در ایران امروز، فلسفه مهم تر است یا فوتبال؟! 

 
به گزارش ایسنا، مهران صولتی، جامعه‌شناس، در یادداشتی تلگرامی نوشته که می خواهد می خواهد به دلایل برتری فوتبال بر فلسفه در ایران بپردازد.

او می نویسد: فلسفه در ایران دانشی انتزاعی و فارغ از دغدغه‌های روزمره است: آن چه به نام فلسفه اسلامی تدریس می‌شود کاملا با مسائل واقعی ایران معاصر فاصله دارد و آن چه به نام فلسفه غرب در آکادمی و موسسات پژوهشی خارج از دانشگاه تدریس می‌شود، نتوانسته به واقعیت‌های موجود جامعه پیوند خورد. (رونق برخی از فلسفه‌های پست‌مدرن هم از مد زمانه پیروی می‌کند.) 

صولتی ادامه می دهد: فلسفه در ایران دانشی غیر کاربردی است: در جامعه‌ای که با مسائل و بحران‌های فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند، روشن نیست که فلسفه دقیقا متکفل باز کردن کدام گره است؟ 

فلسفه دانشی خشک، سرد و بی‌روح است: از همان دوران دبیرستان دانش‌آموزان دو درس فلسفه و منطق را خشک و بی‌روح می‌یابند. عقلانیتی سرد که با تدریس جدی معلمان فلسفه تشدید می‌شود. این در حالی است که پیوند تدریس فلسفه با رویکرد انتقادی با توجه به حجم فراوان جزمیات سنتی می‌تواند برای دانش‌آموزان بسیار جذاب باشد. از سوی دیگر تدریس فلسفه با اتکا به رویکرد مونولوگ‌وار معلمان موجب افزایش خستگی می‌شود. تلاش‌هایی که امروزه با هدف جذاب جلوه دادن تدریس فلسفه به کودکان در سنین پایین صورت می‌گیرد اگر به پیروی از مد زمانه تقلیل نیابد، می‌تواند فصل جدیدی در آموزش نوین فلسفه بگشاید!

در کشوری که فلسفه در آن این چنین انتزاعی، اشرافی، بی‌روح و غیر کاربردی می‌نماید، در عوض فوتبال تمام ویژگی‌های اهمیت و جذابیت را داراست. شورانگیز است و سهم عمده‌ای از مهندسی احساسات جوانان را به خود اختصاص می‌دهد. همچون شبکه‌ای سیالیت را در میان آحاد مردم در ایران و جهان جاری می‌سازد. حجم قابل توجهی از پول را در مناسبات خود به گردش درآورده و به رونق سرمایه‌داری در جهان کمک می‌کند. توده‌گراست و با گوشت و پوست و استخوان مردم درآمیخته و تا کنج زوایای روانی افراد سرک می‌کشد. هویت‌ساز است و می‌تواند در هنگامه گسست‌های اجتماعی در آفرینش انسجام ملی تاثیرگذار باشد. غرور ملی را برمی‌انگیزد و حتی به طور موقت بر سایر دردها و نارسایی‌های اقتصادی - اجتماعی یک ملت ماله می‌کشد. حال می‌توان اذعان کرد که واقعا فوتبال از فلسفه مهم‌تر است!

##

[کد مطلب: 173935] [تاريخ انتشار: بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم دی ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 13:09:05 توسط هالو
با درود, شما فلسفه را "درست اندیشیدن" میدانید یا درست اندیشیدن را "فلسفه"؟ اگر اولی مورد نظر شماست پس چرا در همان زمان اعتلای فلسفه, سوفسطاییان ظهور کردند؟ و اگر دومی, پس موضو ع از حیث انتفاع ساقط است زیرا من خودم باعث خودم نمیشوم.( دلیل وجودی من خود هستم!؟) در میان فلاسفه و منطقیون این موضوع قبول شده است که یک "نقص یا نقض" کل موضوع را نقص میکند. اگر ما تامل و مطالعه! بقول شما داشته باشیم میبینیم که از زمان عهد یونان قدیم ( پلاتو و دیگران") تا قرن هجده, فلسفه, انسان را بجایی رهنمود نکرد! و از قرن هجده تا به حال, چند نفر از کسانی که ما را به دنیای واقعی (علم) رهنمود کردند فیلسوف بوده اند؟ برای دانستن بگویم, من فلسفه را " بی ارزش !" نمیدانم ولی ارزش آنرا آنطور که شما میبینید, نمی بینم.( هالو هستم نه فیلسوف). به گمان من, برای درست اندیشیدن, انسان باید تربیت شود لزومی ندارد که فلسفه بازی کند.( شما بدون فلسفه هم میتوانید درست اندیشه کنید. کما اینکه دیده ایم که واقع شده این مطلب). با سپاس
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 18:17:48 توسط mohammad saniei abadehei
بازی کلامی را به متکلمین واگزارید نه متفلسفین کمی تامل ومطالعه ارزش فلسفه را از عهد یونان تا سده هجده به اثبات میرساند که سنگ بنای استوار علوم واقعی تنها فلسفه *درست اندیشیدن *بوده
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 17:07:36 توسط هالو
فلسفه بازی کلامی است. آنچه که قدرت درک و تعمق پدیده ها را (شناخت پدیده ها) میسر میکند علم است.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم دی ۱۳۹۷ برابر با يازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 15:16:33 توسط mohammad saniei abadehei
نه عزیزم سخت در اشتباهی و در تاریکی بدون چراغ در حال دویدنی فلسفه قدرت درک وتعمق پدیده ها را از هر نوع اجتماعی وسیاسی وعلمی و اقتصادی و فرهنگی ومادی و آنچه ورای ماده است را درذهن پرورش میدهد آن چیزی که جوامع سخت بدان نیاز دارند چه برسد به جامعه بسیار عقب افتاده ای چون ایران خودمان ،برهانی که می توان برای این مصیبت آورد پرداخت وتجهیز هیجانات کاذب درغالب رقابتها و تحریک حس برتری نسبت به یکدیگر است.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ کاخ سلطنتی معمر قذافی بعد از 6 سال به روی خبرنگرانان باز شد. فقط ببینید چه ثروتی در آن جا است! /  شاهد این صحنه ها  در خانه رهبران مفتخور، دزد و جانی جمهوری اسلامی خواهیم بود
احتمال عزل یا استعفای ترامپ و معاونش قوت گرفت
فيلم/ لحظه نجات تنها بازمانده سقوط بوئینگ ۷۰۷  
عکس/ میهمانی پر از گوشت و کباب مسئولین استان خوزستان در بازدید از روستاهای اندیمشک 
ازدواج همسر حججی نیز خبر شد
فیلم/ افشاگری امام جمعه لواسان از باندهای قدرت و ثروت و گسترش ساخت‌وساز غیر مجاز: کاخ ۶ هزار متری در لواسان متعلق به کیست؟
عکس/ هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ در داخل خانه مردم در کرج
صبح امروز یک فروند هواپیمای باری در حوالی فرودگاه فتح کرج سقوط کرد
فیلم/ میر محمدعلی (داماد شمخانی) در منطقه لواسان مشغول ساخت و ساز غیر مجاز
فیلم/ سوء قصد به دو آخوند در مسیر جاده قم
جاسوسان ایرانی در کالیفرنیا
فيلم/ پاسخ‌های محکم دو دختر به کسی که به نام امر به معروف ایجاد مزاحمت می‌کند
فيلم/ روایت مرحوم زهرا نویدپور از تجاوز جنسی سلمان خدادادی نماینده حال حاضر ملیکان در مجلس 
آگهی های تجارتی