks about democracy and democratic process because that is the currency these days. It took Mr. Reza a good 2 years to change i=his mind and think along the lines of removal of the regime altogether. The fact and the truth is that those whoa have sacrificed in removing the regime will not allow monarchists to get established. The only reason why this is not clear is the fact that the regime has imposed a brutal censorship. Mr. pahlavi is a citizen and must not stretch his legs beyond his klim as they say !
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 ابوالفضل قدیانی: مسبب همه شكنجه ها،اقاي خامنه اي مي باشد
انتشار فایل صوتی مکالمه تلفنی سپیده قلیان با مامور وزارت اطلاعات + فایل صوتی
عکس/ تیتر و توضیح خبرگزاری سپاه (فارس) برای دستگیری اسماعیل بخشی
پدر سپیده قلیان: 12 مامور مرد و دو مامور زن با خشونت ریختند خانه، دندان‌های پسرم را شکستند من و همسرم را کتک زدند گفتند دخترت را هم می کشیم + فیلم مصاحبه
مستند «طراحی سوخته» چرا پخش شد؟
طراحی سوخته؛ بازی باخت-باخت جمهوری اسلامی
خوب شد ما ابر قدرت نیستیم/ در مورد سخنان نژاد پرستانه جواد خیابانی، گزارش‌گر صدا و سیمای خامنه ای
احمدی‌نژاد در نامه به خامنه‌ای: روحانی و برادران لاریجانی با هم هستند 
فيلم/ آخرین صحبت‌های سپیده قلیان پیش از بازداشت دوباره: "نمی‌دانم وقتی که این فیلم پخش شود کجا هستم، اما تنها خواسته‌ی من این است که برایم دادگاه علنی برگزار شود"
متن نامه وزرای روحانی به خامنه ای چه بود؟
پمپ بنزین‌های جدید تهران، راه تازه دستفروشی 
پیام نتانیاهو به مردم ایران؛ حقیقت یا دروغ؟ 
آگهی های تجارتی