حمله پلیس فرانسه به چادرهای پناه‌جویان ایرانی در کاله


صبح روز دهم ژانویه، پلیس فرانسه به جنگل «کاله» در شمال این کشور حمله کرد و ضمن ضبط دوربین‌های خبرنگاران حاضر در محل، به تخریب چادرهای پناه جویان پرداخت.؛چادرهایی که تنها مامن صدها پناه‌جوی عمدتا ایرانی در سرمای زمستان هستند.

به گزارش ایران وایر، طی ماه‌های اخیر، فرانسه و انگلیس با یک دیگر توافق کرده اند تا مرزهای آبی را بیش تر کنترل کنند؛ مسیری که پناه‌جویان ایرانی به آن دست یافته اند و میان آن‌ها شایع شده است که طی دو ماه گذشته، ۳۰۰ نفر از این راه به بریتانیا رسیده‌اند.

هر روز صبح پناه‌جویان که در جنگل‌های شمال فرانسه به طور موقت ساکن شده‌اند، برای دریافت صبحانه به محلی مشخص می‌روند که نهادهای مردمی برایشان تعیین کرده‌اند و به آن‌ها خوراک و پوشاک می‌رسانند. هر روز صبح هم در این استرس به سر می‌برند که تا برگشت‌شان، پلیس چادرهایشان را تخریب نکرده باشد. امروز یکی از همان روزها بود. برخی از پناه‌جویان ایرانی که چادرهایشان را ترک نکرده بودند، با حمله پلیس غافل‌گیر شدند. عده ای به داخل جنگل فرار کرده و شماری دیگر به محافظت از چادرهایشان ایستاده بودند. اما در نهایت، پلیس چادرهایشان را تخریب کرده است.

در ماه نوامبر بود که اولین گروه پناه‌جویان ایرانی با دزدیدن یک قایق ماهی گیری، توانست از کانال «مانش» بگذرد و به آب‌های انگلیس وارد شود؛ اقدامی که برای مقامات دو کشور، یعنی فرانسه و انگلیس تازگی داشت. از آن زمان به بعد پناه‌جویان ایرانی بسیاری تلاش کرده اند تا با روشی مشابه، خود را به انگلیس برسانند. برای همین، در آخرین روزهای ماه دسامبر ۲۰۱۸، فرانسه و بریتانیا توافق کردند که کنترل مرزهای آبی را شدت دهند و بریتانیا هم متعهد شد بودجه بیش تری برای این امر اختصاص دهد.
در مقابل، فرانسه تعهد داده است که با استقرار ارگانی در شهر کاله، مانع خروج پناه‌جویان ایرانی و رسیدن آن‌ها به انگلیس شود. این درحالی‌ است که در هفته اول ماه ژانویه، بریتانیا کشتی‌های ارتش سلطنتی را برای کنترل عبور و مرور مهاجران غیرقانونی در کانال مانش قرار داده است. به گفته «ساجد جاوید»، وزیر کشور بریتانیا، طی سه ماه گذشته، ۵۳۹ مهاجر غیرقانونی برای عبور از کانال مانش اقدام کرده‌اند که اکثر آن‌ها ایرانی بوده اند. این آمار در ماه دسامبر ۲۰۱۸، ۲۳۰ نفر بوده است.

ساجد جاوید با «کریستف کاستانر»، همتای فرانسوی‌ خود در ماه ژانویه توافق کرده‌اند که ضمن افزایش تعداد گشت‌های نظارتی، برخورد با باندهای قاچاق انسان را افزایش دهند و نسبت به افزایش آگاهی پناه‌جویان در خصوص خطرات عبور از کانال مانش بکوشند؛ توافقی که انگار با حمله پلیس و تخریب محل زندگی پناه‌جویان قرار است رقم بخورد.

بنا بر آمار رسمی منتشر شده، تاکنون پلیسِ دو کشور نزدیک به ۱۰۰ پناه‌جو را از آب گرفته‌اند. برخی از آن‌ها به انگلیس منتقل شده‌اند و برخی دیگر به فرانسه. این در حالی‌ است که بازگشت پناه‌جویان به فرانسه به معنای ارایه درخواست پناهندگی به این کشور نیست بلکه آن‌ها به هر طریقی می‌خواهند خود را به انگلیس برسانند.

کاله آخرین پرتگاه پناه‌جویان، به ویژه ایرانیان برای رسیدن به مقصد نهایی است. آن‌ها ماه‌ها و گاه سال‌ها منتظر می‌مانند تا بالاخره مسیری بیابند و خود را به انگلیس برسانند. تا پیش از ماه نوامبر ۲۰۱۸، بیش تر تلاش‌ها از طریق سوار شدن غیرقانونی به کامیون‌هایی انجام می‌شد که مقصدشان انگلیس بود. پناه‌جویان با سوار شدن بر کانتینر کامیون‌ها یا نشستن روی میله زیر کانتینر به نام «اکسل»، جان خود را به خطر می‌اندازند تا بالاخره به آرزوی‌شان برسند. در بیش تر موارد، محل اختفای آن‌ها توسط پلیس کشف می‌شود. طی سال‌های اخیر، پلیس توسط سگ‌های خود، وزن کردن کامیون، رد کردن اشعه یا اندازه‌گیری میزان دی‌اکسیدکربن داخل کانتینر، موفق به کشف محل اختفای پناه‌جویان می‌شود.

اگر شب‌ها در خیابان‌های شهرهای شمالی فرانسه قدم بزنید، با موجی از پناه‌جویان مواجه می‌شوید که زیر پل‌ها، در پمپ‌بنزین‌ها یا پارکینگ های کامیون‌ها منتظر هستند که یا به تنهایی سوار شوند یا قاچاق‌برشان آن‌ها را راهی کند. مبلغی که پیش‌تر پناه‌جویان برای رسیدن به انگلیس از کاله می‌پرداختند، بین چهار هزار تا 9هزار یورو بود؛ بسته به تضمینی بودن حرکت آن‌ها. اما به تازگی با افزایش نرخ ارز، این مبلغ به ۱۲ هزار یورو هم رسیده است.

تضمینی‌ترین حرکت با کامیون وقتی است که راننده هم از حضور پناه‌جو در ماشین خود مطلع باشد. بسیاری از پناه‌جویان با خطر کردن در این مسیر، عضو بدن خود را از دست داده اند؛ برخی پایشان را و گروهی دیگر سایر اعضای بدن‌شان را. برخی از آن‌ها هم جان خود را از دست می‌دهند؛ نه فقط با سوار شدن بر کامیون بلکه موقع رد شدن از پل‌ها در تاریک‌ترین ساعات شب.

پناه‌جویان ایرانی بسیاری روایت کرده‌اند که طی ۲۰ سال اخیر، با جنازه‌های بسیاری مواجه شده‌اند که حتی اخبار رسانه‌ها هم به آن‌ها نمی‌پردازند.

 

[کد مطلب: 173894] [تاريخ انتشار: بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ رگبار مسلسل و حمله نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم
فیلم/  لحظه حادثه فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ ایران ایر، بروی باند فرودگاه مهرآباد تهران
فیلم/  رشت/ ماموران نیروی انتظامی به میان جشن و شادی مردم در میدان شهرداری ریختند تا مراسم را به هم بزنند
فيلم/ تصاویر هوایی از سیل در ورودی شهر گنبدکاووس 
فیلم/ جشن چهارشنبه سوری مردم تهران در فلکه دوم تهرانپارس همراه با رقص و پایکوبی خیابانی
شاگردان غفار عباسی در مشهد بست نشسته‌اند
فیلم/ به کوری چشم آخوندها نوروز زنده تر از همیشه
فیلم/ چهارشنبه سوری سال ۹۷، کرمانشاه: فریاد «مرگ بر بسیجی»
فیلم/ چهارشنبه سوری شهرک اکباتان (تهران)
فیلم/  درگیری های شب گذشته در دزفول سه کشته بجا گذاشت
کشته شدن 2 مامور نیروی انتظامی در مشهد
عصبانیت سیاستمداران آلمان از سفیر آمریکا در برلین 
آگهی های تجارتی