"چگونه میتوان جلوی شگنجه را گرقت"


اظهارات اسماعیل بخشی در مورد بدرفتاری با وی در زندان، بار دیگر موضوع شکنجه در نظام جمهوری اسلامی را در رأس اخبار شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور قرار داده است.

طبیعتاً در چنین شرایطی، بازار اصرار و انکار از سوی دو طرفِ ماجرا داغ می‌شود.

دلیل‌اش هم این است که شکنجه در هر گوشه‌ای از دنیا، معمولاً در برابر چشم غیر و در محیطی عمومی اتفاق نمی‌افتد و بنابراین به جز موارد منجر به جرح شدید و یا فوت، شاهد یا شاهدانی برای اثبات آن در میان نیست.

این در حالی است که بسیاری از قضات نیز در برابر ادعای هرگونه بدرفتاری یا شکنجه، ابتدا به ساکن از درِ انکار در می‌آیند و در نرم‌ترین برخورد، خواهان اثبات آن می‌شوند. اما از آنجا که این پدیده اغلب از راه‌های مورد نظر قضات قابل اثبات نیست، آن را به مثابۀ نشر اکاذیب تلقی کرده و حکم تازه‌ای علیه مدعی صادر می‌کنند.

از نقطه نظر عقلانی، قاعدتاً نه می‌توان هر ادعای شکنجه‌ای را پذیرفت و نه رد کرد. پس راه چاره برای احراز صحت و سقم ادعای شکنجه چیست؟

به نظرم اگر واقعاً حسن نیتی برای پایان دادن به این ماجراها در میان باشد؛ سالیان درازی است که بشر راه آن را کشف کرده است: دسترسی بی‌قید و شرط متهم به وکیل انتخابی در تمام مراحل تحقیق و بازجویی یعنی از همان لحظۀ بازداشت تا مختومه شدن پرونده. بدون این دسترسی، وسوسۀ شکنجه دادن از یک طرف و ادعای شکنجه شدن از طرف دیگر همواره پا برجا خواهد بود.

در چنین شرایطی از قضا طرف بازنده، حکومت‌هایند چرا که ای بسا شکنجه‌های موردی در نزد افکار عمومی به عنوان روشی فراگیر و سیستماتیک معرفی شود و مبانی مشروعیت حکومت را به چالش کشد.

به نظرم مورد اسماعیل بخشی فرصت مناسبی است تا در بارۀ قانون دسترسی به وکیل تعیینی در بازداشت‌های سیاسی یا اصطلاحاً امنیتی تجدید نظر شود.
احمد زیدآبادی

[کد مطلب: 173540] [تاريخ انتشار: شانزدهم دی ۱۳۹۷ برابر با ششم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۷ برابر با ششم ژانويه ۲۰۱۹ ، 18:05:54 توسط مستعار
همه حکومت کاملا در جریان شکنجه های وحشتناک هستند ، بقایشان در همین بگیر و ببند و زندان و شکنجه میبینند ، بعد خودشان را زدن به موش مردگی ،
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۷ برابر با ششم ژانويه ۲۰۱۹ ، 18:02:40 توسط مستعار
اون شکنجه گر بدبخت حقیر و ذلیل که نان زن و بچه‌ها یش از این راه نکبت بار بدست می آورد ، مقصر اصلی نیست ، مقصر اصلی همان راس نظام هست که برای بقای خودش دستور شکنجه جسمی و روحی و تجاوز به زن و مرد و کوچک و بزرگ میدهد ،
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۷ برابر با ششم ژانويه ۲۰۱۹ ، 13:10:44 توسط کارگر تبعیدی
ادامه... خویش، با طرح این پرسشها و انتظاری که از وزیر اطلاعات سرمایه دارد، خود را در دامی که رژیم درنده اسلامی بر سر راه کارگران پهن کرده، می اندازد. برخلاف تصور بخشی، گفتگوی حقوقی با صاحبان سرمایه و دولتمردان سرمایه داری تنها نتیجه اش فرسایش جنبش کارگری و خارج شدنش از ریل مبارزه ضد سرمایه داری خواهد بود. بخشی کارگر مبارز، شجاع و آگاهی است. او باید دریافته باشد و حتما دریافته است که سرمایه نماد تمام عیار قهر ضد انسانی است. قهر اقتصادی، قهر سیاسی، قهر فکری، قهر اعتقادی، قهر فرهنگی، قهر اخلاقی، قهر مدنی، قهر حقوقی، قهر جدا ساختن کارگر از کار و محصول کارش، قهر ساقط ساختن کارگر از هر گونه دخالت در تعیین سرنوشت کار و تولید خود. قهر، قهر و باز هم قهر. با چنین موجودی صرفا به زبان قدرت و نه هیچ زبان دیگر می توان حرف زد. قدرتی که طبقه ما سرشار از آنست، اما آن را علیه سرمایه اعمال نمی کند، زیرا این قدرت را سازمان نداده است.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۷ برابر با ششم ژانويه ۲۰۱۹ ، 13:08:52 توسط کارگر تبعیدی
می اندازند. مگر یکی از درنده ترین بخش های بورژوازی اسلامی یا همان اصلاح طلبان امروزی از نوپرداز دینی گرفته تا دولتمرد و دانشگاهی اسم رمز توهم آفرینی های خود برای سلاخی آگاهی خودپوی طبقاتی و ضد سرمایه داری کارگران را چیزی غیر از جنجال پیرامون اخلاق اسلامی، اسلام رحمانی، حقوق بشر، حریم خصوصی و عمومی، دمکراسی دینی و ... قرار داده اند؟ وقتی از اخلاق، حقوق بشر، حرمت و کرامت انسانها و حوزه خصوصی زندگی آنها حرف به میان می آید، ادامه.... آنچه اهمیت دارد این است که اینها تحت چه روابطی و بر زبان کدام طبقه جاری می شوند. کل این واژه ها و ترم ها در سرمایه داری، کارکردی جز ارزش افزایی و تداوم بقای رابطه خرید و فروش نیروی کار ندارند. در این میان تکلیف اسلام یا هر دین دیگری روشن است. مذهب ساز و کار سرمایه برای مهار، فرسایش و عقیم ساختن آگاهی کارگران و پاسدارهمیشگی حریم سرمایه و طبقه سرمایه دار از تعرض طبقه کارگر بوده و تاریخاً این نقش را ایفا کرده است. متأسفانه اسماعیل بخشی بر خلاف خواست
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۷ برابر با ششم ژانويه ۲۰۱۹ ، 13:04:01 توسط مهسا
پدر امرزیده اونوقت اگر وکیل را هم شکنجه کردند چی؟؟؟؟؟
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۷ برابر با ششم ژانويه ۲۰۱۹ ، 13:02:44 توسط کارگر تبعیدی
بخشی از مقاله مزدک زراعتیان. فرض کنیم وزیر اطلاعات سرمایه، دعوت بخشی را پذیرفت و تلویزیون رژیم هم مناظره آنها را به طور زنده پخش کرد!!. بدون تردید آنکه بازنده خواهد بود بخشی و جنبش کارگری ایران است نه وزیر سرمایه یا رژیم هار بورژوازی. ابهامات و سئوالاتی که بخشی برای بحث پیرامون آنها و یافتن پاسخ، وزیر شکنجه رژیم اسلامی سرمایه را به مناظره دعوت می کند، سالهاست محتوای حرافی طبقه سرمایه دار برای فریب توده های کارگر بوده است. اخلاق!! حقوق بشر!! حدود شکنجه در دین اسلام!! حریم خصوصی و شنود!! مسائلی هستند که جناح های مختلف قدرت سیاسی پیش کشیده اند تا کارگران را شستشوی مغزی دهند و به حقوق مداری اسلامی سرمایه آویزان سازند!! کافی است به مناقشات درون طبقه بورژوازی در ایران و جهان نگاهی بیندازیم تا ببینیم که لایه های مختلف این طبقه برای دستیابی به سود افزون تر و سهام بیشتر مالکیت سرمایه ، توهم افکنی و باتلاق آفرینی سر راه جنبش کارگری و تسویه حساب با رقبای طبقاتی، چگونه هر روز و هر ساعت بساط گفتگو پیرامون موازین اخلاقی،حقوق بشر، روایت های مختلف ادیان در این زمینه ها و نظایر اینها راه انداخته اند و
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
چه کسانی بیانیه گام دوم خامنه ای را قدسی خواندند؟
عکس/ حادثه برای هواپیمای ایرانی در قطر
بازداشت ایرانی‌ها با پاسپورت جعلی اسرائیلی در فرودگاه‌های جهان! +عکس
فیلم/ استقبال مردم کنگان از روحانی با شعار : کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو
عکس/  غَش‌کردن متهم به "فساد اقتصادی" در دادگاه
فیلم/ یکی از پر بیننده ترین ویدئوهای توئیتر ایرانی ها
طرح نام صادق لاریجانی و علی‌اکبر ناطق‌نوری در زمین خواری بزرگ کلاک
فیلم/ رگبار مسلسل و حمله نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم
عکس/ ماموران امنیتی دفتر حزب پان ایرانیست در تهران را پلمپ کردند
عکس/ سیل در مازندران
چرا قاسم سلیمانی در دیدار روحانی و سیستانی غایب بود؟
فیلم/  رشت/ ماموران نیروی انتظامی به میان جشن و شادی مردم در میدان شهرداری ریختند تا مراسم را به هم بزنند
آگهی های تجارتی