لیبراسیون: ناتوی عربی و سفر پمپئو به منطقه


«هلا کودمانی» در روزنامه لیبراسیون چاپ پاریس مقاله ای تحت عنوان «مایک پمپئو فشار می آورد که ناتوی عربی علیه ایران ایجاد شود» منتشر کرده است. در بخش هایی از این مقاله چنین می خوانیم:


بعد از نابودی تروریسم داعش نوبت شکار رژیم ایران است. این خلاصه استراتژی آمریکا در خاورمیانه است که بعد از ظهر پنجشنبه توسط وزیر امور خارجه این کشور رونمایی شد. نکته اصلی سفر ده روزه مایک پمپئو به کشورهای منطقه همان حرف های به قول خودش «صریح و صادقانه یک نظامی قدیمی» است که در سخنرانی دانشگاه قاهره به زبان آورد. او که شریک دغدغه های دولت ترامپ برای تقبیح گمراهی های باراک اوباما است، سخنرانی خود را با همان جملاتی آغاز کرد که ده سال پیش اوباما در قاهره به زبان آورده بود: «نقطه شروع جدید واقعی همین حالا است.»

او در تلاش برای انسجام بخشیدن به سیاست خاورمیانه ای ترامپ تاکید کرد که عصر «سیاست خودخواهانه آمریکا عوض شده است» و رئیس جمهور این کشور «خیرخواه این منطقه است.»

در حالی که متحدان عرب امریکا پیشاپیش علیه ایران شدیدا صف آرایی کرده اند، پمپئو آن ها را دعوت به هماهنگی و «پشت سر گذاشتن رقابت های کهنه» و درگیر شدن در نبرد مشترک علیه ایران کرد. این اشاره ای روشن به اختلافات میان عربستان و امارات متحده عربی و بحرین و مصر از یک سو و قطر از سویی دیگر بود. بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه در قطر قرار دارد.

مقصد بعدی پمپئو در سفرش به منطقه، شش کشور عضو شورای همکاری های خلیج خواهد بود. این کشورها می توانند به همراه مصر و اردن در اتحاد استراتژیک برای خاورمیانه (مخفف آن به انگلیسی MESA)به هم بپیوندند. این قرار است یک ناتوی عربی باشد که واشینگتن آرزویش را دارد.

پشت اهداف اعلام شده (مبارزه با تروریسم و بازگرداندن آرامش به سوریه) روشن است که اولویت پروژه اتحاد استراتژیک، مقابله با نفوذ و اقدامات ایران است و همینطور محدود کردن نفوذ روسیه و چین. اما پشت نقشه های ترامپ همیشه افکار اقتصادی هم هست. درست همانطور که این اهداف را از متحدان اروپایی اش در ناتو هم پنهان نمی کند. او می گوید که یکی از اهداف اصلی MESA «سرشکن کردن هزینه های مالی» نظامیان آمریکا برای دفاع از منطقه است.

ناتوی عربی قرار است یک ارتش 300 هزار نفره با 5000 تانک و 100 هواپیمای جنگی و یک بودجه 100 میلیارد دلاری داشته باشد.

لازم به تذکر است که در گذشته هیچگاه ائتلاف های نظامی کشورهای عربی نتوانست صورت واقعیت به خود بگیرد.

یک دانشجوی مصری بعد از شنیدن سخنرانی پمپئو در شبکه های اجتماعی نوشته است: «خب بعد از اینکه تروریست ها نابود شدند و ایران سر جایش نشست وضع اهالی این منطقه قرار است چه شود؟»

یک زن جوان اضافه کرده «این ها فقط حرف های قشنگی بود که همه دوست دارند بشنوند.»

البته این خطر وجود دارد که ترامپ با یک توئیت دو خطی کل این سخنرانی 25 دقیقه ای وزیر امور خارجه اش را باد هوا کند.

##
پیک ایران[کد مطلب: 173932] [تاريخ انتشار: بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 15:52:02 توسط آذر
توافق برجام اگرچه برای مدت ۱۰ تا ۱۵ سال ظاهراً راه دستیابی ایران به سلاح اتمی را مسدود کرده است، اما در سیاست خارجی ، نه تنها کوچکترین تغییری در سیاست نظامیگری و پان اسلامیستی ج-ا، رخ نداد، بلکه بعد از توافق برجام دولت ایران با حضور نظامی بیشتر در عراق، سوریه، یمن و نیز پرتاپ مکرر موشکهای دوربرد با قدرت حمل کلاهک هسته ای به تحرکات نظامی خود در منطقه شتاب بیشتری هم داد. رویکرد ترامپ، و با هزینه دولتهای مرتجع منطقه، عملا دخالتگری نظامی و نفوذ منطقه ای ج-ا، را هدف گرفته است. با پیشبرد سیاستهای دونالد ترامپ و صف بندیهای سیاسی- نظامی منطقه ای که هم اینک علیه ج-ا، شکل گرفته است، هیئت حاکمه ایران در موقعیت سختتری نسبت به شرایط بعد از توافق برجام قرار میگیرد. تشکیل ناتوی عربی ، علاوه بر اینکه میتواند کارکردی نظامی داشته باشد، در وهله نخست تلاشی برای سد کردن نفوذ و هرچه بیشتر منزوی کردن ج-ا، در سطح کشورهای منطقه است. این انزوای سیاسی و ایجاد تنگناها تا زمانی که یک تغییر اساسی در سیاست خارجی رژیم ج-ا، رخ ندهد، همچنان گلوی هیئت حاکمه ایران را خواهد فشرد.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 14:35:47 توسط حمید
تنها چیزی که برای آمریکا اهمیت داره همون بودجه ۱۰۰ میلیاردی هست و مطمئنن بعد از تشکیل ناتو عربی بودجه چند برابر بیشتر میخواد برای حفظ و نگهداری اون ارتش این یعنی دوشیدن بیشتر عربها
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ رگبار مسلسل و حمله نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم
فیلم/  لحظه حادثه فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ ایران ایر، بروی باند فرودگاه مهرآباد تهران
فیلم/ یکی از پر بیننده ترین ویدئوهای توئیتر ایرانی ها
فیلم/  رشت/ ماموران نیروی انتظامی به میان جشن و شادی مردم در میدان شهرداری ریختند تا مراسم را به هم بزنند
فیلم/ استقبال مردم کنگان از روحانی با شعار : کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو
فيلم/ تصاویر هوایی از سیل در ورودی شهر گنبدکاووس 
فیلم/ جشن چهارشنبه سوری مردم تهران در فلکه دوم تهرانپارس همراه با رقص و پایکوبی خیابانی
عکس/ سیل در مازندران
فیلم/ به کوری چشم آخوندها نوروز زنده تر از همیشه
فیلم/ چهارشنبه سوری سال ۹۷، کرمانشاه: فریاد «مرگ بر بسیجی»
فیلم/ چهارشنبه سوری شهرک اکباتان (تهران)
عصبانیت سیاستمداران آلمان از سفیر آمریکا در برلین 
آگهی های تجارتی