زمزمه واگذاری هفت تپه و فولاد خوزستان به سپاه یا آستان قدس


ایران وایر، جواد متولی : هفته‌ها از شروع اعتراضات کارگری در کارخانه‌های بزرگ استان خوزستان می‌گذرد و با وجود سرکوب شدید کارگران معترض، نه تنها خاموش نشده‌ که اعلام کرده‌اند تا وصول مطالبات معوقه مزدی و رسیدگی به درخواست‌هایشان، به اعتراض خود ادامه خواهند داد. کارگران «شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران» در اهواز، آبان و آذر سال جاری با پیوستن به کارگران معترض «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه»، تجمعات بزرگی را در شهرستان های شوش و اهواز سازمان دهی کردند. در بعضی از تجمعات اعتراضی، این کارگران به صورت دسته جمعی با خانواده‌های خود حاضر شدند. اعضای خانواده کارگران با در دست داشتن دست‌نوشته‌های متعددی، در مقابل ساختمان‌های دولتی مثل استانداری، دفتر امام جمعه اهواز و دفتر نماینده ولی فقیه در خوزستان تجمع کردند. مصلی نماز جمعه شهرهای شوش و اهواز هم بارها شاهد تجمع اعتراضی کارگران بوده است.

کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکرهفت تپه ۲۵  آبان‌ماه سال جاری در مصلای نمازجمعه شوش حضور یافتند و شعارهایی چون«حسین حسین شعارشان، دزدی افتخارشان»، «مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر» و«کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» سر دادند. شعارهای آن ها مانع خواندن خطبه‌های «سید محمد امام»، خطیب جمعه شهر شوش شد و او را وادار به واکنش کرد.

امام جمعه شوش در مواجهه با حضور پر تعداد کارگران در محل مصلی، خطاب به آن ها گفته بود:«ما هم همدرد این کارگران زحمت کش و دل سوز هستیم. مشکلات شرکت نیشکر هفت تپه با تلاش مسوولان شهرستان و استان در حال رفع شدن است.»

او با بیان این که پرداخت حقوق کارگران حق آن ها است، گفته بود:«نماینده مجلس، فرماندار، استاندار خوزستان و اعضای شورای تامین استان تصمیماتی گرفته‌اند که امیدواریم هرچه سریع‌تر اجرایی شوند.»

اما ظاهرا تصمیمات مسوولان تا کنون چیزی جز سرکوب ، بازداشت و شکنجه آن ها نبوده است.

 حالا منابع آگاه از احتمال واگذاری و مدیریت نظامی نیشکرهفت تپه و گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز به «ایران وایر» خبر داده‌اند. این در حالی است که «محسن حیدری»، امام جمعه موقت اهواز نیز اول آبان ماه در خطبه‌های نماز جمعه به این موضوع اشاره کرده بود: «خواسته کارگران، برگرداندن این دو مرکز صنعتی به مالکیت دولت است اما دولت زیر بار نمی‌رود. دولت می‌تواند این دو مرکز را به مجموعه‌های کارآمد مانند قرارگاه "خاتم‌الانبیا" و "بنیاد برکت" بسپارد.»

 آیت‌الله حیدری در بخش دیگری از خطبه‌هایش گفته بود:«به دلیل عملکرد بد مدیران و خصوصی‌سازی این شرکت‌ها، شاهد تجمعات کارگران این دو مرکز اقتصادی هستیم. از سال ۱۳۹۴ نسبت به خصوصی‌سازی شرکت نیشکر هفت‌تپه به مسوولان و رییس‌جمهوری اعتراض کرده ایم.»

آیا از نظر قانونی، واگذاری این کارخانه‌ها به سپاه پاسداران یا «آستان قدس رضوی» امکان پذیر است؟ «معین خزائلی»، حقوق‌دان معتقد است: «با توجه به اقدام سازمان خصوصی‌سازی برای پس گرفتن واگذاری مخابرات در سال ۱۳۹۵ و نیز نبود منع قانونی و هم چنین داشتن اختیار فسخ هر نوع قرارداد به طور کلی، امکان بازپس‌گیری مجتمع فولاد و هفت تپه از نظر قانونی وجود دارد. اما این‌که این واگذاری به سپاه یا آستان قدس رضوی واگذار شود، موضوع دیگری است. بر اساس ماده ۳ " قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی"، دولت مکلف به واگذاری بنگاه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی به بخش خصوصی است و از آن‌جا که سپاه یا آستان قدس بخش خصوصی نیستند، امکان واگذاری مستقیم به آن ها وجود ندارد.»

خزائلی در مورد آن چه به عنوان بخش خصوصی در قوانین ایران تعریف شده است، می‌گوید:«بخش خصوصی بر اساس قوانین ایران، به شرکت‌هایی گفته می‌شود که از اشخاص "حقیقی" و یا "حقوقی غیردولتی" تشکیل شده اند و در نتیجه از بودجه عمومی کشور ارتزاق نمی کنند. این یعنی، در صورتی‌که دولت یا یک نهاد دولتی در [مالکیت] آن سهیم باشد، سهم آن کم تر از ۵۰ درصد، یعنی حداکثر تا ۴۹ درصد است. بسیاری از شرکت‌هایی که امروزه در ایران بر اساس این تعریف، خصوصی قلمداد می‌شوند، در حقیقت بنگاه‌های وابسته‌ای هستند که به دلیل پشتوانه قدرتمندی که دارند، مانند سپاه پاسداران، با استفاده از رانت دولتی و یا قدرت نهاد مادر، خود وارد فعالیت سنگین اقتصادی شده‌اند. بر اساس گزارشات موجود، بسیاری از واگذاری‌های خصوصی‌سازی‌ نیز به این شرکت ها بوده است.»

به گفته این حقوق دان، این شرکت‌ها در حقیقت «خصولتی» هستند: «یعنی با وجود این‌ که به ‌طور مستقیم دولتی نیستند اما سطح وابستگی آن ها در حدی است که گویا آن نهاد حاکمیتی است که در حقیقت شرکت را اداره می‌کند. در عین حال اما بر اساس قانون، صرف خصوصی بودن شرکت، به معنای دارا بودن ۵۱ درصد از سهم شرکت از سوی بخش خصوصی برای خصوصی قلمداد شدن آن کافی است.»

خواسته‌ کارگران معترض این دو شرکت، لغو خصوصی سازی، واگذاری به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی معترض و پرداخت دستمزدهای معوقه آن ها است. این در حالی است که بر اساس تعریف «قانون کار» در جمهوری اسلامی، دولت می‌تواند در شرایطی که اختلاف بین کارگر و کارفرما شدید باشد، دخالت کند و کنترل کارگاه را بر عهده بگیرد. اما تا زمانی که قرارداد فعلی فسخ نشود، امکان واگذاری دوباره بنگاه وجود ندارد.

معمای پیچیده مالکیت

یازدهم دی ماه جاری روشن شد که مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکرهفت تپه که متهم به «اخلال در بازار ارز» و «جعل اسناد» شده، متواری است. نماینده دادستان «امید اسدبیگی»، مدیرعامل این شرکت را در دادگاه به‌عنوان متهم متواری معرفی کرده است.

مدیریت شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران نیز از سال ۱۳۹۰ با دستگیری «مَه‌آفریدامیرخسروی» یا «امیرمنصور آریا» که مدیرعامل و صاحب ۹۵ درصد از سهام گروه ملی صنعتی فولاد ایران بود، به دلیل مشارکت در اختلاس سه هزار میلیاردی، زیرنظر قوه قضاییه قرار گرفت. مدیریت این شرکت مدتی هم در اختیار «بانک ملی» بود. این بانک نیز پس از برگزاری مزایده‌ای، کل سهام آن را واگذار کرد تا شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز در نهایت به بخش خصوصی منتقل شود. حواشی این واگذاری و مدیران جدید آن نیز در سال های گذشته کم نبوده اند.

۳۰ آبان ماه ۱۳۹۶، «سید عبدالرضا موسوی»، مالک «شرکت هواپیمایی زاگرس» و «هتل بزرگ داریوش» در کیش، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از خرید سهام گروه ملی صنعتی فولاد ایران خبر داد و نوشت: «قرارداد خرید سهام گروه ملی صنعتی فولاد ایران امضا و تحویل شد.»

موسوی در مزایده برگزار شده از سوی بانک ملی، به عنوان برنده معرفی و با امضای قرارداد، رسما سهام دار و مالک گروه ملی صنعتی فولاد ایران شد. مالک جدید در همان زمان قول داد که تمام تلاش خود را برای راه اندازی خطوط تولید و سامان دهی شرکت به کار خواهد بست.

کمی بعد، چهار هزار ‌کارگر گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز با برگزاری تجمعات متعدد و اعتصاب، در اعتراض به بروز مشکلات فراوان برای این واحد بزرگ، ‌خواستار لغو مالکیت عبدالرضا موسوی بر این گروه شدند. این اعتراضات منجر به لغو این واگذاری شد. ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ با اوج گرفتن اعتراضات کارکنان و کشیده شدن موضوع به تحصن مقابل استانداری خوزستان، مالک جدید در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «...همان گونه که همه می‌دانید، مشکلات گروه ملی سال‌ها است که گریبان گیر آن است و مشکل یکی دو ماه و دو سال و سه سال نیست بلکه چندین سال است.»

موسوی در ادامه از تقاضای فسخ قراردادش گفته و نوشته بود: «با توجه به این که به دلیل عدم اجرای تعهدات و قول و وعده‌های بانک که به دلیل مشکلات خاص خود تا کنون عملی نشدند، تقاضا کردم در صورتی که مشکل فردا حل نشود، قرارداد فسخ شود.»

۲۷ اردیبهشت سال جاری، معاون امور اقتصادی استاندار خوزستان با اعلام این که عبدالرضا موسوی دیگر مالک گروه ملی صنعتی فولاد ایران نیست، گفت: «بانک ملی در حال حاضر مالک این مجموعه بزرگ صنعتی است.»

بحرینی مقدم افزود: «بانک ملی ایران باید امور این کارخانه را به صورت جدی دنبال کند.»

او اضافه کرده بود که بر اساس مصوبه ستاد تسهیل کشور، به بانک ملی ایران ۵۰ میلیارد تومان ضمانت نامه برای تامین مواد مصرفی گروه ملی صنعتی فولاد ایران داده خواهد شد.

کارگران معترض فولاد خوزستان در حالی معوقات مزدی خود را در خیابان‌های شهر اهواز فریاد می‌زنند که گروه ملی صنعتی فولاد ایران در دوره‌ مالکیت سیدعبدالرضا موسوی به عنوان اسپانسر تیم فوتبال «استقلال» خوزستان هم معرفی می‌شد. باشگاه استقلال خوزستان از زیرمجموعه‌های این شرکت محسوب می‌شود.


[کد مطلب: 173874] [تاريخ انتشار: بيستم دی ۱۳۹۷ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 07:03:00 توسط یک چشمی درناکجا آباد
تنها نیروی که برای ناکجا آباد بحران زده ایران نیازبه آرامش دارد سپاه است. سپاه مجبوراست بی کفایتی روحانیت تشیع وگنده گویی خمینی ﴿ولایت فقیه﴾ درسیاست، اقتصاد ویا جاهای دیگررا قاچاق کند. اینکه اینها به دعوت اکبربعدها سراکبررا به قبر«س» فرستادند ﴿تصفیه حساب جنگ اول خلیج فارس﴾، پدیده عادی دراسلام است. یادمان نرود سوراخ کاری های تشیع درایران که دین میتواند حکومت الهی بوجود آورد، وضعیت آشوب زده ای برای همه به ارث گذاشت که امروز فقط شمشیرعداوت علی کارایی دارد. جایی درایران پیدا میکنید که تشیع سوراخ نکرده ولجن بیرون نزده باشد؟؟؟ حتی کسانیکه درراس سه قوه قراردارند آگاهند که اگرسپاه نتواند سوراخ ها یشان را پرکند،عمارت ولایت مطلقه بزک شده سریع درهم میریزد. روی دیگرسکه: اگرکارگر، کارمند سایرقشربتوانند زیرشمشیرعداوت علی هرماه حقوق شان را بگیرند، درعوض چند تا الله اصغر و مرگ به این و آن نثارکنند، انگلیس را آبجی تمام مشگلات خود بدانند، و ... تا بلاخره زندگی جوری پیش برود. یک چشمی درناکجا آباد پادشاه نیست؟
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 00:07:30 توسط کارگر تبعیدی
واگذاری مالکیت شرکت کشت و صنعت نیشکرهفت تپه به سپاه مزدور و فاشیست یک سیگناله یعنی اگه کارگران اعتصاب کنند با سپاه طرفند. وقتی قرائتی مزدور رژیم اعلام می کنه که خبرنگارانی که زلزله در ذهن مردم بوجود می آورند(بخوان رژیم را افشاء می کنند) را طبق دستور قرآن باید تیکه تیکه کرد و یا کشتن زهرا نوید پور، فرشید حکی، مریم فرجی و.... اینها یعنی رژیم شمشیرش را از رو بسته است و حاضر است مخالفین خود را قتل عام کند. کارگران و تهیدستان و سربازان، باید قهر ضد انقلابی رژیم را با قهر انقلابی پاسخ داد. باید در محلات، محیطهای کار و پادگانها، هسته و کمیته های مخفی مقاومت را ایجاد کرد و اعتصابات عمومی سراسری را سازمان داد و خود را برای یک مبارزه مسلحانه آماده کرد. ی پ گ (نیروهای محافظ خلق) در کوردستان غربی به ما آموخت چگونه در مقابل داعشیان بایستیم و پوزه شان را به خاک بمالیم.
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۷ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 20:09:11 توسط آذر
در چنین وضعیتی که دولت سرمایه داری ایران در همدستی با سرمایه داران بخش خصوصی سخت ترین شرایط کاری و معیشتی رابرکارگران تحمیل نموده و هرروز تعرض جدیدی را علیه طبقه کارگرسازمان میدهند، راه دیگری جزایستادگی دربرابر این تعرضات و مبارزه علیه وضعیت موجود وجودندارد. کارگران قادرند با مبارزه متحدانه خود و استفاده ازاشکال مختلف مبارزه در برابر این سیاستها بایستند و سرمایه داران و دولت آنها را به عقب نشینی وادارسازند. یکی ازاشکال مهم ومؤثر مبارزه کارگران اعتصاب و خواباندن چرخهای تولید است. روند تاکنونی مبارزات و اعتراضات کارگری طی سالهای گذشته و به طور اخص نمونه اعتصاب همه جانبه نیشکر هف تپه و فولاد اهواز نشان داده است که جنبش کارگری ایران میتواند دربرابر تعرضات سرمایه داران و دولت آنها بایستد. حتا اگر پادگانی کردن محیط کار، هفت تپه ها و فولادها هم به مافیای سپاه یا آستان قدس واگذار شود . باگسترش مبارزه و سراسری شدن اعتصابات و بالاخره قیام و انقلاب کارگری‏ست که طبقه کارگرایران باید با کل سرمایه داران اعم از دولتی یا خصوصی تعیین تکلیف کند ونظام سرمایه داری را برای همیشه برچیند. آنروز دور نیست .
نوشته شده در تاريخ بيستم دی ۱۳۹۷ برابر با دهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 18:04:28 توسط افراسیاب
«حسین حسین شعارشان، دزدی افتخارشان»، «مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر» و«کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» جمهوری اسلامی داره سقوط میکنه و این رژیم کثیف سعی میکنه همه چیز رو تحت کنترل و نرمال نشان بده٫ خامنه ای تمام روز و شب زیر دستگاه است و هر لحظه ممکنه سقط بشه٫ تا دیر نشده حکومت رو به مردم بدهید در غیر اینصورت مثل خیار پوست تک تکتون رو میکنن٫ تا کی میخواهید ادامه دهید
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ این ملک متعلق به  بنیادمستضعفان می‌باشد
آمریکا می گوید قایق سپاه پاسداران در حال جدا کردن مین عمل نکرده از یکی از نفتکش بوده + فیلم
«ایران جمهوری اسلامی را پشت سر خواهد گذاشت»
اگر بین ایران و آمریکا جنگ شود ...
سخن عجیب سرمربی تیم ملی والیبال لهستان بعد از آخرین بازی تیمش در ایران: دیگر به ایران نمی آیم، اگر بازی را می‌بردیم، سالم‌ می‌ماندیم؟
فروش اسباب‌بازی با شمایل داعش در مشهد + عکس
مهدی خلجی، همسر مرجان شیخ الاسلام اعلام کرد که از او طلاق گرفته است و از مردم معذرت خواهي کرد
 واکنش اطرافیان احمدی‌نژاد به خبر خودکشی عبدالرضا داوری 
 نانسی پلوسی: چرا رئیس جمهور (ترامپ)به توافق هسته‌ای با ایران پشت کرد؟
«اگر واکنش رهبری نبود، حتما خاک سفارت ژاپن به توبره کشیده می‌شد»!
فیلم/ مقصد این کامیون های نفت کش کجاست؟
ناوشکن ماسون آمریکا عازم خلیج فارس شد
آگهی های تجارتی