مشاور روحانی : دیگر یک نفر نمی‌تواند ایران را اداره کند


حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری ایران، در گفتگویی ویدیویی با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، اعتراف کرده که عالیترین مقامات جمهوری اسلامی خوب می دانند که اعتراض های یک سال گذشته در کشور ریشه های عمیق اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دارند و از بسیاری جهات در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی سابقه هستند و مادام که این ریشه ها و علت ها به قوت خود باقی است تداوم و تعمیق اعتراض های اجتماعی در دورنمای کشور اجتناب ناپذیر است.

به گزارش رادیو فرانسه، حسام الدین آشنا همچنین تلویحاً اعتراف کرده است که برخلاف گذشته حاکمیت و شخص رهبر جمهوری اسلامی پی برده که سرکوب دیگر نمی تواند اعتراض مردم را مهار کند. به همین دلیل مشاور حسن روحانی تأکید کرده است که در مقابله با اعتراض های سال ۹۶ حکومت "پخته تر" از گذشته عمل کرد و حتا "یک نفر" – احتمالاً شخص رهبر جمهوری اسلامی – مانع از سرکوب گستردۀ اعتراض ها شد .

حسام الدین آشنا سپس می گوید که کل حاکمیت جمهوری اسلامی به این نتیجه رسیده که ادامه وضع موجود بدون جلب اعتماد سیاسی مردم میّسر نیست، هر چند خود حسام الدین آشنا اذعان می دارد که تمام ظرفیت های درونی نظام به ته رسیده و دیگر یک نفر نمی تواند کشور را اداره و برای مسائل و مشکلات آن راه حل ارایه کند.

وی گفته است که تمام رهبران جمهوری اسلامی ایران تقریباً در سن کهولت یا نظیر هاشمی شاهرودی در پایان عمر خود هستند بی آنکه نظام اسلامی توانسته باشد نیروی جایگزین خود را از درون تولید کند. آشنا می گوید که این نظام برای ماندن دیگر از این پس به یک "اصلاح سیستمی"، به یک "پوست اندازی سنگین" نیاز دارد.

در واقع، از سخنان حسام الدین آشنا می توان چنین برداشت کرد که نظام اسلامی ایران به این نتیجه رسیده که در بن بست است و در عین حال راه برون رفت از آن را نمی داند.

سال هاست که رهبران جمهوری اسلامی ایران یک نفر، ولی فقیه، را تجسم نظام خود اعلام می کنند و او را "عمود خیمه نظام" می نامند و حال که وقت "اصلاح سیستمی" و "پوست اندازی سنگین" فرارسیده همگی نگرانند که از میان رفتن این عمود کل خیمه نظام را فروبپاشاند.

[کد مطلب: 174017] [تاريخ انتشار: بيست و دوم دی ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 03:11:49 توسط مستضعف
آقای حسام الدین آشنا،من منظورتان را نفهمیدم؟ منظور شما اینست که حتی امام قائم هم زیر بار کشور داری ایران تبدیل به امام افقی خواهد شد؟ نعوذ بالله این حرفها را نزند که کفر است. در حدیث از روی منبر شنیده ام که وقتی امام زمان تشریف بیاورد با شمشر خود آنقدر ظالمین را از دم تیغ خواهند گذراند که تا سینه اسبشان خون جمع خواهد شد. آیا جنابعالی فکر میکنید تعداد رشوه گیران و بازیگران ارزو طلا از این تعداد هم بیشتر است؟ خداکند جواب شما منفی باشد تا خیال این مستضعف زمان شاه راحت تر شود و هنو امیدم به آب و برق و اتوبوس مجانی قطع نشود. راستی بنده به عشق مجانی شدن این اقلام برای اسم خمینی صلوات (انهم سه بار) میفرستادم.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم دی ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 18:25:16 توسط اداره یک کشور سوراخ شده1
هرفردی مدرسه رفته میداند ۴=۲+۲ وکشوررا نمیتوان منبری با تعالیم یاغی گری سرجاده اداره کرد. بدبخت خدا هم میفهمد که انسان قرن ۲۱ نیازهایش با چندهزارسال قبل فرق کرده و کتاب آسمانی اش جوابگو نیست. تفسیرهای گنده گویی از قران جواب نمیدهد. بجای چرندیات باید فکرکرد چگونه اداره یک کشور سوراخ شده امکان پذیراست. اداره یک کشورکارساده ای نیست اینرا فقط روحانیت تبهکارنفهمید. اداره کشور درسطح بگیر، ببند و راهی قبرستان کردن، پایین آوردن نمیتواند بینهایت باشد.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم دی ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 18:23:57 توسط اداره یک کشور سوراخ شده2
با نگاهی به غرب میبینید ﴿ برعکس کشورداری ایرانی﴾ ما درغرب هم با مشگلات فوق العاده پیچیده مواجع هستیم. کافیست به امریکا ﴿ ترامپ، رییس جمهور ملت خود را گروگان گرفته، بوجه مرا پاس نمیکند، کارمند ها هم حق کارکردن ندارند. اینجا چه میبینم ﴾ وبریتانیا ﴿ برگزیت، اراده ملت برای یک کم خوشبختی، نه زیاد خوشبختی = fawlty towers ﴾ نگاهی بیاندازید که ایندو با تجربه های بالای کشورداری ﴿ تاریخ سیاسی ایندو﴾ به مرزتوانایی های سیستم سیاسی خود رسیده اند. ایندو قطعا قادرنخواهند بود با اهرمهای قبلی، قرن ۲۱ را با موفقیت پشت سربگذارند و باید تحولات بزرگی را در درون سیستم خود ایجاد نمایند. فرداها AI برای دمکراسی، زندگی و کشورما تصمیم خواهد گرفت ﴿ ما اینجا مزه توانایی شان را چشیدیم ﴾ وسواد کشورداری در قرن ۲۱ مساویت با to be or not to be .
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم دی ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 17:01:21 توسط ماني المان
چه وقت پوست اندازيست، جناب اشنا؟ شما كه در ميان دژخيمان اطلاعاتي نامي بس اشنا هستيد. هر ١٠ سال يكبار مثل استالين بجان مردم بي دفاع ميافتيد جان و مالشان را مصادره ميكنيد، و هر ٢٠ سالي يكبار مشتي از شما جانيان دم از اصلاحات و رفرم ميزنيد، مثل هادي غفاري و اخوند صانعي و كهروبي و موسوي تبريزي كه سالهاست خود را اصلاح طلب و حامي مردم ميدانند، حالا در ٤٠ سالگي اين نظام پليد شما زنگ اول يك سري ديگر را بصدا دراورديد. نياز به پوست اندازي نداريد، چون اين مردم كارد به استخوان رسيده پوستتان را غلفتي خواهند كند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
چه کسانی بیانیه گام دوم خامنه ای را قدسی خواندند؟
عکس/ حادثه برای هواپیمای ایرانی در قطر
بازداشت ایرانی‌ها با پاسپورت جعلی اسرائیلی در فرودگاه‌های جهان! +عکس
فیلم/ استقبال مردم کنگان از روحانی با شعار : کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو
عکس/  غَش‌کردن متهم به "فساد اقتصادی" در دادگاه
فیلم/ یکی از پر بیننده ترین ویدئوهای توئیتر ایرانی ها
طرح نام صادق لاریجانی و علی‌اکبر ناطق‌نوری در زمین خواری بزرگ کلاک
فیلم/ رگبار مسلسل و حمله نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم
عکس/ ماموران امنیتی دفتر حزب پان ایرانیست در تهران را پلمپ کردند
عکس/ سیل در مازندران
چرا قاسم سلیمانی در دیدار روحانی و سیستانی غایب بود؟
فیلم/  رشت/ ماموران نیروی انتظامی به میان جشن و شادی مردم در میدان شهرداری ریختند تا مراسم را به هم بزنند
آگهی های تجارتی