فارن افیرز: «اگر ترامپ قصد خروج از سوریه را دارد باید با روسیه کنار بیاید.» 


 مجله  فارن افیرز در بخشی از مقاله‌ای با عنوان بالا که به قلم ایلان گلدنبرگ و نیکلاس هراس در روز 10 ژانویه 2019 منتشر کرده، در مورد خروج احتمالی نیروهای آمریکایی از سوریه می‌گوید:

یکی از احتمالات خروج آمریکا ایجاد خلائی است که به ویژه در صورت تند شدن آتش جنگ، به رشد داعش پا بدهد. آمریکا با این کارش پشت «نیروهای دموکراتیک سوریه» را خالی می کند، یعنی نیرویی که رویش برای ایجاد ثبات در شرق روسیه حساب می شد. ایران هم احتمالاً از فرصت استفاده می‌کند که مسیر انتقال محموله هایش در شام را تقویت کند و انبار موشکی اش در غرب سوریه را پر کند. آمریکا با خروج از منطقه ای که یک سوم کشور را در بر می‌گیرد و شامل مهمترین منابع تأمین کننده برق و آب و نفت و انبارهای گندم است، بزرگترین اهرم فشار و مذاکره اش را در این کشور از دست خواهد داد.

به گفته این مقاله حتی اگر ترامپ نظرش را هم عوض کند، و یا فرایند خروج آهسته صورت بگیرد، موضع آمریکا در سوریه ضربه خورده است. بازیگران گوناگون منطقه که نزدیک‌ترین متحدان عرب آمریکا را هم در بر می‌گیرد از حالا طوری رفتار می‌کنند انگار آمریکا از سوریه خارج شده است.

نویسندگان مقاله معتقدند که بهترین گزینه آمریکا در این شرایط این است که مشوق یک معامله سیاسی بین اسد، نیروهای دموکراتیک سوریه، ایران، روسیه و ترکیه باشد. ولی می‌گویند سیاستمداران آمریکایی باید واقع‌بین بوده و متوجه محدودیت‌های خود باشند.

علیرغم وعده‌های اردوغان در زمینه مقابله با داعش باید دانست که همه تلاش‌های ترکیه در گرفت بخش‌هایی از سوریه صرفاً به خاطر خواست وی در محدود کردن نفوذ کردهاست و که به احتمال زیاد نتیجه‌ای جز شروع دوباره یک درگیری نامطلوب نخواهد داشت. به علاوه نیروهای داعش اساساً در منطقه مرکزی دره فرات و غرب عراق مستقر هستند که از مرز ترکیه به دور است. ترک ها نه خواست و نه امکان جنگ در این منطقه را دارند.

ایران به عنوان متحد از ترکیه هم بدتر است. موقعیت ایران در غرب سوریه به سپاه پاسداران و حزب الله امکان داده بتوانند تل آویو را با حملات موشکی تهدید کنند. بعد از خروج آمریکا، ایران مناطق هرچه وسیع‌تری از سوریه را خواهد گرفت و از آن برای کنترل منطقه مرزی بین سوریه و عراق استفاده خواهد کرد و قدرتش در شام را افزایش خواهد داد. توجه ایران به ویژه معطوف به کنترل منطقه ال طنف است که در مرز سوریه و اردن قرار دارد.

ترکیه و ایران نه می‌خواهند و نه می‌توانند حافظ یک توافق سیاسی پایدار در شرق سوریه باشند. می‌ماند روسیه که بهترین گزینه از میان گزینه های منفی است. روسیه خواهان یک درگیری جدید که به داعش امکان بازسازی خود را می‌دهد و در رساندن کمک‌های بین‌المللی برای بازسازی سوریه خلل ایجاد می کند، نیست. و مایل نیست که یک جنگ جدی بین ایران و اسرائیل مانع تحکیم دست آوردهایش در سوریه بشود. اسرائیل، اردن و کشورهای خلیج همگی برای تأمین حدی از ثبات روی روسیه حساب باز کرده اند. مسکو خواهان از دست دادن چنین موقعیتی نیست.

در منطقه مرکزی دره فرات که روس ها نیروهای ویژه و پیمانکاران خصوصی را مستقر کرده اند، روسیه و آمریکا دارای کانال‌های ارتباطی مستقیم هستند تا بتوانند از گسترش درگیری‌های نظامی جلوگیری کنند.

ترامپ با اعلام عجولانه خروج آمریکا و سپس فرستادن پیام‌های ضد و نقیض که نشان از هم فکر نبودن رئیس جمهور با مشاورانش را داشت توان آمریکا برای تاثیرگذاری را به شدت پایین آورده است.

نویسندگان جمعبندی میکنند که اگر ترامپ واقعاً خیال ترک سوریه را دارد بهتر است برای به حداقل رساندن ضربات از امکانات محدودی که در دسترس اش باقی‌مانده استفاده کند تا از روسیه بخواهد داعش را سرکوب و ایران را محدود کند.

##
پیک ایران 

[کد مطلب: 173854] [تاريخ انتشار: بيستم دی ۱۳۹۷ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
احتمال عزل یا استعفای ترامپ و معاونش قوت گرفت
عکس/ میهمانی پر از گوشت و کباب مسئولین استان خوزستان در بازدید از روستاهای اندیمشک 
ازدواج همسر حججی نیز خبر شد
فيلم/ صحبت‌های تنها بازمانده حادثه سقوط هواپیمای باری ارتش در کرج 
فیلم/ سوء قصد به دو آخوند در مسیر جاده قم
عکس/  بارش شدید باران و تگرگ عصر پنجشنبه تهران را سفید پوش کرد
فيلم/ پاسخ‌های محکم دو دختر به کسی که به نام امر به معروف ایجاد مزاحمت می‌کند
فيلم/ روایت مرحوم زهرا نویدپور از تجاوز جنسی سلمان خدادادی نماینده حال حاضر ملیکان در مجلس 
فيلم/ باید به اینهمه شعور سیاسی و آگاهی این کارگر هموطن آفرين گفت 
 بخشی از یک گزارش: تن فروشان خیابان گلبرگ و رشید در تهران
فيلم/ روشنگری محمد حسین سپهری، معلم شریف مشهدی، پیرامون جنایات سلمان خدادادی، نماینده ی مجلس جمهوری اسلامی 
فیلم / بارش برف و تگرگ دقایقی قبل- شمال تهران
آگهی های تجارتی