شکنجه اسماعیل بخشی در زندان؛ از باتوم زدن به بیضه‌ها تا خوراندن قرص‌های توهم زا


شیما شهرابی استان وایر : با گذشت ده روز از آزادی اسماعیل بخشی  از زندان هنوز هیچ خبرنگار و فعال مدنی موفق به تماس، گفت‌وگو و دیدار با او  نشده است. تماس‌های مکرر خبرنگاران خارج از کشور با او بی‌پاسخ مانده و خبرنگاران و فعالان مدنی داخل ایران هم موفق به گفت‌وگو و دیدار با این فعال کارگری نشده‌اند.

اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان سندیکای کارگری هفت تپه است که سخنرانی‌های پرشور او در اعتراضات هفت‌تپه  مورد توجه عموم قرارگرفت و بارها در شبکه‌های اجتماعی  به اشتراک گذاشته شد. او روز ۲۷ آبان ماه در چهاردهمین روز از اعتصابات هفت‌تپه بازداشت شد و روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه خبر آزادی‌اش با وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی منتشر شد. از روز آزادی تا کنون اما نه در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند و نه در جمع کارگران هفت‌تپه حاضر شده است. شاهد علوی روزنامه‌نگار در گفت‌وگو با یکی از بستگان‌ این فعال کارگری  از اسماعیل بخشی سراغ گرفته و فایل صوتی این گفت‌و گو را منتشر کرده است. به گفته این منبع مطلع  شرایطی به و جود آمده که  امکان برقراری ارتباط با اسماعیل وجود ندارد. او توضیح می‌دهد که اسماعیل بخشی در زندان  تحت شکنجه شدید جسمی و روحی قرار گرفته است: «او را چندین بار تا حد مرگ زده‌اند. با کابل به بیضه‌هایش زده‌اند و الان در نشستن، راه رفتن و خوابیدن مشکل دارد.»  این اولین بار نیست که موضوع شکنجه اسماعیل بخشی مطرح می‌شود.

پیش از آزادی او از زندان، سندیکای کارگران هفت تپه از ضرب و شتم این فعال کارگری و انتقال او از زندان به بیمارستان خبر داده بود اما این موضوع بلافاصله از سوی مسئولان خوزستان تکذیب شد. غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و صادق جعفری چگینی رئیس دادگستری شوش خبر شکنجه او را شایعه دانسته بوده و اعلام کردند که او درصحت کامل به سر می‌برد. با این حال فعالان کارگری به نقل از خانواده‌اش از آثار کبودی و تورم در ناحیه سر و صورت این فعال کارگری خبر داده بودند. حالا یکی از بستگان اسماعیل بخشی توضیح می‌دهد که او تنها تحت شکنجه جسمی قرار نگرفته: «هربار بعد ازشکنجه اسماعیل از هوش می‌رفته و بعد که از شدت درد به هوش می‌آمده  به اسم مسکن داروهای اعصاب و روان و توهم زا به او می‌داده‌اند.»

 شاهد علوی  به ایران وایر می‌گوید: « این بار برخورد با اسماعیل بخشی به دو شکل صورت گرفته. هم برخورد فیزیکی و آزار جسمی مثل کتک زدن، شکنجه، زدن باتوم به بیضه‌های ایشان صورت گرفته و علاوه بر آن شکنجه‌های درمانی که مدتی است زندانیان سیاسی درباره‌اش صحبت می‌کنند و باب شده هم درمورد ایشان اعمال شده. احتمالا ایشان در اثر شکنجه درد داشته و آنطور که من حدس می‌زنم احتمالا کسی که نقش بازجوی خوب را داشته، گفته: ما بهت دارو می‌دهیم، آرام‌بخش می‌زنیم و مسکن می‌دهیم که دردت کمتر شود و این داروها توهم زا بوده‌اند.»  به گفته منبع اطلاعاتی شاهد علوی، اسماعیل بخشی علاوه بر مشکلات ناشی از شکنجه جسمی و درد هنوز درگیر عوارض داروهایی است که در زندان به  اسم مسکن به او داده شده: « بعضی وقت‌ها هنوز هم دچار توهم می‌شود، انگار الان هم در زندان است. می‌ترسد. مرتب دچار دچارتب و لرز می‌شود و درواقع سلامت روحی و روانی‌اش به هم ریخته  است.»

 به عقیده شاهد علوی، شدت خشونت و شکنجه‌ای که در حق اسماعیل بخشی اعمال شده احتمالا واکنشی است به نقشی که او در معرفی جنبش کارگری هفت تپه داشته است. بسیاری  نقش او را به خاطر سخنرانی‌های شجاعانه ‌اش در اعتراضات کارگری هفت تپه کلیدی عنوان می‌کنند.

در چند روز گذشته خبرهایی مبنی بر حصر خانگی اسماعیل بخشی منتشر شده بود، شاهد علوی درباره این موضوع هم سوال کرده: «در واقع به من گفتند ایشان در حصر نیست و کنترل فیزیکی به آن معنا وجود  ندارد. اما به محض آزادی از زندان به ایشان خبر داده‌اند که از کارش اخراج شده و تهدید کرده‌اند اگر خودت یا خانواده‌ات با کسی، رسانه‌ای، یا جایی دیدار داشته باشی، درمورد شرایطت گفت‌وگو داشته باشی و یا به اعتراضاتت به روش قبلی ادامه دهی دوباره بازداشت‌ات می‌کنیم.»  کارگران هفت تپه بعد از دستگیری اسماعیل، روزها در حمایت از او شعار دادند و تحصن کردند. آن‌ها یک  شعار ویژه هم داشتند: «اسماعیل رو گرفتن، ما همه بخشی هستیم» اما بعد از آزادی اسماعیل بخشی از دیدار با او محروم شده‌اند: «به کسانی که با اسماعیل بخشی پیش از بازداشت به انحای مختلف ارتباط داشتند به عنوان همکار  و یا همکار صنفی در تشکیلات کارگری و... هشدار داده شده که در صورت ملاقات و دیدار با آقای بخشی آن‌ها هم بازداشت می‌شوند و بلافاصله هم  از کار اخراج می‌شوند.» به گفته این روزنامه‌نگار  فشارهایی که به اسماعیل  بخشی و خانواده‌اش و هم به کسانی که ممکن بوده با او تماس بگیرند، وارد شده، باعث شده اسماعیل بخشی در حالت ایزوله قرار بگیرد.

حساب‌های بانکی اسماعیل بخشی هم مسدود شده است و به گفته این منبع آگاه یکی از اصلی‌ترین مشکلات اسماعیل بخشی این است که پولی ندارد که بتواند برای درمان مشکلاتش به مراکز درمانی مراجعه کند: « حساب‌های بانکی اسماعیل بخشی هم مسدود شده که اگر از قبل پولی در حساب مانده یا کسی به آن‌ها قرضی داده نتواند استفاده کند و به این ترتیب یکی از مشکلات اصلی اسماعیل این است که اصلا پول ندارد که دکتر برود مشکلاتش را درمان کند. متوجه شود این دارویی که داده‌اند چه بوده و چطور می‌شود عوارض‌اش را ازبین ببرد. این موجب شده که هیچ راهی برای تماس بیرون با ایشان یا تماس ایشان با بیرون در دسترس نباشد»

به گفته این منبع آگاه، اسماعیل بخشی حتی بعد از آزادی امکان تماس با فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت‌تپه را هم نداشته است. او  در فایل صوتی منتشر شده از تمام نهادهای حقوق بشری، فعالان کارگری و مردم ایران می‌خواهد که اسماعیل بخشی را تنها نگذارند. از شاهد علوی می‌پرسم با توجه به این که مسئولان یک بار شکنجه شدن اسماعیل بخشی را تکذیب کردند، چطور می‌توانیم آن‌ها را وادار به پاسخگویی کنیم؟

او می‌گوید: «در تکذیب ظاهرا همیشه برای آقایان باز است اما نکته‌ای که وجود دارد این است که فعالان کارگری و حقوق بشری و سیاسی می‌گویند راه اثبات این که حق با سیستم و مسئولان استانداری است این است که اسماعیل بخشی اجازه داشته باشد به سر کارش برگردد. دست کم  امکانی فراهم کنند که روزنامه‌نگارهای داخل کشور یا همان رسانه‌های موجود بتوانند با او دیدار کنند.» این روزنامه‌نگار تاکید می‌کند که حداقل یکی از همکاران روزنامه‌نگار در داخل ایران تلاش زیادی برای تماس با اسماعیل بخشی کرده است: «تلفن‌ها جواب داده نمی‌شود، واسطه‌ها جرات نمی‌کنند پیش ایشان بروند و امکان گفت وگو  با ایشان که ثابت کند حال اسماعیل بخشی خوب است، شکنجه نشده و به قول آقایان این ها همه تبلیغات ضد انقلاب است، بسته شده است. یعنی از یک طرف سیستم می‌گوید حالش خوب است از طرف دیگر امکان این را که کسی از این حال خوب گزارش بدهد، نمی‌دهد.» این روزنامه‌نگار معتقد است که با توجه به این شرایط  طبیعتا ناظر بیرونی که تهدیدی رویش نیست می‌گوید این‌ها دروغ می‌گویند: « متاسفانه من ترجیح می‌دهم گزارش‌هایی را باور کنم که از وخامت حال ایشان خبر می‌دهد.»

[کد مطلب: 172449] [تاريخ انتشار: يکم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم دسامبر ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دهم دی ۱۳۹۷ برابر با سی و يکم دسامبر ۲۰۱۸ ، 16:32:22 توسط صادق پویان
درود بر این دلاور آزاد. ما باید کمکش کنیم. وظیفۀ ماست
نوشته شده در تاريخ چهارم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و پنجم دسامبر ۲۰۱۸ ، 07:46:15 توسط Ali Azad
هموطنان تابستان داغی در انتظار ایران است این خروج امریکاازسوریه و ورود ناو امریکابه خلیج فارس و همچنین نرمش موضع امریکانسبت به ترکیه همه حکایت از برنامه های بزرگی برای ایران داره. همه سال آینده دست به دست هم میدیم و این اختاپوس ج.ا را از سر ایران دور خواهیم کرد.در آینده ای نزدیک قبرخمینی را تبدیل به توالت های عمومی بین راهی خواهیم کرد.
نوشته شده در تاريخ دوم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و سوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 18:07:54 توسط افراسیاب
آخوندها خیلی ترسیدن٫ وحشت و نگرانی موجب افسردگی شدید میشه و بعد جنون٫ هیچ نیروئی نمیتونه با هشتاد میلیون ناراضی و بعد گرسنه مقابله کنه٫ خودشون میدونن بزودی اتفاقات بدی براشون میافته این نیرو خارج کردن آمریکا هم بد جوری رفته تو اعصابشون بطوری دیوانه شدن که کارگر که حقوق هم نگرفته تا سر حد مرگ شکنجه میکنن٫ بزودی تعداد این کارگران به میلیونها نفر میرسه آنوقت چطور میتوانند سرکوب کنن٫ عکس و فیلم تمام نیروهای سرکوبگر مجود است همه رو میگیرن تمام نماینده های مجلس آخوندی تمام رواسای بانکها و ارگانها تمام آن پدر سگ های که دور خامنه ای هستند آنهائی که براش شب شعر میزارن و سرداران قاچاقچی چه بکش بکشی میشه سرتاسر ایران هر روز صدها نفرشون رو اعدام میکنن
نوشته شده در تاريخ دوم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و سوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 16:26:46 توسط دانشگاه ازاد
شما شکنجه گران عظما و محصول خانه های عفاف از شرف و انسانیت که بویی نبردیداما اگربه مغزازپهن انباشته خودشان مراجعه کنند میدانند که صدام وقذافی را به چه نحوی از فاضل اب بیرون کشیدند وپسران تبهکار انها به چه روزی افتادند در صورتیکه وطن پرست اما بی رحم و دیکتاتور بودندولی از نظرمیهن پرستی و توجه به منافع ملی و مردم خودشان قابل مقایسه با سد علی نبودند.سدعلی جنایتکاروچپاولگری بی وطنه که حتی تاریخ هیچ کشوری بخودش ندیده.یااو را از فاضل اب میکشند بیرون و یا در یکی از دهات روسیه و یا سوریه عمامه اش رابگردنش میاندازند.شماهاحد اقل رحم به خانواده شاید بیگناهتان بکنید والا اتش به اختیارهای ازادی ایران ازاشغال شما اجنبی ها و فرقه تبهکار غیر ایرانی به اختیار رفتار خواهند کرد.
نوشته شده در تاريخ دوم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و سوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 04:20:57 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
آن مصاحبه ی دلخراش را سه بار گوش کردم.هر بار این سوال پیش آمد که آن عمل وحشتناک برای دفاع از حکومت بوده؟!عملی که تنفری علیه حکومت بر انگیخته کم سابقه.نمی دانم،شاید از شغل خود خسته شده اند و قصد دارند کاری کنند تا مردم برخیزند و با همان زبان با رژیمی که برایش خدمت می کنند،حرف بزنند تا کار یکسره شود. چون این عملیات کثیف نمی تواند کوچکترین کمکی به حکومتی بنماید.شاید هم پول های غارتگران نیشکر هفت تپه بکار انداخته شده؛البته این مورد بیشتر قابل فهم است.پستی در یکی از وبگاه های خود نهاده ام و آنجا نشان داده ام بسیاری از مفسدان غارتگر که پشت مذهب مخفی شده اند، فقط و فقط یک هدف دارند و آن غارت ایران است. و در همین ناراستا، فریبکارانه نام اغلب شرکت های خلافکار از اسامی مذهبی گرفته شده. کوتاه:فورن باید از آن کارگر شریف و خانواده ی رنجدیده اش بطور کتبی و رسمی عذر خواهی شود و بلافاصله به بیمارستان منتقل گردد تا مورد معالجه قرار گیرد. تمامی خرج و خسارات را دولت باید به عهده بگیرد.این سخن من شعار نیست؛ سخنی ست حقوقی و باید به اجرا در آید. شرم دارم بیش از این گفتن ز ننگ - گفتن از تُنگِ بلور و دستِ سنگ
نوشته شده در تاريخ يکم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 22:50:18 توسط syrus
down with islamic republic of iran
نوشته شده در تاريخ يکم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 13:36:43 توسط زایر عبود
این است چهرهٔ واقعی اسلام، اسلامگرایان ورژیم منحوس و لجن جمهوری آخوندی۰ روز آزادی ایران و ایرانی نزدیکتر از آن است که فکرش را میکنید۰ درود بر ملت ایران و درود بر تمام آزادگانی که با ایثارجسم و جان خود چهرهٔ منفور ملایان را هر چه بهتر برای همگان آشکار میکنند
نوشته شده در تاريخ يکم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 13:36:09 توسط چهلچراغ
این اتفاقات دردناک اگر در کشور دیگری می افتاد بدون شک رهبر، رئیس جمهور، وزیر و مسئولان جرات بیرون آمدن از خانه شان را نداشتند! چرا فقط چند دانشجو و تعداد معدودی از مردم به چنین مصیبت ملی واکنش نشان میدهند!؟ بقیه انسان ها کجایند!؟ آیا اینهمه سرکوب و شکنجه مشکل بقیه مردم نیست! ملت عزیز ایران! کارگران، بازنشستگان، کارمندان، زنان، جوانان، پدران، مادران، فرزندان و همه ... و همه ستمدیدگان و چپاول شدگان ایران، متحد شویم و دست در دست یکدیگر به یاری کارگران محروم ایرانزمین، این نیروهای چپاول شدگان و رنجبران سازنده میهن بشتابید! بیائید کاری کنیم کارستان تا که برای همیشه آدمخواران منفور اسلامی، رهبر تبهکار، وزرای دزد، شکنجه گران فاسد، بسیجی های مزدور و آخوند های خودفروخته جرات سرکوب کارگران و دستبرد به اموال ملت را نداشته باشند. جرات نفس کشیدن در بیرون از سوراخ هایشان را نداشه باشند. این کارزار شدنی است! باید به قدرت لایزال خودمان ایمان بیاوریم! زحمتکشان و کارگران و بازنشستگان محروم ایران را تنها نگذاریم!
نوشته شده در تاريخ يکم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 11:40:36 توسط آزاده
خیلی خیلی متاسفم در ایران زندگی میکنم و شاهد شکنجه و عذاب هموطنان عزیزم هستم . به امید روزی که همه بتوانند به جق و حقوق خود برسند ؛ ازادانه انتقاد کنند و دموکراسی در این سرزمین زیبا و جاودانه جاری گردد.
نوشته شده در تاريخ يکم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 10:31:40 توسط ولی امر مفسدین جهان
خوب شد این آخوند ها ی بی شرف دین فروش حکومت کردن هم چهره کثیف و منحوس خودشان و هم دین کثیف عربها ارزش و اعتبارش پیش مردم به خصوص نسل جوان از بین رفته و دیگه کسی برای این عرب های 14 قرن پیش تره هم خرد نم کنند
نوشته شده در تاريخ يکم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 09:16:48 توسط ملت شرافتمند ایران
سایبریهای بی شرف آخوندی اعم از پاسدار و بسیج و اطلاعاتی و.... بدانند که روز انتقام مردم از شما ستمگران آخوندی نزدیک است با این رفتارتان و شکنجه مردم مظلوم ایران فقط مرگ و زجر خود را بعد از آزادی ایران از چنگالتان بیشتر میکنید. اگر به فکر خودتان نیستید به فکر زن و بچه و خانواده و فامیلتان باشید . این آخرین هشدار ملت ایران به تمام شکنجه گران و بسیجیان و پاسداران آخوندی است. تا فرصت دارید به مردم ملحق شوید که فردا دیر است چون همه شما به نوعی شناسایی شده اید و خودتان خبر ندارید ای آخوندای احمق ستمگر. پیروزی مردم ایران بر حکومت دیکتاتور ضحاک خامنه ای نزدیک است.
نوشته شده در تاريخ يکم دی ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم دسامبر ۲۰۱۸ ، 09:12:28 توسط الف سین از کرج
قاتلان بر قدرتند. وقتی اینچنین این جوان ایرانی را اشغالگران ایرانزمین شکنجه می کنند چطور او می تواند اصلا دیگر حرف بزند. آنهایی که با این رژیم همکاری می کنند باید بدانند که این حکومت حکومت اشغالگری ست که دست نازیها را از پس و پیش بسته است. آیت الله ها هر کدامشان یک هیتلرند، خامننه ای تمامی مشخصات و مشتقات استالین و هیتلر را با هم در خود دارد. سلطانهای سکه و قیر و به زودی سلطانهای دیگری در راهند تا در پای خوک کثیف حکومت اسلام و ملایان و مداحان قربانی شوند. این سلاطین تا همان لحظه اعدام و حتا بعد از قتل هم در خدمتاینان بوده و هستند. آخوندان و مداحان گرگان خونآشامی هستند که هزار و چهارصد سال است که زوزه ی خون می پکشند و این ۴۰ سال اوج خونخواریشان است.اگر یکی یکی برخیزد یکی به قتل می رسد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 نام شهرهای ایران که زیر پوشش استارلینک قرار دارد
روحانی دیر آمد و زود رفت
شام آخرِ دولت با آقا
تهران : شلیک گازاشک آور و تیر به سوی هنرمندان پس از سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر جمهوری اسلامی»
گزارش پزشکی لو رفته در ایالات متحده؛ جنگ با کرونا تغییر کرده است 
 آیا استعفای خامنه‌ای جمهوری اسلامی را نجات می‌دهد؟ 
 کاریکاتور / مراسم تنفیذ
این هم دلیل قطع اینترنت در اهواز
 ترور یک فرمانده تیپ الحشد الشعبی در بابل
"در بدرقه او که به امید ملی خیانت کرد"
لحظه هولناک فروریختن پل امیرده بابل در سیل دیروز- این پل جاده ارتباطی با چندین روستا در بابل بود
 تجمع و پیام جمعی از مردم مشهد / یکشنبه 10 مرداد
شعار «مرگ بر اصل ولایت فقیه » در اصفهان بامداد شنبه ۹مرداد ۱۴۰۰آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی