تنهایی یک "رهبر"


زیتون ـ سولماز ایکدر: تصویر این روزهای رهبر فعلی جمهوری اسلامی بی‌شباهت به تصویری نیست که سال‌های اخیر از بنیانگذار انقلاب اسلامی در حال پیاده شدن از هواپیما منتشر می‌شود؛ تنها.

اگرچه خالی شدن تصویر خمینی از «یاران» پس از تسویه‌های پی در پی رخ داده است٬ اما تنهایی خامنه‌ای نتیجه‌ای جز «بی‌اعتمادی» او به «اغیار» ندارد.

تا بیستمین سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد افراد «درون حلقه» نزدیکان رهبران جمهوری اسلامی انقدر زیاد بود که لازم نبود هر «فرد معتمد» حداقل در چندین منصب گوناگون قرار بگیرد.

اما ترکیبی از بی‌عتمادی رهبر فعلی و تنگ شدن دایره «خودی‌ها» به مرور کار را به جایی رساند که خامنه‌ای در انتصاب اخیرش مجبور شد رییس فعلی قوه قضاییه و عضو شورای نگهبان را به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بگمارد.

این تصویر بیانگر تنهایی رهبری است که حتی نمی‌تواند برای مناصبی از این دست٬ افراد مختلفی را بیابد.

تنهایی رهبر فعلی جمهوری اسلامی از بی‌اعتمادی او به چپ‌های خط امامی یا اصلاح طلبان شروع شد. تلاش‌های او برای ورود چهره‌‌های جدید و افرادی که نظرش به آنان «نزدیک» بود، مانند احمدی‌نژاد، به حلقه افراد درجه یک نظام با شکست مواجه شد. چرا که این «فرزند خلف نظام» خیلی زود نافرمان شد و حالا رهبر او را مانند استخوانی در گلو تحمل می‌کند.

در نهایت علی خامنه‌ای باقی مانده است و تنی چند از افراد مورد اعتمادش که پی در پی به مناصب گوناگون منصوب می‌شوند؛ اگرچه دست مرگ هر از گاهی یکی از معتمدین را می‌رباید و می‌برد.

صادق لاریجانی، معتمدی برآمده از ۸۸

صادق لاریجانی از جمله همین معدود افراد معتمد است که مستمرا برایش از سوی رهبر جمهوری اسلامی حکم صادر می‌شود.

او به نسبت دیگر معتمدان مدت زمان زیادی نیست که در حلقه نزدیکان رهبری وارد شده. شاید کلید اعتماد رهبری به او پذیرش مسئولیت قوه قضاییه در مرداد ماه سال ۸۸ و در حالی بود که به دلیل اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم نظام از هر زمان دیگری به خطر نزدیک‌تر بود.

او همچنین توسط رهبر جمهوری اسلامی به عنوان «فقیه شورای نگهبان» نیز منصوب شده است.

حداد عادل، معتمد خانگی

غلامعلی حدادعادل، پدرِ همسرِ مجتبی، فرزند مورد علاقه خامنه‌ای نیز از جمله همین معتمدان است.
 
غلامعلی حدادعادل نیز از جمله افرادی است که چندین پست مختلف را با حکم رییس جمهوری برعهده داد. او عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی٬ عضو شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما و در عین حال مشاور عالی رهبری است.

مناصب او به همین‌ها محدود نمی‌شود. حدادعادل چندین شغل دیگر نیز دارد. او عضو هیئت امنای بنیاد دائرهالمعارف اسلامی و مدیرعامل بنیاد دانشنامه جهان اسلام هست.

همچنین رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی٬ رییس بنیاد سعدی٬ عضو هیئت امنای بنیاد ایران‌شناسی٬ عضو هیئت امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی٬ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی٬ رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی٬ عضو شورای عالی آموزش و پرورش٬ عضو شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و عضو هیئت امنای مؤسسهٔ آموزشی مجمع جهانی اهل بیت نیز هست.

ولایتی، از امور بین‌الملل تا دانشگاه آزاد

از جمله دیگر نزدیکان خامنه‌ای می‌توان به نام علی اکبر ولایتی اشاره کرد.

علی‌اکبر ولایتی٬ مختصص کودکانی است که با ۷۲ سال سن زیر سایه «اعتماد» رهبر جمهوری اسلامی٬ ۳۷ شغل مختلف دارد.

در میان این مشاغل٬ عمده آنان از سوی خامنه‌ای به او تنفیذ شده است.

او در حال حاضر مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی است .

ولایتی همچنین دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و نایب رییس شورای روابط خارجی نیز هست.

این در حالی است که او در کنار تمامی این مشاغل٬ ۲۳ شغل مربوط به پزشکی و ۸ منصب فرهنگی را نیز برعهده دارد٬ از جمله بنیاد دائرهالمعارف اسلامی نیز حضور دارد. او ریاست بیمارستان مسیح دانشوری و جمعیت حمایت از پیوند اعضاء را هم بر عهده دارد.

اعتماد خامنه‌ای در طول سال‌های طولانی باعث شده است که این دو فرد نه فقط در مناصب تعیین شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی که در دیگر حوزه‌ها نیز مشاغل گوناگونی را برعهده بگیرند.

جنتی، ۳۰ سال وفاداری

احمد جنتی نیز اگرچه همراهی‌اش با خامنه‌ای به قدمت ولایتی و حدادعادل است٬‌ اما تعداد مناصبی که توسط رهبر جمهوری اسلامی به او واگذار شد٬ از آن دو کمی کمتر است.

او که دبیر شورای نگهبان و همزمان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز هست٬‌ دبیری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی٬ رییس سازمان تبلیغات اسلامی و نماینده ولی فقیه در اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان نیز هست.

احمد جنتی همچنین با حکم خامنه‌ای عضو هیئت مؤسس جامعه الزهرا٬ شورای عالی انقلاب فرهنگی٬ شورای عالی تبلیغات خارجی٬ ستاد احیای امیر به معروف و نعی از منکر نیز هست.

همچنین نایب رییس کمیسیون صدا و سیما٬ نماینده ولی فقیه در کمک‌رسانی به مردم بوسنی و هرزگوین و امام جمعه تهران است.

با این همه خامنه‌ای بر «رویش‌های نظام اسلامی» تاکید دارد.

او اخیرا در دیداری مردمی بر «رویش‌های» نظام اسلامی تاکید کرد. به گفته او اگرچه جمهوری اسلامی مانند هر انقلاب دیگری ریزش داشته است٬ اما به رغم مشکلات ناشی از «دشمنی‌ها» و «کارشکنی‌ها» همچنان «رویش آن بیش از ریزش آن است.»

اما شاید نگاه مصباح‌یزدی٬ نظریه پرداز جناج نزدیک به رهبری٬ به واقعیت نزدیک‌تر باشد.

مصباح یزدی٬ رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی٬ هفته گذشته در اظهارنظری از برخی کاستی‌ها و اشتباهات در گذشته برای تربیت نیرو‌های موثر و مدیر در کشور سخن گفت. به عقیده او «برخی جا‌ها اشتباهاتی رخ داد و کم کاری و غفلت صورت گرفت و نیروسازی برای آینده با برنامه دقیق و صحیح صورت نگرفت. اگر هوشیارانه‌تر عمل کرده بودیم، امروز نظام ما برای این‌که کسی را برای پستی تعیین کند، این قدر در تنگنا نبود!»

مصباح یزدی همچنین افزود: «همین امروز چند نامزد ایده‌آل برای ریاست‌جمهوری کشور سراغ دارید؟ چاره‌ای نیست که بین افراد کسی را مدنظر قرار دهیم که نسبت به دیگران بهتر باشد، نه این‌که کامل و ایده‌آل باشد. این یعنی به فکر ساختن نیروی معتقد متخصص نبوده‌ایم. یکی از عوامل ضعف ما، همین غفلت بوده است و جا دارد تا فرصت هست، این غفلت را جبران کنیم؛ البته اگر امروز شروع کنیم، ۲۰ سال دیگر نتیجه خواهد داد.»

[کد مطلب: 173632] [تاريخ انتشار: هفدهم دی ۱۳۹۷ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 20:30:21 توسط نکته سنج
هیتلر در نهایت با معشوقه اش (اوا براون) تنها ماند و چون تنهائی او تکمیل نبود نخست اوا براون را کشت تا تنهای تنها شود و سپس به زندگی ننگین و خونبار خود خاتمه داد و دنیا را از شر وجودش پاک کرد. اما مادر دنیا همچنان بار دار این جانوران بوده و جانیان دیگری زائیده و میزاید. از بخت بد ملت ایران ما از این زایمانهای مادر طبیعت بهره بسیار برده ایم و اینک پس از خمینی از ان مادر فرزند دیگری نصیب ما شده که خود را از همه برتر می پندارد و هرکس در گمانش باین برتری معترف نباشد را از میان بر میدارد. اما همچنانکه این جانیان میآیند نهایتا باید در تنهائی بروند و تصویر این مقاله آینده نکبت بار خامنه ای را ترسیم میکند. این عاقبت در تصویر بخوبی نمایش داده نشده زیرا عاقبت او بسیار تیره تر و سخت تر است. این میلیونها قربانی حقوقی دارند که در ساختارهمان مادر طبیعت مستلزم جزائی است دردناک و هیچ تصویری نمیتواند بخوبی آنرا نشان دهد. مجسم کنیم لحظه ایکه هیتلر بخود شلیک کرد چه میکشید و چگ.نه با خود پسندی خود نمیتوانست کنار بیاید؟
نوشته شده در تاريخ هجدهم دی ۱۳۹۷ برابر با هشتم ژانويه ۲۰۱۹ ، 16:59:45 توسط خرم دین
خوشبختانهاین راهیست که دیکتاتورها در طول تاریخ پیموده اند و حلقه معتمدین خود را کوچکتر و کوچکتر نموده اند و از آن مهمتر از افراد محبوب و مقتدر در نظر عمومی وحشت داشته اند و در نتیجه هرچه به پایان خود نزدیک شده اند افراد کوتوله تر و بی لیاقت تر و فرومایه را دور و بر خود جمع کرده اند و همگی در لحظه ای بی دفاع و ذلیل و تنها به زباله دان تاریخ پیوسته اند ولی شوربختانه بسیار اتفاق افتاده که دیکتاتوری دیگر جایگزین شده و این دور باطل تکرار شده است
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۷ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۱۹ ، 21:44:40 توسط خسرو
هر روز صبح که این بد ترکیب میمون صفت آملی لاری جانی صورت کریهشو تو آینه میبینه میشه دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام کثیف با رئیس کثیف قوهٔ قضاییه با حضور یکی‌ از فقهای شورای کثافت نگهبان!!! وقتی‌ قحطی آدم باشه اینجوری میشه وضع کشور!
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۷ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۱۹ ، 20:18:18 توسط آذر
در طول حدود یک‌صد سال گذشته،مردم ایران همواره با دیکتاتوری روبه‌رو بوده و مادام که تضادها و بحرانهای جامعه ایران لاینحل باقی بمانند و نظام سرمایه‌داری حاکم به حیات خود ادامه دهد،راه گریزی از آن نیست.از همین‌رو است که با سرنگونی رضاخان، محمدرضا شاه عهده‌دار همان نقش پدر در برقراری استبداد و دیکتاتوری فردی، میگردد. رژیم سلطنتی سرنگون میشود، اما این نظم طبقاتی که پابرجای مانده است، خمینی را در جایگاه محمدرضا شاه قرار میدهد. خمینی میمیرد و خامنه‌ای عهده‌دار این وظیفه میگردد و نقش دیکتاتور فردی را بر عهده میگیرد. اگر ج-ا، برافتد و آنگونه که برخی ادعا میکنند، یک جمهوری سکولار هم در ایران برقرار گردد،اما نظم اقتصادی – اجتماعی سرمایه‌داری پابرجا بماند،جبر شرایط حاکم بر ایران، وظیفه حاکم مطلق‌العنان را بر عهده روسای جمهوری مادام‌العمر دولت سکولار از نمونه تاجیکستان، آذربایجان و ترکمنستان قرار خواهد داد. آنچه این دیکتاتورها برای حفظ قدرت به آن نیاز دارند، یک نیروی مسلح و سرکوب سازمان‌یافته است که بی‌چون‌وچرا از فرمانهای دیکتاتور تبعیت میکند و در ازای آن از امتیازات ویژه‌ای نیز برخوردار میگردد.
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: