شرق الاوسط: «بعید نیست که پرچم تسلیم در خیابان‌های تهران برافراشته شود درست مانند تسلیمی که در مسکو بدان تحمیل شد» 


مصطفی فحص در سایت شرق الاوسط مقاله ای تحت عنوان «ایران… ضربه‌ای که از داخل نواخته خواهد شد» منتشر کرده است.

او می نویسد: «در اظهاراتی که رسانه‌های داخلی ایران آنها را بی‌سابقه خواندند یکی از اعضای مجلس شورای اسلامی ایران، جلیل رحیمی جهان‌آبادی، هشدار داد که باید بترسیم از اینکه سرنوشتی مانند اتحاد جماهیر شوروی داشته باشیم. او در جلسه یک‌شنبه مجلس ایران تصریح کرد که "زمانی که اتحاد جماهیر شوروی سرنگون شد ۱۳ هزار کلاهک اتمی داشت، در بیش از ۲۰ کشور نفوذ خارجی داشت؛ ایستگاه فضایی داشت اما در خیابان‌های مسکو تکه پاره شد و امنیت و تمامیت ارضی خود را از دست داد." او خواستار کاهش هزینه‌های داخلی و خارجی نظام شده و در غیر این صورت نتیجه را شکست در داخل تهران ارزیابی کرد.

اما مسئله قابل ملاحظه این است که رژیم ایران به‌نظر نمی‌آید که بخواهد از تجربه اتحاد شوروی عبرت بگیرد بلکه درست راهی را دنبال می‌کند که منجر به فروپاشی آن شده بود. رژیم ایران که اینک بازی استراتژیک تنش‌زایی را یادگرفته است ناشی از غرور خود و استفاده از تناقضات بین‌المللی و اقلیمی به پیش‌روی ادامه می‌دهد؛ اما در عین‌حال از خط قرمزها نمی‌گذرد تا از هرگونه برخورد با قدرت‌های بزرگ اجتناب کند و تبعات رویارویی با قدرت‌هایی فراتر از خود را به جان نخرد. اما نکته خنده‌دار این است که رژیم ایران مانند یک امپراتوری وهمی عمل می‌کند که برای طمع‌پیشگی آن حدود و نهایتی نیست.

در مسیر این مبارزه‌طلبی و غرور جاهلانه، ایران تصریح کرد که قصد دارد برخی از کشتی‌های دریایی خود را به اقیانوس اطلس گسیل دارد و جانشین نیروی دریایی ایران اعلام کرد که از این به بعد در نزدیکی خاک ایالات متحده فعالیت خواهد کرد. درست ماننذ اتحاد جماهیر شوروی که نخستین فعالیت فضایی خود را با اعلان از ایستگاه فضایی خود در سال ۱۹۸۶ آغاز کرد ایران نیز اینک خبر از برنامه‌ای می‌دهد که طی آن در دهه آینده فعالیت فضایی خود را برای تسخیر فضا آغاز خواهد کرد؛ برنامه‌ای که تا ۲۰۱۶ ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر فرمانده نیروی هوایی ایران، علی حاجی‌زاده، تأکید کرد که ایران هر ماه بین ۳۰ تا ۴۰ آزمایش موشکی انجام می‌دهد و این تاکید ذهنیت اتحاد شوروی را به یاد می‌آورد که عقیده داشت نفوذ این کشور تا جایی ادامه دارد که بُرد موشک‌های آن است.

ایران در گذر از یک مسابقه تسلیحاتی شبیه به مسابقه میان آمریکا و شوروی که بسیاری از ثروت و منابع کشور را به خرید و تولید سلاح اختصاص داد و بدین ترتیب ثروت ملی را برباد داد، بار سنگین مالی فعالیت خود را بر دوش اقتصاد ملی می‌گذارد و تلاش می‌کند هزینه‌های سنگین دخالت‌های خود در منطقه را پوشش دهد و به سیاست توسعه‌طلبانه خود در منطقه ادامه دهد. در واقع این کشور هزینه‌های زیادی را برای حمایت از مزدوران خود در منطقه مانند حزب‌الله و حشد الشعبی در عراق و حوثی‌ها در یمن و در سوریه متحمل می‌شود بی‌آنکه برای بهبود اوضاع داخلی شهروندان ایرانی تلاش کند و برای اقتصاد در حال فروپاشی خود و میلیون‌ها جوان بی‌کار راه‌چاره‌ای بیابد.

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران رسول خضری تصریح کرد که «بیش از ۴۰ میلیون نفر در کشور زیر خط فقر هستند». در یک چنین رژیمی که نصف مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند پرداختن رژیم به گسترش نفوذ خارجی و تحمل هزینههای سنگین چنین سیاست توسعه‌طلبانه‌ای چه سود و منفعتی می‌تواند برای مردم این کشور داشته باشد.

در بازگشت به نقطه آغاز و هشدار جلیل رحیمی جهان‌آبادی این سخن او را یادآور می‌شویم: «امروز مردم برای تامین معیشت خودشان و برای پر کردن شکم های فرزندان خود مشکل دارند. ما اگر نتوانیم هزینه‌های اضافی سیاست داخلی و خارجی را درمان کنیم هزینه‌های سنگینی را تقبل خواهیم کرد. آسیب به امنیت ملی ما نه توسط دشمنان که در خیابان شهرهای ما رخ می‌دهد. ضرری که به امنیت ملی ما وراد خواهد شد از دشمنان ما برنخواهد خواست بلکه از دورن کشور ما ضربه ای سخت خواهیم خورد».

در برابر این همه، بعید نیست که پرچم تسلیم در خیابان‌های تهران برافراشته شود درست مانند تسلیمی که در مسکو بدان تحمیل شد.

##

[کد مطلب: 173855] [تاريخ انتشار: بيستم دی ۱۳۹۷ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 21:57:17 توسط کارگر تبعیدی
ایران یک کشور نیمه مستعمره سرمایه داری وابسته است یعنی دولت آن "مستقل " است اما این قدرتهای امپریالیستی هستند که تعیین کننده هستند. شاه و خانواده هزار فامیل پایگاه داخلی کمپانیهای امپریالیستی آمریکا بودند و بعد از آنها این رژیم پایگاه داخلی کمپانیهای امپریالیستهای اروپایی و روسی هستند. پس دشمن کارگران و تهیدستان، هم امپریالیستها و هم پایگاه داخلی آنها هستند. تمام تلاش ترامپ این کارگزار امپریالیستهای آمریکایی همچون بویینگ و شرکتهای اسلحه سازی و.... تسخیر قدرت توسط عوامل خود در ایران، اوکرایین، عراق، آفریقا و .... است تا بازار این کشورها را بطور کامل تسخیر کند و خود را از بحران اقتصادی نجات دهد. امپریالیستها با حکومت دست نشانده خود در ایران براحتی کالا (تسلیحات نظامی با قیمتهای نجومی و....) و سرمایه صادر میکنند و حکومت نیز بجای رسیدگی به رفاه توده ها، بودجه کشور را که از دسترنج کارگران تهیه میشود، صرف خرید این سلاحها می کند. بی دلیل نیست که اقتصاد ایران همچنان وابسته به نفت میباشد، چون حکومتها پایگاه امپریالیستها هستند، حتی خود این رژیم هم عوامل خود را کمک می کنند در عراق بقدرت برسند!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 00:19:50 توسط تهمتن - ش
بیشترین شعاری که قشرهای مختلف مردم در شهرها سر داده اند؛ شعار ** همش میگن امریکا دشمن ما همین جاست ** که تمام قشرها هم به شعار خود آشنا هستند. اما متاسفانه دیده شده بزخی اینجا و آنجا شعار مردم را در روز روشن و در دیدگاه کاربران این سایت؛ سانسور میکند و به شعار ناقص "دشمن ما همین جاست" تغیر میدهند و دیکته میکنند ؟؟!! امیدست این نوع دیکته کردن؛ ریشه در دیکتاتوری پروتالیا نداشته باشد!! - آسیب به اعتبار خود نزنیم ودرستی را در همه جوانب رعایت کنیم.
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۷ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 20:08:55 توسط نکته سنج 1
در ایران آخوندی (گدا)وکم عقل به درجه شاهی رسیده و بدون دانش شاهنشاهی ادای شاهان را در میآورد. او حتی ان درجه از خرد بهره ندارد که از سرنوشت شاه واقعی ایران درس بگیرد و خوبی ها و بدی ها و درستکاری و اشتباهات آن شاه را که خود بچشم خود دیده آئینه عبرت بداند. شاه ایران که از او بسیار بسیار عاقل تر و داناتر و دانشمند تر بود بدون آنکه قدرتش تاب مقاومت با ابر قدرتها را داشته باشد تا حدی سرکشی کرد و با آرمان تمدن بزرگ در مقابل بزرگانی که در حد آنها نبود گردن برافراشت و اورا نه با توپ و تانک بلکه با نیروی عقب مانده آخوندی زدند و او رفت و در رثای او اینک ملت اشک میریزند و بر روح پدرش شادی میفرستند. اما آخوندک نادان نمیتواند ببیند که در و دیوار شهرها آرزوی مرگ اورا میکنند و تکیه او بر سپاه بی آبرو و مفت خور پاسداران و قمه کشهای بسیجی بسرکردگی یک عراقی جنایتکار است. ارتش شاهنشاهی با ژنرالهای تحصیل کرده نتوانست شاه را نگهدارد و او در مقابل شرلاطانی بنام خمینی شکست خورد. اینک خامنه ای با زنرالهای نادان بیسواد و مشتی آخوند رجاله میخواهد با موج مردم گرسنه نا راضی و خشمگین مقابله نماید. شاه را همه
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۷ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 20:07:19 توسط نکته سنج
ابر قدرتها میخواستند و فقط باو بد بین شده بودند و خواستند علاج واقعه را قبل ازوقوع بنمایند و امروز ااین آخوند را هیچ کشوری از ضعیف و قوی نمیخواهند و نمیتوانند باو اعتماد کنند. آیا سپاه منفور و دزد پاسداران با سران نادان و از خود راضی (مانند محسن رضائی و جعفری و امثالهم)میتواند ازاین رژیم بیاساس نگهداری کند. شاه دیپلماتی بودکه بحداقل دو زبان زنده خارجی تسلط داشت ودارای تحصیلات بود وتنها عیبش اعتقادات خرافی او و غرورزیاده ازحدش بود اما آخوند ما حتی زبان عربی را هم با تسلط نمیداند و خود را در همه کارها دانا میپندارد و مشاورین او مانند ولایتی و برادران دزد لاری جانی و امثال آنها نه از دانش بهره دارند و نه از خرد. آن صندلی که برای محمد رضا شاه خردمند که مردم در زمان او آسایش اقتصادی داشتند ایمن نبود آیا برای سید علی خامنه ای متناسب و ایمن میتواند باشد؟ البته خیر. ملتی که ازروی خشم شاه باقابلیت را تسلیم بیگانه کردندبایدبرپا خیزند ورهبر سفیه بیقابلیت را براندازند وخود صاحب کشور شوند وفردی عاقل ولایق وخردمندی را بعنوان رئیس جمهور یا شاه با کنترل قانون در رأس قرار دهند و آزادی خودرا بدست آورند.
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۷ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 16:13:55 توسط آذر
تعمیق بحران، تشدید تضادهای طبقاتی، شکست سیاستهای رژیم در تمام عرصه ها، گسترش اعتصابات کارگری و روند رو به رشد اعتراضات عمومی توده های فقر زده، همان کابوسی است که اکنون خواب مقامات ج-ا، را برآشفته است. این جنبش انقلابی که اکنون در جامعه جاریست و هر روز نیز شکوفاتر میشود، شفاف تر از آن است که سردمداران و روزنامه های جیره خوارش با امنیتی کردن فضای مبارزات کارگری و با خزیدن زیر چتر “دشمنی” با آمریکا بتوانند بر حقانیت و شفافیت آن سایه افکنند. جنبش کارگری و اعتراضات انقلابی توده های مردم ایران که این چنین آنان را به وحشت انداخته است، هیچ ربطی به آمریکا و خارج از کشور ندارد. دوران اینکه خامنه ای بخواهد با توسل به “دشمن” خارجی مبارزات کارگران و توده های مردم ایران را تخطئه کند، دیگر سپری شده است. این را اقشار مختلف مردم ایران با حمایتهای همه جانبه خود از اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز نشان دادند. پایان بازی مسخره خزیدن خامنه ای به زیر سایه دشمنی با آمریکا را اکنون نه نیروهای سیاسی که خود کارگران و توده های معترض جامعه در شعارهای مبارزاتی خود فریاد میزنند. “دشمن ما همین جاست”!
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۷ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 15:40:15 توسط کارشناس
ما برای خربوزع انقلاب نکردیم .. ما اسلامو موخوایم .. امام راحل خمینی. اما امام در نامه ای به میخایل گورباچوف نوشت: صدای شکستن استخوانهای کمونیست را میشنوم .. لاکن از شما میخواهم که به اسلام بگروید. امروز دنیا نیاز به امام دیگری داره که چنین نامه ای را به رهبر خامنه ای (der Fuhrer) ارسال نماید: صدای شکستن استخوانهای اسلامه بنیادگرا-داعشی را همه میشنویم دست از لجبازی ابلهانه بردارید. در دنیای مجازی امروز فهم و شعور کودک 12 ساله از تو رهبر بالاتره. نتیجه درس اخلاق و معنویت رهبره خامنه ای به امت یعنی کودکان زباله جمع کن امروز در شهرهای ایران که نشان دهنده عدالت اسلامیه حکومت جمهوری اسلامیست. از مهریه تا دیه معنویت اسلام بر مادیات بنا شده ولی آخوند مصباح گفته اسلام بر معنویات ارزش میگذارد نه مادیات! تا امروز تماشگر هستیم اما ایران را با هم پس خواهیم گرفت.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ راننده اسنپ، فردی بالاتر از یک راننده ساده تاکسی اسنپ
فیلم/ حمله‌ی یکی از آمران به معروف به چند دختر گیلانی
عنصر فاسد قوه قضائیه کیست؟
زاکانی اعتراف کرد: اکبر طبری‌پور عنصر فاسدی است که دو رئیس قوه را بیچاره کرد
تذکر جدی قوه مجریه برای نقض قانونی و حرفه‌ای صداوسیما در پوشش اخبار قتل میترا استاد
عکس/ این ویلای محسن کوهکن نماینده ی اصولگرا مجلس در دل کوه های لاهیجان است
فیلم/ برخورد زشت و خشن نیروی انتظامی با یک شهروند بر سر مساله حجاب، دیشب بلوار گیلان - رشت
عکس/ صفحه اول امروز روزنامه ها، چهارشنبه 29 خرداد، 19 ژوئن
 چرا حسن خمینی با خانواده زندانی کشته شده در فشافویه تماس گرفت؟
"سقوط لاشه پهپاد آمریکایی در منطقه رأس الشیر"
فیلم/ پدر ندا آقاسلطان با انتشار ویدئویی سکوت 10 ساله اش را شکست
نشریه جروزالم پست: تصمیم به حمله محدود به ایران گرفته شده/ مایک پمپئو به حمله اصرار دارد
پیام روشن و قاطع مایک پمپئو برای رهبران ایران، در سفر او به عراق چه بود؟
آگهی های تجارتی